Temat: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Jak pewnie wiecie, planuje kontynuowac konkurs na najlepsza gre za dany rok. W rozmowach z kilkoma osobami padly propozycje zeby konkurs rozszerzyc na programy uzytkowe, dema i sprzet (jako osobne kategorie). Moje pytanie zas brzmi: czy warto wydzielac takie kategorie i organizowac dla nich osobne konkursy w ramach Kaz Kompo? Moje watpliwosci biora sie z tego, ze powstaje bardzo malo uzytkow, nie mowiac o demach czy nowych sprzetach... Prosze o opinie i komentarze.

Jakie w ogole uzytki powstaly w tym roku? I czy byl jakis oficjalny "release" rozszerzenia sprzetowego?

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

2

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Kaz Kompo - to konkurs na grę roku i myślę, że tak powinno zostać.

3

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

yhym ja tyz

4

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

... bo w przeciwnym przypadku ktoś może powiedzieć, że krossasm na PC wspierający Atari - to jest soft dla Atari;- i w sumie wiele by się nie pomylił :) -

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

5

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Hej!

Również mi się wydaje iż konkurs KAZ-a to konkurs na GRĘ roku i tak powinno pozostać :)

Seban

6

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

najlepszejsza :) gra roku - i nic więcej kropek

"Witaj w Niebie - oto Twoja harfa.
Witaj w Piekle - oto Twój akordeon..."

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Sikor podeslal mi informacje, ze w tym roku to ze spraw sprzetowych powstal chyba tylko dla Atari interfejs SD2USB i chyba SIO2SD w nowej formie. Ktos cos jeszcze kojarzy? A co z uzytkami?

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

8

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

no, np. Basic File Loader II. Wersja 2.0 o ile pamiętam to ma datę 2007 ;).
Jednak uważam, że Kaz Kompo = Gra roku!

9

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Nie powinienem się wtrącać, ale skoro ktoś pyta o użytki z tego roku, to...
na PC: nowy MADS, nowy G2F, nowe wersje emulgatora, ASAP
na a8: użytki z ABBUCa, Lepix 0.2.0
Radziłbym zajrzeć do archiwum atariarea (nie mogę go co prawda znaleźć) i atari8.info...

(ale nie sądzę, żeby kaz kompo było od tego).

Ostatnio edytowany przez eru (2007-11-10 21:42:32)

: 404. Stopka not found

10

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

od dem są party a od gier kaz :)

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

W wyniku tak miazdzacej opinii ludu atarowskiego nie pozostaje nic innego jak ograniczyc sie w konkursie do gier. Z drugiej strony to dobrze, bo ja tez bylem tego zdania... :)

A o uzytki spytalem specjalnie, bo to jest wlasnie trudna do zdefiniowania kategoria. Jest wiele pytan, na ktore nie chcialem narzucac odpowiedzi, ale widze, ze np. eru poszedl w tym samym kierunku co ja. Po pierwsze wychodzi sporo roznych rzeczy, ktore atarowskie niby sa, ale na innych platformach (programy dla PC). Nadto czy nowa wersja programu to juz jest nowy program? Jak bardzo musi sie roznic funkcjnalnoscia od starej wersji? A moze oceniac caloksztalt (calosc, po wszystkich zmianach)?

Ale wrocmy do konkursu gier. W styczniu 2008 bedzie glosowanie i na miesiac wczesniej powinny byc znane reguly zabawy. Teraz jest najlepszy czas, zeby je przedyskutowac, wiec prosze o opinie i komentarze. Najwazniejsze dla mnie pytania:
a) czy uznawac za uczestnikow konkursu gry, ktore zostaly opublikowane w 2007 roku czy zrobione w 2007 roku? Chodzi tu na przyklad o casus gry Agonia z 1993. Ja jestem za uczestnictwem, bo wazne, kiedy gra zostala upubliczniona i dostepna dla ludzi. Gdyby ktos zaczal pisac gre w 2002 roku (IK+?), a skonczyl i upublicznil w 2007 to bysmy zaliczali ja do gier 2007 roku. Z drugiej strony jest gra Do akcji! z 1994, o ktorej nie wiem, czy byla swego czasu gdzies upubliczniona wczesniej. Autor zamilk.... Tu jestem przeciw, bo nie ma pewnosci co do daty pierwszej publikacji.

b) czy wlaczyc do konkursu gry z ZX dzialajace pod emulatorem xxl-a: Jetpac, Pheonix, Sir Lancelot. Mimo, ze to sa programy dla ZX to ich pierwsza publikacja miala miejsce na Atari wlasnie w tym roku. Wczesniej ich nie bylo, wiec zgodnie z glownym zalozeniem Kaz Kompo (wszystkie opublikowane, wydane czy stworzone w danym roku gry na Atari, niezaleznie od ich statusu, komercyjnosci, ilosci egzemplarzy czy czegokolwiek) jestem generalnie za.

c) czy programy, ktore dzialaja tylko na emulatorze powinny byc uwzgledniane w konkursie? Poniekad mam wrazenie, ze emulator Atari stal sie dla wielu (nie ukrywam, ze takze dla mnie ze wzgledow zyciowych), synonimem Atari do tego stopnia, ze traktujemy go jako nowy model Atari :) Potrafie sobie wyobrazic, ze pojawi sie gra, ktora dziala pod emulatorem, wszyscy sie zachwycaja, a ktora na real Atari nie zadziala, a autor nie poprawi gry i juz. Co wtedy?

Jakie jest Wasze zdanie?

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2007-11-11 04:00:30)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

12

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

imho:
a) powinna się liczyć data pierwszej publikacji - jeśli jakaś stara gra wyjdzie/wyszła w 2007 to się liczy,
b) ja bym włączył te gry jeśli spełniaja warunek a. inaczej trzeba będzie postawić jakąś granicę pomiędzy emulacją a konwersją (niezbyt łatwą do ustalenia),
c) program powinien chodzić na real sprzęcie - jeśli nie to wypad z konkursu. tu nie ma dla mnie żadnego kompromisu.

13

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Mam takie samo zdanie jak Bober.

W wypadku punktu C musimy pamiętać o tym, że to Atari a nie Emulator jest wyznacznikiem standardu - owszem, sam w 98% używam emulatora, jednak to Atari jest wzorcem.

14

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Kilka myśli, a poniżej potencjalne rozwiązanie:
a) nawet jeśli gra powstawała przez 5 lat, jak IK+, to powinien liczyć się rok upublicznienia "ostatecznej wersji".
b) pewnym wyznacznikiem tu powinno być to, czy ta gra startowała w jakichkolwiek podobnych konkursach wcześniej. Żeby nie można było wystawiać nowych wersji tej samej gry co rok. Pojawia się problem "dużych" nowych wersji - co to właściwie jest? Czy jakbym zmienił levele w Yoomp! to byłaby to już nowa gra?
c) konwersje z ZX tak (to nie do końca jest tak chyba, że te rzeczy działają pod emulatorem, JetPaca chyba XXL w dużej mierze przepisał).
d) ofkorz, tylko rzeczy działające na prawdziwym atari - ale chyba wszystko co wyszło działa na prawdziwym atari?

Ogólnie, skoro są jakieś kontrowersje, ja bym po prostu do każdej gry dodał krótkie info, np. "konwersja z ZX spectrum, muzyka specjalnie dla Atari" albo "wersja ostateczna, wersje demo dostępne od 2002", "chodzi tylko na 320xe" itp. Po polsku i po angielsku, o ile ten konkurs jest międzynarodowy. Wtedy osoba głosująca może dostosować ocenę do swojego zdania na ten temat.

: 404. Stopka not found

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

eru napisał/a:

pewnym wyznacznikiem tu powinno być to, czy ta gra startowała w jakichkolwiek podobnych konkursach wcześniej. Żeby nie można było wystawiać nowych wersji tej samej gry co rok. Pojawia się problem "dużych" nowych wersji - co to właściwie jest? Czy jakbym zmienił levele w Yoomp! to byłaby to już nowa gra?

Ja mysle, ze tutaj wlasnie powinnismy sprawy zostawic do oceny glosujacych i ich rozsadku. W koncu formalnie nowe levele bylyby nowa rozgrywka, a wiec nowa gra (tak jak np. Boulder Dash II jest powszechnie uznawany za gre odrebna od BD). Glosujacy mogliby sami uznac, czy nowatorstwo nowych poziomow jest wystarczajace, zeby gre ocenic wysoko, czy jednak sa to "odgrzewane kotlety".

eru napisał/a:

konwersje z ZX tak (to nie do końca jest tak chyba, że te rzeczy działają pod emulatorem, JetPaca chyba XXL w dużej mierze przepisał).

No wiec jesli dobrze zrozumialem Krzyska i widzialem (filmik na YouTube) to te gry nie sa konwersjami tylko po prostu programami ZX (format tzx) wprost dzialajacymi na Atari. Jezeli chodzi Ci o "Jetboy-a" to zupelnie inna sprawa, to jest konwersja i tu nie mam watpliwosci, ze gra powinna brac udzial w konkursie.

eru napisał/a:

ofkorz, tylko rzeczy działające na prawdziwym atari - ale chyba wszystko co wyszło działa na prawdziwym atari?

A co to znaczy na prawdziwym Atari? Bo jak ostatnio moglismy sie przekonac o ludziach raportujacych, ze im Crowland nie dziala, mocno rozudowane Atarynki tez nie sa kompatybilne z "real Atari" :) Czy wystarczy, zeby jednej osobie dzialalo na jego/jej Atari i dopuszczamy do konkursu? Na razie to mocno teoretyczne pytanie, bo jak eru zauwazyl, chyba jeszcze takiej gry nie bylo.

eru napisał/a:

Ogólnie, skoro są jakieś kontrowersje, ja bym po prostu do każdej gry dodał krótkie info, np. "konwersja z ZX spectrum, muzyka specjalnie dla Atari" albo "wersja ostateczna, wersje demo dostępne od 2002", "chodzi tylko na 320xe" itp. Po polsku i po angielsku, o ile ten konkurs jest międzynarodowy. Wtedy osoba głosująca może dostosować ocenę do swojego zdania na ten temat.

A to oczywiscie, bez dwoch zdan. Z tym ze tu nie chodzi o informacje do glosowania, tylko o kryteria dopuszczenia, na ktore ludzie nie maja wplywu w czasie glosowania. Chyba, ze chcialbys, aby granice dopuszczania rozszerzyc maksymalnie, a potem tylko informowac o kontrowersjach. To w sumie bardzo dobry pomysl. Lepiej zeby dopuscic "za duzo" gier, ktore potem odpadna w glosowaniu ze wzgledu na kontrowersje niz dopuscic ich za malo.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2007-11-11 13:11:36)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

16

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:
eru napisał/a:

Ogólnie, skoro są jakieś kontrowersje, ja bym po prostu do każdej gry dodał krótkie info ... Wtedy osoba głosująca może dostosować ocenę do swojego zdania na ten temat.

...  Chyba, ze chcialbys, aby granice dopuszczania rozszerzyc maksymalnie, a potem tylko informowac o kontrowersjach. To w sumie bardzo dobry pomysl. Lepiej zeby dopuscic "za duzo" gier, ktore potem odpadna w glosowaniu ze wzgledu na kontrowersje niz dopuscic ich za malo.

Dokładnie o to mi chodzi.
Nie narzucać (za bardzo, ale jakieś podstawowe ograniczenia powinny być) co może brać udział w konkursie, a jeśli ktoś ma odrębne zdanie, pozwolić mu (jej?) wypowiedzieć się poprzez głosowanie.

: 404. Stopka not found

17

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

eru napisał/a:

c) konwersje z ZX tak (to nie do końca jest tak chyba, że te rzeczy działają pod emulatorem, JetPaca chyba XXL w dużej mierze przepisał).

dzialaja pod emulatorem, laduje sie program z zx formacie .sna (ten format zawiera rowniez zrzut rejestrow procesora z80), ustawia program antica tak, zeby mogl wyswietlic obraz zx, laduje rejestry z80 do emulatora i jazda.

a jeboy jest portem jetpaca napisanym w asemblerze 6502.

tu jest filmik, zauwaz, ze za kazdym razem laduje ten sam program do atari a zmieniam tylko plik .sna na trumnie
http://pl.youtube.com/watch?v=b6_4tgbi5Po

http://atari.pl/hsc/ad.php?i=1.

Odp: Kategorie w Kaz Kompo za 2007 rok

Krzysku, mowilem, zebys oficjalnie opublikowal emulator wraz z podstawowa instrukcja obslugi. Wtedy dotrze do swiadomosci ludzi, ze emulator istnieje i dziala. Moja propozycja, ze pomoge Ci z publikacja jest jak najbardziej aktualna.

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/