1

Temat: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Witam,

Czy korzystał ktoś z emulatora pod systemem Vista?

Na notebooku wgrana jest Vista Ultimate. Atari800Win PLus 4.0 odpala się i w małym okienku działa całkiem znośnie - ale już przy zdublowanych rozmiarach okna lekko tnie (co kilka sekund - o ile sięgam pamięcią to w czasach Pentium 2, 32MB pamięci operacyjnej i 4megowych kart graficznych takich problemów nie było).

Największym problemem jest jednak niemożność przejścia na wyświetlanie pełnoekranowe.

Komputer nowokupiony, system świeży, 1GB pamięci, co prawda denna grafika ale przy wyłączonym Aero jest to samo - nie wiem czy jest sens walczyć, czy czekać na nową wersję emulatora.

2

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

poczekaj na nową wersję systemu i dokup 2 TB ramu. :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

3

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

1GB dla Visty to nie za duzo niestety. Co do pracy pelnoekranowej, to raczej wina karty graficznej.

4

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Lepiej pozbądź się Visty.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

5

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Vista jak przystało na geniusz MS po uruchomieniu dźwiga mnósssstwo pamięci...1GB to minimal dla niego.Zapomnij o tym systemie jak najszybciej. Vista plus DX10 to przekręt sezonu (aero bajero i ze dwie gry które realnie,ale bez sensownej wzwyżki jakości to wykorzystują). Zapomnij, zapomnij i jeszcze raz zapomnij.Juz widzę SP do tego jak na DVD-kach bedą krążyć...Co do kart, jeśli to jakieś GMA Intela czy inne takie wynalazki..to jeszcze nie raz będziesz zadziwiony, choć ja tu bardziej niz samo GMA winię spółke Vista + ewentualne GMA.

gep/lamers^dial

6

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

za pare lat z Vi$ta bedzie jak z XP teraz, hehehe (malo to ludzi ma?) :]

7

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

ja dziękuje...postoję.Szybciej przejdę na BeOS-a:P

gep/lamers^dial

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Porady w stylu "zapomnij o Vista" przypominaja mi porady "zapomnij o XP", a wczesniej "zapomnij o Windows 98", a wczesniej... Z tych reakcji wynika, ze kazdy kolejny system MS jest gorszy od poprzedniego, a więc Windows 1.0 jest pewnie najlepszy... Jaki jest sens tych porad? Czlowiek ma Viste  i szuka pomocy w ramach posiadanego systemu. Jak chcecie sobie ponarzekac jakie to MS jest be to chyba jest masa list dyskusyjnych na ten temat i nie ma co zasmiecac tego watku.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

9

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

nie sadze, zeby 1gb ramu bylo przyczyna wolnego dzialania, bo atari800win zjada jedynie kilka mb pamieci.
u mnie pod vista, co prawda na 2gb w podwojnym okienku ze smoothem the shrine z F7 wyciaga ponad 1000%
raczej polecam pokombinowac z zaawansowanymi ustawieniami graficznymi (ALT+G -> advanced).
jesli nie podolasz, to daj cynk. jak wytrzezwieje, to podesle moja konfiguracje.
a z full screenem to rzeczywiscie albo sprawa sterownikow albo trzeba bedzie poczekac na nowa wersje emulatora.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

10

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Nie ja będę użytkował ten komputerek.

Zostawiłem na noc uruchomiony system i obecnie (nawet po restarcie) działa dużo lepiej - stawiam na to, że po instalacji szalało indeksowanie plików, shadow copy itp. zamulacze, których w tym systemie trochę się namnożyło. Nadal wrażenia są porównywalne z wrażeniami z obcowania z XP przy 128MB, ale nie mam tutaj zamiaru narzekać a Vistę a tylko dowiedzieć się, czy zadziała pod nią Atari800Win PLus na pełnym ekranie :)

AXE/SSG napisał/a:

u mnie pod vista, co prawda na 2gb w podwojnym okienku ze smoothem the shrine z F7 wyciaga ponad 1000%

Działa Tobie full screen? Jaka wersja emu?

11

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

galu napisał/a:

Największym problemem jest jednak niemożność przejścia na wyświetlanie pełnoekranowe.

Wyskakuje błąd (jaki?) czy co? Jaką rozdzielczość pełnoekranową próbowałeś?

BTW. czy to prawda, że Vista nie otwiera plików .hlp (czyli np. helpa do emulatora) ?

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

12

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Fox napisał/a:
galu napisał/a:

Największym problemem jest jednak niemożność przejścia na wyświetlanie pełnoekranowe.

Wyskakuje błąd (jaki?) czy co? Jaką rozdzielczość pełnoekranową próbowałeś?

BTW. czy to prawda, że Vista nie otwiera plików .hlp (czyli np. helpa do emulatora) ?

Pliki .hlp się nie otwierają bo nie jest już dostarczane narzędzie do ich przeglądania, można natomiast pobrać WinHlp32.exe ze strony support.microsoft.com.

W Graphics Options można wybrać rozmiar okienka, natomiast rozdzielczości pełnoekranowych nie można wybrać wcale (są szare - niedostępne). Przejście na Full Screen wyświetla komunikat błędu: DDERR_UNSUPPORTED ("While initializing the display at the selected resolution, DDraw returned the unrecoverable error"). Zmiana rozdzielczości pulptiu nie pomaga, uruchamianie emulatora w trybie kompatybilności również.

13

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

To Full Screen w PLusie najprawdopodobniej nie będzie działać. Możesz spróbować Atari800 z opcją -blt, tyle że w obecnej wersji jest on mniej user-friendly od PLusa (menu pod F1).

Co do podwójnego okienka spróbuj przełączyć GDI lub ustawić refresh 2 dla podwójnego okienka. Napisz też, ile wyciąga w fullspeed - może problem nie jest z wydajnością, tylko gdzie indziej.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

14

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

hmm, dostalem biuletyn tech. dot. uruchamiania pewnego programu w trybie pelnoekranowym na viscie. problem zostal rozwiazany po skopiowaniu jednej czcionki do systemu...

moze ta informacja cos pomoze ?

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

15

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Fox napisał/a:

To Full Screen w PLusie najprawdopodobniej nie będzie działać. Możesz spróbować Atari800 z opcją -blt, tyle że w obecnej wersji jest on mniej user-friendly od PLusa (menu pod F1).

Co do podwójnego okienka spróbuj przełączyć GDI lub ustawić refresh 2 dla podwójnego okienka. Napisz też, ile wyciąga w fullspeed - może problem nie jest z wydajnością, tylko gdzie indziej.

Jeśli włączony jest dźwięk to w fullspeed prędkość (bez dźwięku) jest mniejsza niż przy normal speedzie (!). Jeżeli z kolei zaznaczona jest opcja Mute to w fullspeed emulator wyciąga 600% na małym i 140% na dużym okienku.
Ewidentnie emulator ma problemy z Vistą (albo odwrotnie), w dodatku Vista ma problemy ze sobą bo użycie CPU nie spada poniżej 50% - jeszcze pokombinuję ze sterownikami grafy i dźwięku, jeżeli to nie pomoże to robię na własną rekę downgrade do XP SP2...
Jest jeszcze jeden problem - w setupie przy pierwszym odpaleniu próba przypisania rozszerzeń plików do programu powoduje zawieszenie się emulatora. Wygooglałem na AtariAge, że komuś np. w ogóle nie chce działać dźwięk. Chyba mimo wszystko przydałaby się nowa wersja PLusa - chociażby dlatego, że coraz trudniej jest kupić notebooka z XP :)

16

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

galu napisał/a:

Przejście na Full Screen wyświetla komunikat błędu: DDERR_UNSUPPORTED ("While initializing the display at the selected resolution, DDraw returned the unrecoverable error").

Trzeba zainstalować DirectX, którego standardowo w Viście nie ma.

http://www.5oft.pl/

17

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

galu napisał/a:

Działa Tobie full screen? Jaka wersja emu?

wersja emu 4.0, a w pelnym ekranie nie mam co prawda zadnych bledow, programy dzialaja dalej, muzyka gra, tylko... "ciemnosc widze". :/

galu napisał/a:

Ewidentnie emulator ma problemy z Vistą (albo odwrotnie), w dodatku Vista ma problemy ze sobą bo użycie CPU nie spada poniżej 50%

a nie masz czasem dwurdzeniowego procesora? bo u mnie na full speed jeden rdzen jest zajety prawie w 100%, a drugi sie obija.

aha, jeszcze cos mi sie przypomnialo, choc nie daje glowy, ze dotyczylo to atari800win. do skonfigurowania emulatora uruchom go jako root, a potem juz normalnie z poziomu usera.

don't come after... please don't follow me along. when you read this, i'll be gone...

18

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:

Porady w stylu "zapomnij o Vista" przypominaja mi porady "zapomnij o XP", a wczesniej "zapomnij o Windows 98", a wczesniej... Z tych reakcji wynika, ze kazdy kolejny system MS jest gorszy od poprzedniego, a więc Windows 1.0 jest pewnie najlepszy... Jaki jest sens tych porad? Czlowiek ma Viste  i szuka pomocy w ramach posiadanego systemu. Jak chcecie sobie ponarzekac jakie to MS jest be to chyba jest masa list dyskusyjnych na ten temat i nie ma co zasmiecac tego watku.

ODWOŁUJE diz na vi$te teraz wyznaje teorie że: Vista to najprawdopodobniej NAJLEPSZY system operacyjny EVER.

Ostatnio edytowany przez gepard (2007-07-23 18:08:36)

gep/lamers^dial

19

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

A mi się wydaje, że to kwestia SP1. Na XP bez Service Packa też nie dało się pracować. Poczekamy pół roku (prace nad SP trwają już pełną parą) i będzie używalna. A co do DX10, to złego słowa nie dam powiedzieć. To, że gier nie ma, to nie znaczy, że jest słaby. Możliwości ma sakramenckie i potrafi przenieść na GPU bardzo dużo obliczeń, które były liczone w DX9 i poprzednich na CPU. A gier jeszcze nie ma, bo gry nie pisze się w miesiąc. Tymbardziej na nowy framework.

20

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Przeinstalowałem stery do wszystkiego, zainstalowałem DirectX9 i nadal nie działało, ale przez przypadek udało mi się zawiesić emulator - po ponownym uruchomieniu zaproponował reset wszystkich ustawień po czym włączył się w trybie DirectDraw - sporo szybszym. Fullscreen działa i to w dodatku płynnie.
Dzięki za porady i wsparcie, podejrzewam że chodziło właśnie o instalację DirectX9 (DX10 w Viście zdaje się oferuje emulację DX od wersji siódmej a możliwe że emulator pisany był pod DX5 a może nawet 3) przy czym istotne było całkowite usunięcie ustawień programu.
Mały szkopuł - emu nie obsługuje pełnoekranowych rozdzielczości z AR 16:10 czy 16:9, a dzisiaj w komputerkach przenośnych innych matryc się chyba nie montuje.

W międzyczasie sprawdziłem Atari800Win pod Windows - działa fulskrin ale minusem jest brak obsługi alternatywnych palet (przynajmniej nie znalazłem odpowiedniej opcji) i na matrycy notebooka wszystko wygląda dosyć nędznie.

Jeszcze raz dzięki.

21

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

U mnie na Vista Home Premium PL ogólnie działa w trybie pełnoekranowym, z tym, że są jakieś problemy z paletą kolorów. Na matrycy o aspekcie 16:10 obraz jest rozciągnięty w poziomie.

Btw. DirectX 10.0 jest standardowo preinstalowany w Vista.

22

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

Odgrzebię temat sprzed 2 lat - przy okazji testów na kilku maszynach z Windows 7 (x86 i x64) - pod rozwagę dla osoby, która postanowi kiedyś dalej rozwijać Atari800WinPLus w obecnym kształcie. Atari800WinPLus korzysta bowiem z archaicznych rozwiązań, pamiętających czasy Windows 95 i DirectX 3/5. Pod Windows 7 (i pod Vistą zapewne również) nie daje się go komfortowo używać. Główne problemy to:
a) Jak p. Marek w poście powyżej (2 lata temu ;) ) zauważył - problemy z paletą kolorów w trybie pełnoekranowym. Na kompie z GF7, na kompie z GF6100 (on-board), na lapach z Chrome9 i GMA950. Nie jest to więc problem ze sterownikami.
b) Problemy z UAC - Atari800Win, jak na program rodem z lat 90-tych przystało, trzymakonfigurację w rejestrze, co jest dzisiaj wysoce niestosowne i  MS z takim podejściem stara się od jakiegoś czasu (skutecznie) walczyć. Próba uruchomienia bez uprawnień administratora = komunikaty o błędach, próba uruchomienia poprzez "Uruchom jako administator" = niepotrzebne ostrzeżenie o zmianach na dysku itd.
c) Niewspierany format helpa (Windows Help)
d) Brak obsługi AR 16:9, 16:10 i możliwości wyboru używanych obecnie rozdzielczości.

Z SDL-owym portem Atari800 w najnowszej wersji nie ma problemów z Windows 7, a program odstaje obecnie i tak możliwościami in plus w stosunku do WinPLus, co nie zmienia faktu, że trochę szkoda WinPLusa :(

23

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

daje radę - virtualPC

___
Press play on tape...

24

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

virtualpc nie polecam, ale juz sunowski virtualbox - jak najbardziej...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

25

Odp: Atari800Win PLus i Windows Vista.

a jakże, też daje radę

___
Press play on tape...