1

Temat: Nec Multisync 3d

Nie sprzedam, ale zamienię na stację sn-360.
Ten monitor to prawdziwy multisync (od 15 KHz), czyli gratka dla dużoatarowców, gdyż obsłuży wszystkie rozdzielczości ST - nie trzeba już dwóch osobnych monitorów do trybów kolorowych i hi-res.
Jest sprawny technicznie i dobrze zachowany, nie zajechany - kineskop naprawdę ładnie i ostro świeci - w tej chwili używam go ze starym makiem, bo nie mam już ST - chodzi bardzo ładnie w 640x480/75Hz lub 800x600/60Hz. Nie ma problemów z geometrią czy ostrością , a i kolorki wciąż są na poziomie. Jeszcze miesiąc temu odpalałem go z atari i muszę powiedzieć, że do kolorowych trybów nie miałem lepszego monitora, wynalazki typu commodore czy philips odpadają w przedbiegach (w końcu to vga), a tryb hi-res oczywiście jak w każdym innym monitorze vga - bardzo ostry.
Monitorek oczywiście równie dobrze współpracuje z amigą.
Nie pozbywałbym się, ale po pierwsze nie mam już ST, a po drugie bardzo chcę mieć sn-360, a ponieważ nikt nie chce jej sprzedać, to pomyślałem, że może ktoś zechce zamienić się na coś równie rzadkiego.

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

2

Odp: Nec Multisync 3d

wcale do Atari ST/TT/Falcon nie trzeba dwóch monitorów - bierzesz zwykły monitor (S)VGA do tego VGA converter i voila - masz wszystkie tryby, sam używam takiego rozwiązania do Falcona ;)

3

Odp: Nec Multisync 3d

macgyver: daj namiary na taki konwerter.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: Nec Multisync 3d

macgyver napisał/a:

wcale do Atari ST/TT/Falcon nie trzeba dwóch monitorów - bierzesz zwykły monitor (S)VGA do tego VGA converter i voila - masz wszystkie tryby, sam używam takiego rozwiązania do Falcona ;)

Mac, mącisz mi wodę ;)
Generalnie masz rację i prawdopodobnie jest jeszcze parę innych sposobów na jeden monitor do ST, a NEC 3D to jeden z nich i jak mniemam wciąż tańszy niż konwerter VGA (taki przyzwoity, bo te najtańsze to już za 150zł można kupić).

Tak, czy inaczej, wiem, że jest parę osób, które polują na ten monitor. Pojawia się na Allegro raz na parę lat. A jak już jest to albo zajechany trup, albo cena z kosmosu, bo jak ktoś wie co to jest to nie odda za pół darmo - wartość użytkowa jest dużo większa. Mnie się udało kupić za (w miarę) przyzwoite pieniądze, bo facet nie wiedział co sprzedaje.
Parę razy kusiło mnie, żeby wystawić na allegro, ale komuś kto  bawi się starymi kompami taki monitor zawsze się przyda. W sumie nigdy nie wiadomo, kiedy znów przyjdzie mi ochota na st lub amigę :) , dlatego jeśli nie znajdzie się chętny na zamianę, to zostawię go sobie.
Kombinuję tylko, gdzie można kupić konwerter composite-->RGB, żeby można było do tego również malucha podłączyć.

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

5

Odp: Nec Multisync 3d

konwerter CHROMA/LUMA - RGB raczej. NIgdy sie nie spotkalem z czyms takim...


dlatego jeszcze lepiej niz NEC czy VGA CONVERTER zaopatrzyc sie w LCD z tunerem, no albo LCD plus CONVERTER, ta sama bajka...

Ostatnio edytowany przez vulgar (2007-04-06 18:07:43)

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

6

Odp: Nec Multisync 3d

albo LCD + komputer + karta TV ;)

7

Odp: Nec Multisync 3d

vulgar napisał/a:

konwerter CHROMA/LUMA - RGB raczej. NIgdy sie nie spotkalem z czyms takim...

http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=4430

tylko czy idzie coś takiego kupić w Polsze ?

Ponawiam pytanie,  czy ktoś chce zamienić stację dysków SN-360 na NECa Multisync 3D ?

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

8

Odp: Nec Multisync 3d

np tu:
http://allegro.pl/item179203740_wyprzed … x_gc_.html

dziala bardzo dobrze, mam kilka takich oraz wersji progresive scan (480p-1080i -> vga) i dzialaja bardzo ladnie.

w przypadku tego - zasilanie trzeba byloby tylko przerobic z USB na np. zasilacz 12V (mozna chyba nawet kupic gotowce)

9

Odp: Nec Multisync 3d

eeheem..... a usb przypadkiem nie ma 5v ? chcesz to upiec ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

10

Odp: Nec Multisync 3d

epi napisał/a:

macgyver: daj namiary na taki konwerter.

tego urządzonka używam - podłączone małe Atari wraz z Falconem i wszystko na jendym monitorze SVGA... oszczędność miejsca na biurku ;)

_borys napisał/a:

Generalnie masz rację i prawdopodobnie jest jeszcze parę innych sposobów na jeden monitor do ST, a NEC 3D to jeden z nich i jak mniemam wciąż tańszy niż konwerter VGA (taki przyzwoity, bo te najtańsze to już za 150zł można kupić).

Nie zapominajmy, że Nec Multisync 3D to już nienajnowszy monitor, jak "spali się" to będzie problem z naprawą itp. Poza tym posiadający ileś lat monitor traci swoje parametry, kolory bledną etc. Zakup kolejnego monitora, gdyby naprawa tego była nieopłacalna może być problemem, gdyż sprzęt jest unikatowy. W wypadku konwertera mamy czystą elektronikę, która jest trwała i bardziej niezawodna niż monitor (nie ma kineskopu, który traci parametry, nie mamy trafopowielacza, odwodów cewek odchylania, w których torach najczęściej występują uszkodzenia). Do tego bierzemy jakikolwiek monitor S(VGA) (z komisu, allegro) za grosze (a jest tego na rynku pełno) nie musi mieć super parametrów (wysokie odświeżanie przy wyższych rozdzielczościach), bo ST/Falcon i tak tego nie wykorzystają.

Wiele osób nie zastanawia się: co będzie wtedy, gdy "toto" się popsuje - na konwerter masz gwarancję, potem zawsze możesz kupić nowy, jest osiągalny w sprzedaży, z używanym monitorem SVGA jest jeszcze prościej, jest tego na rynku cała masa i są tanie jak barszcz.

Oświadczenie : nie miałem na celu zniechęcać nikogo do oferty _borysa, po prostu przestawiłem mój punkt widzenia na temat problemu posiadania kilku monitorów przez posiadaczy dużego Atari (i nie tylko) oparty na moich doświadczeniach w tej tematyce.

11

Odp: Nec Multisync 3d

Przy takiej cenie konwertera liczba zainteresowanych ofertą _borysa na pewno gwałtownie wzrasta. :)

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

12

Odp: Nec Multisync 3d

Mac - probowales to pod lcd podpiac ?

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

13

Odp: Nec Multisync 3d

epi: Gdybym żałował kasy dla mojego osprzętu do Atari to pewnie do tej pory miałbym gołe Atari 65XE z magnetofonem z czarnobiałym telewizorem Vela 206 ;)

lotharek: niestety, nie miałem takiej okazji :/

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-04-08 10:47:14)

14

Odp: Nec Multisync 3d

lotharek: rzeczywiscie usb "jedzie" na 5v, ale sa uklady zlozone z generatora sinusoidy/trafa/stabilizatora - przerabiajace 5v na 12v. za pomoca zwyklego 7812 nie da sie tego osiagnac, ale juz z uzyciem generatora/transformatora - sie.da

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

15

Odp: Nec Multisync 3d

zawsze można zrobić jakiś generator + powielacz Villarda, pytanie jak będzie wyglądać sprawa wydajności prądowej USB ?

16

Odp: Nec Multisync 3d

w standardzie masz obciazalnosc do okolo 450mA ztcp, ale moge sie mylic...
tak wiece po "przetransformowaniu/powieleniu" wliczajac straty - zostanie okolo 100mA

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

17

Odp: Nec Multisync 3d

macgyver napisał/a:

Nie zapominajmy, że Nec Multisync 3D to już nienajnowszy monitor...

Macgyver patrz pierwszy post, to nie ściema... gdyby nie niska rozdzielczość, na tym monitorze możnaby spokojnie pracować. Wiem co mówię, bo często go używam ze starym makiem, choćby teraz pisząc ten post
A zepsuć wszystko się może i nie ma reguły, stare, czy nowe, chińskie czy germańskie (no może przesadziłem ;)

Większość z was ma pewnie monitor commodore, który jest jeszcze starszą konstrukcją.. tak wiem, że tego jest na rynku od cholery w przeciwieństwie do NECa, ale chodzi mi o to, że mało kto inwestuje więcej niż sto zeta w monitor do atari i wydając kilkadziesiąt złotych raczej nie marwi się "o jej, tyle kasy, a co będzie jak się zepsuje... dramat " ;)
Sam uważam, że konverter vga to najlepsze rozwiązanie, tyle, że cena odstrasza większość ludzi dość skutecznie. Dla mnie atari to wyłącznie hobby, i gdybym nie miał innych zainteresowań, to być może inwestowałbym w to więcej kasy...a tak zawsze jest coś ważniejszego (nie bijcie) i jak mam wydać więcej niż parę dych na atarkę, to mi gula rośnie

Przypuszczam, że Nec i tak zostanie ze mną, bo sam gdybym miał tak rzadką stację jak sn-360, to bym się z nią nie rozstawał. Ale z drugiej strony większość ludzi przerzuca się na nowoczesne nośniki, więc może
Na razie musi mi wystarczyć 1050 (nie, nie chcę twardego dysku, CF itp.. jestem niereformowalny ;)

w tej chwili mam dylemat odkupić ST, coby NEC się nie marnował, czy sprzedać go w cholerę i skupić się na małym atari (bo komputery w moim domu niebezpiecznie zaczynają się  rozmnażać). Gdyby ktoś zaoferował zamianę, to miałbym problem z głowy :D

lubię zapach plastiku
mam za dużo komputerów

18

Odp: Nec Multisync 3d

No ja właśnie z powodu dużej ilości komputerów i braku miejsca na nie uciekłem się do wrzucenia atarki w towera, konwerter VGA itp. Założyłem, że póki komputery będą mi się mieścić w obrębie jednego biurka i będą dostępne do użytku od ręki (a nie po przełączeniu 20 przewodów) oraz ich użytkowanie będzie wygodnę (nie będę musiał trenować jogi, żeby móc na nich wygodnie pracować) mogę dostawiać kolejne ;)

A co do monitora Commodore - zgadzam się w pełni, jest to analogiczne do Nec-a 3D, działa póki działa... jak się sypnie będzie cyrk... dlatego postawiłem na (S)VGA ;)

W pewnym sensie inwestycja w konwerter VGA w moim przypadku jest pewnego rodzaju oszczędnością - gdybym zdecydował się na Nec-a 3D z myślą o Falconie potrzebowałbym i tak osobnego monitora do atarki... a tym samym nie pomieściłbym się na biurku, a powiększenie metrażowe pokoju kosztowałoby mnie duuużo więcej (przebicie się do sąsiadów i zabór kilku metrów kwadratowych) :lol: a z kolei posiadanie sprzętu atari w szafie i rozstawianie go "od święta" odebrałoby mi pewnie resztki chęci odpalania tego sprzętu... tak zawsze mam je pod ręką i jak mnie najdzie chwilowy kaprys uruchomienia to nie zajmuje to zbyt dużo czasu i zdążę je włączyć zanim mi ochota na to przeminie :lol:

Ostatnio edytowany przez macgyver (2007-04-08 16:38:01)

19

Odp: Nec Multisync 3d

vulgar napisał/a:

[...]
dlatego jeszcze lepiej niz NEC czy VGA CONVERTER zaopatrzyc sie w LCD z tunerem, no albo LCD plus CONVERTER, ta sama bajka...

1. Właśnie rozglądam się za LCD z tunerem TV, który będzie służył do PC i Atari. Do telewizorów LCD, zwłaszcza do takich na które mnie stać ;-) mam dużo zastrzeżeń jeśli chodzi o pracę z analogowymi źródłami (kablówka, antena, magnetowid, ...atari(?)). Stąd prośba o opisanie Waszych praktycznych doświadczeń z konkretnymi modelami albo z ogólnie z konkretnymi rozdzielczościami. Jaki model monitora lub telewizora LCD, lub jaka rozdzielczość wypadają najlepiej we współpracy z Atari XE. Podłączenie planuję z wyjścia monitorowego na s-video albo composite. Monitor musi mieć możliwość wyłączenia automatycznego rozciągania obrazu 4:3 na cały ekran. Do oglądania tak zniekształconych proporcji mam fizyczny wstręt, po prostu odrzuca mnie i nie mogę na to patrzeć :-P Pionowe czarne pasy po bokach mi nie przeszkadzają. Druga sprawa to dopasowywanie obrazu PAL do rozdzielczości natywnej LCD. Czy widać jakieś zniekształcenia?

Obecnie mam atari podpięte w PC do karty tv na Bt878, ale obraz jest tragiczny, co opisywałem w poście #11 tutaj. Boję się żeby na monitorze za 1k PLN nie było tak samo..
Ze względu na mało miejsca, monitor ma być 17"-19" calowy, najlepiej panorama, coś jak tutaj.

2. Mam na zbyciu monitor CRT 15" NEC Multisync V520, jakby ktoś reflektował. Stan dobry+
Synchronization Range: Vertical: 31kHz-70kHz Horizontal: 55Hz -120Hz (automatically)

--== Kup Pan/i dyskietkę - jedyna taka oferta w całym InterNetCie - http://www.atari.org.pl/forum/viewtopic.php?id=18887 ==--

<-- Kontakt przez "E-mail" albowiem moja skrzynka "PW" jest pełna i zaprawdę nie mam czego usunąć.