1

Temat: Zenon wielki jest i basta!

Dwa tygodnie temu, przy okazji dyskusji o ram-cartach poprosilem Zenona, zeby zlozyl mi takowe ustrojstwo.

I nie chodzi juz o to, ze wlasciwie mnie nie znajac, zlozyl mi w tydzien pieknego carta w obudowie z wypilowanymi otworami gdzie trzeba, przelacznikami i diodkami,
I nie chodzi o to, ze zeby zlutowac dla mnie carta na plytce uniwersalnej musial zlutowac milion kabelkow i przykrecic jeszcze zlacze od jakiegos starego zniszczonego carta, tak ze z zewnatrz wyglada jak nowka,
I nie chodzi o to ze nie chcial wziac pieniedzy z gory i ze wogole podal cene czesci, pozostawiajac mi decyzje ile chce/moge zaplacic wiecej.
I nie chodzi w koncu o to ze dal mi dyskietke z softem a mogl przeciez wyslac zipa...

Nie, tak naprawde rozwalil mnie i rzucil na kolana zeszyt, specjalnie dla mnie, z kilkunastoma stronami zapisanymi _recznie_ maczkiem z dokladnymi wyjasnieniami, rysunkami, opisem carta, softu i dokladna wieloetapowa procedura testowania!

DLATEGO WLASNIE ZENON WIELKI JEST I BASTA!

PS. Uwagi z zeszytu zobowiazuje sie przepisac do postaci cyfrowej (_jesli sie Zenon zgodzi_). Moze to pomoc innym w uruchomieniu carta 128kB. W czesci pokrywaja sie z tymi z Seriousa 14 albo 15 ale sa dokladniejsze.

2

Odp: Zenon wielki jest i basta!

ja od dawna mowilem ze to jest moj autorytet :)

3

Odp: Zenon wielki jest i basta!

wow ... nie znam czlowieka (zenon/dial ???) ale WIELKI JEST I BASTA ! :D

wow2 ... dorobilem sie tytulu przeziomala :D

Ostatnio edytowany przez cedyn (2005-12-06 15:42:13)

4

Odp: Zenon wielki jest i basta!

nosty - on się po prostu chciał tego pozbyć wszelkimi możliwymi środkami :)

(żart)

I'm not so bad, once you get to know me.

5

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Zenon to guru jeżeli chodzi o Carty i Ram-Carty....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

6

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Ta, ja też widziałem rzeczy robione przez Zenka. Podziwiam go ze względu na cierpliwość jaką ma do układów i całkowitą bezinteresowność (której nawet mi czasami brakuje :))...

7

Odp: Zenon wielki jest i basta!

jesli chodzi o bezinteresownosc - czlowiek starej daty.
jak sie okazuje to nie prawda ze wszystkie dinozaury wyginely (i baaardzo dobrze ;) ) :D

cedyn: jesli chodzi o to ze go nie znasz (osobiscie tez nie znam) no ale tak serio - SERIOUS
nie znasz? to za seriousa wlasnie polska scena powinna (bacznosc) Zenkowi (spocznij) bic poklony...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

8

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Fajnie. No to teraz schemat ram-carta i CHa(m)ndlujemy (R) na Allegro ;) ;) ;) LOL  :-)

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2005-12-06 18:05:12)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

9

Odp: Zenon wielki jest i basta!

nie rozumiem, przeciez od dawna jest dostepny wiec jak ktos by chcial handlowac to by to robil

10

Odp: Zenon wielki jest i basta!

A jaka jest cena części do ramcarta 128k?

11

Odp: Zenon wielki jest i basta!

To zależy gdzie się kupi i jak się liczy. Najdroższa pamięć, reszta to pestka.
Cała drobnica (w sklepie, nie hurtem) to około 30PLN. Pamięci sa droższe.
Decydując się na RAM-CARTa 128k od razu proponuję zaopatrzyć się w DOUBLE RAM-CART.
Jaka przewaga. Od razu masz w jednej obudowie dwa RAM-CARTy 128k i każdy można ZBOOTOWAĆ bo są niezależne. Albo po przełączeniu można mieć RAM-CARTa 256k. Różnica polega TYLKO na dodaniu drugiej pamięci, pozostała elektronika jest w zasadzie bez zmian (drobna kosmetyka) Oprogramowanie jest, to praca Jagera. Odsyłam do SERIOUSa bodaj  #8 ale i w dalszych jest na temat.

12

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Nosty: Opis był dla ciebie i pod ten model. Jak chcesz to publikuj (darmo)
Grzeniu: Schematów szukaj w magazynie SERIOUS
Piotrv: To nówka, robione specjalnie na zamówienie. Owszem kilka innych leży i jest w użyciu, nie pozbywam się ich bo mają wartość kolekcjonerską. Ale rozumiem żart.

A teraz wyjawię tajemnicę. Ktoś z otoczenia ma model DOUBLE RAM-CARTA na którym Jager testował oprogramowanie które tworzył swego czasu do tego ustrojstwa. Zgadnijcie kto to ma. Wartość kolekcjonerska i nie tylko ogromna, to oczywiste.

13

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Kurcze, chciałem takiego RAM-Carta, ale na razie mamy grudzień, więc się wstrzymam...

Zenon - fajnie by było jakbyś gdzieś zamieścił info ile (z kosztem wykonania włącznie), jaka wersja kosztuje, gdzie ściągnąć można jakiś soft, jaki jest do Ciebie kontakt, ile trzeba czekać...

W sumie to zdaje sobie sprawe, że na tym nie można zarobić, bo koszt wykonania pojedynczych sztuk pewnie zabija, ale... Na pewno jest to lepsze od Allegro bez aukcji (tylko Kup Teraz) - bo taka "aukcja" tylko wkurza, a jak masz normalną usługę, to wiadomo, że to nie aukcja i wiadomo, że to tak musi kosztować. Nawet taka strona jak SIO2IDE, to już coś ;) Chociaż nie ma tam chyba nic o wykonywaniu tegoż na zamówienie.

I osobiście nie oczekuje, że ktoś w Polsce będzie dla mnie coś robił za miske ryżu, więc bez krępacji.

I'm not so bad, once you get to know me.

14

Odp: Zenon wielki jest i basta!

PiotrV: Ja to robię dla zwykłej przyjemności. Hobby i tyle. Nigdy nie myślałem o zarabianiu na tym i dorobieniu się.
ślęczenie nad "drucikami" to czysta przyjemność, lepsza od kufelka piffka :)
A cennik każdy zrobić sobie może sam... w pamięci. Rzut oka na schemat, pospisywać oznaczenia elementów, zapytać w sklepie ile to kosztuje, wliczyć koszt przejazdu, zaokrąglić i tyle.
A może ktoś zamówi w fabryce większą ilość profesjonalnych płytek, wtedy montaż prosty. Ja nie mam głowy do takich interesów.

Wszystko o mnie jest tu: http://www.serious-dial.atari.pl
Pod tym samym adresem znajdziesz soft super/extra bo autorstwa Jagera. Chodzi bezbłędnie. A jak chcesz RAM-CARTa to mogę Ci zrobić a za części wrócisz jak skończy się grudzień.

15

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Zenon, przestań, ty tak serio serio?

Moment, gdzieś miałem pamięć statyczną, bo miałem to sam robić...

Nie wiem, gdzie ten schemat jest, ale i tak e-maila korzystając z okazji napisze.

Ostatnio edytowany przez piotrv (2005-12-06 20:09:45)

I'm not so bad, once you get to know me.

16

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Czekam.... Grudzień, ponure dni i wieczory, można coś polutować zamiast gapić w TV. Nie ma zresztą na co.

17

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Zenon ? podlaczysz MARIE do XE/XL ? to jest wyzwanie, przysiegam, do niczego nie zmuszam i jestem skłonny do przekupstwa :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

18

Odp: Zenon wielki jest i basta!

Jeśli prawdą jest to, co napisano w Atariki (http://atariki.krap.pl/index.php/MARIA), że ten układ ma rejestry sprzętowe pod $0020-$003F i $0100-$013F - i nie da się go jakoś stamtąd zwekslować - to dokładnie w tej chwili możemy taki temat zamknąć, a o układzie MARIA zapomnieć, że kiedykolwiek w ogóle istniał.

KMK
? HEX$(6670358)

19

Odp: Zenon wielki jest i basta!

to prawda, ale czy nie moglyby byc te rejestry w pamieci RAM pod tymi samymi adresami, przeciez bylyby uzywane tylko w momencie wlaczenia MARI, a do MARI nie napisano softu ani OS'u wiec przyszly soft uwzglednialby te adresy i nic nie gryzloby sie z obecnym softem czy OS'ami

obszar $100-$13f uzywaja co najwyzej jakies turbo loadery np do TOMS'a, nie jest ten obszar specjalnie wykorzystywany, $20-$3f uzywa OS, w momencie wylaczenia OS'u te obszary nie sa potrzebne do szczescia

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

20

Odp: Zenon wielki jest i basta!

tebe napisał/a:

obszar $100-$13f uzywaja co najwyzej jakies turbo loadery np do TOMS'a, nie jest ten obszar specjalnie wykorzystywany, $20-$3f uzywa OS, w momencie wylaczenia OS'u te obszary nie sa potrzebne do szczescia

Zakładam, że kolega tebe już był strasznie zmęczony jak to pisał...

http://en.wikipedia.org/wiki/MOS_Technology_6502

I'm not so bad, once you get to know me.

21

Odp: Zenon wielki jest i basta!

IMHO podłączanie każdego chipa graficznego do atarki niezgodnego w dół z Anticiem jest równie sensowne jak podłączanie np. karty VGA - wymagałoby tworzenia od nowa masy softu... Co innego rozszerzenia zgodne w dół z hardware-em: STEREO, dodatkowy RAM, 65816, kontrolery KMK IDE czy też SIO2PC/SIO2IDE - one są zgodne z założeniami sprzętowymi, one powiększają możliwości istniejącego już hardware-u rozwijają, zachowując zgodność... jak odskoczymy od standardu, to staniemy się posiadaczami hybrydy, która nie stanie się zbyt szybko standardem a będzie stanowić jedynie ciekawostkę.

22

Odp: Zenon wielki jest i basta!

ciekawe jak podlaczenie VGA z 64KB buforem na obraz mialoby pomoc, MARIA dziala w tandemie z 6502 :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

23

Odp: Zenon wielki jest i basta!

czy ja kiedykolwiek chcialem wyciac ANTIC'a z plyty i zastapic go MARIA ? chodzi mi o mozliwosc podlaczenia jako alternatywy tak jak XEP80 byle nie przez port JOY'a. Czy podlaczenie XEP80 robi z Atari hybryde, albo SID'a Slightow ? Przelacznikiem mechanicznym lub za pomoca rejestru przełanczasz ANTIC/MARIA albo w inny sposob, ale NIGDY NIE CHCIAŁEM WYCINAĆ CZEGOKOWLIEK Z PŁYTY ATARI !!!

Macgyver ty wklejasz te odpowiedzi z gotowcow ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

24

Odp: Zenon wielki jest i basta!

1. tebe - uwazaj na nisko latajace banany - 2 posty miast edycji poprzedniego?
2. co do adresow uzywanych przez uklad - slyszeliscie o czyms takim jak MMU? nie mozna na jakims galu
(albo na paru bramkach) zrobic jakiegos translatora adresow?? sie pytam - w czem problem?
3. popieram stanowisko tebe co do dodawania MARII - to nie jest VGA, i nie oznacza tez wywalania ANTICa.
osobiscie myslalem o czyms takim jak nowy uklad graficzny (niemal oddzielny komp) w oparciu u VGA + ciut ramu + maly procek do sterowania -> jako new device wyswietlajacy jakis tryb 640x400x4, ale obslugiwany z poziomu atarki jako 16kolorowy tryb tekstowy 80x50 z wyjsciem VGA. czemu new device? coby od razu sterownik do E: i S: ladowal ;)

niby jak programowac VGA od podstaw mam opisane (pierwsza ksiazka informatyczna ktora dekade temu kupilem ;) ), siakiegos atmela oprogramowac tez moge ale sklecenie elektroniki pozostawilbym komu innemu...

btw. ktos kiedys robil liste softu obslugujacego 80 znakowy tryb tekstowy na malucha - mozna wiedziec na czym spełzło?

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-12-07 09:39:52)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: Zenon wielki jest i basta!

tebe: no tak, ale na co komu komputer, w którym układ graficzny nie może działać naraz z systemem operacyjnym? Przecież nawet gra może chcieć zapisać na dysku bieżący stan albo hall of fame. Ładowanie do Atari układu, który od razu na wejściu wchodzi w konflikt z systemem jest bez sensu. Co na tym zrobisz? Kolejną gierkę, owszem. Demko. Ale edytora tekstu już nie.

Co do adresów, problem powstaje na 6502 tylko, bo na 65816 mamy 16 MB miejsca. Ale w tym momencie powstaje pytanie po co się bawić z niestandardowym, trudno dostępnym układem wizyjnym, jak w każdym sklepie można dostać kartę VGA.

Ostatnio edytowany przez drac030 (2005-12-07 12:22:30)

KMK
? HEX$(6670358)