Temat: XE/XL <> ZIP100

Mam dość specyficzne ale i chyba ciekawe pytanie. Kiedyś jak pasjonował mnie bardzo Atari Portfolio dotarłem do opisów podłączenia go przez port drukarkowy do zipa 100. Ponieważ leży u mnie w domu ZIP 100 mam też XEP 80 i parę atarynek - zapytowywuję więc czy ktoś ma pomysła jak połączyć to wszystko w działającą całość, jakie są szanse działania i czy gdzieś ktoś spotkał tego rodzaju opis bądź coś takiego wykonał!? 8O

Żyję bo Bóg tak chciał.

2

Odp: XE/XL <> ZIP100

Mysle, ze szybciej uda sie podlaczyc ZIPa ATAPI. DO LPTowego trzeba by sterownik....

3

Odp: XE/XL <> ZIP100

Jak to jest ZIP na IDE to może podpiąć go do KMK IDE albo SIO2IDE. Będzie to wymagać może modyfikacji (soft, firmware w procu). Bo jak jest to SCSI albo do podłączenia do portu drukarki (też takie były/są) to trzeba będzie opracować interfejs. Do tego ostatniego może nie byłoby problemu.

4

Odp: XE/XL <> ZIP100

z tego co wiem naped zip to urzadzenie atapi, a jako takie wymaga tego samego nakladu pracy i p* sie z protokolem co dysk czy cdrom

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: XE/XL <> ZIP100

Ponieważ widzę, że są pewne nieścisłości śpieszę poinformować o tym, że były trzy różne rodzaje zip100 mianowicie SCSI (tego nie widziałem nigdy ale napewno był i do tego był pierwszym jaki pojawił się na rynku) potem ukazały się zewnętrzne podpinane z kompami przez port drukarkowy i zawierały przelotke aby można było umożliwić współpracę z drukarką i na koniec pojawiły się wersje atapi. Chcę jednak zmusić do współpracy przez XEPa80 wersję zipa tą zewnętrzną podlączoną przez LPT. Owszem mam też zipa atapi w PC i myślę że jakoś do posiadanego KMK IDE szłoby go podpiąć zachowując zwykłą procedurę instalacji HDD.

Żyję bo Bóg tak chciał.

6

Odp: XE/XL <> ZIP100

tak, tylko kmk pracuje na 8 bitach, a atapi do komunikacji wykozystuje 16...

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: XE/XL <> ZIP100

Hmm, nie jestem elektronikiem, ale wydaje mi się że jest to wykonalne programowo - poza obsługą HD. Nie wiem jak XEP, ale MicroPrint miał komunikację dwukierunkową - trzeba by było (tak mi się wydaje) zrobić następujące rzeczy:
1. Sprawdzić, jak ten ZIP komunikuje się po LPT - i czy te sygnały są podpięte pod XEP (nie wszystkie LPT mają pełne wyprowadzenia - na przykład dla tegop ciężko podłączyć laserówkę nie-Atari do ST ;( )
2. Jeśli tak - napisać program do komunikacji (powinien wystarczyć na próby nawet w TB - wysłanie czegoś, odbiór czegoś);
3. Sprawdzić, jak sie ma obsługa plików dla ZIP do standardu HD - przypuszczam, że poprzez zastosowanie złącza LPT tą sprawę załatwia w uproszczony sposób ZIP;
4. Sformatować ZIP-a z poziomu ATARI i spróbować dokonać zapisu/odczytu. Jeśli się nie mylę - sprawę powinien załatwić MyDOS lub SpartaDosX.
Wadą takiego postępowania jest to, że wszystko trzeba zapisać z poziomu Atari - ale mamy wtedy dyskietkę 100MB ;) - oczywiście podzieloną na Atarowskie partycje.
Co do zapisywania w standardzie PC - przypuszczam, że wymagałoby to napisania większego sterownika lub modyfikacji sprzętu, a to się raczej mija z celem. Za to można się pokusić o połączenie grzyba i Atari przez LPT - sam napęd mógłby robić za bufor ;)

Sikor umarł...

8

Odp: XE/XL <> ZIP100

tak, tylko kmk pracuje na 8 bitach, a atapi do komunikacji wykozystuje 16...

a kto ci tak naklamal? w sensie, ze kmk 8 bit?

--
= krap.pl =

9

Odp: XE/XL <> ZIP100

no moge mylic miedzymordzia, ale jesli to to co ongdys mial slaves i bylo podlaczane do expansion port to to bylo 8 bit i dysk tracil polowe na wielkosci

przechodze na tumiwisizm

10

Odp: XE/XL <> ZIP100

Candle'owi to ktoś nakłamał podwójnie :D

Bo ATAPI może pracować w trybie 8-bit i 16-bit :)
Np. CDROM-y pierwotnie wykorzystywały interfejs w trybie 8-bit.

11

Odp: XE/XL <> ZIP100

no dobrze...
skoro uwazasz ze sie myle, moglbys mi podac kawalek kodu - najlepiej na pc (najszybciej sprawdzalne) ktory ustawi urzadzenie atapi w tryb 8 bit i odbierze jakies dane?
ewentualnie numer strony atapi working draft, na ktorej moglbym znalesc sobie potrzebne informacje?
moze mam jakas wybrakowana specyfikacje?
ale wedle mojego rozeznania nie odczytam nawet statusu urzadzenia po wydaniu komendy identify device bez 16 bitow

ps. cdromy pierwotnie nie byly atapi...

przechodze na tumiwisizm

12

Odp: XE/XL <> ZIP100

Candle wyluzuj się, KMK/JZ pracuje w pelnych 16 bitach.

KMK
? HEX$(6670358)

13

Odp: XE/XL <> ZIP100

Pewnie, że na 16 bitach.

A interfejs ATAPI ma tylko kilka komend

$08 - soft reset

$a0 - send command (blok 12 bajtów (atapi) i 16 bajtów (scsi)

$a1 - "identify atapi device (czy jakoś tak)" - czyli odpowiednik komendy
$EC (identify drive (IDE))

$a2 - "services" - komenda używana, gdy na jednej taśmie podpięte są dwa lub więcej urządzeń. Działanie jest proste - wysyłamy "komende" z urzyciem polecenia $a0 (ustawiając odpowiednie parametry) i po chwili złącze jest zwalnianie - np. p[o to aby odwołać się do innego urządzenia, a po chwili odebrać/wysłać dane z/do urządzenia ATAPI

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

14

Odp: XE/XL <> ZIP100

jeszcze napisz ile jest komend dostepnych przez polecenie send command :]

przechodze na tumiwisizm

15

Odp: XE/XL <> ZIP100

no moge mylic miedzymordzia, ale jesli to to co ongdys mial slaves i bylo podlaczane do expansion port to to bylo 8 bit i dysk tracil polowe na wielkosci

Cos mi to smierdzi MyIDE... :)

16

Odp: XE/XL <> ZIP100

my-ide? chyba ono jest do carta po prostu. jeszcze jakies msc-ide kiedys dawniej bylo, to chyba to raczej...

--
= krap.pl =

17

Odp: XE/XL <> ZIP100

ZTCW to MyIDE ma bardzo prosta budowe, nie wiem czy do karta sie to podlacza. W kazdym badz razie jest @*(@^&@%!* w obsludze.

18

Odp: XE/XL <> ZIP100

coś czytałem o flagowym programu do obslugi, co jest w bejziku, a wyboru imydża dokonujesz joystickiem... :)

--
= krap.pl =

19

Odp: XE/XL <> ZIP100

jeszcze napisz ile jest komend dostepnych przez polecenie send command :]

no można to obliczyć - jeden bajt w pakiecie jest przeznaczony na kod komendy, więc 2^8 daje 256  ;] ;)  :lol:  :lol:  :lol:

[ Dodano: Nie Mar 13, 2005 22:22 ]
yyy... $a0 to "send packet", nie "send command" - czyli wysyła pakiet do urządzenia..., kod komendy wraz jej parametrami jest zawarty w tym pakiecie...

FAQ: Cegła waży kilogram i pół cegły. Ile ważą dwie cegły ? :D

JIL 4EVER!

20

Odp: XE/XL <> ZIP100

lewis: myide bylo cartowe, a tamto ktoro posiadal slaves bylo produktem komercyjnym
zajmowalo port cart'a i expansion

przechodze na tumiwisizm

21

Odp: XE/XL <> ZIP100

lewis: myide bylo cartowe, a tamto ktoro posiadal slaves bylo produktem komercyjnym
zajmowalo port cart'a i expansion

Z tego, co pamiętam, Slaves miał kiedyś interfejs KMK/JZ, z pierwszej wyprodukowanej serii. Niemniej interfejs ten przesyła dane 16-bitowo i zawsze tak było (od prototypu). To o ośmiu bitach i utracie połowy pojemności dysku z tego powodu, to jest zwykła bzdura.

Zresztą, jak sam zauważasz, bez 16-bitowego transferu nie można odczytać identa dysku - a na KMK/JZ to się odczytuje z palcem w nosie; zob. choćby FDISK, który wyświetla pełną nazwę kontrolera - przecież nie przepisuje jej z etykietki naklejonej na dysku.  :P

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: XE/XL <> ZIP100

slavesowy interfejs byl mocno niedzialajacy poniewaz pierwsze co slaves zrobil po dostaniu go w lapki to wzia zasilacz od kolejki piko i podlaczyl pod niego dysk...

przechodze na tumiwisizm

23

Odp: XE/XL <> ZIP100

Zapytam wprost, czy ktoś dysponuje gotowym rozwiązaniem sprzętowym, ktore umożliwia podłączenia ZIPa ze złączem IDE do naszego malucha? Jeśli nie, to czy SIO2IDE wystarczy?

Pozdrawiam,
Andy

24

Odp: XE/XL <> ZIP100

Zdaje się, że obsługuje się to na podobnej zasadzie jak CD, czyli przez ATAPI. Czyli KMK/JŻ vel IDEa powinno dać radę, ale soft do tego napiszesz sobie najprawdopodobniej sam.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.