1

Temat: Falcon dla poczatkujacych

Witam

Jestem swiezym posiadaczem Falcona ( od 5 dni ), w zwiazku z tym mam kilka pytan/problemow:

1. System operacyjny: na pewno stanie na nim Mint, lecz troche sie pogupilem z tym. W sieci znalazlem wiele dystrybucji owego, ale nie znalazlem czym sie roznia, dlatego potrzebowalbym pomocy aby wybrac ktoregos. Mianowicie sa dystrybucje: FreeMint, EasyMint, SpareMint, DebianMint, CrippleMint, tak wiec czym one sie roznia i ktory bedzie najlepszy do Falcona ( poki co goly, ale niedlugo mam nadzieje z CT60 ) ?

2. System operacyjny 2:  czy jesli bym zainstalowal Mint'a teraz, a gdzies wyczytalem ze bodajrze EasyMint na golym Falconie instaluje sie ladnych kilka godzin !!!, to czy w przyszlosci po zamontowaniu CT60, bede musial jeszcze raz instalowac Minta, czy wystarczy ze "dokonfiguruje" go ?

3. Siec: czy jest jakies szybkie podlaczenie do sieci niz ethernec  ??? Poki co wlasnie uzywam ethernec'a ale jest koszmarnie wolny ( 50 KB/s ), tzn. "sciaganie" stron www idzie calkiem sprawnie, ale jak chce "przezucic" na Falcona cos wiekszego, np. pliki mp3 to przy takiej predkosci idzie to dlugo, nie mowiac juz o przypadku kiedy przysylalem plik mpg, wazacy 50 MB, trwalo to ok. 15 min :) Wydaje mi sie ze ethernec'a i sting'a mam dobrze skonfigurowanego, wiec to moze jest max predkosc zlazca cartridge, bo na ste tez maks jaki osiagalem to bylo 50 KB/s.

4. Gry :, pierwsze co to pobralem z sieci najnowsza wersjie Doom'a od Patrice Mandin'a, ale jest bardziej niz koszmarnie wolna :), chodzi to z predkoscia 0,5 klatki na sekunde. Pytanie czy Falcon jest na tyle slaby aby mozna bylo na nim pograc w doom'a bez akceleratora  ?

5 WWW: najpierw zamontowalem CAB 1.5, ale "parsowanie" stron bylo ( po raz kolejny ) koszmarnie wolne, nastepnie zainstalowalem CAB 2.8 i szybkosc wyswietlania byla zdecydowanie szybsza, ale i tak zdecydowanie za wolna aby komfortowo surfowac :) ( tak przy okazji AA ( jak i wiele innych stron )  wyglada "nieciekawie" w CAB'ach ). Kolejna przegladarka byl Highwire, lecz po zainsalowaniu go, uruchamia sie i natychmiast pojawiaja sie 2 bomby :). Czy ktos moze wie o co mu chodzi ?

6. Sterownik dysku: czy warto inwestowac w hddriver'a ?, w chwili obecnej mam ICD z dyskiem IDE i transfer plikow jest ( znowu to slowo :) ) wolny, generalnie predkosc jest identyczna jak w moim STE. Tak wiec pytanie, czy to kwestia hardware'u i nic golemu Falconowi nie pomoze, czy moze Hddriver ktory jest ( chyba ) nadal rozwijany, jest moze troche bardziej zoptymalizowany ???. A moze wystarczy uzyc dysku SCSI ?


A tak podsumowujac kilka pierwszych dni zabawy z tym komputerem, to Falcon jest koszmarnie wolny :) bez CT60 ( widzialem Falcona Adama K z CT60 w Ornecie i wydawal sie demonem predkosci w porownaniu z golym  ), do tego stopnia, ze tuz po zakupie, kiedy byl na nim tylko TOS, to okienka wyswietlaly sie chyba jeszcze wolniej od STE z TOS'em 1.06. Dopiero po zamontowaniu NVDI jakos to w miare chodzi :).

2

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Gratulacje Jury :)

Ad.1: Pytanie do Draco i Maskotki

Ad.2 Logika wskazuje ze wystarczy go dokonfigurowac, przedewsszsystkim wymienic jadro na skompilowane pod 040/060, poza tym plik konfiguracyjny, konfiguracja AESu, wywalenie w zaleznosci programow ktore sa przestarzale... dlatego najlepiuej zainstalowac najnowsza wersje ktora bierze pod uwage CT060.

3. W zasadzie w tej chwili pod Falcona nic innego nie ma, perspektywicznie CT60 z PCI albo EtherNATem...

4. No niestety z DOOMow na golym Falconie to raczej RUNNING, poza tym do jakiego takiego grania potrzeba akceleratora, juz na CT2B gra sie dobrze... poza tym masz "kupe" gier ktore chadzaja na falcona szybko.


5 highiwire? konfiguracja?

6. W HDDrivera warto inwestowac owszem, ale dopoki uzywasz tylko HDka bez zadnych dodatkowych specjalnych potrzeb w zupelnoci wystarczy np. ICD.

powodzenia i dobrej przyjazni z Sokolem

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

3

Odp: Falcon dla poczatkujacych

jury napisał/a:

Mianowicie sa dystrybucje: FreeMint, EasyMint, SpareMint, DebianMint, CrippleMint, tak wiec czym one sie roznia i ktory bedzie najlepszy do Falcona

Ja dwa lata temu wypadłem z obiegu i nie jestem na bieżąco, więc moje uwagi mogą wnosić niewiele. Wymienione hasła budza we mnie następujące skojarzenia:

1) CrippleMiNT: nie słyszałem, a jeśli słyszałem, to zapomniałem, czyli istnieje możliwość, że nie jest to nic porywającego.

2) DebianMiNT to zgodnie z nazwą dystrybucja MiNT-a "w oparciu" o system pakietów z Debian Linuxa; robili to zdaje się Szwedzi, zaczęli jakieś pięć lat przed wymarciem ostatnich brontozaurów i wkrótce stracili impet.

3) SpareMiNT, niemiecka dystrybucja oparta o Red Hat Package Manager. Zaczęta sporo po Debianie, gotowa niedługo potem. W zasadzie jedyna znana mi, w pełni działająca dystrybucja MiNT-a (jest jeszcze KGMD, ale jest strasznie stara, z przełomu lat 1994/95, i nie warto).

4) EasyMiNT: uproszczona dystrybucja (z ę, ą okienkowym instalatorem, który wygląda bardzo bojowo i nie działa jak należy), w zasadzie to nie wiem nawet, czy nie jest to okrojone KGMD z dorobionym przez kogoś owym instalatorem. EasyMiNT (albo KGMD) jest dobrze zainstalować najpierw, dla wstępnego zapoznania się z systemem. "Na" zainstalowanego EasyMiNTa (albo KGMD) instalujemy SpareMiNT-a i jest dobrze. Przynajmniej kiedyś była taka procedura dla świeżych rekrutów.

5) FreeMiNT to nie dystrybucja, tak się nazywa kernel. Kernele "dobre" to 1.15.12 i 1.16-cośtam. Numerka nie pamiętam, ale 1.16 starszego niż rok raczej brać nie należy. Najlepiej mieć taki skompilowany wprost z bieżących źrodeł, co leżą w CVS.

Jak się człowiek nie chce bawić w MiNT-a jako unixoida (a wszystkie wymienione dystrybucje właśnie to mają na celu), może sobie zainstalować sam kernel plus jakiś AES. Ostatnio modny jest XaAES, powinien być dystrybuowany razem z kernelem. Chyba są dystrybucje binarne, powinny być równiez źrodłowe, do skompilowania sobie kernela (i AES-u i wszystkich około kernelowych śmieci, w rodzaju sterowników do netu itd.) potrzebne jest unixoidalne środowisko (patrz wyżej o dystrybucjach).

XaAES nalezy brać tylko w postaci tzw. modułu kernela - walają się po sieci starsze wersje, do niczego się nie nadające. Poznać je po tym, że ich autorem jest niejaki Henk Robbers.

Do użytku nadaje się jeszcze N.AES 2.0

Kolejna przegladarka byl Highwire, lecz po zainsalowaniu go, uruchamia sie i natychmiast pojawiaja sie 2 bomby :). Czy ktos moze wie o co mu chodzi ?

Jak się ostatnio tym interesowałem (czyli dawno), to głównym programistą od Highwire był o ile pamietam niejaki Baldrick - a to za mojej pamięci żadnemu programowi nie rokowało sukcesów. Jedna z publicznych beta wersji Highwire miała np. okno o stałym rozmiarze (sizer nie działał) itp. Więc jeśli teraz w ogóle się wywala, to wcale mnie to nie dziwi.

6. Sterownik dysku: czy warto inwestowac w hddrivera ?, w chwili obecnej mam ICD z dyskiem IDE i transfer plikow jest ( znowu to slowo :) ) wolny

Nie wiem, jakich szybkości się spodziewasz, a jakie uzyskujesz. Po IDE i gołym Falconie możesz oczekiwać transferów rzędu 1,5-1,8 MB/s. Jeśli jest wydatnie mniej, może po prostu masz wolny dysk. Tak czy owak, do MiNT-a będziesz potrzebował drajwera, który ma tak zwane XHDI - a ICD tego nie ma. Sterowniki XHDI to HD-driver, Hushi (aka SCSI Tool) i .. to chyba wszystko. Hushi obsługuje dyski tylko do wielkości 1 GB. Jeśli twój jest większy, w zasadzie nie masz wyboru.

okienka wyswietlaly sie chyba jeszcze wolniej od STE z TOS-em 1.06.

Goły Falcon jest ok. 4x szybszy od STE, ale szybkość rysowania okienek zależy jeszcze od tego, w jakim trybie graficznym się to odbywało. W STE pamięć ekranu ma góra 32k (i to niecałe), Falcona 640x480 w 16 kolorach to 150k tejże. Poza tym coś mi się mgliście kojarzy, że TOS czegoś nie włącza - może blittera, a może cache'u w procesorze :] Tak czy owak, NVDI i dodatkowo XCONTROL z odpowiednimi modułami (czyli konfiguracja) powinna tu nieco pomóc.

EDIT: http://sparemint.atariforge.net/cgi-bin … /beginner/ tu jest docek mający stanowić wprowadzenie do MiNT-a dla "nowych". Ostatnio uaktualniany 2 lata temu :)

Ostatnio edytowany przez drac030 (2006-11-05 23:05:21)

KMK
? HEX$(6670358)

4

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Ogólnie rzecz biorąc to falcon jest koszmarnie wolny. Jeśli ktoś się spodziewa, że sam "mit falcona" sprawi, ze będzie to demon prędkości to się grubo myli. TAK - falcon jest za wolny, żeby robić na nim komfortowo to co robisz na pc.
Skoro to już mamy wyjaśnione to przechodze do odpowiedzi:

ad1. Zainstaluj EasyMinta. jest najbardziej kompletny i aktualny (tak mi się wydaje). Do tego najnowszy xaaes.
ad2. nic nie musisz robić, wystarczy podmienić kernel w katalogu c:\mint\ na wersje 060. Możliwe też że trzeba będzie wywalić z c:\auto\ kilka programów, które nie działają na 060.
ad3. Ethernac działa tak wolno bo: szyna carta jest powolna i sting jest bardzo marnym stosem (chociaż biorąc pod uwage, że działa na gołym tosie to i tak jest rewelacyjnie, że w ogóle działa :P ). Jedyna możliwość, żeby przyśpieszyć transfer to postawić minta i tam skonfigurować sieć. NIe pamiętam dokładnie ile wtedy wyciąga ethernac, ale driver z moimi poprawkami działał przynajmniej 4x szybciej niż wartość którą podałeś.
ad4. tak, falcon jest tak koszmarnie wolny. nie ma cudów. goły falcon ma 4,5MB/s transferu do pamięci. Sprawdz ile ma twój pecet :P
ad5. olej stinga i TOS. postaw minta. tam wszystko będzie ok.
ad6. możliwe, że jest to problem samego dysku. Jeśli masz jakiś staruśki dysk 2,5" 60MB (lub podobną biede) to one osiągały takie "prędkości". Mój Caviar (rok ok. 1997-8) wyciąga 2,5MB/s i to jest wszystko co daje falcon przez IDE (i SCSI). Te wyniki pod HDDriverem. Warto mieć zainstalowany ten sterownik, chociażby po to, żeby móc wsadzić większy dysk i mieć iluśtam gigowe partycje pod mintem (na mincie możesz używać systemu plików z linuxa - EXT2)

No i to tyle. Have fun.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

5

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Dokladnie, najlepiej zainstalowac EasyMinta, a pozniej doinstalowywac (lub kompilowac) pakiety rpm z SpareMinta.
O ile dobrze pamietam to Polskie tlumaczenie do EasyMinta robil nawet Rafal Kawecki.

Falcon moze i jest wolny, ale z "letnim" dopalem jaki mialem, przy uruchomieniu Mint+N.aes chodzil u mnie mp3 player w pelnym stereo + Papyrus i nic sie nie cielo. Wiec nie jest az tak zle.

6

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Monsoft: ranne ptaszki ? :D

jury napisał/a:

4. Gry :, pierwsze co to pobralem z sieci najnowsza wersjie Doom'a od Patrice Mandin'a, ale jest bardziej niz koszmarnie wolna :), chodzi to z predkoscia 0,5 klatki na sekunde. Pytanie czy Falcon jest na tyle slaby aby mozna bylo na nim pograc w doom'a bez akceleratora ?

Odnośnie wymaganego akceleratora to nie należy przesadzać. Może niektórzy nazwą mnie hardcoreowcem ale ja na swoim Falconie grałem w Dooma (w chyba tej samej wersji), więc grać się da.
Ponadto jest wiele innych wersji Dooma na Falcona, niektóre oparte na źródłach z linuxa a inne nie itp. Niektóre wersje nawet rozszerzają engine o nowe funkcje.
Jeśli chodzi o prędkość to mam bardzo starą wersje, w którą co prawda grać się nie da (bo przeciwnicy się nie poruszają) ale działa w pełnej rozdzielczości i to BARDZO szybko.
Chodzi o to że wersja P.M. jest najwolniejsza. Każdy różnie implementuje te same algorytmy, raz jest szybciej, a raz jest wygodniej itp. Omawiana wersja jest chyba tą najbardziej kompletną.

Do ogromnych zalet Falconowych wersji Dooma zaliczyć należy jakość dźwięku. Jest ona powalająca ! Na pececie o jakości dźwięku nie należy właściwie mówić bo jej nie ma...
Natomiast na Falconie (ku memu dużemu zdziwieniu) jest fantastyczna dynamika dźwięku (w stosunku do wersji pecetowej).
Gdy tylko ktoś do mnie przyjdzie aby zobaczyć Falcona pokazuję mu różnicę: odpalam dooma na pececie (z dobrą kartą dźwiękową) a następnie na Falconie. Warto sprawdzić na własne uszy :)

W końcu dźwięk to jest jedna z największych zalet Falcona. Bardzo dobra architektura, szybkość, 32-dwu bitowy system operacyjny nie mają już dziś większego znaczenia, natomiast dźwięk to jest coś co jest bardzo trudne do osiągnięcia na innym, nawet dużo nowszym sprzęcie.

Szybkość Falcona:
Odnośnie prędkości Falcona to należy jasno powiedzieć: tak Falcon jest bardzo powolny i naprawdę bardzo trudno jest zadowolić kogoś kto jest od lat przyzwyczajony do pecetów i Maców. Jednak Falcon to leciwy sprzęt (1992) a wtedy pecety były dopiero powolne ! (w końcu wtedy Window/s (bez względu na to czyj) był dopiero np. na etapie wprowadzania na rynek a o 32 bitowym systemie to nie było nawet co marzyć !)

Jeśli naprawdę jest dla Ciebie tak ważna szybkość to można bardzo łatwo dopalić Twojego Falcona ! W jednym z numerów ?Atarynki? był opis wykorzystania karty graficznej za pośrednictwem PCI, wtedy kiedy Falcon nie musi się zajmować generowaniem grafiki ? pokazuje swoją prawdziwą wydajność ! Warto sprawdzić :)
W końcu dodanie nowego procesora to metoda siłowa natomiast dodanie PCI jest znacznie bardziej subtelne.


Ad. 6
Postaram się dodać coś co jeszcze nie zostało powiedziane:
Po pierwsze jest jeszcze jeden bardzo stary sterownik, który miał największy transfer, niestety nie pamiętam jego nazwy. Jednak jest to tylko taka ciekawostka historyczna, gdyż miał on inne braki (zapewne brak obsługi dużych dysków oraz SCSI itp.). Jednak zastanawiające jest to co takiego autorzy zrobili że udało im się osiągnąć wydajność jakiej już nikt inny nie powtórzył.

Co się zaś tyczy dysków IDE oraz SCSI to te drugie są widocznie szybsze (szczególnie jeśli chodzi o szybkość dostępu).

No i oczywiście na koniec kwestia wydajności dysków i Falcona: ja rozumiem że masz wrażenie, że transfer plików na Falconie jest powolny, jednak to sprzęt z lat 90. i wtedy tak było. Nie było żadnego innego komputera, który byłby lepszy od Falcona (właściwe samo zastosowanie SCSI było unikalnym rozwiązaniem).
Jest np. znane rozwiązanie (z tamtych czasów) gdzie do karty dźwiękowej (droższej od Falcona) został dodany sterownik SCSI !!!! (do dziś mnie to bawi) Chodziło o to że pecet nie był wstanie sprawnie i szybko obsługiwać dysków twardych ? dlatego karta dźwiękowa robiła to na własną rękę (czyli właściwe karta była tu drugim komputerem i to znacznie bardziej zaawansowanym (wydajnym) niż ten główny czyli pecet)

Jednak Falcon miał coś jeszcze: świetne oprogramowanie. Dla przykładu jeśli nie odpowiada Tobie szybkość to możesz wiele zmienić gdy będziesz używał Kobolda. Jeśli chodzi o mnie to ten program to jest istna rewelacja na skalę wszystkich komputerów i programów jakie powstały po dziś dzień (co prawda na pececie był jakiś jego odpowiednik (prawie nie znany przez użytkowników) ale dla dosa ? więc się nie liczy...).
Oczywiście jeśli planujesz Minta to Kobold z EXT2 nie współpracuje (bo jest programem bardzo, bardzo starym (co też jest jego zaletą bo był dobrze znany przez użytkowników a ponadto był prekursorem i pionierem)).


No i oczywiście baw się dobrze !:)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

Odp: Falcon dla poczatkujacych

jury napisał/a:

Jestem swiezym posiadaczem Falcona ( od 5 dni ), w zwiazku z tym mam kilka pytan/problemow:

Gratylacje :)

jury napisał/a:

1. System operacyjny: na pewno stanie na nim Mint, lecz troche sie pogupilem z tym. W sieci znalazlem wiele dystrybucji owego, ale nie znalazlem czym sie roznia, dlatego potrzebowalbym pomocy aby wybrac ktoregos. Mianowicie sa dystrybucje: FreeMint, EasyMint, SpareMint, DebianMint, CrippleMint, tak wiec czym one sie roznia i ktory bedzie najlepszy do Falcona ( poki co goly, ale niedlugo mam nadzieje z CT60 ) ?

FreeMiNT to kernel. Rozwijana dystrybucja to SpareMiNT. EsayMiNT jest niejako instalatorem do SpareMiNTa, i to bym polecal

jury napisał/a:

2. System operacyjny 2:  czy jesli bym zainstalowal Mint'a teraz, a gdzies wyczytalem ze bodajrze EasyMint na golym Falconie instaluje sie ladnych kilka godzin !!!, to czy w przyszlosci po zamontowaniu CT60, bede musial jeszcze raz instalowac Minta, czy wystarczy ze "dokonfiguruje" go ?

Bedziesz musial tylko zmienic kernel z wersji 030 na 040/060, ale bez pospiechu bo wersja 030 tez bedzie dzialać

jury napisał/a:

5 WWW: najpierw zamontowalem CAB 1.5, ale "parsowanie" stron bylo ( po raz kolejny ) koszmarnie wolne, nastepnie zainstalowalem CAB 2.8 i szybkosc wyswietlania byla zdecydowanie szybsza, ale i tak zdecydowanie za wolna aby komfortowo surfowac :) ( tak przy okazji AA ( jak i wiele innych stron )  wyglada "nieciekawie" w CAB'ach ). Kolejna przegladarka byl Highwire, lecz po zainsalowaniu go, uruchamia sie i natychmiast pojawiaja sie 2 bomby :). Czy ktos moze wie o co mu chodzi ?

Z Highwire Draco faktycznie jest nie na czasie ;) Baldrick odpadł dawno temu, większość napisał AltF4. Polecam, jest naprawde o klase lepsze od CABa

jury napisał/a:

6. Sterownik dysku: czy warto inwestowac w hddriver'a ?, w chwili obecnej mam ICD z dyskiem IDE i transfer plikow jest ( znowu to slowo :) ) wolny, generalnie predkosc jest identyczna jak w moim STE. Tak wiec pytanie, czy to kwestia hardware'u i nic golemu Falconowi nie pomoze, czy moze Hddriver ktory jest ( chyba ) nadal rozwijany, jest moze troche bardziej zoptymalizowany ???. A moze wystarczy uzyc dysku SCSI ?

Moim zdaniem warto inwestwować w Hddrivera.

jury napisał/a:

A tak podsumowujac kilka pierwszych dni zabawy z tym komputerem, to Falcon jest koszmarnie wolny :) bez CT60 ( widzialem Falcona Adama K z CT60 w Ornecie i wydawal sie demonem predkosci w porownaniu z golym  ), do tego stopnia, ze tuz po zakupie, kiedy byl na nim tylko TOS, to okienka wyswietlaly sie chyba jeszcze wolniej od STE z TOS'em 1.06. Dopiero po zamontowaniu NVDI jakos to w miare chodzi :).

Lata praktyki i konfiguracji ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

8

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Po Waszych "wypowiedziach" widze ze troche walki mnie czeka z zainstalowaniem Minta i skonfigurowniem tego wszystkiego ( siec, ... ) ale to wsumie pocieszajace :) . A na swoje usprawiedliwienie slabej predkosci golego Falcona dodam, ze ja oczywiscie ze nie spodziewalem sie ze wszystko na nim bedzie dzialac tak jak na PC, ale troche sie zawiodlem ;) jak sie okazalo ze w wielu operacjach predkos jest praktycznie identyczna co na moim STE. Ale jak to Adam slusznie napisal, "lata praktyki i konfiguracji" :) i wycisne z niego co sie tylko da ;)

Dziekuje wszystkim za pomoc.

9

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Tdc napisał/a:

Monsoft: ranne ptaszki ? :D

Nie, u mnie to godzina wieczorna dnia poprzedniego (11:33 PM) ;)

10

Odp: Falcon dla poczatkujacych

jury napisał/a:

jak sie okazalo ze w wielu operacjach predkos jest praktycznie identyczna co na moim STE.

To jest bardzo dziwne...
bo we wszelkich testach/programach Falcon jest i musi być szybszy.

Monsoft: To podobnie jak u mnie - ostatnio kolega mi powiedział że powinienem pracować na nocną zmianę :)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

11

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Tdc napisał/a:

To jest bardzo dziwne...
bo we wszelkich testach/programach Falcon jest i musi być szybszy.

Ja myśle, że to raczej zaburzenie percepcji.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

12

Odp: Falcon dla poczatkujacych

sqward:

np. jak piaslem, ethernec + sting na STE i Falcon osiaga u mnie 50 KB/s, o jaka percepcje wiec chodzi :]

13

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Chodzi o to, że tutaj problem leży w wydajności stinga i drivera ethernac-a. Nie wyciągniesz więcej niż ten tandem pozwala.
Jeśli chodzi o szybkość grafiki to porównuj te same rozdzielczości podłączone do takiego samego monitora/telewizora.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

14

Odp: Falcon dla poczatkujacych

jury: musisz zdać sobie sprawę że szybkość komputerów nie ocenia się po szybkości działania netu (i to za pośrednictwem stingów i innych).
Pamiętam kiedyś jakiś film (w czasach socjalistycznych) w którym gość terroryzował jakiś kraj za pomocą swojego "wspaniałego" komputera który jest bardzo szybki, ale udowadniał to za pomocą szybkości z jaką się łączył z jakimś serwerem...

Jury: jeśli nie wiesz o co chodzi to zobacz ile operacji jest testowanych w programach (gembench itp.) - o tych właśnie mówimy (a netu tam nie ma).

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

15

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Dokladnie, net sobie a predkosc maszyny sobie. Do testow sieci wykorzystuje sie inne programy. Jeszcze jest jedno pytanie czy mowiesz o prednosci (50KB/s) osiaganej w sieci lokalnej czy z interentu.

16

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Dla mnie jest oczywiste iz chodzi o LAN. Szybkosc obslugi sieci zalezy od wydajnosci maszyny. I nie jest to normalne iz STE i Falcon uzyskuja podobne transfery.

Odp: Falcon dla poczatkujacych

Prawdopodobnie ograniczeniem jest ROMport, nieprzystosowany oryginalnie do przesyłu danych w dwie strony.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

18

Odp: Falcon dla poczatkujacych

bori napisał/a:

Dla mnie jest oczywiste iz chodzi o LAN. Szybkosc obslugi sieci zalezy od wydajnosci maszyny. I nie jest to normalne iz STE i Falcon uzyskuja podobne transfery.

Oczywiście, bo też ethernac to nie jest "normalny" Lan. Proponuje poszukać na necie troche informacji  o tym rozwiązaniu.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

19

Odp: Falcon dla poczatkujacych

sqward napisał/a:

ad3. Ethernac działa tak wolno bo: szyna carta jest powolna i sting jest bardzo marnym stosem (chociaż biorąc pod uwage, że działa na gołym tosie to i tak jest rewelacyjnie, że w ogóle działa :P ). Jedyna możliwość, żeby przyśpieszyć transfer to postawić minta i tam skonfigurować sieć. NIe pamiętam dokładnie ile wtedy wyciąga ethernac, ale driver z moimi poprawkami działał przynajmniej 4x szybciej niż wartość którą podałeś.

A czy ten driver z Twoimi poprawkami jest dostepny dla ludu :) ?, jesli tak to mozna go poprosic ? bo wlasnie skonfigurowalem ethernec'a w mint'ie  i dziala wolniej niz poprzednio, osiagajac poki co maksymalnie 17 KB/s :(

20

Odp: Falcon dla poczatkujacych

jury napisał/a:

1. System operacyjny: na pewno stanie na nim Mint, lecz troche sie pogupilem z tym. W sieci znalazlem wiele dystrybucji owego, ale nie znalazlem czym sie roznia, dlatego potrzebowalbym pomocy aby wybrac ktoregos. Mianowicie sa dystrybucje: FreeMint, EasyMint, SpareMint, DebianMint, CrippleMint, tak wiec czym one sie roznia i ktory bedzie najlepszy do Falcona ( poki co goly, ale niedlugo mam nadzieje z CT60 ) ?

Wg. mnie najłatwiejsza jest opcja z EasyMiNTem. Z TOSa nie rezygnuj, bo części programów nie odpalisz. Jeżeli nie podoba Ci się TOS to możesz użyć jakiejś nakładki typu Jinnee, Ease, Gemini, teradesk, neodesk etc..
Ewentualnie jak lubisz wodotryski i nic pod maską to możesz sobie zainstalować Magic'a.

jury napisał/a:

2. System operacyjny 2:  czy jesli bym zainstalowal Mint'a teraz, a gdzies wyczytalem ze bodajrze EasyMint na golym Falconie instaluje sie ladnych kilka godzin !!!, to czy w przyszlosci po zamontowaniu CT60, bede musial jeszcze raz instalowac Minta, czy wystarczy ze "dokonfiguruje" go ?

Nie będziesz musiał przeinstalowywać systemu. Wystarczy zamienić kernel w folderze AUTO z wersji 00 na 040/060.

jury napisał/a:

3. ale jak chce "przezucic" na Falcona cos wiekszego, np. pliki mp3 to przy takiej predkosci idzie to dlugo, nie mowiac juz o przypadku kiedy przysylalem plik mpg, wazacy 50 MB, trwalo to ok. 15 min :) .

Jeżeli chodzi o przerzucanie plików to możesz zainwestować sobie w adapter IDE-CF (nie hot swap tylko fixed iDE) i czytnik na USB kart CF na PC. Niestety do CF będziesz musiał zainwestować w HD drivera. Ale jest to wg. mnie wygodniejsze niż przerzucanie wszystkiego po kablu. Tutaj trzeba uważać TOS 4.04 widzi partycje do 1gb, pod MiNTem nie ma już takiego ograniczenia (w tej chwili uzywam z MiNTem CF Sandisk Ultra II 2GB, 1 partycja PC, FAT32). W hd driverze ejst opcja na sformatowanie partycji (tylko jednej), która będzie kompatybilna zarówno z PC jak i TOSem(więc karta 1gb CF do tych celów będzie wystarczająca). Z Zakupem kart CF trzeba też uważać, najbezpieczniejszą opcją są SanDiski(na Kingstonach się naciąłem..).. Dodatkowo nie wszystkie karty CF można używać jako bootowalne (ale jako slave wszystko jest ok, taki mały 'bonus' od producentów CF'ów).

jury napisał/a:

4. Gry :, pierwsze co to pobralem z sieci najnowsza wersjie Doom'a od Patrice Mandin'a, ale jest bardziej niz koszmarnie wolna :), chodzi to z predkoscia 0,5 klatki na sekunde. Pytanie czy Falcon jest na tyle slaby aby mozna bylo na nim pograc w doom'a bez akceleratora  ?

Porty Hexena, Dooma i ogólnie bazujące na SDL etc. są raczej 'ciężkie'. Port Atari SDL wymaga jeszcze sporo pracy. Wolna pamięć ST RAM + wolna pamięć wideo robi swoje. Jedyne co możesz zrobić to odpalać system z controlem, i ustawiać wszystko na minimalne detale. Bez dopały sobie nie pograsz. Jakość modułu ST-RAM jest też ważna.

jury napisał/a:

6. Sterownik dysku: czy warto inwestowac w hddriver'a ?, w chwili obecnej mam ICD z dyskiem IDE i transfer plikow jest ( znowu to slowo :) ) wolny, generalnie predkosc jest identyczna jak w moim STE. Tak wiec pytanie, czy to kwestia hardware'u i nic golemu Falconowi nie pomoze, czy moze Hddriver ktory jest ( chyba ) nadal rozwijany, jest moze troche bardziej zoptymalizowany ???. A moze wystarczy uzyc dysku SCSI ?

Dla świętego spokoju bym zainwestował w hd drivera. Masz więcej opcji, można podłączyć większe dyski (w tej chwili mam podłączony dysk 80gb IDE i adapter IDE-CF i wszystko śmiga).
Dla standardowego falcona jednak opcja dyski scsi jest lepsza, na dopalonych falconach IDE jest lepszą opcją.

jury napisał/a:

A tak podsumowujac kilka pierwszych dni zabawy z tym komputerem, to Falcon jest koszmarnie wolny :) bez CT60Dopiero po zamontowaniu NVDI jakos to w miare chodzi :).

NVDI powinien być dołączany z komputerami jako standard ;)(i lepiej sprawdz czy masz dobrze skonfigurowane to nvdi ;)). Racja rakieta to to nie jest. Weź jeszcze pod uwagę rozdzielczość jakiej używasz, im więcej kolorów, im większa rozdzielczość tym szyna jest bardziej obciążona i wszystko jest wolniejsze.
Z monitorem RGB goły falcon działa lepiej i masz dostęp do większej ilości rozdzielczości hicolor.

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl