1

Temat: padniete 130

witam:)

kupilem wlasnie 130 (bo do tej pory mialem 65) i cieszylem sie z dodatkowego ramu kikla godzin, bo teraz zostało tylko podstawowe 64 KB.
Zwracam się więc z pytaniem/prośbą- czy ktos obeznany z elektroniką mógłby obadać sprawę tego koma i ew. cos poradzić? Oczywiście - szczegóły - do uzgodnienia :)

pozdrawiam

2

Odp: padniete 130

a co się stało?
to nie pecet że padnie ci "połowa" pamięci?

więcej szczegułów podaj!!!!

Czy widzi np. ram dysk w my dosie itd.

3

Odp: padniete 130

No właśnie nie wiem co sie stało, poza tym, ze przestało widzieć dodatkowe 64 KB RAMU - no może nie do końca, ale to za chwilę.

Początkowo komputer uruchamiał się i działał poprawnie, a w programach kopiujących (bo tylko te zdążyłem wypróbować) bufor wskazywał zawsze około 120 KB. (track Copy, Toms Copy 2.0 - bodajże.).
Bez żadnego widocznego powodu nagle zaczęło się kaszanić - tzn. niektóre progsy widziały dodatkowy RAM (track Copy - 120 KB buffer), a niektóre nie - Toms Copy -56 KB buffer). Później W COPY 2000 pokazywało, ze bufor ma 901 KB sic!).
Dyski przekopiowane programami pokazującymi dodatkowy ram nie dają się w ogóle uruchomić (boot error), natomiast te, które twierdzą, że nie ma dodatkowej pamięci - kopiują prawidłowo.

Podejrzewam więc, że siadła pamięć, ale ponieważ jestem noga nie elektronik, nic nie moge proadzić.

pozdrawiam

4

Odp: padniete 130

jesli moge - olej te 64 kb i machnij sobie 1mb ram wg opsiu ze stron Pasia. Gala kupisz u stryjka z allegro, podstawka 6zl, kable z ukladami i plytka ok 15 zl, torche cierpliwosci, 3 godziny i jeste po testach i masz wszytsko OK. Calosc czesci z przesylka gala zamyka sie w 40 zl

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

5

Odp: padniete 130

Na początek proponuję sprawdzić czy jakieś układy nie są gorące np. jakaś kostka Ramu.
Jeżeli tak - to proponuję zacząć od jej wymiany - najlepiej jest ją wyciąć za pomocą jakiś szczypiec z płyty, oczywiścić z resztek pinów, wstawić podstawkę najlepiej precyzyjną (są dużo bardziej trwałe) i nową kostkę.

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

6

Odp: padniete 130

popróbuje naprawić to samemu,
ale na 1MB to sie nie bede porywał, bo jestem noga nie elektronik
Od wczoraj próbuje rozbudowac pamiec do 320 KB wg opisu z Magazynu Atari, ale cos nie dziala jak powinno.