1

Temat: Zasilanie Atari 520ST

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post - więc na początek: ksywa Xesttt, lokalizacja W-wa, wiek 30+, pierwsza stycznośc z Atari w latach 80tych, posiadany sprzęt 130xe/520st/1040stfm/TT. To tyle na początek o sobie.

Teraz meritum: czy ktoś pomoże i poda opis gniazda zasilacza do 520ST (+parametry prądowe)? Dzięki.

2

Odp: Zasilanie Atari 520ST

http://retrospec.sgn.net/users/tomcat/m … ari_ST.htm - na dole jest pinout
jak widac prosty zasilacz od peceta daje rade, a jesli potrzebujesz konkretnych parametrow to pewnie jakis posiadacz oryginalnego egzemplarza ci je poda.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

Odp: Zasilanie Atari 520ST

Gniazdo jest takie jak w PC , a zasilacz daje 12v i 5v , więc możesz kożystać z każdego zasilacza od "WIELKIEGO BRATA" czego sam doświadczył
                             RYSIEK_M

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

4

Odp: Zasilanie Atari 520ST

Oj, Rysiu, rysiu... Zasilanie, owszem, jest takie samo, ale gniazdo w modelu  520ST niestety nie... Wyprowadzenia takie, jak podał AXE, z zasilacz PC jak najbardziej, ale w 520ST (w fm, E - już wbudowany, nie wiem jak w M) nie ma wbudowanego zasilania i trza stosować przejściówkę.
Ja na miejscu Xesttta zrobiłbym tak, że wyprowadziłbym zwykła końcówkę (gniazdo) czterobolcową na kabelkach jak od dysku/CD romu w grzybie i podłączył zwykły zasilacz od grzyba (w 520ST śmiało pójdzie i 150 od AT, którą kupi już za jakieś 5zł na jakiejś szrociarni).

Sikor umarł...

5

Odp: Zasilanie Atari 520ST

już blisko prawdy :). 520st,stm nie miały wbudowanego zasilacza. 520stfm ma chyba tą samą płytę co 1040stfm, ale na pewno ma wbudowany zasilacz.

6

Odp: Zasilanie Atari 520ST

Ja miałem w moim 520STM podpięty mały zaslacz z jakiegoś starego AT , przelotkę zrobiłem na podstawie rysunków zamieszczonych na stronce o adresie podanym kilka postów wczesniej . Wszystko sprawnie działało .

Odp: Zasilanie Atari 520ST

SORRRRYYY!!!
Mam STE i mi sie pomieszało. Wcześniejsze modele nie miały wbudowanego zasilacza. Mój błąd przepraszam.
RM

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

8

Odp: Zasilanie Atari 520ST

otoz mialy :) ...wszystkie STki z wbudowanym flopem
a pierwsze STF/STFM pojawily sie juz w 1986 roku.

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

9

Odp: Zasilanie Atari 520ST

Znaczy się tak - ja mam zasilacz do Atari ST i mogę chcieć go się pozbyć za kilka piwek (lub ich równowartość), bo leży w szafie nieużywany - najprawdopodobniej działa.

I Ty zostaniesz big endianem...

10

Odp: Zasilanie Atari 520ST

No to po kolei:

1. Sprzęt o którym mówię to Atari 520 ST (bez 'M' i innych liter) z roku 1985. Ma modulator TV ale oczywiście nie ma wbudowanego zasilacza ani stacji dysków.

2. Co do propozycji Sikora: oryginalny zasilacz dostarcza też -12V; pecetowy Molex - tylko +12V. Nie mam schematu 520ST (ktoś ma??). Spędziłem dziś kilka godzin na reanimacji Atari (poprzedni właściciel próbował rozrzerzyć do RAM z 0,5 do1MB - w efekcie aby w ogóle odpalić atarka musiałem usunąć nalutowane kości, zwarcia linii danych, naprawić jedną przeciętą ścieżkę, dolutować urwany kwarc i zastąpić jedną z kości pamięci 'nową' - uffff) i już nie chce mi się sprawdzać na płycie do czego jest potrzebne -12V. Może wiesz do czego?

3. Miker - na razie dzięki za propozycję, będę pamiętał, zobaczymy.

X.