Temat: Atari 130 XE

Kupiłem Atari 130 XE ( Made in China ) i niestety podejrzewam uszkodzenie
GITA ... drobne artefakty przy Graphics 9 , przy uruchamianiu 1 są lekkie
szumy na ekranie natomiast przy kolejnym uruchomieniu jest wszystko ok,
błąd w Gr.9 dalej pozostaje. Proszę o konsultację w sprawie problemu.
Czy może ktoś posiada sprawną GITĘ do mojej Atarynki. Pozdrawiam

2

Odp: Atari 130 XE

W sprawie konsultacji: http://atariki.krap.pl/index.php/GTIA#Wadliwe_GTIA
Sprawne GTIA: Kup na allegro jakieś 65XE (pewnie będzie miało sprawne GTIA, bo tylko ostatnie modele (130XE, 800XE itp) miały wade) i potraktuj go jako dawce. POKEY też mógłby się przydać :)

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2007-04-30 21:56:09)

3

Odp: Atari 130 XE

GTIA się znajdzie, po kosztach przesyłki, ew. odbiór osobisty w Krakowie lub 4-5 maja w Częstochowie. ;)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: Atari 130 XE

Rozwalać dobrego kompa dla GTIA to barbarzyństwo .... ;-)

pomidor

5

Odp: Atari 130 XE

Wobec tego zapraszamy na party! Więcej info o tym tutaj: http://www.atari.pigwa.net/party

:)

I Ty zostaniesz big endianem...

6

Odp: Atari 130 XE

Bardzo chętnie bym skorzystał ale z racji tego że "chirurgia mi nie poczekała" okresowo mobilny
więc party odpada... z resztą party na diecie i bez alkoholu ... to przynajmniej dla mnie gorzej
jak stypa :D

7

Odp: Atari 130 XE

AeroMikie napisał/a:

Bardzo chętnie bym skorzystał ale z racji tego że "chirurgia mi nie poczekała" okresowo mobilny
więc party odpada... z resztą party na diecie i bez alkoholu ... to przynajmniej dla mnie gorzej
jak stypa :D

Chyba coraz trudniej ludziom przychodzi wypowiadać się zrozumiale...

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

8

Odp: Atari 130 XE

Tak jak i przestrzeganie 6. i 8. punktu regulaminu...

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: Atari 130 XE

A propos, dzisiaj porownalem dwa moje 65XE i zauwazylem ze dramatycznie roznia sie kolorem (nasyceniem) w GR0 (ekran startowy basica). Starszy model ma ekran soczysty niebieski. Nowszy, (oznaczony jako 65XE, ale na plycie jest napis 130XE i ma ROM zrobiony na chipie "z okienkiem" i nalepka na nim z data 1989r) ma ten sam kolor duzo bledszy, jakby przybrudzony szaroscia. W grach i w innych trybach nie zauwazylem tak wyraznej roznicy.

Spotkaliscie sie z czyms takim?
Dodam, ze to raczej ten starszy komputer zaskoczyl mnie ladnym kolorem - zazwyczaj ten niebieski w oknie basica jest taki blady wlasnie...

10

Odp: Atari 130 XE

Z okienkiem na romie trzeba uwarzać , podobno naświetlenie ultrafioletem kasuje zawartość . Pozatym w 800 XL tło w BASIC jest zielone , natomiast w 130 XE niebieskie, ot taki drobny szczegół. Wracając do  ostatnich serii produkcyjnych zawsze wykonywane są z odpadów i leżaków magazynowych których jakość pozostawia wiele do
życzenia.

11

Odp: Atari 130 XE

W 800 XL tło w Basicu jest zielone?!  :o

Nie żebym podważał to co piszesz, bo nie wiem jakie jest tło, gdyz z XL-kami niewiele miałem do czynienia. Tylko mnie ta informacja zadziwiła i chciałbym się upewnić czy tak faktycznie jest. Myślałem że wszędzie jest niebieskie.

Ostatnio edytowany przez Urborg (2007-05-01 19:14:59)

12

Odp: Atari 130 XE

a wystarczy wziąć mały wkrętaczek i pobawić się peerkiem od kolorów...

btw. 800XL nie ma tła zielonego, najwyżej takie zielono-niebieskie, ale to też daje się w miarę możliwości ustawić.

I Ty zostaniesz big endianem...

13

Odp: Atari 130 XE

a ja mam tlo szare czalkiem! czy ma znaczenie ze zaraz po uruchomieniu basica wpisuje pok.710,7; pok.712,5 ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

14

Odp: Atari 130 XE

xxl - nie ma znaczenia. Pewnie masz czarno-biały monitor/tv :P

15

Odp: Atari 130 XE

xxl: a opłaca Ci się skracać "POKE" do "POK."? :P

I Ty zostaniesz big endianem...

16

Odp: Atari 130 XE

tak, po pok. nie trzeba dawac spacji :p

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

17

Odp: Atari 130 XE

a w ogóle trzeba? :)

I Ty zostaniesz big endianem...

18

Odp: Atari 130 XE

TY! popatrz! nie trzeba!

OSZUKALI MNIE ! ! !

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

19

Odp: Atari 130 XE

AeroMikie napisał/a:

Pozatym w 800 XL tło w BASIC jest zielone , natomiast w 130 XE niebieskie, ot taki drobny szczegół.

Lol miesiąca. Tło zielone jest w serii 400/800, ale tam nie ma wbudowanego Atari Basica (potrzebny cart z nim - jakie tam jest tło, nie wiem). Seria XL, tak samo jak XE - ma kolor niebieski (jako standard). Jeśli jest inne - patrzeć post Mikera. Mały hint: przy drobniutkim śrubokręcie nie trzeba rozkręcać obudowy ;)

Sikor umarł...

20

Odp: Atari 130 XE

Hahaha no poprawiliscie mi humor od rana ;)
Swoja droga - jeszcze bardziej od roznicy w kolorach zadziwil mnie ten rom z 1989 w podstawce i na chipie z okienkiem! Wyglada ze taki byl od nowosci. Nalepka jest wydrukowana i opisana podobnie jak inne romy Atari. (AeroMikie - tak to okienko jest wlasnie po to by kasowac pamiec ultrafiloetem, u mnie jest zalepione).
Rzeczywiscie pod koniec chyba skladali maluchy z czego popadlo...

21

Odp: Atari 130 XE

czyli to EPROM, a nie ROM, ale zeby cos takiego bylo "fabrycznie, od nowosci" to sie nie spotkalem.

z tym zielonym to kolega niezle dowalil ;) poprostu nieswiadomy, ale hint mikera pewnie zalatwi sprawe.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

22

Odp: Atari 130 XE

xxl napisał/a:

a ja mam tlo szare czalkiem! czy ma znaczenie ze zaraz po uruchomieniu basica wpisuje pok.710,7; pok.712,5 ?

A jaj mam w jednej Atarce padnięty GTIA i wyświetla mi obraz w odcieniach szarości. Można więc powiedzieć że te dwa polecenia mam zaimplementowane już na poziomie sprzętu :P

23

Odp: Atari 130 XE

Spotkałem się z obrazem czarno-białym na atarce, która miała w PAL-u kwarc 14.318MHz zamiast 14.1.... MHz (XE), dlatego sprawdź jaki masz, bo może w tym tkwi problem.

24

Odp: Atari 130 XE

Dzięki. Sprawdzę, ale pod warunkiem że na kwarcu jest podana ilość MHz, bo inaczej to nie będę w stanie tego sprawdzić.

25

Odp: Atari 130 XE

jak masz normalne odcienie szarości tyle, że bez koloru to raczej nie jest to usterka GTIA... z GTIA wychodzą tylko sygnały sterujące na podstawie których analogówka "robi" kolor, więc jeżeli nie ma koloru to tam należałoby szukać przyczyny.