1

Temat: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Witam !
Jest to mój pierwszy post na tym forum i pragnę wszystkich pozdrowić i prosić o pomoc !

A więc potrzebuje jakimś bardzo nieskomplikowanym sposobem podłączyć CA12 do gniazda soundcarta pcta, by zgrywać gry. Mam podpiętą wieżę pod kompa, ale ona dobrze nagrywa na krótkich kasetach, na takich 60 już co chwile auto stop itp. i nawet na 20 tak nieraz robi, a jak przejdzie taka 60, to nagrywa bardzo nieczysto i atarek nie wgrywa gierek dłuższych np. Archon. Nagrywam i odczytuje w normalu (ach te 600 bitow XD).

@ps. A jak przejedzie na takiej 20, to już taka gra wczytuje się jak talala.
Podkreślam, ze magnet w atarku bardzo ladnie działa, pasek ma niedawno założony jest przeczysczony i nasmarowany, w takim stanie dostałem od wujka, gdyż on lubiał sobie pograć na takim sprzęcie i  niedawno miał problemy z magnetem.
Proszę o pomoc !! :D

Ostatnio edytowany przez Zel93 (2007-11-19 18:09:43)

2

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

http://atariki.krap.pl/index.php/Gniazdo_SIO

Stąd podłączasz:
- masę (ground) do zewnętrznego pierścienia minijacka,
- audio do środka

Poza tym skądś jeszcze wypadałoby ten magnetofon zasilać.
Powodzenia.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

3

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

a  dałobyrade zrobić, by było połączenie z atari i ten minijack tak jakby razem, ze nie trzebaby było co chwile przelutowywać. tylko jakby dorobic tylko do istniejącego połączenia osobny kabel z tym minijackiem a tamten sio bylby ciagle ?

1. Clock Input              8. Motor Control
2. Clock Output             9. Proceed (aktywny niski)
3. Data Input              10. +5V/Ready (not on 1200XL)
4. Ground                  11. Audio Input
5. Data Output             12. +12V (400/800 only. 1400XL/1450XLD?)
6. Ground                  13. Interrupt (aktywny niski)

czyli trzeba do tego kabla dać 4 jako mase i 11, tak ? :P

A zasilanie jak moznaby bylo wykombinować jakos najprosciej ?

Ostatnio edytowany przez Zel93 (2007-11-19 18:36:58)

4

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Nie zapomnij o pinie nr 8 - Motor Control - steruje silnikiem magnetofonu. Bez tego nie ruszy....

5

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Podajcie mi to w punktach krok po kroku, bo zrobnilem tak. Podłączylem magnet pod atari, w celu podania napiecia, kabel wlutowalem w 11 i 4 czyli audio i ground w magnetofonie i wyprowadzilem z wtyczka mini jack. Podpielem pod karte dzwiekowa i uruchamiam atari z start i option i daje record i play i nic sie nie nagrywa to co puszczam z komputera, ale jak zglosnie na maxa telewizor to slysze te nagrania z kompa bardzo cicho ;/. Ach no i oczywiscie naciskam spacje by silnik ruszyl xP.


Kable na 100% dobre sa :P. A 2 kanaly zrobilem jako jeden w tym kablu co pod karte podlaczam xP.

Wiec podajcie mi jak to zrobic w punktach, jak najepiej dac te zasilanie i jak te jakistam motor on zrobic by chodzilo bez wspolpracy z atari. Poprostu tego nie wiem ;/ i sie nie znam. Zrobilem probe 1 i niepowodzenie ;/.

W punktach = krok po kroku xD.

Tak jakbytobyl zwykly magnet kasetowy to zrobic ;d.

Ostatnio edytowany przez Zel93 (2007-11-19 21:50:54)

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Wydaje mi się że lepiej by było naprawić magnetofon w wieży. Wymienić pasek i wyczyścić rolki oraz nasmarować osie. W tym co robisz wygląda mi na brak wzmocnienia sygnału audio, więc lepiej byłoby może go pobrać ze wzmacniacza. Poza tym polecam wejść na CAS_archiwum tam jest wiele potrzebnej Ci wiedzy.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

7

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

+5V podłącz do pinu 8 i 10
Masę podłącz do 4 i 6
Wyjścia głośnikowe (zielone) L i P  z karty podłącz do pinu 8.
Poziom sygnału na max.
Jeżeli sygnał wyjściowy będzie ok. 4-5V pp to powinno wystarczyć do poprawnego nagrania. Inaczej trzeba by skorzystać ze wzmacniacza.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

8

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Witam,

Czy nie można wykorzystać pinu nr 3 ? <Data input> kierunek do komputera. Czy sygnał pojawiający się na tym pinie z magnetofonu to jest sygnał cyfrowy (TTL) czy jakiś inny, np. MFM, itd.? I czy można to nagrać ustawiając odpowiednio dużą częstotliwość samplowania. Pytam, ponieważ jestem w trakcie przeprowadzki i na razie nie mogę tego sprawdzić praktycznie.

Pozdrawiam

9

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

jer napisał/a:

+5V podłącz do pinu 8 i 10
Masę podłącz do 4 i 6
Wyjścia głośnikowe (zielone) L i P  z karty podłącz do pinu 8.
Poziom sygnału na max.
Jeżeli sygnał wyjściowy będzie ok. 4-5V pp to powinno wystarczyć do poprawnego nagrania. Inaczej trzeba by skorzystać ze wzmacniacza.

Emm jak moge wyjscie glosnikowe podlączyc pod pin 8, jak to jest motor control, w jaki sposob ma ten magnetofon otrzymywac dzwiek z komputera tym sposobem, co opisales ? :P

Ryszard Mauersberg napisał/a:

Wydaje mi się że lepiej by było naprawić magnetofon w wieży. Wymienić pasek i wyczyścić rolki oraz nasmarować osie. W tym co robisz wygląda mi na brak wzmocnienia sygnału audio, więc lepiej byłoby może go pobrać ze wzmacniacza. Poza tym polecam wejść na CAS_archiwum tam jest wiele potrzebnej Ci wiedzy.

Emm nie pytałem się, czy lepiej z wiezy, czy lepiej z ca12 wiec pierwsze zdanie jest nie na miejscu xP. Czyli przez wzmacniacz mam nagrywac ?

Ostatnio edytowany przez Zel93 (2007-11-20 14:08:38)

10

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Przepraszam, mój błąd. Wyjście oczywiście podłączyć trzeba do pinu 5 (pięć)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

danos: na pinie 3 jest sygnał TTL open collector. Opis działania magnetofonu wraz ze schematem znajduje się na mojej stronie dereatari (link w stopce).

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

12

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

jer napisał/a:

Przepraszam, mój błąd. Wyjście oczywiście podłączyć trzeba do pinu 5 (pięć)

A więc tak to muszę zrobić :

zasilanie zewnetrzne +5V podłączyć pod piny  8 i 10.
Masę pod 4 i 6
Kabel który bedę podpinał minijackiem pod pcta pod pin 5

I wtedy powinno juz działac ? :P

Aaaa mam zasilanie 4,5V te 0,5V zmieni duzo ? ;/ Bo nie mam zadnego zasilacza na 5V ;/.

I kolejna uwaga .. pin 5 to jest data output, czyli wyjscie informacji z magnetu, czy czasami nie pin 3, czyli data input ?A wogoleI 11 pin to audio input ktory sie wydaje wlasciwy.

Prosze podajcie mi dokladnie jak to zrobic i zeby to bylo pewne !! ;P.

A po co dawac +5v na motor control ? Po to by bez rozkazu atari ruszyl silnik ? :P.

Bo jer ja nie chce z magnetu atari na kompa, lecz z kompa na magnet atari.

PROSZĘ O POMOC !

Ostatnio edytowany przez Zel93 (2007-11-20 15:04:24)

13

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Zajrzyj na podaną stronę. W dziale SCHEMATY jest schemat XC12. W dziale SERWIS - opis magnetofonu. Wyjście danych na pinie 5 jest w komputerze, w magnetofonie jest tam wejście zapisu.
MOTOR ON nie uruchomi silnika, jeśli nie będzie wciśnięty klawisz PLAY w magnetofonie.
4,5 V to może być mało, silnik może nie trzymać obrotów.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

14

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Wiec skad wziąć czyste 5V ? :/

15

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

Zel93 napisał/a:

Wiec skad wziąć czyste 5V ? :/

Najlepiej z zapasowego zasilacza do ATARI. Tak wykorzystałem do SIO2IDE.

16

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

jer napisał/a:

danos: na pinie 3 jest sygnał TTL open collector. Opis działania magnetofonu wraz ze schematem znajduje się na mojej stronie dereatari (link w stopce).

OK. Nie doczytałem widocznie posta. Zgrywanie gier zrozumiałem jako odczyt na CA-12 i przesłanie na PC.

17

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

danos napisał/a:
Zel93 napisał/a:

Wiec skad wziąć czyste 5V ? :/

Najlepiej z zapasowego zasilacza do ATARI. Tak wykorzystałem do SIO2IDE.

a nie lepiej podlaczyc pod atarka taki magnet uruchomic atari i pozniej record and play i na kompie puscic sygnal i by sie nagrywalo ?

Nie mam zapasowego zasilacza od atarka ;p.

słuchajcie jak rozkrecilem wtyczke i nie ma wszystkich przewodow podyktuje ktore sa, a ktorych nie ma !
1- nie ma
2- nie ma
3- jest, czerwony
4- jest niebieski
5- nie ma
6- jest, zielony
7- nie ma
8- nie ma
9- jest, brazowy
10- jest, czarny
11- jest, biały
12- nie ma
13 -nie ma

Ostatnio edytowany przez Zel93 (2007-11-20 17:55:57)

18

Odp: Podłączenie atarowskiego Ca12 do pctowskiej karty dzwiekowej

-->Zel93, +5V możesz na kilka sposobów wyciągnąć z pieca.
Na chwilę obecną masz dwie łatwe możliwości*

a) zasilanie stacji dysków/hdd.
Masz tam kabelki czerwony czarny czarny pomaranczowy(żółtawy), czarne to masa, a czerwony to +5V.
Teraz kwestia gniazdek (na "zapałki" odradzam...), te od hdd (molex czy jak mu tam) jest łatwo dostępne i bedzie Cię kosztowac około zeta (masz do wyboru takie do druku, ew. kontrwtyczkę z rozgałęziacza).
Gorzej z tym mniejszym gniazdkiem (od dyskietek), te ciężko dostać - ale można je zrobić samemu.
Będziesz potrzebował ścinków nóżek paruwatowych rezystorków (ew. kilkuamperowych diódek) i skrawka laminatu (dalej chyba wiesz co zrobić - podpowiem że nawet nie trzeba nic wiercić czy wytrawiać ;) )

b) gniazdo usb, dwa środkowe styki nas nie interesują, zewnętrzne to masa (lewy) i +5V (prawy)**
I tu może być pewien problem, przy około 400mA napięcie spada do jakichś 4.5V (tzn. przy większości przyzwoitych płyt głównych nawet przy znacznie większym prądzie trzyma 5V, ale niestety nie jest to regułą...).


Na koniec "drobna" uwaga, jeżeli atarkowy magnetofon będzię podpięty tylko pod pieca, to powyższe sposoby zasilania są w pełni bezpieczne, ale jeżeli chciałbyś tak (po coś) zasilić magnetofon podpięty do atarka, to wpierw sprawdź czy nie masz przypadkiem nie ma różnicy potencjału mas (jakaś róznica zawsze będzie - byleby nie była za duża).



*trudniejsze i te o znaczeniu historycznym (np. ciagnięcie zasilania z ISA) pomijam
**jeśli patrzeć na wtyczkę od przodu (od strony styków, z plastikiem w dół), ale najlepiej jeszcze w hwbook etc. porównaj

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2007-12-08 15:47:21)

wszystkie trzy strony świata