Temat: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Wiem, że temat ten był już poruszany parę razy. Ale jakoś nie udało mi się znaleźć potrzebnych informacji. Jak najlepiej podzielić dysk i czy go dzielić na partycje? A jeśli dzielić to za pomocą, czego, z grzyba czy z poziomu dosa Atarki.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

2

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

zakldasz jedna patrycje- fat32 moze byc.
do roota wrzucasz plik sio2ide.cfg, mydosa ...i co tam jescze chcesz = pod warunkiem ze to pliki *.atr.

pozniej po uruchomieniu mydosa uruchom fd44.com ...i poprzypisuj numerom stacji odpowiednie pliki - obrazy flopkow.

pod d1/9 wrzuc sobie loader truba - mozesz wykorzystac atarke jako maszynke do szpilania :-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

3

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

No tak, a jeśli bym chciał plików *.xex i *.atr i przechowywać inne dane jak to wtedy rozwiązać?

1088XEL i inne XL, XE, ST.

4

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

na dysk/cf podlaczony do sio2ide mozesz nagrac 2 rodzaje plikow:
-*.cfg
-*.atr

rozwiazanie ktore cie interesuje polega na utworzeniu pliku atr na pc i wrzuceniu do niego co chcesz/lub skopiowaniu na dysk od sio2ide i pozniejsze kopiowanie przez sio2pc...no chyba ze masz scalaka usb na pokladzie.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Interfejs sio2ide 4.4 obsługuje tylko i wyłącznie pliki *.atr zapisane na partycji Fat16/32 bądź na płycie cd (po podpięciu czytnika CD do interfejsu). Jeżeli chcesz używać twardego dysku z plikami xex to w przypadku tej wersji musisz utworzyć najpierw plik *.atr który będzie je zawierał.

Jeżeli natomiast zbudujesz wersję sio2ide 1.7 (starsza wersja - dużo tańsza w budowie ale nie posiada trybu sio2usb oraz nie obsluguje plików atr) to wówczas będziesz mógł utworzyć bardzo dużo partycji w formacie sparty/mydosa maks 16MB i na nich będziesz mógł bezpośrednio trzymać pliki *.com - wada połowa dostępnego miejsca na dysku nie będzie wykorzystana - czyli mając dysk 500MB - nagrasz na niego maks 250MB.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

6

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Do niedawna używałem SIO2IDE w wersji 1.7 i pozostały mi pewne przyzwyczajenia, a zakupiłem SIO2IDE w v4.4 zebry móc używać karty CF zamiast twardziela. Jeśli nie ma możliwości używania innych formatów, to nie jest to, o co mi chodziło. Dzieki za informacje.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

7

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

W takim wypadku proponuję rozwiązanie następujące:
interfejs sio2ide 1.7 ustaw jako master
interfejs sio2ide 4.4 jako slave
i używaj ich jednocześnie pozwoli Ci to w pełni wykorzystać tą zabawkę do własnych potrzeb.
Pliki będziesz mógł trzymać sobie na dysku, a stuff całodyskowy na karcie CF.
Można też byłoby pomarudzić troszkę Markowi - może udoskonaliłby wersję 1.7 aby pracowała z kartami CF.
Wiem że jakiemuś Czechowi dorobił tą opcję do wersji 3.3

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

8

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Dzięki za informacje. Pewnie jestem pierwszym, niezadowolonym z SIO2IDE v4.x. Wszyscy się zachwycają, że obsługuje Fat16, Fat32, Atr-y, ale jakoś nie znalazłem, ze to już całkiem inny standard, niezgodny ze standardem Atari i SIO2IDE v1.x.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

9

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

twoje niezadowolenie moze wynikac jedynie z braku wiedzy dot. dzialania sio2ide 4.4

to jakby kupowac auto w okreslonej wersji wyposazenia a pozniej byc niezdowolym ze czegos nie ma.

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

darpajdp napisał/a:

Dzięki za informacje. Pewnie jestem pierwszym, niezadowolonym z SIO2IDE v4.x. Wszyscy się zachwycają, że obsługuje Fat16, Fat32, Atr-y, ale jakoś nie znalazłem, ze to już całkiem inny standard, niezgodny ze standardem Atari i SIO2IDE v1.x.

W pewnym sensie Cię rozumiem - sam zaczynałem od wersji 1.6 - bardzo się przyzwyczaiłem do sposbu obsługi zabawki - potem nastała era 4.x i tutaj trochę też się wkurzyłem - brakiem możliwości zapisu pliku na partycji pod Atarką. Owszem można sobie stworzyć 16MB pustego Atr'a ale to nie jest już do końca to samo. A należy dodać, że nie ma możliwości tworzenia z poziomu Atari pustych plików atr.

Dlatego używam 2 wersji jednocześnie. Do tego rewelacyjnie przydaje się jeszcze czytnik kart CF do pieca - bo transmisja danych w trybie sio2usb obecnie jest bardzo irytująca.

Jeżeli chcesz mogę podesłać Ci hex'a do wersji sio2ide 3.x z dodaną obsługą kart CF. Wersja ta różni sie od 1.7 tylko i wyłącznie samym Atmelem.

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2005-10-31 01:54:46)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

11

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Dzięki Piguła za informacje, musze lepiej poznać SIO2IDE v4.x, może się przekonam do tego a jak nie to pójdzie do zabawy dla dzieci do gierek, bo do tego na pewno się nadaje. A ja zmontuje sobie KMK.

1088XEL i inne XL, XE, ST.

12

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Piguła/Shpoon napisał/a:

sam zaczynałem od wersji 1.6 - bardzo się przyzwyczaiłem do sposbu obsługi zabawki - potem nastała era 4.x i tutaj trochę też się wkurzyłem - brakiem możliwości zapisu pliku na partycji pod Atarką.

No i ja tez zaczynalem od wersji 1.x i jedyna roznica (z poziomu Atari) w stosunku do wersji 4.x to brak mozliwosci partycjonowania w przypadku 4.x. Cala reszta jest taka sama (biorac pod uwage zasad dzialania obu wersji).
"brak mozliwosci zapisu pliku na partycji pod Atarka" - o co Ci chodzi??? Partycja to w wersji 4.x plik .ATR tyle ze od strony Atari wyglada inaczej, a zapisywac na niej pliki mozna tak samo jak na partycji w wersji 1.x.

Nagranie pustych ATRow to jest tworzenie partycji, ktorymi zarzadzac juz mozna z poziomu atari.

darpajdp: Gdzie widzisz niezgodnosc z Atari? Tak jak wersja 1.x, tak i 3.x czy 4.x jest widoczna od strony Atari jak szeregowa STANDARDOWA stacja dyskow i juz. A ze w 4.x nie ma programu narzedziowego umozliwiajacego tworzenie partycji... to juz inna sprawa - ale da sie taki program napisac, tyle tylko ze jeszcze nikt tego nie zrobil :)
Obie wersje interfejsu sa tak samo zgodne z Atari, i tak samo zgodny jest KMK, a np. MyIDE juz nie :)
Obie wersje dzialaja wysmienicie na oryginalnym Atari bez modyfikacji i obie daja dostep do pelni mozliwosci symulowanych dyskow.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2005-10-31 21:16:05)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

13

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Pecus napisał/a:

Obie wersje interfejsu sa tak samo zgodne z Atari, i tak samo zgodny jest KMK, a np. MyIDE juz nie :)

dlaczego ?

Pecus napisał/a:

Obie wersje dzialaja wysmienicie na oryginalnym Atari bez modyfikacji i obie daja dostep do pelni mozliwosci symulowanych dyskow.

a myide nie na dziala atari bez modyfikacji ??

Ostatnio edytowany przez alp (2005-10-31 21:22:10)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

14

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

MyIDE nie jest standardowym urzadzeniem We/Wy obslugiwanym przez system operacyjny Atari. Wymaga:
a) latki na OS w ROMie
b) oprogramowania ladowanego z dyskietki lub carta, ktore to oprogramowanie jest latka na OS!

Podlacz MyIDE do Atari i zaladuj z niego DOS (tak bez carta, odpalania z dyskietki lub modyfikacji ROMu) to pogadamy o zgodnosci :P

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

15

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

ok. teraz zrozumialem o co ci chodzi. i przyznaje racje - takie sa fakty. BTW: napisz mi, co Ci najbardziej pzreszakdzalo w uzywaniu myide w komputerze ze zmienionym romem ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

16

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Pecus napisał/a:

"brak mozliwosci zapisu pliku na partycji pod Atarka" - o co Ci chodzi??? Partycja to w wersji 4.x plik .ATR tyle ze od strony Atari wyglada inaczej, a zapisywac na niej pliki mozna tak samo jak na partycji w wersji 1.x.

Pecuś wiem wiem, tylko po prostu brakuje jeszcze softu który tworzyłby plik atr określonych rozmiarów z poziomu Atari. To, że jest to możliwe wiem bardzo dobrze, niestety jestem za cienki w sprawach kodowania aby tego rodzaju utils'a napisać samemu. A osobom przyzwyczajonym do wersji 1.x niestety to przeszkadza!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

17

Odp: Przygotowanie SIO2IDE V4.4 do pracy

Nic mi nie przeszkadzalo, bo nie uzywalem - nie uznaje nieautoryzowanych poprawek w ROM i juz. Jedyny dobry OS poza Atari OS to QMEG, a jak ktos grzebie w ROMie to musze miec pewnosc ze sie doskonale zna na programowaniu, do autora QMEGa mam zaufanie.... do innych... jakos nie (no jeszcze Draco :), ale on robi swoj wlasny projekt ROMu i nie koniecznie bede go mial).
No dobra, sam kiedys pogrzebalem w QMEGu i to niemalo :), ale nieruszylem ani bajtu co do ktorego nie mialem pewnosci ze moge go ruszyc.
A drugi - wazniejszy - powod dla ktorego nie uznaje przerobek ROM wykonywanych dla urzadzenia dyskowego. Jest troche programow, ktore chodza tylko pod oryginalnym OSem... w przypadku KMK czy SIO2IDE, zawsze moge sobie wlaczyc oryginalny ROM bo urzadzenia te beda dzialaly nadal, a co zrobie z MyIDE?? ... poszukam stacji dyskow :)

Ostatnio edytowany przez Pecus (2005-10-31 21:55:56)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.