1

Temat: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Noz szlag mnie trafi w Swieta! Chcialem sobie wmontowac na stale SIO2IDE do srodka mojej 65, zeby na kabelkach juz nie wisialo. Ludzie montuja sobie stereo, SIO2IDE, SIO2PC, 1MB, itd... Ale jak?

Nie chodzi o to zeby sie zmiescilo, bo sie miesci (nie mam dysku tylko maly flash-on-module). Chodzi mi o to, jak Wy to przyczepiacie jakos sensownie do obudowy albo do plytki drukowanej? Na klej? Na sline? No bo wiercic to za bardzo nie widze w czym i jak?  Co, sruby wystaja Wam z obudowy?
Zdjalem metalowy ekran, ale w plytce tez nie bardzo widze gdzie wiercic pod tulejki zeby sciezek nie rozwalic.
I obudowa Atarki jest od srodka strasznie "nierowna" (w sensie ze ma skomplikowany ksztalt). Jak bym nie szukal, ciezko znalezc miejsce na przykrecenie przy sciance chocby niewielkiej plytki (juz nawet godzac sie z tym zeby sruby wystawaly na wylot).

Mechanik ze mnie jak z koziej d...

Mozecie dac zdjecia swoich upgrejdowanych maszynek?
Chodzi mi o zoomy mocowan poszczegolnych rozwiazan. Dzieki.

2

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Ja osobiście często wykorzystywałem metodę nalutowywania jednego scalaka na drugi, czy to drugi POKEY, czy to dodatkowa pamięć - nalutowuje się zgodne sygnały resztę odgina się w górę i łączy kabelkami ;) Gorzej, gdy coś wymaga dodatkowej płytki z kilkoma scalakami... wtedy rzeczywiście zaczynają się schody... czasem w obrębie płyty głównej Atari wywierca się otworek, w to miejsce śrubka, nakrętki i jakoś tak się mocuje... przyznam, że dużym ułatwieniem było wrzucenie atarki to budy PC-towej - w tamtejszej blaszce jest tyle fajnego miejsca do wiercenia, przykręcania dodatkowych płytek, że masa rozszerzeń wejdzie... ale oczywiście zawsze znajdą się malkontenci, że to Atari w budzie Tower to nie jest Atari, tylko PC itp. itd. ;)

3

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Popatrz tu, są tylko 2 śrubki (śróbki) :) a wszystko sie trzyma. SPARTA + RTC, 1MB RAM, SIO2IDE, drugi POKEY, 4 OSy...
http://picasaweb.google.pl/izipower/Roz...eATARI65XE
W tym modelu wylutowany jest scalak z oryginalnym OSem. W to miejsce wlutowane jest gniazdo goldpinów. Do płytki montażowej przylutowane są bolce goldpinów i jedno wchodzi w drugie bez śróbek. I masz wszystki sygnały bez kabelków (prócz przełącznika)
Z lewej strony zrobione to samo, w wolne dwa gniazda na dodatkowe pamięci wlutowane są gniazda goldpinóew, dodatkowo tam gdzie powinien być sterownik też, no i rozcięyte są ścieżki łączące kilka punktów tegoć scalaka U34. Do nich doprowadzone są KYNAREm sygnały z PIA i bez śróbek to sie trzyma jest rozbieralne. Jedyne kabelki to doprowadzenia przełączników. Ze SPARTĄ jest trochę gorzej. ale cała elektronika i tak jest na płytce a tylko niezbędne sygnały doprowadzone są do rozłącznego gniazda. SIO2IDE....widzisz jak jest zmontowane, nad gniazdem kartridża. Ot wsio.....  To wszystko można wyjąć, włożyć dwie zwory i komputer jest jak nieprzerobiony. Proste?
Coś sie ten link nie otwiera.... nie mam pojęcia dlaczego. Więc patrz: Sprzęt, Wnętrza naszych Atarek i post #25 tam to działa

Już się otwiera. Prawidłowy link: http://picasaweb.google.pl/izipower/Roz … eATARI65XE

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2007-04-08 14:07:27)

4

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

link sie nie otwiera bo skopiowales go troche nie teges (nastepnym razem sprobuj prawym klawiszem na linku i wybierz "kopiuj skrot"/"kopiuj adres odnosnika")
ale i tak nie musze go otwierac by z pamieci opisac co tam jest - szacuneczek...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Zenon, dzieki! Majstersztyk. Faktycznie - tez sobie przyczepie na 2 srubkach nad gniazem cartow. Tylko dziurki wydlubie :D
A TTP, SDX i QMEG musiales dawac w 3 osobnych scalakach? Nie mozna tego wepchnac do jednego wiekszego i zaglowac nozkami/adresami?

Szukajac podobnych rozwiazan na googlu znalazlem fotoreportaż z przerobki obudowy 1200XL. Kopara mi opadla jak zobaczylem efekt koncowy:
http://www.abbuc.de/modules.php?name=Fo … amp;t=2746

Ostatnio edytowany przez nosty (2007-04-08 19:47:04)

6

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

rotfl. Nieźle to kolo zrobił. Z początku zapowiadało się makabrycznie - szczególnie po rozcięciu obudowy od 1200XL.. :) - efekt finalny po prostu łoł :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

7

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Nosty: nie wydłubać dziurki a elegancko wywiercić i nagwintować. Otworki FI 2.4mm gwint M3
I dalej.... Pewnie mozna wszystko władować do jednego scalaka, tylko rozbudować należy dekoder adresów co uczyni konstrukcję baaardzo strzelistą a chodzi o to by było że tak powiem segmentowe.
Jellonek :) brak obycia. Już ktoś mi to kiedyś tłumaczył jak się to robi.... Ech... nie ma to jak Atari. Zapisane w zeszycie by następnym razem..... powtórzyć ten sam błąd :)

8

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

etam, od takich błędów świat sie nie zawali, tak więc śmiało powtarzaj ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

9

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

trochę off: ale czy w Polsce ma ktoś coś z tej listy modeli very rare?

http://www.backntime.net/Atari%20Comput … Proto.html

gep/lamers^dial

10

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Sorry - nie moja liga :/ Nie mam zadnych prototypow. Najrzadszym sprzetem jaki mam jest arabska wersja Atari 65XE.
Znam kolekcjnera z Lodzi, ktory ma najwiecej kompow w Polsce, zapytam, ale watpie by mial cos takiego bo by sie pochwalil.
Wogole nie wiedzialem, ze sa niektore z rzeczy z tej listy - np. CP/M Module!

11

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

gepard napisał/a:

trochę off: ale czy w Polsce ma ktoś coś z tej listy modeli very rare?

http://www.backntime.net/Atari%20Comput … Proto.html

mam 2 egz. magnetofonu XC11 - jeden niesprawny, jeden działający. :) - niczego nie sprzedaje :D

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Pin - prototyp? ;)
Z tej listy chyba najlatwiej o podwojna stacje 815. Tak jak pisza - byla ona nawet sprzedawana. Kiedys na eBayu widzialem.

13

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

lecz dziwi mnie fakt, że wśród prototypów znalazł się magnetofon XC11 - jakoś miałem ich w łapach zbyt wiele, by uważać to za jakąś tam niesamowitą rzadkość :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

14

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Masz racje Pin. Poczatkowo myslalem, ze autor te strony ma jakas specjalna prototypowa wersje tego magnetu, ale tera doczytalem "The XC-11 drive was a prototype that was never released.".
Dziwna pomylka...

15

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

Zenon - zrobilem tak jak u Ciebie - dwoma srubkami nad gniazdem cartow. Przelaczniki IDE/USB i D1/D9 na wsowki na pinach zeby dalo sie latwo zdemontowac.
Kupilem nawet specjalnie taka malutka wiertarke elektryczna i szlifierke w jednym i wycialem piekny otwor w obudowie na USB.
I jestem strasznie z siebie dumy ;)
Dzieki za pomoc

16

Odp: Jak Wy to wszystko przytwierdzacie?!

To może jakaś fotka..... podpatrzę do następnej sztuki