1

Temat: Telewizor VELA - jak na monitor?

Witam. Jestem początkujący w elektronice, praktycznie moja wiedza ograincza się do odnajdywania części na schematach i lutowaniu np. socketów pod PIII przy uzyciu transformatorówki z 8mm. grotem :).
Robię komputerek 8-bit all-in-one. A jak i all-in-one, to i monitor też :).
Jedyny znaleziony przeze mnie "wyświetlacz", jaki wytrzymywał kontakty z moim zasilaczem, to monochromatyczny telewizorek VELA w drewnianej obudowie. I tu pojawia się problem: nie ma Composite.
Gdzie wpiąć Composite do telewizora? Rozumiem, że gdzieś między tuner i tą całą pakę a układ wyświetlania, lecz nie wiem, w które miejsce. Czy wystarczy zwykły przełącznik sygnału, by dizolować sygnał z tunera?

Telewizor jest w pseudo-drewnianej obudowie, z rączką u góry, 4 kanały, okrągłe pokrętła - typowy. Jest to najprawdopodobniej model 206, posiadam do niego schemat, lecz model stwierdziłem właśnie.. przglądając schematy.

Dziękuję z góry za przyszłe odpowiedzi.

Ostatnio edytowany przez MCbx (2007-05-29 01:44:52)

2

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

Mam dla Ciebie dobrą wiadomość - da się i jest to bardzo proste - praktycznie wystarczy odciąć (na dodatkowym przełączniku) sygnał z głowicy w.cz. i podac sygnał bezpośrednio z atarki w jeden punkt, z tym, ze o wiele lepiej podać tam luminancję zamiast composite-a. Zrobiłem to kiedyś metodą prób i błędów właśnie w tym monitorze Vela 206.

Właśnie znalazłem schemat Veli 206 z naniesionymi poprawkami. Musisz podłączyć luminancję z Atarki do bazy tranzystora T102 (BC148) - baza jest połączona z rezystorem R122 (2,2k) i kondensatorem C140 - właśnie w tamten punkt musisz podać luminancję. Sygnał  audio podajesz na punkt B pinów PP5 (między kondensatorami C148 i C130). Aby uniknąć zakłóceń z głowicy w.cz. musisz na czas połączenia Atarki odcinać sygnał przełącznikiem (najlepiej zastosować dwurzędowy). Na czas korzystania z Atarki trzeba "przeciąć" ścieżkę która leci z głowicy do rezystora R134 oraz ścieżkę która leci z głowicy do nóżki 5 scalaka S101 (A240D).

Rozwiązanie to działało przez długie latach w kilku Velach atarowców z naszej grupy. Możliwe też, że trzeba będzie pokręcić tymi potencjometrami z tyłu obudowy, żeby np. wyrównać obraz, ale to już w sumie kosmetyka.

Miłego lutowania.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-05-29 06:14:54)

3

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

Wielkie dzięki za wskazówki!

Mam jeszcze jedno pytanie w sprawie obrazu na takim monitorze. Otóż mój mikrokomputer był podpięty do zielonego monitora Unimor M4902.  Po kilku godzinach z powodu migania zielenieć zaczynał operator :) a szary i biały to było jedno i to samo (z tym, ze ciemnoszary był czarny). Czy na Veli jest lepiej?

Druga sprawa: Czy ścieżkę z głowicy do nóżki scalaka (wpadajacą do ZTR-209 przez pina 3) przecinać od strony głowicy?

4

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

wiesz co ? nie pamiętam dokładnie, bo monitora dawno nie mam, a robiłem to ponad 10 lat temu, ale chyba przy wejściu na płytę to ciąłem... tak w zasadzie najpierw zobacz jak się zachowa Vela bez odłączania tych sygnałów z głowicy i czy masz obraz - bo odcięcie potrzebne jest, gdy z głowicy idzie "szum", a z tego co pamiętam, to nie we wszystkich monitorach to trzeba było ciąć...

5

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

MCbx - czy Twoja all-in-one to bedzie z wygladu cos w stylu Commodore 610/710? :)

6

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

Zmontowałem wszystko. Po włączeniu wejścia przełącznikiem mam w głośnikach szum, a na wizji też.
Po podłaczeniu mikrokompa ekran staje się ciemny, tylko są małe poziomo-ukośne paski (zapewne wskutek starości odbiornika).
Po włączeniu mikrokomutera po ekranie zaczynają latać białe kropki.

Pomyślałem, że może podałem źle sygnały, i obraz rzuciłem na dźwięk, ale kicha - sygnał obrazu, podłączony do dźwięku wywołuje charakterystyczne buczenie.

Gdzie można podać masę? Czy do drugiego styku PP5, który wg. schematu jest do niej podłączony?


EDIT
Podłączyłęm sygnał z karty graficznej ATI Small Wonder Graphics Solution (CGA, ok. 1987r) Obraz jest, ale się przesuwa w poziomie i w pionie, nie ma siły go zestroić pokręcadełkami z tyłu.

Ostatnio edytowany przez MCbx (2007-05-29 23:40:19)

7

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

a co - z atarki nie podłączyłeś masy ? możesz ją podłączyć do drugiego zacisku pp5 - pamiętaj, aby do monitora doprowadzić sygnał luminancji a nie composivite czy też chrominancji. aha,czy jak odłączysz te 2 sygnały z głowicy to czy wpływa to na jakość tego obrazu ?

8

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

Z drugiej strony jest masa.
Luminancja daje to samo, co composite - białe latajace kropki, zmieniające się w paski..
Odłaczenie głowicy? Powoduje, że obraz z telewizji znika. Nie zmienia to jakości "obrazu" z composite, a wręcz go pogarsza. Na tle latających kropek lub testu BIOSu karty CGA pojawiaja się zakłócenia i latajacy w pionie zamglony obraz z telewizji.
Sygnał CGA podawałem oczywiście z TV-OUTu.

9

Odp: Telewizor VELA - jak na monitor?

Spróbuj jeszcze jednego eksperymentu... mając oba sygnały z głowicy spróbuj odłączyć jeden a drugi zostawić i potem odwrotnie i zobacz kiedy daje najlepszy efekt... a te paski i kropki - tymi dwoma potencjometrami z tyłu powinno dać się wyregulować obraz z atarki, żeby był stabilny... ja do swojej Veli 206 podłączałem i Atarkę i Falcona i przy odpowiedniej regulacji tymi potencjometrami udawało się odpalić Falcona nawet w trybie NTSC ! 

Zresztą moja Vela 206 nie była odosobniona - zostały przerobione w ten sposób jeszcze 3 telewizory tego typu i działały z atarkami.