1

Temat: ram do ste

ktos moze ma ladny schemacik  ramu wyzej niz 4mb? jak system znajduje taki ram? czy 1,06 bedzie go widziec czy trzeba go do tego przekonac?

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

2

Odp: ram do ste

schemacik ramu powyzej 4MB do STE? oj, chyba ciezko bedzie, jest to mozliwe ale nie wykrywalne przez system o ile wiem. GLUE ogranicza obszar adresowy do 4MB i tyle jest w standardzie. Rozszerzenia legalne to poprzez FAST RAM ale to jzu wymaga sterownikow i schematu na pewno nie znajdziesz, trzeba poporstu wydac sporo kasy (i jeszce wczesniej znalezc!) na karte rozszerzajaca, a do tego do obslugi niezbedny jest TOS w wersji 2.06.

Polecam lekture Atariki.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

3

Odp: ram do ste

jej,takie rozdzielanie jak w amidze na fast ;) mi chodzi oto zeby tak do 8mb lub 12mb dorobic.widzialem jakis t aki schemat ale dla stf,ktore ma rozdzielone  uklady mmu i  glue. schemat jest troche dziwny dlamnie - z sygnalow ras1 i ras2 oraz a22 i a23 robiony jest a10 do adresowania dynamicznego (a pozatym jakas miesznka ukladow ,ktore niewiem co robia bo niesa lazone ukladem ww)

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

4

Odp: ram do ste

leniuk: metodą cięcia ścieżek i wrzucania multiplekserów i zabawa adresówkami i sygnałem RAS jest owszem możliwa jaknajbardziej... pytanie jak to będą dostrzegać TOS-y st(e)kowe i jak będzie to dostrzegał pozostały software.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-03-27 17:53:03)

5

Odp: ram do ste

no chyba nie bedzie za bardzo tego widzial, poza tym probelmy z kompatybilnocsia z tego co wiem, czyli nie tylko ze nie wykorzystasz tego w zasadzie (chyba ze RAM DYSK albo MINT, MAGIC jesli na takim nietypowym rozwiazaniu potrafia dzialac, bo nikt raczej tego nie przewidywal) to jeszcze narobisz sobie problemow. Sztuka dla sztuki. To juz lepiej poszukac schematow z niemieckich gazet takich dopal jak PAK020, byc moze i bylo tam cos na temat fastu. PO dodaniu ktorego masz nie tylko kompatybilnosc ale duze dopalenie no i wykorzysta ci ta pamiec duza czesc nowszsych programow.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

6

Odp: ram do ste

O ile pamiętam - tylko Calamus i Cubase na ST potrafią wykorzystać RAM powyżej 4MB. Gra niewarta rozszerzenia...

Sikor umarł...

7

Odp: ram do ste

Kiedyś widziałem rozszerzenie fast ram Elboxu do CDTV które się kładało w podstawkę procesora. Ciekawe czy by to zadziałało w ST ? :)

Ostatnio edytowany przez sqward (2007-03-27 21:58:59)

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: ram do ste

A tu jest rozszerzenie RAM-u w MegaST do 11MB:
http://stlabs.free.fr/mstidem.html

Było miło :) Do widzenia.

9

Odp: ram do ste

No tak jakby... jeszcze go nie ma :) Ale byc moze juz niedlugo dzieki STLabsowi do kazdego Stek bedzie latwo dodac takie rozszerzenie.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

10

Odp: ram do ste

to gdzie sie znajduje ten fast? powyzej 16mb? z tego co widze, to co oferuje  STLabsowi to zwykly st ram-jeszcze sie cieszy ze go blitter obsluguje ;) ja od dawnan niewidzialem zwykleggo TOSu-jade na Magic C i z tego co mi sie wydaje to system przydziela pamiec a nie programy same sobie . to czy jest ponizej czy powyzej 4mb w pamieci  nie powinno stanowic dlanich rozniczy.

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

11

Odp: ram do ste

Przy MagiCu - możliwe, pod zwykłym TOSem - jak napisałem, tylko Calamus i Cubase rozpoznają w ST pamięć >4MB.

Sikor umarł...

Odp: ram do ste

leniuk napisał/a:

to gdzie sie znajduje ten fast? powyzej 16mb? z tego co widze, to co oferuje  STLabsowi to zwykly st ram-jeszcze sie cieszy ze go blitter obsluguje ;) ja od dawnan niewidzialem zwykleggo TOSu-jade na Magic C i z tego co mi sie wydaje to system przydziela pamiec a nie programy same sobie . to czy jest ponizej czy powyzej 4mb w pamieci  nie powinno stanowic dlanich rozniczy.

Powyzej 16MB to nie bo 68000 nie adresuje wiecej niz 16MB. Owszem system przydziela, ale jesli program nie jest przystowany do fastu, to moze sie przepieknie wyp*.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

13

Odp: ram do ste

czyli jest to dalej st ram do ktorego ma dojscie blitter-trzeba go nazywac jakos specjalnie  fastem? a co do obszru wyzej 16mb-to jest fajna wersja motoroli - 68012-ktora adresuje 4gb - mozna by zamienic ja z 68000-problem w tym ze niemozna jej kupic :/

ATARI Falcon 14MB , STE 4MB, STFM 4MB, 800 XL turbo CA12 CA 2001, CPC 6128 mono, THOMSON MO5, SVI 738, Amiga 500+, 600 2MB, CDTV   + , CD32

Odp: ram do ste

Czy blitter bedzia mial tam dojscie zalezy od tego jak takie rozszezenie bedzie podpiete (bezposrednio po proca czy do szyny) oraz od tego jaka przestrzen adresowa ma blitter i znajac "jakosc" tych ukladow bardzo watpie zeby dal rade.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2007-03-29 15:52:49)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio