1

Temat: Pytanie o uszkodzony VHS

Moja rodzina oddała ostatnio magnetowid do naprawy - niestety przy tym nie uczestniczyłem.
Co się stało: w nocy (gdy się nic nie działo (spadku napięcia pewnie też nie było)) magnetowid raptem zaświecił wszystkimi możliwymi napisami na wyświetlaczu i nie reagował na nic (słychać też było bardzo cichy ruch silniczka co 1/2 Hz jakby w jedną i drugą stronę). Po odłączeniu go od zasilania - nie uruchomił się już.
Po oddaniu do serwisu powiedziano że to "przetwornica" i że będzie to kosztować ponad 200 zł.
Czy ktoś z Was wie co to jest ta przetwornica ? i czy aby na pewno jej naprawa kosztuje aż tyle ? (bo nie wymienili na nową tylko naprawili).
Ja uważam że objawy uszkodzenia wskazują na uszkodzenie elektroniczne ale czy ta przetwornica jest elementem elektronicznym ? Dlaczego uszkodziła się sama ? I dlaczego magnetowid wiedział o tym że coś się zepsuło (bądź się zawiesił) ?

Napiszcie co wiecie na ten temat bo pomimo oddania tego sprzętu (Panasonic) do autoryzowanego serwisu - mi to wszystko jakoś dziwnie "pachnie"...

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

2

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Wydaję mi się, że taniej będzie kupić nowy VHS player :)

3

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

...a czy masz prawo żądać uszkodzonych podzespołów po wymianie ???? - bo może w ten sposób serwis zacznie myśleć :)

... ostatnio udowodniłem mechanikowi kradzież platyny z katalizatora :) - co prawda i tak był zapchany - ale za zużyty wkład można zgarnąć około 150 zeta :) - no i gość się zdziwił. hehehe :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

4

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

alex napisał/a:

Wydaję mi się, że taniej będzie kupić nowy VHS player :)

:)

Nie wiem czy się rozglądasz, ale obecnie producenci chcą na siłę nam wcisnąć nagrywarki DVD, więc magnetowidy znikają ze sklepów.

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

5

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

ej, zaintaluj rodzinie "róló playera", skoro tak ich oldskul ciągnie :D

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Ok "zaintaluję" - oczywiście na żarówce :D

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

7

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Tdc napisał/a:

w nocy magnetowid raptem zaświecił wszystkimi możliwymi napisami na wyświetlaczu i nie reagował na nic (słychać też było bardzo cichy ruch silniczka co 1/2 Hz jakby w jedną i drugą stronę).

to byl przekaz, zignorowales interwencje istoty wyzszej? moze podala przepis jak podlaczyc SIDa do atari!

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

8

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Ależ Sigmo, to był przekaz z Matplanety!

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

xxl: Tak to pewnie miał być przekaz bo nie dodałem że magnetowid tak zareagował o godzinie 24:00.
Niestety coś poszło nie tak, bo sygnał 1/2 Hz może być jedynie sygnałem nośnym - bez danych :(

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

10

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

tdc: a czy ja mówiłem, że nowy w sklepie? poszukaj na aukcjach - można kupić całkiem porządne za grosze

np.: http://allegro.pl/item147995465_combo_d … es_ss.html

Ostatnio edytowany przez alex (2006-12-18 22:36:58)

11

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Alex: dobry z Ciebie kolega, ale dzięki :)
Natomiast aukcja ciekawa. Szczególnie ciekawe światło rzuca na temat serwisu za ponad 200 zł...

epi: z "Mat" czy "Math" ??
bo jeśli z tej drugiej to nie bardzo mnie interesuje :P

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

12

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Tdc: gdyby chodziło o "Math", to tak byłoby napisane, czyż nie?

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

13

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

epi: może było npisane "Math" tylko że po polsku :D więc pytam :P

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

14

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

TDC: Zrobisz jak uważasz :) Ja bym wolał wydac 200 zł na nowy lepszy sprzęt niż naprawę starego.

15

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Oczywiście że zrobię jak uważam :)
Problem jednak w tym że ten stary sprzęt jest bardzo dobry i opłaca się go reperować. Ma np. LP i EP a ten z tej aukcji pewnie go niema - no i marka jakby gorsza.

Pozdrawiam :)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

16

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

skoro jest dobry a jednocześnie jest zepsuty to co za problem pójść i wydać te 200 PLN, no nie wiem...

Ostatnio edytowany przez miker (2006-12-20 23:38:26)

I Ty zostaniesz big endianem...

17

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

miker: jeśli chodzi o mnie to tematu nie ma. Bo np. magnetowid już wrócił z naprawy.

Jednak pragnę przypomnieć że głównym tematem tu jest przetwornica - chciałem się dowiedzieć co to jest i czy może kosztować tyle co nowy sprzęt wskazany przez Alexa. Ale chyba nikt nie wie co to jest...

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

18

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Video jest dość prymitywnym urządzeniem. Najbardziej skomplikowana jest mechanika od wysiągania taśmy i owijania jej wokół bębna z głowicami. Eletkronika tym steruje, obrabia obraz, komunikuje się z modułem tunera, obsługuje pilota etc. Zailana jest jednak napięciem takim, jak większość elektroniki czyli 5 lub/i 12 V (DC), a do video zapewne masz podłączony kabel sieciowy na 220V (AC). Jedynym elementem, który można nazwać przetwornicą jest więc zasilacz, a jedyny domowy sprzęt Audio/Video z przetwornicą jaki znam to telewizor CRT :) Tam lampa kineskopowa jest zasilana bardzo wysokim napięciem.

Ostatnio edytowany przez alex (2006-12-21 00:26:53)

19

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Przetwornica napięcia to jest po prostu układ który zamienia napięcie wejściowe na inne (wyższe). Proste.
A gdyby mnie zepsuł się magnetowid to poszedłbym kupić dvd.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

20

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

epi: a jak masz stos kaset vhs z "orgazmem na studniówce" i inne ważne? :) :)  2in1: dvd+vhs

21

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

To kupujesz nagrywarke i pozyczasz od sasiada vhs.

22

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Co za pierón... ;-/
Znów się popsuł w identyczny sposób, właśnie wrócił z naprawy i znów to ta enigmatyczna "przetwornica" ! :(

Z tego co pisał Alex wniosłem że tamci kity wciskają i tym razem daliśmy do innego punktu, wcześniej był duży serwis i to firmowy. Teraz dałem do innego punktu i cena była ledwo co 100 zł - jest różnica...
Ale dalej to jest jakaś przetwornica więc wychodzi chyba na to że w magnetowidzie poza zasilaczem jest jeszcze jakaś dziwna przetwornica bo przecież w dwóch punktach nie wciskaliby tego samego kitu...

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

23

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Pozostaje pytanie, czy awaria nie powstała na skutek np. skoku napięcia, chwilowej przerwy itp.

24

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Raczej nie bo jestem na to uczulony, oraz inne urządzenia też by się wyłączyły. Poza tym w wawie takie rzeczy są rzadkością. Po prostu o godzinie np. 14 patrzyłem na godzinę na magnetowidzie i była, a za kilka godzin chciałem zobaczyć która godzina i zobaczyłem wszystkie znaczki zaświecone.

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

25

Odp: Pytanie o uszkodzony VHS

Przetwornica to w zasadzie zasilacz impulsowy dajacy rozne napiecia w magnetowidzie . Pytanie czy 200 zl to drogo czy nie za naprawe, hmm,zalezy co wymieniali, te przetwornice w Panasonicach potrafily byc upierdliwe.Jaki model ? NVG-40 czy inny?

Ostatnio edytowany przez zaxon (2008-10-11 08:46:02)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993