Temat: SIO2IDE - historia.

Ciekawi mnie historia tego projektu, okoliczności powstania no i w czym był pisany (asm czy c). Może autor się wypowie ?

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

2

Odp: SIO2IDE - historia.

:) teczki zakładasz? Niech no cię ci z Instytutu Pamięci dorwą..... bekniesz zdrowo. Teraz strach po ulicy chodzić a tu takie pytanie...... :)

3

Odp: SIO2IDE - historia.

kody zrodlowe nigdy nie zostaly udostepnione szerszej publicznosci, bo sterownik fat32 opiera sie o wykradziony na ta potrzebe z ms kod windowsa...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

4

Odp: SIO2IDE - historia.

podjerzewam, ze kod zrodlowy pisany byl w C. tak mi wynika z analizy (disasemblacji) pliku hex.

drac030: znam dwa dema na komodora. jedno jest fajne a drugie ma fajna muzyke.

5

Odp: SIO2IDE - historia.

Witam wszystkich zainteresowanych SIO2IDE!

Żeby zatrzymać niepotrzebne spekulacje i pomówienia podzielę się kilkoma faktami nt. historii SIO2IDE:
- Interfejs powstał w 2001 roku jako próba przeniesienia APE (emulacja HDD) do środka Atari.
- Pierwsza wersja 1.0 obsługiwała dane zapisane na dysku tylko w specjalnym formacie SIO2IDE
- Wersja 2.0 miała dodatkowo obsługę trybów HS (dzięki za pomoc dla Pecusa)
- W kolejnej wersji 3.0 dodałem możliwość korzystania ze standardowych partycji PC i plików w formacie ATR
  Cała obsługa dostępu do HDD została napisana od podstaw w oparciu o dostępną dokumentację FAT16/32.
  Sprawa nie była trudna gdyż nie było potrzeby tworzenia plików i katalogów na dysku.
- W wersji 4.0 doszła możliwość podłączania interfejsu do PC poprzez USB (Mass Storage Device).
  Driver USB został opracowany w oparciu o noty aplikacyjne firmy National Semiconductor.
- Całość oprogramowania jest napisana w C z drobnymi wstawkami ASM w kilku miejscach. Kod jest
  przygotowany do kompilacji kompilatorem IAR A90 lub GCC AVR.

Co do udostępnienia kodu to od jakiegoś czasu rozważam taką możliwość (ostatnio nie mam czasu na zajmowanie się tym tematem). Obawiam się tylko że niekontrolowane wprowadzanie zmian spowoduje bałagan. Z drugiej strony wiem, że mogłoby to zapoczątkować "drugą młodość" SIO2IDE.

Pozdrawiam
Marek M

6

Odp: SIO2IDE - historia.

Dzięki Marek ! Rozwiałeś moje wątpliwości. Rozważ możliwość udostępnienia kodu źródłowego.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

7

Odp: SIO2IDE - historia.

a te kompilatory IAR A90 (GCC AVR) to darmowe czy kradzione ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

8

Odp: SIO2IDE - historia.

iar to nie wiem ale gcc jest za darmo.

9

Odp: SIO2IDE - historia.

mikey: tebe pewnie to wie, ale się zgrywa :>

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

10

Odp: SIO2IDE - historia.

no dobra ale BASCOM AVR nie jest darmowy

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

11

Odp: SIO2IDE - historia.

gdzie bascom a gdzie gcc
oj weśśś...

btw. kradziony gcc - jak to fajnie brzmi ;)
znaczy sie jakas firma ukradla? :D

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep