Temat: zmiana tosa - na stałe!

Mam 1040STFM ale męczy mnie ten niemiecki TOS 1.0, mam tez programator do pamięci czy jest mozliwosc przeładowania/zmiany romów na angielski lub polski? i w jakiej wersji najlepiej (tak aby wszystko chodziło)

www.kolony.net

2

Odp: zmiana tosa - na stałe!

Jesli mnie pamiec nie myli to czesto przy zmianie tosu na 2.06 przy STFM konieczna byla drobna przerobka sprzetowa. Pozatym z nizszymi nie powinno byc problemu wiec troche wyboru masz.
Jesli masz wiecej ramu moze sprobuj uzyc programiku Seltos?

ślamk!

3

Odp: zmiana tosa - na stałe!

no mam wersje standartową, seltosa używam oczywiscie.

www.kolony.net

4

Odp: zmiana tosa - na stałe!

mozesz nagrac kazda wersje tosa <1.06 czyli 1.04 1.02. wszystkie tosy ktore maja 192kBajty. tosy 256kBajtowe (1.62, 2.06) potrzebują przeróbki. musisz jej poszukać na google. do gier lepszy jest tos <= 1.04, poniewaz niektore gry (np. IK+ ) nie chca dzialac na tosie 2.06, a 1.62 niewiele sie funkcjonalnie rozni od 1.04.

5

Odp: zmiana tosa - na stałe!

Jakich należy dokładnie użyć kostek (pamięci - oznaczenie) i czym najlepiej programować? Domyślam się, że WILLEMem najlepiej, ale czymś tańszym się da?

Pozdrawiam,
Andy

6

Odp: zmiana tosa - na stałe!

@Sipowitz

Do takiej operacji to ci sie raczej nie oplaci kupowac programatora... nie mowiac o Willemie oryginalnym  ;) Sa za to jakies proste uklady do wlasnego montazu, to juz predzej.

CO do kosci to potrzebujesz oczywiscie EPROMów, dokladnie dwoch kosci (lub tez 6 ale to jest chyba zasadzniczo mniej wygodne) po 128KB.
27C1001 na przyklad, 27c010 tez powinno "sie dac" tyle ze trzeba ustawic odpowiednie do tego JUMPERY, tak samo jezeli oryginalnie TOS masz 6 PROMach a bedziesz wstawial na 2.

W przypadku ST najwyzszy bezproblemowo instalowalny / wymienny TOS to 1.04, jezeli chodzi o 1.06 to nie ma chyba sensu zbytnio, a 2.06 to juz raczej polecam razem z 1.04 dla kompatybilnosci. Poza tym w przypadku TOSu 2.06 potrzebna jest nie tyle przerobka co dodatkowy ukladzik tlumaczacy adresy. W przypadku STFM. Dla STe mozna w zasadzie bardzo prosto zainstalowac TOS 2.06 lub tez dubeltowo 1.62/2.06.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

7

Odp: zmiana tosa - na stałe!

czyli mając TOS 1.62 jak rozumiem o pojemności 256kB nie ma problemów z wymianą wprost na 2.06??

a co do 1.62/2.06 czy wygląda to analogicznie podobnie jak przeróbka Qumeg dla XL/XE?? - czyli pająk z przełącznikiem :) -

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: zmiana tosa - na stałe!

w zaleznosci jakie masz kosci PIN, wiec zostaje ew przelaczenie mostkow... jest to opisane w specyfikacji, hmm, trzebeeby to opracowac do ATRIKI :)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///