1

Temat: Jaki RAM do STf?

Jaki ram pasuje do STf? -  Czy to jest  Simm 30pinowy?
Jaki sprzęt lepiej kupić do gier ST czy STf ?

2

Odp: Jaki RAM do STf?

ST i STf niewiele sie roznia (wbudowana stacja w Stf) i pamiec w tym dosc ciezko rozbudowac. Pamiec na SIMMach 30pin jest w tylko w STE/MegaSTE/TT030 (TT Ram w niektorych roszerzeniach). Dlatego jesli jeszcze nie kupiles STka to kup STE. Wyjdziesz na tym lepiej nie tylko ze wzgledu na pamiec (stereo, przetworniki, nowszy TOS).

3

Odp: Jaki RAM do STf?

...dodatkowo większa paleta kolorów ST=512, STe=4096...

zdecydowanie doradzam STe... a najlepiej Falcon'a :) (rulez!)

Silly Venture - breaking the ATARI scene since 2000 ! :)

4

Odp: Jaki RAM do STf?

no tak, sam bym kupil jeszcze raz falcona :)

5

Odp: Jaki RAM do STf?

SIMM 30pin, max 1MB/szt (więcej i tak nie obsłuży system w STE), czas dostępu 60 lub 70 nanosekund o ile dbrze pamiętam. Aha, jak różne SIMMy - to obowiązuje parzystość w gniazdach i parowanie (po 2 takie same w co drugim gnieździe).

Sikor umarł...

6

Odp: Jaki RAM do STf?

sikor: rozwin nieco temat - skoro kolo "nowonarodzony" to na 98% nie bedzie wiedzial co to czas dostepu, lub parowanie...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: Jaki RAM do STf?

Od biedy można spróbować rozszerzyć RAM w ST(f,m), z tym, że tutaj to jest kwestia lutowania, trochę podobnie jak to wygląda w małym Atari - nalutowanie scalaka na scalak z odseparowaniem linii CAS + zrobienie małego managera tychże pamięci.

A poza tym przychylam się do postulatu Greya... zamiast brać np. STE zabierz się po prostu za Falcona ;)

8

Odp: Jaki RAM do STf?

[CUT]

MM: Uważaj gdzie piszesz. Ostatnie ostrzeżenie.

Ostatnio edytowany przez Stefan (2006-04-27 13:25:22)

9

Odp: Jaki RAM do STf?

macgyver napisał/a:

Od biedy można spróbować rozszerzyć RAM w ST(f,m), z tym, że tutaj to jest kwestia lutowania, trochę podobnie jak to wygląda w małym Atari - nalutowanie scalaka na scalak z odseparowaniem linii CAS + zrobienie małego managera tychże pamięci.

żadnego menadżera pamięci nie trzeba. MMU generauje wszystko. trzeba tylko fizycznie podpiąć pamięci do magistrali.

What can be asserted without proof can be dismissed without proof.

10

Odp: Jaki RAM do STf?

a nie trzeba przypadkiem multipleksować sygnału CAS między banki pamięci w zależności od A20 (w przypadku dodania 1MB RAM) ? Wydawało mi się, że coś takiego jest konieczne - co prawda załatwi to 1 scalak 74157 (groszowe koszty), ale faktem jest, że dawno analizowałem schematy ST i mogę się mylić.

11

Odp: Jaki RAM do STf?

Udało mi się znależć IBMowe 49G2876. Wetknąłem je (4 sztuki) i sprzęt działa. Czym sprawdzić, że rzeczywiście wszystko śmiga OK?

12

Odp: Jaki RAM do STf?

Kopiowaniem i zapisywaniem do ramdysku?

Pozdrawiam,
Andy

13

Odp: Jaki RAM do STf?

jednym SYSINFO, albo innym SYSINFO, albo jeszcze innym PROFILEREM czy MEMTESTEM... gdzies sie to wala po sieci. A swoja droga lata leca a problemy wciaz te same, NA ATARI NIE MA SOFTU... hehe, no nie ma bo trzeba sobie poszukac, a gotowy TOS czesto paradoksalnie dziala zniechecajaco podczas gdy jest do przodu.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///