1

Temat: Ustalanie gęstości dyskietki

Mam takie bardzo lamerskie pytanie: Zawsze mnie ciekawiło skąd stacja dyskietek "wie" w jakim formacie jest włożona do niej dyskietka. Czy polega to na próbie odczytu jakiegoś sektora czy na jeszcze czymś innym? Kiedyś miałem stację XF551 i występowały problemy z przechodzeniem z gęstości pojedynczej lub rozszerzonej na podwójną. Dlaczego inne stacje jakoś sobie z tym radzą?

2

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Temat znam tylko teoretycznie, ale z tego co mi wiadomo, stacja po prostu przeprowadza próby odczytu z pierwszej ścieżki po włożeniu dyskietki. Z obu stron, jeśli jest dwustronna. Do tego potrzebuje czujnika, który jej powie, kiedy dyskietka została wymieniona.

KMK
? HEX$(6670358)

3

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Tak też myślałem, ale może wiesz dlaczego XF-ki gdy nie używamy standardu PERCOM mają problemy z przechodzeniem na gęstość podwójną? Dawno temu chciałem nawet z tego powodu naprawić stację w firmie TOMS, ale okazało się że ten typ tak ma.

4

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Bo nie mają tego czujnika (wymiany dysketki), może.

KMK
? HEX$(6670358)

5

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Ale bez czujnika XF potrafi przełączyć się z gęstości podwójnej na rzadszą. Pewnie wynika to z faktu, że stacja ustawiona w tryb DD trafia niespodziewanie na znacznik końca sektora dyskietki SD lub ED i potrafi sobie z tym poradzić. Natomiast głupieje w odwrotnej sytuacji (stacja w SD, dyskietka w DD) - nie wie, że trzeba pracować dalej, gdy znacznik końca sektora nie pojawi się w domniemanym przez stację miejscu.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

6

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

ale i tak chciałem zauważyć, iż użytkownicy normalnych dosów nie mają problemów z przejściem SD->DD. Mowa tu oczywiście o Sparta DOS X. Być może przyczyny należy szukać w "inteligencji", lub jej braku - w dos. :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Ale trzeba tez zauwazyc, ze takie inne stacje dzialaja prawidlowo bez wzgledu na 'inteligencje' dosu...

8

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

ale nie wszystkie "inne" stacje moga pracować w gęstościach 360/720k :P - a jeśli zaletą np CA2001 ma być możliwośc bezproblemowej zmiany gęstości z SD na DD - to i tak wolałbym XF551 :) - bo pod "normalnym" - (dosem) - problemów nie mam. hehe

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

9

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Pin, tylko jak często używasz dyskietek w formacie SDX? Chyba jednak częsciej tych w AtariDOS II. :p

Faktem jest, że XF powinna sprawdzać gęstość duskietki po jej zmianie. Niestety, panowie z Atari Corp. nie mieli doświadczenia w produkcji stacji dysków. Stacje z Atari przed wypuszczeniem XF-ki powstały w czasach, gdy o DD nikt jeszcze nie myślał, więc nie było takich problemów.

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

10

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Stacje z Atari przed wypuszczeniem XF-ki powstały w czasach, gdy o DD nikt jeszcze nie myślał

Myśleć, to myślał - zob. stacja 815. Ale ta też chyba miała problemy z przełączaniem gęstości. Istotny jest ten cały zakichany czujnik wymiany dyskietki, inaczej testowanie gęstości nowo włożonej dyskietki robi się raczej problematyczne.

KMK
? HEX$(6670358)

11

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Pin: Tomsy sie przelaczaja ;p

12

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

w przypadku XF brakowalo czujnika, ktory automatycznie ustawial stacje. niektore dosy potrafily sobie z tym radzic, np. czytajac pierwszy sektor, nastepnie wysylajac komende do stacji, ustawiajac gestosc pracy (jak pamietam, w mojej XF nie raz programowo przelaczalem gestosc; o).

13

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Czujnika gęstości chyba żadna stacja nie ma, czujnik jest (albo go nie ma) sygnalizujący wymianę dyskietki. Nie znam innej metody ustalenia gęstości włożonej dyskietki jak metoda prób i błędów.

KMK
? HEX$(6670358)

14

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

No to jak to robią stacje LDW/CA 200x, że bez odczytu ani jednego sektora pokazują gęstość? (no chyba, że taki aftomat jest tylko przy TOMS-ie)... :|

I Ty zostaniesz big endianem...

15

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

Skąd niby przypuszczenie, że "bez odczytu ani jednego sektora"? Zwróć uwagę, że po zamknięciu stacji napęd zaczyna kręcić dyskietką - wtedy właśnie stacja dokonuje rozpoznania gęstości przez próby odczytania czegoś ze ścieżki 0. Taka CA-2001 ma do rozpoznania trzy gęstości na krzyż, dyskietka robi prawie pięć obrotów na sekundę, więc test nie trwa długo, jakieś trzy obroty dyskietki maximum, czyli 0,6 sekundy ...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-10-08 13:01:35)

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

chodziło mi: ze strony użytkownika... (niechcący wyszedł skrót myślowy). A tak - to zgoda. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

17

Odp: Ustalanie gęstości dyskietki

W stacjach, które nie mają lub nie korzystają z czujnika zmiany dyskietki, też można sobie poradzić. W oprogramowaniu XF601/602 gęstość jest ustalana przy każdym rozkazie statusu. Trwa to chwilę, ale przynajmniej podaje rzetelne dane. Co więcej - stację XF551 dałoby się w niezbyt skomplikowany sposób tak przerobić, żeby ten program do niej pasował.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.