26

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Czyli - tak czy inaczej. Widze, że najlepiej byłoby dowalić do grzyba po prostu dodatkowy dysk, z którego to dopiero odpalać linuxa. To się da załatwić - dyski dużo nie kosztują w sumie :)-

Jak słusznie zresztą zauważył Monsoft - z linuxa jestem DUPA, wiec sugestie Jellonka o przekompilowanie czegoś tam - powodzenia :) - może zajmę się tym za kilka lat :)- hehe

....to UBUNTU, czy XUBUNTU - jak zasugerował Jurgi?? - 500MB ram, riva tnt2 agp64MB - :D:D - a amd przekręcony na 380 :)

aha .. - ze wsparciem dla usb nie ma problemu ?? (jak by coś - usb na karcie, nie na płycie)

Ostatnio edytowany przez Pin (2006-12-15 14:32:06)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Na taka maszynę to XUBUNTU bo Gnome w zwykłym UBUNTU ci go zabije.

Z USB nie ma problemów. Tańczy, śpiewa szydełkuje, daje * i gotuje ;)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

28

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Na 1 GHz + 192MB + TNT2m64 Xubuntu potrafi mnie Linux irytować niespiesznością obsługi okienek - zdecydowanie raczej Xubuntu, zawsze możesz sobie dociągnąć i doinstalować Gnome lub KDE i sprawdzić.
Uzbrój się w odrobinę cierpliwości - jedne rzeczy Xubuntu robi mi szybciej, niż Win98, inne wolniej, więc porównanie szybkości nie jest łatwe. Na początku oczywiście szybciej dostrzega się minusy, plusy jak się podziała pod Lin i wraca do windy.
Na początek wystarczy ci pod Lina jakieś max 5 GB - 512 MB na partycję wymiany i reszta na system. Duperele możesz trzymać na partycjach fat32 i winda może sobie zostać, nie gryzą się. :)

29

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Fajnie, że poruszyliście ten temat, bo też (może tylko nie aż tak poważnie) myślę o nawróceniu się na Linuxa, a ze spokojem mogę stwierdzić, że moje umiejętności pingwiniarskie są jeszcze mniejsze niż Pina ;)
Eksperymentalnie chciałem zainstalować linucha na starusieńkim kompie, który stoi u mnie w pokoju i zbiera kurz tj. jakoś 2MB grafiki 32 MB RAMu, dysk ok 4 GB, procek ze 130 Mhz (Pentium) - da się na tym coś w ogóle odpalić? (nie marzę nawet o interfejsie graficznym)

Ostatnio edytowany przez otaku (2006-12-15 18:18:33)

pozdrawiam

PS Miker: w końcu napiszę to demo :P

30

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Na takim sprzecie spokojnie jakis linux odpali... Sam z rok temu instalowalem woody'ego (debian) na p75, 16mb ramu i 850mb hdd.
U siebie jako gui uzyj jakis fvwm czy cos w tym stylu.
Kazda dystrybucja moze byc, ktora ma to na pokladzie (na poczatek nie polecam recznie dodawac jakiegos managera okien).

31

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Pin napisał/a:

2. Czy jest coś pod ubuntu - co można by ze względu na charakter działania nazwać APE?? :)

Ja używam AtariSIO: http://www.horus.com/~hias/atari/
Wygląda jak APE.

32

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Bober napisał/a:

Na takim sprzecie spokojnie jakis linux odpali... Sam z rok temu instalowalem woody'ego (debian) na p75, 16mb ramu i 850mb hdd.

Super! Przy odrobinie samozaparcia może bym w dalekiej przyszłości jakiś serwerek z tego zrobił.

Bober napisał/a:

U siebie jako gui uzyj jakis fvwm czy cos w tym stylu. Kazda dystrybucja moze byc, ktora ma to na pokladzie.

A możesz mi podać jakiś konkretny przykład, polecić coś?? Niestety jestem zupełnie zielony i nie wiem jakie dystrybucje pracują przy użyciu FVWM :(

pozdrawiam

PS Miker: w końcu napiszę to demo :P

33

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

na pewno debian. nie wiem czy fvwm jest w xubuntu, slackware...
tylko oprocz xubuntu to te 2 pozostale niekoniecznie sa dla ludzi, co linuxa 1-szy raz na oczy widza...choc z drugiej strony, jak to kiedys o debianie slyszalem: 'on tylko nie sprawia wrazenia latwej dystrybucji'.

34

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

otaku napisał/a:

A możesz mi podać jakiś konkretny przykład, polecić coś?? Niestety jestem zupełnie zielony i nie wiem jakie dystrybucje pracują przy użyciu FVWM :(

Jeszcze http://fluxbox.sourceforge.net/ jest bardzo lekkim gui. Przygotowywana jest właśnie dystrybucja Fluxbuntu specjalnie dla słabych komputerów z gui właśnie na nim: http://wiki.fluxbuntu.org/
Ale na razie jest chyba tylko wersja testowa do ściągnięcia. Działa jak ubuntu tylko ma lekkie gui.

35

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Adam Klobukowski napisał/a:

Jako OS, od strony flakow OS X nie jest specjalnie nowoczesny. To co czyni go naprawdę wyjątkowym to GUI i ogólne podejście do użytkownika, który tych "flaków" w ogóle nie ogląda.

Tak sie sklada ze znam te "flaki" - sugerujes iz jadro monolityczne jest nowoczesniejsze od mikrojadra :-D. A moze model obiektowy pisania sterownikow I/O jest out of date ?  Nie jestem fanem mac os x ale rozmawiajmy o faktach. Slucham zarzutow.

36

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

choć - przyznam, że knoppixa z bootowalnego CD ruszyłem na tym złomie - nie chodził nawet tak tragicznie powoli. Pytanie następne. Czy jeśli postawie xubuntu (bo chyba w tym jest sens) na oddzielnym HDD, to jak rozwiązać kwestię jakiegoś boot-selectora ?? - bo w tym przypadku zostawiłbym sobie w98se/sp2 awaryjnie.

Otaku - muszę Cię zmartwić - mniejsza znajomość linuxa nie jest możliwa :D (od mojej) :):) :P

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

bori napisał/a:
Adam Klobukowski napisał/a:

Jako OS, od strony flakow OS X nie jest specjalnie nowoczesny. To co czyni go naprawdę wyjątkowym to GUI i ogólne podejście do użytkownika, który tych "flaków" w ogóle nie ogląda.

Tak sie sklada ze znam te "flaki" - sugerujes iz jadro monolityczne jest nowoczesniejsze od mikrojadra :-D. A moze model obiektowy pisania sterownikow I/O jest out of date ?  Nie jestem fanem mac os x ale rozmawiajmy o faktach. Slucham zarzutow.

Nie napisałem że jest przestarzały, tylko niespecjalnie nowoczesny. Co do argumentacji czy lepsze jest mikro czy makrojądro, to moim (skromnym bardzo ;) zdaniem dyskusja teoretyczna jest bez sensu, liczy sie kod, a ten nie daje jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od punktu widzenia, a ten jak wiadomo zależy od punktu siedzenia.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

38

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Pin: normalnie - do tego jest obecnie GRUB, rzadziej już LILO, którego większość dystrybucji instaluje razem z systemem.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

39

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Dokladnie, musisz dopisac do konfiguracji Gruba start pratycji DOS'owej. Nie dam se glowy uciac, ale jesli grub zainstalujes sie w MBR dysku pierwszgo startowego, to podczas instalacji chyba sam znajdzie dodatkowy system i go doda. Tak robil nawet lilo lub freebsd bootmanager. Ubuntu nie jest w tym wypadku czyms odmiennym. W wersjach gdy ma sie zainstalowane win2000/XP/4.0 mozna takze skorzystac z windowsowego bootmanagera i z uzyciem palikacji bootpart dodac wpisa do boot.ini i zapisac sekory rozruchowe do pliku.

40

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

No to teraz wszystko ładnie, łopatologicznie opiszcie Pinowi odnośnie tego GRUBA. :)


Jako, że rzadziej korzystam z Linucha niż Windy, preferuję 'nieinwazyjne' odpalanie tego pierwszego (będącego na oddzielnej partycji) dzięki bootwalnej dyskietce powstałej przy instalowaniu tego systemu.


A sam UBUNTU staje się coraz popularniejszy, powstało już kilka książek o nim traktujących:
- Moving to Ubuntu Linux
- The offical Ubuntu book
- Beginning Ubuntu Linux from novice to professional
- Ubuntu hacks

:)

41

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

pin: o tym jak postawic linuksa na partycji fat pisalem nie tobie a tym co pisali ze "sie nie da". tobie wszelkie takie wynalazki stanowczo odradzam ;)

bori: mikrojadro stosowane w macosx jest wchuj przestarzale (mach) i wchuj wolne, tak wiec nie p*.* :P
a kozystanie z "objective c" do pisania wszystkiego co sie da (w duzej ilosci przypadkow - na sile) macosx wzial ze swojego prekursora (prehistorycznego :P a jednoczesnie nadal innowacyjnego) czyli nexta (liczacego sobie w tej chwili ponad dekade)

btw. opieranie systemu operacyjnego o mikrojadro mach w dzisiejszych czasach jest poprostu nieteges (co wiecej - xnu bedacy corem macosx opiera sie w dodatku o starsza wersje macha, a mianowicie o 3.0), a co do wykorzystania jako mikrokernel:

http://www.kernelthread.com/mac/osx/arch_xnu.html napisał/a:

XNU's Mach component is based on Mach 3.0, although it's not used as a microkernel. The BSD subsystem is part of the kernel and so are various other subsystems that are typically implemented as user-space servers in microkernel systems. XNU's Mach is responsible for various low-level aspects of the system, such as:

    * preemptive multitasking, including kernel threads (POSIX threads on Mac OS X are implemented using kernel threads)
    * protected memory
    * virtual memory management
    * inter-process communication
    * interrupt management
    * real-time support
    * kernel debugging support (the built-in low-level kernel debugger, ddb, is part of XNU's Mach component, and so is kdp, a remote kernel debugging protocol implementation)
    * console I/O

pinq: pasjonujace? :D

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

42

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Pin, Ubuntu i jego pochodne ładnie wykrywają inne systemy i podczas instalacji same dopisują je do grub-a, tak więc nie musisz się o nic troszczyć. Jaja zaczynają się, gdy instalujesz Ubuntu obok Windowsów i innego linuksa, ale to Ci na razie nie grozi. ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

43

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Wtedy instaluje sie stary ale wciaz jary  OS/2 boot manager, ktory pozniej zostal odkupiony i wykorzystywany przez aplikacje partition magic. Kiedys mialem duzo problemow jak mialem 4 systemy na kompie (po dwa na kazdym dysku). No i sie troche chrzanilo przy starcie. Po zastosowaniu tego managera probelmy sie skonczyly. Jedyna jego wada jest to, ze potrzebuje on specjalnej pratycji dla siebie (1 MB chyba), ale od czego jest partition magic ;)

Pin: jak chcesz to moge podeslac ci 2 z 4 pozycji, ktore przytoczyl Dracon: The offical Ubuntu book & Ubuntu hacks

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2006-12-16 15:40:44)

44

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Pin chyba nie zna dość języka Deszczowców, ale ja bym reflektował, jeśli to e-booki.

Pin: po prostu odpal instalatora i się nie martw, poradzi sobie. Sam wykryje obecne systemy i skonfiguruje bootloadera. Dopytaj tylko, czy sam znajdzie ci i skonfiguruje sieć (co masz, chyba Neo?). U mnie sieć z kablówki przez modem na USB sam wykrył i skonfigurował i już przy instalacji ściągał sobie potrzebne duperele (przygotuj się na dłuższą chwilę czekania, jak będzie ściągał polskie pakiety językowe). Palcem nie musiałem kiwnąć.
Jedyne ewentualne kłopoty mogą być, jak masz jakiś mocno nietypowy, czy przestarzały sprzęt w kompie - u mnie np. nie wykrył sam karty dźwiękowej na EISA, ale to akurat nie dziwi. ;)

45

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

to sa chm czyli kompilowane html'a:

http://monsoft.republika.pl/Oreilly_Ubuntu_Hacks.chm
http://monsoft.republika.pl/The.Officia … u.Book.chm

A tu jest zdjecie choinki przy Wall Str. http://monsoft.republika.pl/choinka_przy_wallstr.jpg

46

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Super! :/ Chm-y wyglądają paskudnie pod linuksem. Monsoft, nie masz tego w źródłach HTML? ;)

Zawsze mam rację, tylko nikt mnie nie słucha.

47

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Zdekompiluj i po sprawie :-)

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

48

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Jurgi2 napisał/a:

Pin chyba nie zna dość języka Deszczowców, ale ja bym reflektował, jeśli to e-booki.

HELION wydal po polsku dwie pozycje o Ubuntu:
    *  100 sposobów na Ubuntu   (59.00 PLN)
    * Ubuntu Linux. Ćwiczenia    (19.00 PLN)

A poza tym wrzucilem 2 pozostale e-booxy na chwile do Rapidshare.COM (37 MB!):

http://rapidshare.com/files/7758567/tmp.rar.html

Miłej lektury.
:)

Ostatnio edytowany przez Dracon (2006-12-16 19:48:10)

49

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Już widzę, jak Pinokio (i nie tylko zresztą) kupuje w/w podręczniki. ROTFL.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

50

Odp: LINUX/UBUNTU - co i jak :)

Lizard napisał/a:

Super! :/ Chm-y wyglądają paskudnie pod linuksem. Monsoft, nie masz tego w źródłach HTML? ;)

smiem sie nie zgodzic....
jak na lenia przystalo mam xchm z dystrybucji (v 1.9) i jest gites