26

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Kuba Husak w takich przypadkach poleca kupno Mac Mini :)

http://www.5oft.pl/

27

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Ja kupujac notebooka z AMD kierowalem sie tym iz chcialem miec w notebooku procek 64 bitowy, co by sie nie ladowac w "przeszlosc". Widomo ze notebooka nie mozna (po za malymi wyjatkami) rozbudowywac, wiec zazwyczaj kupuje sie juz na zas.

Chociaz Windows XP jest 32 bitowy (64 bitowy jest tylko na Intela) ale za to Fedore mam 64 bitowa i smiga az milo ;)

A do grania ... Nokia N-gage Classic z karta 512 MB ;)

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-05-06 10:55:08)

28

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

gRzEnIu napisał/a:

nVidia nie robi płyt tylko chipsety, płyta może być markowa np. asus, abit. jeżeli chodzi o amd to tylko z chipsetem nForce4 Ultra (pomijam SLI) by nVidia.

Zdanie wyjęte z kontekstu. Z całej wypowiedzi wynika, że mowa o chipsetach. ^^

xray napisał/a:

...Tagan tg 380 (cicho jak makiem zasiał).    http://www.tagan.com/pages/products/bla … 80_u1.html

Też mam i polecam :)
- bdb trzyma napięcie
- dobre parametry prądowe
- długie, koszulkowane przewody
- jakość wykonania

29

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Monsoft napisał/a:

Chociaz Windows XP jest 32 bitowy (64 bitowy jest tylko na Intela)

xp64 jest i na intela i na amd.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

30

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Widzę, że sypnęło się dużo głosów poparcia dla AMD i chyba jestem skłonny pojść w tę platformę + płyta na nForce4. Gigabyte'owskie K8N ma dual biosa, sprawdzałem w necie, mam z resztą gdzieś ulotkę. Co do GoodRAM'ów - pisałem już czemu jestem skłonny ku nim. poza tym najtansze kingstone'y (jak patrzyłem DDR 2) wydawały się minimum 100 zł droższe. W sumie nie wiele jak w stosunku do całości, ale zawsze coś. Poza tym lubię to co polskie (Fonica, Diora, Tonsil i reszta z unitrowskiej paczki, np. mój stary Neptunik by Unimor), a GoodRAM'y są w końcuczęściowo polskie. Co do obudowy, to raczej wybiorę inną. Muszę te zmiany jeszcze obgadać z tatą, on też z tego kompa będzie korzystał.

Widziałem tez sporo głosów na notebookiem. Cóż wolałbym stacjonarkę, bo łatwiej jest coś dopchać, a jak coś się w notebooku rypnie to już raczej cienko. jako notebooka mam na razie starą Toshibę Tecra 530 CDT (P166 MMX, 32 MB Ram) i z APE, Delphi 5, Wordem chula jak nic. Jedynie jak za bardzo obciążę ją poprzez PHP to się troszę zatnie, a jak zapuszę jakiegoś Sapka, to nic już się nie da zrobić :) CPU Usage bliskie 90 % :)

pirx napisał/a:

Poza tym laskę łatwiej na notebooka wyrwać.

Laski mogę wyrywać na wspomniana toshibę, albo co lepsze na Atari Portfolio. Gość z palmtopem to lepsza sztuka, niż jakiś tam laptop (a że stary palmtop to szybko się nie skapnie ;) ).

Ostatnio edytowany przez grzybson (2006-05-06 12:03:15)

grzybson/SSG^NG

31

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

sqward napisał/a:

xp64 jest i na intela i na amd.

A no wlasnie znalazlem, ze jest teraz na AMD tez. Szukalem kiedys to jeszcze nie znalazlem na AMD.
Ale ludzie pisza ze sie strasznie sypie ta wersja na AMD :(

32

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

wg.mnie jest niezły chlewik obecnie na rynku..

np. czy 2 grafiki pci express, czy procek mam mieć 2 rdzenie itd

-Grzybson wstrzymaj się jeszcze trochę

33

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Jeśli masz możliwość i chcesz desktopa to sprowadź sobie Della z USA.
Już $700 możesz mieć coś podobnego do tej konfiguracji z monitorem LCD w zestawie :)
Ale osobiście polecam notebooka - desktopy to przeżytek. Duże to, warczy, szumi, grzeje się, rozprowadza kurz po pokoju i w dodatku żre ze 400W. A notebooka sobie zawsze będziesz mógł zabrać virtually anywhere ;)

34

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Alex - dobrze prawi - sam jak tylko spłace do końca jeden kredyt biore notebooka.....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

35

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Jak ktoś by sobie ewentualnie życzył coś z Della to mogę pomóc :)
Jedyny minus to brak gwarancji w Europie, ale cóż robić...
...takie są uroki zycia w Unii Europejskiej ;)

Ostatnio edytowany przez alex (2006-05-06 23:04:31)

36

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Alex, no z tym notebookiem za $700 w "podobnej konfiguracji" to troche przesadziles.
Dela mozna wzaic, ale taki konfig teraz kosztuje ponad $1000 a po drugie te zwykle Dell'e sa strasznie duze i ciezke. No chyba ze oitrzebujesz "Desktop replacement".

37

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Monsoft napisał/a:
sqward napisał/a:

xp64 jest i na intela i na amd.

A no wlasnie znalazlem, ze jest teraz na AMD tez. Szukalem kiedys to jeszcze nie znalazlem na AMD.
Ale ludzie pisza ze sie strasznie sypie ta wersja na AMD :(

Nic się nie sypie. z kiedy były te posty i jacy ludzie ? Ja wiedziałem moimi własnymi oczyma. Problem największy to sterowniki, któtr muszą być x64.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

38

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

A kto mówił o notebooku za $700? Mówiłem o desktopie.
Notebooki w podobnej konfiguracji sa droższe, ale ciężkie? 2,5-3kg to raczej standard... ;)

39

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

po co Ci dwa napedy do plyt ?!? jeden w zupelnosci wystarczy. kup AMD, plyte kup asusa ... juz kilka przerobilem i nigdy nie narzekalem. jesli chcesz kupowac na zapas, to pomysl o plycie ktora udzwignie wiekszy procek i bedzie miala sloty na dodatkowy RAM (najlepiej zeby ze 4 sztuki byly) z wlasnego doswiadczenia wiem ze najlepiej kupic w miare dobry sprzet i nie przeplacac za duzo, bo i tak po 3-4 latach wymieniasz calosc. 3000PLN i opisane zalozenia cfg powinny dawac rade pzrez jesio dlugi czas. pozatym to co sie obecnie produkuje, ma spory zapas mocy i jesli nie potrzebujesz sprzetu do renderowania, lub pisania muzyki czy innych pro zastosowan, to spoko Ci wystarczy na baaardzo dlugi okres czasu :)

btw. GF6600GT to dobra karta ... excellent choice sir :)

40

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

cedyn napisał/a:

po co Ci dwa napedy do plyt ?!? jeden w zupelnosci wystarczy.

Z bardzo prostego powodu (a nawet dwóch) ? używanie nagrywarki tylko do wypalania kilkakrotnie zwiększa jej żywotność + niższa eksploatacja = większa niezawodność, oraz - dwa napędy to szybkie, i bardzo wygodne przegrywanie płyt ?w locie? (on the fly).

cedyn napisał/a:

btw. GF6600GT to dobra karta ... excellent choice sir :)

Nie dla Obliviona - nic poniżej gf7xxx.

41

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

900 zeta za procka to kasa wyrzucona w błoto, ja bym wziął jakiegoś Celka za 300. Oszczędzone pieniądze najlepiej wpłacić na SKO ;) ew. zainwestować w lepszy monitor, większy RAM i dysk. Tzw. "64-bitowe" procki to na dzisiaj może się przydają, jak ktoś ma serwer z kilkadziesiąt GB RAMu.

Co do dwóch napędów optycznych to i tak niedługo będziesz musiał kupić Blu-Raya i to co jest w XBoxie, a do tego czasu nagrywarka może Ci się nie rozsypie (jeśli tak to kupisz następną kilkakrotnie lepszą).

Laptok rzeczywiście godny uwagi, tylko może być w przyszłości problem z podłączeniem tych nowych napędów (za rozsądną cenę).

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

42

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

- Pentium 4 640 (3,2 GHz, 2 MB Cache, HT, EM64T)
- Płyta główna: Gigabyte GA-8N-SLI Pro (na nForce 4 IE)
- Pamięć RAM - GoodRAM 2*512 MB 667 MHz (CL 4-4-4-12)
- Grafika GeForce 6600 GT w wydaniu gigabyte'owskim z 256 MB Video Ramu i Silent Pipe'm II, procesor 500 MHz, pamięc 800 MHz
- Dysk twardy Segate 160 GB Barracuda 7200.9 (8 MB Cache, SATA II)
- Nagrywarka LG Super Multi DVD +/- RW GSA 4167B
- Zwykły czytałka LGGDR-8164B
- stacja dyskietek
- obudowa Tracer TRO-868 Grandee Gamming
Cena: ok. 3000 PLN


Proponowane zmiany:

procesor
    AMD Athlon 64 3000+ Socket939 BOX
wentylator
    w zestawie z procesorem
płyta główna
    Asus A8N5X nForce4
karta graficzna
    GEFORCE 6800GS EXTREME 256MB DDR3 500/1200 MHZ lub GEFORCE 7600GT


Dlaczego?

1. Procesor
Nie ma co w ogole ladowac w drogie procesory. Nie wykorzystuje sie ich mocy,
przyrost ceny/wydajnosci jest nieadekwatny. Do programow uzytkowych, kodowania w roznych srodowiskach, najnowszych gier
- w zupelnosci wystarcza procesor na poziomie Bartona 2500+. Na horyzoncie
sa karty do liczenia fizyki, wiec tendencja jak narazie sie nie zmienia.
HT praktycznie nie wykorzystasz, do ogolnych (nie specjalizowanych) zastosowan
(np. gry;) AMD zwykle dziala wydajniej, gdyz ma krotsze potoki wykonawcze niz intel.

2. Grafika:
Zaoszczedzona $ na procku/plycie wrzucasz w o wiele mocniejsza grafike. 200zl drozsza, a 200% szybsza!
Wpisana przeze mnie grafika jest ~2 x szybsza od 6600GT Gigabyte (na ddr2), w wyzszych rozdzialkach +antyalias jeszcze lepiej (256bit szyna i wysokie taktowania pamieci robia swoje). Karta ma PS3.0 i floatowy HDR wiec wszystko co ew. w przyszlosci bedziesz potrzebowal masz.

3. Dysk
Tutaj w zasadzie moze byc i Seagate, moze byc i Caviar, Samsung.
Obecnie bardzo wyrownal sie poziom dyskow twardych i nie ma reguly,
ktore sie psuja, ktore zle dzialaja, tylko "pech". Wyjatkiem sa wadliwe serie,
ale przy takiej konkurencji w IT zdazaja sie bardzo sporadycznie i sa
szybko wycofywane z rynku.

4. Nagrywarka
Rowniez subiektywna sprawa, jest wiele dobrych modeli - najnowszy asus, LG 4167B, Benq zwyciezca chip-test itp a ich jakos podobnie jak w dyskach - zblizona.

5. Obudowa - gust, wyglad;) Jak chcesz miec pro - zawsze mozna wziac Chiefteca,ale
obecnie polski tracert podniosl jakosc i daleko mu do taniej chinszczyzny niz kiedys, szczegolnie z obecnymi naprawde niezlymi zasilaczami.


Generalnie zasada jest taka:
najwiecej $ w karte graficzna
nastepnie pamiec RAM
plyta glowna+procek
dyski
reszta

taka kolejnosc wyboru sprzetu tworzy wydajna maszyne generalnie:

uzytki - tutaj nie potrzeba mocy, chyba ze uzywamy softu do liczenia skomplikowanych projektow chipow itd:), bardziej przydaje sie ram i szybki dysk.

gry - mocna karta graficzna , 1 GB RAMU i pozamiatane (pisales o Oblivionie).
Zaoszczedzona $ na procku i plycie, oprocz lepszej grafiki, powinno starczyc jeszcze na wiecej RAMu - 1.5GB
i w takim oblivionie mozna ladnie sobie w konfigu bufory poustawiac, odczuwalna roznica.

Zwykla czytajka CD mozesz sobie darowac, drzewiej kupowalo sie dwa napedy, aby oszczedzac nagrywarke, obecnie mozna sobie darowac, zdecydowana wiekszosc rzeczy odpala sie z obrazow dyskow;), spokojnie zdazysz zmienic napwed na BLU-Raya, zanim
Twoja DVD-RW sie "zuzyje".

Foxik celka bym nie bral, bo jest wolniejszy od adekwatnych cenowo AMDkow, 64bity obecnie ma kazdy AMD i powoli Intel, wiec chcac nie chac i tak bedzie 64bit :-O.

Ciekawa opcja byloby (w cenie 3000zl SPOKOJNIE mozna zlozyc) konfiguracji, z dwoma dyskami 160GB w RAIDzie.
Mialbys wtedy 2 x szybszy odczyt/zapis danych lub 2 x szybszy zapis (odczyt juz nie) z backupem.
Coprawa drugi dysk defacto sie marnuje, bo dalej masz 160GB, ale - skoro mozna w tej samej cenie taka konfiguracje zlozyc
- naprawde odczul bys diametralna roznice, szczegolnie w kodowaniu, kompilowaniu, ladowaniu itd.

I na koniec - paradoksalnie obecnie odwrocila sie tendencja AMD i Intel, jezeli chodzi o temperature.
Kiedys AMD sie grzaly, Intele mniej. Obecnie - jest dokladnie na odwrot, boxowe chlodzenie intela jest *takie sobie*,
boxowe AMD o dziwo ciche!

Nie mieszam juz;p

Ostatnio edytowany przez solo/ng (2006-05-07 21:27:55)

43

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Moze nieco OT ale... Grzybson, do czego Ci ten blaszak bedzie potrzebny?
Ja ogladam filmy, mejluje, ogladam strony www, slucham muzyki, obrabiam grafike (i czasem filmy), costam ogladam na emulcu, nagrywam plyty DVD, kompresuje DVD do DivX i robie kupe innych rzeczy a mam 2x Celeron466 (bp6). Podobny zestawik (caly) mozna kupic na allegro za 300-400 PLN. Czy warto wydawac tyle kasy na sprzet, ktory nie bedzie wykorzystywany? Czy tak bardzo Ci sie spieszy? Moze warto zbierac np na samochod? (to nie zart)
IMO najpierw warto zastanowic sie, do czego ten komputer ma sluzyc a dopiero pozniej wybierac konfiguracje. W inny przypadku poddasz sie modzie a wszyscy wiedza ze bycie trendy to lekki niefrasun... :)

Pozdro!

Add:
Ups, nie doczytalem o tej grze - z tego co inni pisza to jakis potwor. W takim razie powyzsze odpada. Swiat schodzi na psy. Ja nie gralem na piecu od... nigdy na piecu nie gralem chyba... :)
I zyje... :)

Ostatnio edytowany przez Azbest (2006-05-08 08:19:12)

44

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

solo/ng napisał/a:

Foxik celka bym nie bral, bo jest wolniejszy od adekwatnych cenowo AMDkow

Może nie jestem na bieżąco, ale przynajmniej kiedyś tak było, że co prawda procki AMD były tańsze, ale do Inteli były tańsze płyty, więc wychodziły mniej-więcej na to samo. A "durenie" w czasach przed-gigahercowych grzały się niemiłosiernie, wieszały, ludzie kleli na płyty pod AMD. Tzw. "ciche i dobre" wiatraki do AMD (nawet za 200 zeta) robiły wielokrotnie więcej hałasu, niż mój "lichy" wiatrak na Celka. Co do wydajności sporo zależy od tego z optymalizacją pod który procek skompilowano. :)

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

45

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

0xF: czasy sie zmienily... to intel od amd licencjonuje technologie x64, procki amd jak kazdy wie dzialaja wydajniej przy nizszych czestotliwosciach, duuuuzo mniej sie grzeja, a i wiatraki - az ciezko porownac...

to co ktos tam wyzej poruszyl - brak kompatybilnosci - to juz calymi latami nie spotykany problem.

a co do optymalizacji pod konkretny procek - popatrz na debian vs gentoo - wcale tak wielkiej roznicy nie ma, tylko przechwalki jakichs dzieci ktrorym ego "rosnie", "bo mam skopulowany system pod moj procesor"...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

46

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

20% to mało?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

47

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Fox - uwierz mi! Nie chciałbyś teraz pracować po 10-12h na compie z PIV z oryginalnym wentylatorem!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

48

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Nie widzę problemu, pod warunkiem że będzie stał daleko. :)

Poza tym, ja mówiłem o Celku, a nie o PIV. Wiatraki na Celki są głośniejsze od AMD ?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

49

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

Piguła, dobrze ci radzę jako user takowego, iz musisz go po prostu odkurzyć. Odbywa się to następująco: zatrzymujesz machinę, zapewniasz sobie dostęp do wentylatora i przystawiasz doń wlot rury odkurzacza, po czym załączasz tenże. Gdy wentylator się rozkręci, dokonujesz dodatkowego przedmuchu przy uzyciu tzw. gruszki, do nabycia w każdym sklepie gospodarstwa domowego. Po odessaniu w ten sposób tony kurzu wyłączasz odkurzacz, machinę składasz, załączasz i oddalasz się elastycznym krokiem, jak gdyby nigdy nic ;)

KMK
? HEX$(6670358)

50

Odp: Prośba o radę dot. kupna nowego PieC'a

True. Te mikroskopijne 'zeberka' w tych nowych wiatrakach od prescotow zapychaja sie po kilku dniach powodujac kompletny fakap misternego systemu chlodzenia by Intel :)
Jesli to ma cokolwiek komus pomoc, to ja - zawsze Intelowiec - teraz za-chu-ja nie kupilbym P4 a AMD64.