376

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Czy VBXE zostal zgloszony na ABBUC hardware contest ?

poszukuje kwarcu 14.187576 MHz (CO70034)

377

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

autor jeszcze kończy projekt, dodaje wsparcie dla starych PM

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

378

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

tzn. wsparcie dla PMG i trybów GTIA jest w osobnym rdzeniu, bo wszystko razem nie zmieści się do EP1K30 (może weszłoby do układu EP1K50). Ale to nie znaczy, że projekt nie jest skończony, po prostu taka cecha układu - można cały czas coś dopisywać a hardware jest już gotowy.

Główny rdzeń VBXE (A16, ten z bajerami blitter mapa koloru etc.) jest skończony.

pomidor

379

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

czyli można już kupić VBXE, a potem gdy wspracie dla PMG i GTIA będzie skończone wgrać tylko nową wersje rdzenia ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

380

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Możliwość wgrywania różnych wersji rdzenia to jedno z podstawowych założeń układu.

pomidor

381

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

czyli aktualna wersja sprzętu ma na pokładzie oba układy EP1K30, czy tylko jeden układ EP1K30 ?

bo piszesz że rdzen z drugiego układu EP1K30 programujesz, czy moze chodzi Ci o to że wgrywasz raz jeden, raz drugi rdzeń, a układ jest ciągle jeden EP1K30

ogólnie zrozumiałem to tak, że na płytce VBXE dorzuciłeś drugi układ EP1K30 i teraz jego programujesz i razem to będzie działać, tworząc wsteczną zgodność z GTIA i PMG oraz dodając nowe właściwości VBXE

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

382

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Hehe - nie.

Chodzi o to, że prototyp (mój egz.) oparty jest na EP1K30 - 1700 elementów logicznych.

Piguła dostał natomiast układ EP1K50 - 2700 elementów logicznych, który pasuje w to samo miejsce.
Ten większy (ale tylko w sensie pojemności, nie rozmiarów) układ ma szansę pomieścić sporo logiki więcej np. jednocześnie ficzery z rdzenia A16 i pełną emulację GTIA. Docelowo chcę montować tylko EP1K50.

Zaś obecnie robię pełną emulację GTIA jako osobny rdzeń (A16 zajmuje około 1600 elementów logicznych i cudem jest, że syntetyzer to jeszcze wszystko zdołał połączyć ze sobą na EP1K30)

1 element logiczny składa się z matrycy kombinacyjnej bramek, układu przerzutnika i pomocniczych (carry, clear, clock).

Czyli FPGA na płytce jest tylko jeden.

pomidor

383

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

czyli można już kupować VBXE ? czy czekać aż Piguła złoży swój egzemplarz VBXE , pewnie długo to potrwa bo układa atom po atomie :P

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

384

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

a czy ep1k50 duzo drozszy jest?
moze by tak...

tebe: a kto ci broni? problem w tym ze "nieco" zbyt malo osob go "produkuje" :/

Ostatnio edytowany przez jellonek (2007-07-01 19:11:09)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

385

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

EP1K50 akurat jest w promocji, dlatego dodatkowe 1000 elementów logicznych jest gratis :)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

386

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

<filip z konopi mode on> A czy jest mozliwos, ze overlay bedzie mial pixel dwa razy mniejszy w poziomie? </off>

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

387

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Teraz to pewnie już musztarda po obiedzie. A poza tym to nie byłoby już atari ;)

388

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Jak ktoś napisze taki rdzeń, to jest możliwe ... Faktycznie dużo roboty (zmian). Poza tym zwiększenie rozdzielczości fatalnie wpłynie na wydajność układu ze względu na przepustowość pamięci RAM układu (są to 10ns pamięci) - w tej chwili jeden cykl 14.18 MHz używany jest do odczytu danej wideo a drugi cykl jest wolny dla operacji blittera. Po zwiększeniu rozdzielczości wszystkie cykle zegara na wyświetlanym obszarze musiałyby służyć do odczytu danych video, a blitter działałby tylko "na obrzeżach". Jednak dla statycznych grafik to oczywiście by wystarczało.

Oczywiście przy zwiększeniu częstotliwości np. dwukrotnie sytuacja jest do uratowania, ale mogą pojawić się problemy z czasem dostępu pamięci (choć przy 30MHz jeszcze nie powinno ich być).

pomidor

389

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

VBXE taktowany jest zegarem 14.18Mhz ?

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

390

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

To przecież nie Atari!!

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

391

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

O przepraszam, w Atari serii XE i w systemie PAL siedzi oscylator kwarcowy 14.18MHz :P A więc jest kompatybilność :lol:

392

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Dołączam się do pytania TeBe: czy już można kupić VBXE ?  Czy zobaczymy go  w Głuchołazach? Może tam będzie dystrybuowany - i za ile ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2007-07-04 22:19:44)

393

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

najpierw Piguła ma złożyć pierwszy poza prototypowym egzemplarz i gdy będzie wszystko OK wtedy ruszy większa produkcja

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

394

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Do tego czasu powstanie jeszcze VBXE v1.1, ze zmienionym sposobem konfiguracji i taki będzie "produkowany". Na Głuchołazach (o ile pojadę) będzie można zobaczyć VBXE w akcji na żywo (o ile wezmę kompa). Problem polega na tym, że nie mam własnego transportu - kompa mogę zabrać, ale monitor wlec pociągiem to dziękuję bardzo. Jeżeli będzie rzutnik, to można na nim pokazać (o ile ma wejście SCART/RGB) albo ktoś pożyczy monitor 8833II lub 1084S ....

Ostatnio edytowany przez electron (2007-07-05 06:55:15)

pomidor

395

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Wez kompa, albo wyslij do kogos kto ma transport. W celu prezentacji na pewno ktos uzyczy monitora albo i telebima.

Chyba ze Pigulasty zdazy swoja kopie zrobic i bedzie na zlocie. On wozi sie z klasa, wiec na pewno bedzie mogl przywiezc egzemplarz w bezpieczny sposob :)

396

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

electron napisał/a:

Do tego czasu powstanie jeszcze VBXE v1.1, ze zmienionym sposobem konfiguracji i taki będzie "produkowany". Na Głuchołazach (o ile pojadę) będzie można zobaczyć VBXE w akcji na żywo (o ile wezmę kompa). Problem polega na tym, że nie mam własnego transportu - kompa mogę zabrać, ale monitor wlec pociągiem to dziękuję bardzo. Jeżeli będzie rzutnik, to można na nim pokazać (o ile ma wejście SCART/RGB) albo ktoś pożyczy monitor 8833II lub 1084S ....

Bierz compa - ja monit jak coś użyczę!

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

397

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Gdzie kupujecie scalaki do tego projektu?

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

398

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

nosty napisał/a:

Wez kompa, albo wyslij do kogos kto ma transport. W celu prezentacji na pewno ktos uzyczy monitora albo i telebima.

Chyba ze Pigulasty zdazy swoja kopie zrobic i bedzie na zlocie. On wozi sie z klasa, wiec na pewno bedzie mogl przywiezc egzemplarz w bezpieczny sposob :)

Ja będę jechał samochodem na trasie Zielona Góra-Głuchołazy. Co prawda to jest wyjazd jednocześnie na weekend z rodziną i na zlot zajadę na parę godzin, ale spokojnie z dowolnego miejsca na trasie mogę zabrać jedną osobę ze sprzętem albo sam sprzęt (rozsądnej wielkości). Chętni?

Ostatnio edytowany przez uicr0Bee (2007-07-10 20:25:42)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.

399

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Zamiast pracowicie wypiłowywać dziurę w obudowie na złącze RGB proponuję zastosować gniazdo DIN8 zamiast oryginalnego wyjścia monitorowego DIN5. Dodatkowe trzy piny to R,G i B. Pozostałe bez zmian.

http://www.jsobola.republika.pl/images/zlaczab.gif

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

400

Odp: Video Board XE - projekt w 90% zakończony

Czyli masz na myśli niestosować gniazda D-Sub tylko zamienić DIN5 na DIN8, bo:

złącze RGB
Stare, rzadko już używane złącze wykorzystywane do łączenia profesjonalnych monitorów CRT z kartą graficzną. Wymaga specjalnego kabla, który od strony karty graficznej ma złącze D-Sub, od strony monitora zaś pięć wtyczek typu BNC.

albo

RGB, typowe analogowe złącze komputerowe, służące do podłączenia karty graficznej komputera z projektorem, połączenie analogiczne do podłączania monitora komputerowego (złącze 15 pinowe D-sub)

czyli VBXE nie korzysta ze standardów,

natomiast DIN8 można kupić:
wtyki: http://www.cyfronika.com.pl/wtyki_din.htm za 2,50PLN
gniazda na obudowe: http://www.nikomp.com.pl/cgibin/shop?show=AZD00 za 3,20PLN
gniazda kątowe: ???

Ponadto:

Wtyk DIN-8 może być też w dwóch wersjach: 8C (jak na rysunku jer'a) i 8U (szerzej rozstawione konektory 6 i 7).

z http://elektron.pol.lublin.pl/users/djl … nyopis.htm

Więc co Ty na to Electron ?

Ostatnio edytowany przez pajero (2007-08-07 19:00:06)