1

Temat: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Witam wszystkich,

Czy jest możliwe wykonanie rozszerzenia pamięci operacyjnej komputera ATARI 800 XL/XE w formie karty wykorzystującej złącze PBI/CartECI? Jakiś czas temu googlałem i znalazłem opis takiego rozszerzenia dla ATARI 800. Wiem, że są to różne standardy (m.in. port sterujący pod 0xCFFF) i ATARI 800 ma budowę modułową, ale nie znalazłem nigdzie definitywnej odpowiedzi.

Pozdrawiam

2

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Zobacz: http://allegro.pl/item280208832_atari_z … ieci_.html

3

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Wyglada na RAMCart....

4

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Albo na zwykły kardridż.......

5

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

no raczej na pewno, jeśli nie jest to ani PBI, ani ECI.

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

6

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

To jest kartridż do AST. Nie kojarzę, żeby w Atari Studio robili RAM-carty.

A8CAS - narzędzie do 100% archiwizacji kaset Atari

7

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Też mi się wydaje że ten cart jest do turbo, bo kiedyś taki miałem.

"...Jeśli więc nie traktujemy dysku jako podręcznego śmietnika, w którym przechowujemy wszystko, co tylko wpadnie nam w ręce, to 20 MB starcza nawet z dużym zapasem..."

8

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Wracając do tematu. Pytanie dotyczyło możliwości wykonania zewnętrznego rozszerzenia RAM do ATARI, zgodnego z 130XE. Bez żadnego lutowania i piłowania wewnątrz Atarynki.

9

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Mogę się głęboko mylić, ale są dwa problemy: żeby rozszerzenie reagowało na zmiany stanu rejestru PIA PORTB, oraz żeby było oddzielne adresowanie dla CPU i ANTIC-a (inaczej to nie jest "zgodne ze 130XE"). W rozszerzeniu Axlon (do Atari 800) tych problemów nie ma, bo rejestr sterujący $CFFF jest poza obszarem I/O, a oddzielne adresowanie dla CPU i ANTIC-a nie jest potrzebne.

Ale może niech się wypowie jakiś elektronik. Jak mi zaprzeczy, to się sam ucieszę :)

KMK
? HEX$(6670358)

10

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

drac030 napisał/a:

... ale są dwa problemy: żeby rozszerzenie reagowało na zmiany stanu rejestru PIA PORTB, oraz żeby było oddzielne adresowanie dla CPU i ANTIC-a (inaczej to nie jest "zgodne ze 130XE"). ...

Ale może niech się wypowie jakiś elektronik. Jak mi zaprzeczy, to się sam ucieszę :)

Też bym się ucieszył.

Czy pierwszy problem można rozwiązać za pomocą rejestru cienia - aktywny tylko do zapisu + dekoder adresu PORTB?

Drugi problem - czy ANTIC jest podłączony w inny sposób do szyny adresowej i danych? Chyba nie?

11

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Wydaje mi sie za takie kombinowanie nie ma sensu. IMHO w dzisiejszych czasach zrobienie bankowanego rozszerzenia pamieci niezgodnego z PORTB (tzn. uzycie czegokolwiek innego) nie ma zadnego sensu, bo co na tym bedzie dzialac?

12

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Krótki napisał/a:

To jest kartridż do AST. Nie kojarzę, żeby w Atari Studio robili RAM-carty.

Ram-Carta dla Avalonu robiła łódzka firma UM (mieli też własne turbo do magnetu, produkowali też do niego carty - turbo było o tyle fajne, że było w pewłni zgodne z AST/ATT/UM).

Ci, którzy przemawiają w imieniu Boga powinni pokazać listy uwierzytelniające. J. Tuwim

13

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Rozszerzenie RAM bez lutowania i piłowania da się zrobic ale na zasadzie kartridża (który i tak trzeba polutować, nie lutuje się tylko nic na płycie Atari). Poczytaj magazyn SERIOUS tam opisałem różne modele...Double RAM-CART, moduł o pojemności 1MB i inne. Problem w tym że nie wszystkie programy używają tej pamięci (bo to jest niemożliwe) ale istnieje bardzo przyjazne oprogramowanie stworzone przez Jagera, pozwalające polubieć wszelkiej maści RAM-CARTY przez innych nielubiane Wszystko co trzeba by zapoznać się z tematem jest w magazynach SERIOUS
http://www.serious-dial.atari.pl/

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2007-12-15 11:00:50)

14

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

lewiS napisał/a:

Wydaje mi sie za takie kombinowanie nie ma sensu. IMHO w dzisiejszych czasach zrobienie bankowanego rozszerzenia pamieci niezgodnego z PORTB

Ale kolega chce właśnie zrobić zgodne. Ostatecznie na CART+ECI jest wyprowadzona cała szyna adresowa, danych, R/W, HALT i ExtSel, więc może by się dało. Układ musiałby słuchać, czy nie ma zapisów pod $d301, a potem odpowiednio manipulując sygnałem ExtSel podstawiać swoją pamięć pod $4000-$7FFF, a żeby zapewnić oddzielne adresowanie dla ANTIC-a, jeszcze w zależności od stanu HALT. No coś takiego - z tym, że ja o elektronice nie mam pojęcia, więc nie wiem, czy ten opis ma sens. :)

KMK
? HEX$(6670358)

15

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

drac030 napisał/a:

Ale kolega chce właśnie zrobić zgodne. Ostatecznie na CART+ECI jest wyprowadzona cała szyna adresowa, danych, R/W, HALT i ExtSel, więc może by się dało. Układ musiałby słuchać, czy nie ma zapisów pod $d301, a potem odpowiednio manipulując sygnałem ExtSel podstawiać swoją pamięć pod $4000-$7FFF, a żeby zapewnić oddzielne adresowanie dla ANTIC-a, jeszcze w zależności od stanu HALT. No coś takiego - z tym, że ja o elektronice nie mam pojęcia, więc nie wiem, czy ten opis ma sens. :)

Drac030: Dzięki za poparcie. O czymś takim właśnie myślę. Zainspirowała mnie analiza schematu rozszerzenia 1064 do ATARI 600 XL ... i niejasna rola sygnałów ExtSel i CasInh.

Czy zgodność z wymaganiami ANTIC-a oznacza tylko uwzględnienie stanu linii HALT?

Pozdrawiam

16

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

danos napisał/a:

Czy zgodność z wymaganiami ANTIC-a oznacza tylko uwzględnienie stanu linii HALT?

No, wyobrażam sobie, że gdy pamięć jest skonfigurowana na "główna dla CPU, dodatkowa dla ANTIC-a", to podstawienie pamięci rozszerzenia w miejsce głównej powinno nastąpić w momencie pojawienia się sygnału HALT, bo ANTIC generuje go celem dokonania odczytu z RAM-u. A gdy HALT znika, pamięć dodatkowa powinna też zniknąć, a pod $4000-$7FFF pojawić się główna. Gdy konfig jest odwrotny (CPU dodatkowa, ANTIC główna) oczywiście odwrotnie itd.

Problem polega na tym, że - przynajmniej teoretycznie - sygnał HALT nie musi pochodzić od ANTIC-a. Nie wiem, czy to istotne zastrzeżenie z punktu widzenia jakichś rozszerzeń PBI w przyszłości (np. niedoszłych kart do niedoszłego ekspandera PBI niezrównanego autorstwa naszego nieodżałowanego kolegi torimana http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopic.php?id=4736, który zaczął jak lew, a skończył jak tow. Leszek Miller). Jak stwierdzić, czy HALT wystawił właśnie ANTIC, nie mam bladego pojęcia, ale może by się wypowiedział na ten temat Alex, który o ile dobrze pamiętam miał jakieś przemyślenia na ten temat ...

Ostatnio edytowany przez drac030 (2007-12-23 15:37:26)

KMK
? HEX$(6670358)

17

Odp: Samodzielne rozszerzenie do ATARI 800 Xl/XE

Można spokojnie założyć, że HALT wystawia ANTIC.

Takie rozszerzenie (układ emulujący $d301 oraz korzystający z ExtSel) zrobiłem na VBXE i działa doskonale. Trzeba jeszcze wziąść pod uwagę sygnał REF - żeby w cyklach odświeżania nie zrobić odczytu/zapisu z Ext RAM, bo będzie zwiecha.

pomidor