Temat: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Witam

Chcialbym wbudowac w mojego Atarka 65XE cos z tych sprzetow. Pytanie jest tylko co bedzie lepiej tam wlozyc??? I czy jest tez obsluga CD-ROM???

Pozdrawiam.

ABBUC - Atari bit byter user club

2

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

To jest w sumie rzecz gustu.

1) SIO2IDE - najwolniejszy z tych interfejsów, ale gwarantuje Ci, że prawie 100% softu zadziała, łącznie z kilkoma produkcjami całodyskowymi z własnym SIO. Jak brać, to tylko wersję z USB umożliwiającą przerzucanie z PC softu na dysk atarowski.

2) KMK IDE - oferuje dużą szybkość i ma najlepsze wsparcie softwareowe, jest dobrze dopracowany - zasadniczo 99% softu Ci zadziała, poza kilkoma pozycjami całodyskowymi, które używają własnego SIO, ale wszelkie gry, dema w wersji plikowej bez problemu

3) MyIDE - parametry szybkości tego samego rzędu co KMK IDE, jednak słabszy support softwareowy, nie wykorzystuje w pełni pojemności dysku, wymaga zmiany systemu dla lepszej pracy, tańszy, ale o wiele słabiej dopracowany brat KMK IDE
Odnośnie  zgodności z softem podobne uwagi jak z KMK IDE.

Chyba obiektywnie opisałem... a sam jestem osobiście posiadaczem KMK IDE ;)

Ostatnio edytowany przez macgyver (2006-11-12 22:02:32)

3

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

macgyver napisał/a:

(..) brat KMK IDE

Niech to tylko Draco to przeczyta... Bedzie dym... ;)

4

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Super zadawalajaca odpowiedz. Z tego najtaniej bedzie zbudowac MyIde. Do KMK nie znalazlem nigdzie schematu. Sio2Ide wymaga flashowania Atmegi. A co z CD-ROM czy sa jakies mozliwosci wsadzenia cd-rom np. z Laplopa do srodka i podlaczenia go jako slave??? Czy to bedzie dzialac???

Ostatnio edytowany przez mirko_dalton (2006-11-12 22:33:03)

ABBUC - Atari bit byter user club

5

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Z tym, że z MyIDE idzie Ci w szczaw połowa dysku ("olewany" jest co drugi sektor). Poza tym oprócz łatwości montażu i niewielkich kosztów wytworzenia sam interfejs pozostawia nieco do życzenia...

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

macgyver napisał/a:

brat KMK

Macgyver, ja każdego downa twoim bratem nie nazywam :P

KMK
? HEX$(6670358)

7

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Weź jeszcze pod uwagę, że do MyIDE musisz wymienić OS (w przeciwnym razie musisz i tak startować z dyskietki/SIO2PC, co uniemożliwia pracę z częścią programów, a z pozostałymi utrudnia), oprogramowanie do tego jest, delikatnie mówiąc słabe, oraz że spora część modeli dysków twardych nie zadziała.
KMK/JŻ jest obecnie wykonywany jako "IDEa Interface by Pasiu", płytki do samodzielnego montażu lub gotowy interfejs możesz zamówić u Piguły.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

No dobra a co z obsluga CD-ROM???

ABBUC - Atari bit byter user club

9

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

sio2ide oraz kmk/idea pasiu obsługuje cd-rom - tylko powiedz mi na boga po co ci cdrom przy Atari?!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

10

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Dobry do szybkiego przerzucania danych z peceta. Ew. można sobie posłuchać muzyki.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

11

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

do szybkiego przewalania danych z pieca to ja mam czytnik kart CF :)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

12

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Zwracam tylko uwagę, że CD-R(W) jest znacznie tańsze od CF-ki, że nie wspomnę już o kosztach czytnika, bo nagrywarka to jest obecnie raczej standard.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Epi zakup nowego czytnika to około 70-80 zeta a za

- 45zł masz karte 256MB CF Kingstona (możesz kupić tańszą np Sundiska)
- 35zł adapter ide-cf
- 31zł czytnik kart CF na usb 2.0 do pieca

http://1klik.pl/sklep/Czytniki_kart_pam … 7/p769713/

Różnica niewielka a szybkość nieporównywalna!

Ostatnio edytowany przez Piguła/Shpoon (2006-11-13 00:03:19)

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

14

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

ja tam sobie cenię możliwość użycia CD przy KMK. Zapinam na SLAVE'a - a wszystko, co istnieje w obrębie jednej sesji moge praktycznie zgrać na HDD :). :P - a CF'ke i tak mam :) - hehe

Draco - dało by rade zrobić lepszy support dla nowej wersji Sparta DOS X dla CD ????

Ostatnio edytowany przez Pin (2006-11-13 07:45:47)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

15

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

zaloz sobie co ci wygodniej

o cd zapomnij do atarki prz MyIDE


BTW : teraz mozesz dysk z MyIDE podpiac do PC i wrzucac na niego gierki jak na zwykly dysk pod WIndaXP.

co do predkosci - KMK najszybszy, MyIDE 10-20% wolniejsze, Sio2IDE - coz....jak masz qmega nie jest zle.

Dysk twardy z notebooka kupisz za 40zl (300MB), dla atarki i tak za duzo.

Mam MyIDE, Sio2ide i IDEa - i co moge rzec....do gier calodyskowych (tzw atrow) to sio2ide i myide
Speed - kmk i myide
user friendly - sio2ide,kmk


myide jest tylko pozornie latwe w montazu....

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

16

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

miker: problem z mydłem polega raczej na braku kompatybilnosci z softem, a nie na utracie polowy sektorow (dyski sa tanie jak barszcz).

mirko: zainwestuje w IDEa by pasiu/piguła - obecnie najsensowniejszy wybor.
do przerzucania danych z peceta i tak najlepiej nadaje sie sio2pc

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Witam.

Dobra. Po zlozeniu wszystkiego do kupy dochodze do wnioski ze KMK i SIO2IDE albo (IDEa) sa dobre. Roznica w kosztach doslownie 40 zl. No i obsluga CD-ROM tez jest. A wiec po co CD-R/RW. Do przenoszenia danych. Nagrywam na plytke wrzucam do Atarynki i juz jest. I to 600mb na jednej plycie CD. A jaka gre mozna by bylo napisac... Kurcze ile grafiki, filmikow i muzy mozna by tam upchac. Wyobrazcie sobie Gierke z doczytywanymi sekwencjami Video....  No cos superowego...

I jeszcze jedno co to te "IDEa".

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez mirko_dalton (2006-11-13 10:46:40)

ABBUC - Atari bit byter user club

18

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Czytaj ze zrozumieniem:

epi napisał/a:

KMK/JŻ jest obecnie wykonywany jako "IDEa Interface by Pasiu"

[lans] A, i IDEa ma jeszcze to: http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 741#p62741 [/lans]

Ostatnio edytowany przez epi (2006-11-13 12:41:47)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Amigowcy mają ładnie zabudowany cd-rom od laptopa w A-1200, piszą jednak że jest problem z zakupem przejściówki /kupili ją na Ebayu/. Czy może ktoś widział ofertę w krajowych churtowniach ?

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

20

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

mirko_dalton napisał/a:

I to 600mb na jednej plycie CD. A jaka gre mozna by bylo napisac... Kurcze ile grafiki, filmikow i muzy mozna by tam upchac. Wyobrazcie sobie Gierke z doczytywanymi sekwencjami Video....  No cos superowego...

Niech mnie znawcy poprawią, ale wydaje mi się, że nawet najlepszy DOS na atarce nie będzie widział takiej pojemności - max to 16MB. Takich 16-to megowych partycji można złożyć więcej, ale widziana będzie jedna. No, druga na slave'ie.

21

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Nawet najgorszy DOS na Atari nie daje dostępu do jednego dysku, tylko co najmniej do ośmiu (D1-D8, prawda?). A więc pod MyDOS-em można mieć osiem partycji po 16 MB i tyle będzie widziane na raz (128 MB). Stara Sparta X ma 9 dysków, więc masz 144 MB. A nowa Sparta X (4.39) widzi 15 dysków po 32 MB, czyli 480 MB. To jest jednak do wykorzystania pod KMK/JZ aka IDEa only, z tego co mi wiadomo, bo tylko ten interfejs obsługuje takie partycje.

pin: isofs jest w planach, ale pewnie parę miesięcy potrwa, zanim się urodzi.

KMK
? HEX$(6670358)

22

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

To by bylo tez zadawalajace 8 partycji p 32 MB to juz cos Tylko jak by to wygladalo na plycie CD??? Wydaje mi sie ze trzeba by stworzyc cos w rodzaju wirtualnych dyskow  32MB na plycie CD jak sie nie myle. Kurcze najpierw musze wsadzic KMK do Atarika. A co do przejsciowki SLIM do IDEpelno tego ale na Niemieckim Ebayu.
http://search.ebay.de/search/search.dll … age=search

Ostatnio edytowany przez mirko_dalton (2006-11-13 15:28:34)

ABBUC - Atari bit byter user club

23

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Na płycie CD nie będziemy zakładać żadnych wirtualnych dysków, bowiem wszystko zmierza w kierunku obsługi większych filesystemów, w tym ISO-9660, o czym wspomniał Draco w #22.
Jak do tej pory jest pół FAT-a 16/32 z mojej strony.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

24

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Ale które pół :)

25

Odp: SIO2IDE czy MyIDE??? a moze KMK???

Wykrywa urządzenia IDE, znajduje partycje, podpina się pod spartę, można już łazić po drzewie i częściowo odczytywać pliki (czasem się sypie).

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.