1

Temat: Klawiatura od grzyba..

Czesc, to niestety znowu ja.
Moze zadam lamerskie pytanie ale konkretnej odpowiedzi nie znalazlem: czy - i jesli tak, to jak - mozna podlaczyc do atarynki klawiature od blaszaka?
Planuje (gdy juz moje fantastyczne Atari bedzie chodzic) umiescic je w obudowie Adax SuperSlim ktora dostalem kiedys od znajomego (a siedzial tam 386sx40) no i fajnie by bylo podlaczyc do tegoz cuda klawikorda od peceta. Mowiac krotko: da sie?

Pozdrawiam,
Azbest vel Poszukujacy

2

Odp: Klawiatura od grzyba..

do 16 i 32 bitowej Atarki jest cos takiego jak 'Eiffel'  http://eiffel.atari.org/

Lynx I / Mega ST 1 / 7800 / Portfolio / Lynx II / Jaguar / TT030 / Mega STe / 800 XL / 1040 STe / Falcon030 / 65 XE / 520 STm / SM124 / SC1435
DDD HDD / AT Speed C16 / TF536 / SDrive / PAK68/3 / Lynx Multi Card / LDW Super 2000 / XCA12 / SkunkBoard / CosmosEx / SatanDisk / UltraSatan / USB Floppy Drive Emulator / Eiffel / SIO2PC / Crazy Dots / PAM Net
http://260ste.atari.org

3

Odp: Klawiatura od grzyba..

A do jedynej slusznej? Tj do malej oczywiscie... :^)
Jest cos takiego?

Pzdr,
Azbest (emulator popkornu)

4

Odp: Klawiatura od grzyba..

Wiem, że nad czymś takim pracował kiedyś Gumi albo Waldi z grupy
Tight, jak daleko zostały posunięte prace i czy w ogóle projekt został zakończony sukcesem nie wiem - jeżeli za to odpowiedzialny był Waldi i jakość przeróbki była taka jak jego rozszerzenia to z góry nie polecam zawracać tym sobie głowy.... Może więcej w tym temacie będzie wiedział Macgyver, który ponoć miał otrzymać dokumentację wszystkich wynalazków tejże grupy .... ja bardziej oszczę sobie pazurki na podłączenie Sid'a do malucha ;) i dlatego z niecierpliwościa czekam na pełną dokumentację na jednej z podstron Atari Area

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

5

Odp: Klawiatura od grzyba..

Nie znam Gumiego ani Waldiego ale skad tak negatywne nastawienie? :^)
Chyba wazne, ze dziala, nie?

No i czy ktos moze mi zebrac wszystkie informacje o atari-elektronikach do kupy? Bo sie gubie nieco who-is-who.

Pozdrawiam,
Azbest (treser wiewiorek)

6

Odp: Klawiatura od grzyba..

negatywne nastawienie mam tylko do Waldiego a powód mam i to dość spory .... tym niemniej nie zamierzam tego znowu wyrzucać na światło dzienne - było mineło ....  trochę osób się sparzyło ......

z elektroników którzy cokolwiek dłubią przy Atarce a których znam to :
Pasiu, Zenon, Jacek Żuk, i chyba jeszcze Jet (ale nie jestem pewien bo dawno nie miałem z nim kontaktu hehe). Poza tym jest spora grupa ludzi nie bojących się lutownicy ale robiąca to czystko hobbystycznie, ja, pinokio hehe czy chociażby Nietoperek ...

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

7

Odp: Klawiatura od grzyba..

Hm... To moze na priva rzucisz kilka zdan "ku przestrodze" ? :^)

Dzieki za info o "dlubaczach". Czy moglbys jeszcze tylko rozwinac nieco ich pochodzenie? Moze to dziwna prosba dla starych wyjadaczy, ale jak pisalem ja jestem nowy i nie wiem kto jest kto i w jakiej grupie kim jest. A chetnie bym sie dowiedzial. BTW: Czy ten Jet to jest ten od demka Star Fleet?

A tak w ogole to chce powiedziec, ze Revenge of magnus rulez! Dzieki niemu poznalem The Camouflage :^)

Pozdrawiam,
Azbest (lego technik)

8

Odp: Klawiatura od grzyba..

Minęło lat.....trzy.
Dopiero teraz i tu mogę coś wystukać.
Słyszało się i słyszy że można podłączyć.
A figa. Nie można podłączyć.
I owszem można podłączyć ale trzeba:
1: mieć klawiaturę od PC. Kod naciśniętego klawisza jest przesyłany szeregowo bit po bicie, podobnie jak w rs-232
2: od strony Atari oprogramowanie musi "łapać" te bity i przeliczyć na kod akceptowany przez Atari. Mam tu na myśli sposób          potraktowania kodu a nie sam kod
3: bardzo elegancko robi się to na procesorach jednoukładowych
4: musi być chętny kto chce to zmontować. Ja się tym nie zajmuję bo Atari ma swoją klawiaturę po co mu ta od PC.
     nie mam nic przeciw niej ale śruby nie przykręca się kolejną śrubą
Zenon ten od SERIOUS'a

9

Odp: Klawiatura od grzyba..

Zenon/Dial napisał/a:

A figa. Nie można podłączyć.
I owszem można podłączyć ale trzeba...

zdecyduj sie ;)

czlowiek o takich zaslugach a nie moze poprostu napisac ze AKI
q temu celu wystarczy?

edited:
ups... nie wiedzialem ze posiadaczem zgrzybialego sprzetu jestes od
kilku dni. jesli z internetem dopiero sie zapoznajesz to proponuje
przyjrzec sie takim smakolykom jak: http://www.serious-dial.atari.pl/
http://tajemnice.atari.org i oczywiscie http://www.google.pl ;)

Ostatnio edytowany przez jellonek (2005-09-05 17:07:23)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: Klawiatura od grzyba..

No tak, wszystko ładnie i pięknie. Tylko że amator, "grzebacz" w drucikach woli mieć swoje rozwiązania.
Chyba tylko dla satysfakcji. Każdy stara się coś stworzyć by było JEGO.
Aki już odnalazłem dawniej, a połączenie klawiatury PC do Atari robiłem wcześniej. po swojemu.
:)
Dlaczego napisałem dwoiście?
Bo niedawno dyskutowałem na GG i gość przekonywał mnie że wystarczy kabelek klawiatury PC włożyć w gniazdko Atari i to działa. :)
Dziękuję za adresy, zaglądnę, poduczę się trochę i przy okazji nadrobię zaległości :) :)

Syn na PC, ja mam Atari, ale dla celóF (w) szkoleniowych nieco mnie poduczył. Niewiele, ale do przodu.

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2005-09-05 17:41:36)

11

Odp: Klawiatura od grzyba..

zapomnialem wspomniec o najwazniejszym linku
A T A R I K I

licze na to ze bardzo szybko ujrze tam poszerzajaca sie wzdluz i wszerz
liste modyfikacji/nowych opisow autorstwa: Zenon/Dial :D

oj jest co opisywac...

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

12

Odp: Klawiatura od grzyba..

Nic z tego. Robię tylko to co mnie interesuje i na co mam ochotę. Ludziska i tak w większości nie mają zamiaru wysilać się a ja czasu marnować. Poza tym jestem baaaaardzo powolny, ale to inna sprawa. Wynika z natloku innych zajęć, więc pozostanę na tym poziomie na którym jestem bo w kosmos polecieli już inni :)

13

Odp: Klawiatura od grzyba..

Aki i tylko AKI !!

najlepsiejszy soft dla pica jest od darkdt`a . wersja 1.3
chodzi miodzio

koszt czesci - ok 20zl

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

14

Odp: Klawiatura od grzyba..

Zgodzę się ... AKI jest mocno r0l0 - od ponad pół roku mam w Atarce tylko AKI...

Zenon/Dial... czemu odgrzebujesz stare tematy ? :) To trąca nekrofilią ;)

15

Odp: Klawiatura od grzyba..

Alp masz może schemacik AKi bez zbędnych pierdół ?! A może masz już ładnie zaprojektowana płytkę ?!
Jak tak podziel się na Atariki... chętnie skorzystam....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

16

Odp: Klawiatura od grzyba..

nie za bardzo lapie co masz na mysli mowiac zbeden p*.* ? kwardc ? diody ??

rozwin mysl

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

17

Odp: Klawiatura od grzyba..

tam o ile mnie pamięc nie myli jest jeszcze jakiś eeprom...
mnie interesuje proste AKI pic + same elementy bierne....

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

18

Odp: Klawiatura od grzyba..

EEprom jest opcjonalny, Cale AKI to wlasnie ten PIC, kwarc i pare elementow biernych (diody i oporki). Tego EEproma poprostu pomijasz, nozki PICa odpowiadajace za obsluge tej pamieci, w nowym sofcie stosowane sa do innych celow (duzo przydatniejszych, bo odpadaja przelaczniki do innych urzadzen).
Wszystko i tak masz TUTAJ, wraz z najprostrza mozliwa plytka.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2005-09-06 00:54:10)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

19

Odp: Klawiatura od grzyba..

macgyver!
Witaj w klubie!
Wszyscy grzebiemy w starociach.
Samo atari jest starsze niż wspomniany temat, więc odchylenia mamy nieco większe niż przewiduje norma.
Innym całkiem odbiło bo biorą się za magnetofon!
Udało Ci się zmusić mnie do pracy. Musiałem sięgnąć po słownik wyrazów obcych.
Momo wszysko podziwiam Twoje zaangażowanie. Skrobnij coś do Serious"a a ja opublikuję mój schemat interfejsu.

20

Odp: Klawiatura od grzyba..

Zenku: kolejny link do odwiedzenia ;)
powinno Cie zainteresowac ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

21

Odp: Klawiatura od grzyba..

Dziękuję, to lubię. Mogę nie jeść, nie pić, byle mieć schemat. Proszę o jeszcze
A jak ktoś lubi mieć klawiaturę na jeden klawisz to wiem jak zrobić. Działa podobnie jak w telefonach komórkowych. Tak długo naciska się aż odpowiednia literka "podjedzie". Z przeliczenia wynika, że jedna klawiatura PC obsłuży ponad 100 atarynek.
Czy ktoś chce pobić ten rekord?. Przeróbka nic nie kosztuje.

A czy ktoś próbował przeprogramować procesorek w klwiaturze PC by nie trzeba było dobudowywać interfejsu? Wtedy naprawdę kabelek włożyć można w gnizadko i działa.