1

Temat: 800xl secam -> kolory - karta tv

Serdecznie witam,
Czy ktoś może poradzić jak podłączyć do karty tv - atari 800xl z wyjściem secam tak, aby mieć kolory? Czy w ogóle się da? Niestety nie posiadam u siebie TV z Euro złączem :( mam jedynie do dyspozycji kartę tv z composite i s-video...

Dziękuje za ewentualną pomoc,
życząc zarazem rodzinnych Świąt
Maciej

2

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

Karta TV - to ta w kompie (grzybie)?
Bo jeśli chodzi o TV (taki domowy) to przyjmie SECAM - każdy nowy TV się już tego naumiał - zobacz w danych technicznych.

3

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

-->scalak, najlepiej zrobić tak, ja Ci wyślę PALową 65XE (wersja z ECI i płytą główną z miejscem pod dodatkowe pamięci - czyli niby takie okrojone 130XE), a Ty mi podeślesz tego francuza ;)

Zawsze chciałem mieć atarkę w której by się dało dorobić wy RGB :P


Jeśli natomiast nie chcesz się dać podpuścic hadkiemu wyłudzaczowi ze wschodniej Polski, to tu masz rozpiskę (na dole strony) wy w SECAMowych atarkach (jakbyś nie dał rady dostać takiego wtyku - to daj znać, coś w graciarni powinienem znaleźć, może nawet gotowy kabelek dostaniesz - niestety zapewne na 50om kabelku...)

http://www.atarimax.com/jindroush.atari … video.html

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2007-12-25 02:29:04)

wszystkie trzy strony świata

4

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

pajero --> dokładnie w grzybku ;)
Lt_Bri --> qrcze w ciągu doby nie jesteś pierwszą osobą co chce mnie skusić na pozbycie się "francuza" (poprzednik był hojniejszy :P ) ;) Niestety mam do tego egzemplarza wielki sentyment i nie jest on na wymianę/sprzedaż.

Z tej rozpiski zrobiłem kabelek na composite - bez kolorków. Póki co nie znalazłem jak inaczej (nie przez Euro złącze) uzyskać kolorki :(

Pozdrawiam
Maciej

PS: co ciekawe mam w karcie tv szereg różnych secamów ale jak mniemam wtedy będzie inna konstrukcja kabelka (?)

Ostatnio edytowany przez scalak (2007-12-25 02:49:23)

5

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

-->scalak, no bo przesympatyczną maszynkę masz, dlatego też przeróżne hieny (w tym i ja :P ) próbują Ci ją wyrwać ;)

A kabelek CVBS jest zawsze taki sam (tu nie pokombinujesz).

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2007-12-25 03:04:41)

wszystkie trzy strony świata

6

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

scalak napisał/a:

qrcze w ciągu doby nie jesteś pierwszą osobą co chce mnie skusić na pozbycie się "francuza"

Przeca na e-bay'u można kupić "francuza" - ofkoz sprzedający musi mieszkać w żabolandii (teoretyczne założenie :D ).

7

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

-->scalak, nie wiem czy to Ci pomoże (nie wiem nawet czy to prawda...):

"Jerry Jessop explains why French Ataris produce fewer colors:
I will tell you why it only has monochrome out, because it's SECAM and a
SECAM GTIA was never produced. The PAL GTIA is used in France and the Lum
outputs are run into an onboard encoder to produce a "psudo" color depending
on the Luminance output, composite only. This is why a SECAM VCS or 800 has
nowhere near the same number of colors (16) availible as a PAL or NTSC unit
(256)."


http://atari8.com/book/export/html/3

wszystkie trzy strony świata

8

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

Od razu dementuję - nie jest to prawda.
Nie jest prawdą, że wersja SECAM produkuje pseudo-kolor z sygnałów luminancji PAL-owskiego GTIA.
W rzeczywistości jest tam inny generator obrazu, FGTIA, zawierający cyfrową część enkodera SECAM. Na płycie znajduje się część analogowa - przetwornik D-A i modulator. Liczba dostępnych kolorów (128) jest mniejsza od wersji PAL (256) za sprawą braku najmłodszego bitu luminancji, wykorzystywanego tylko w tzw. trybach GTIA.

Ceterum censeo Unionem Europaeam delendam esse.

9

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

-->pajero - wczoraj pozwoliłem sobie zerknąć na e-bay na 800xl i póki co nie dziwie się "hieną" ;)

W czasach kiedy ją Mama przywiozła z Francji (jak tego dokonała to osobna historia) TV ze złączem scart miał tylko wujek... Jak mówią: "potrzeba matką wynalazku" więc elektronik w 5 min. wyprowadził bodaj 4 kable z naszego PALowskiego TV i już były kolorki ;)...
Za wszelkie pomysły w rozwiązaniu problemu podłączenia mojej Atarki do karty tv juz teraz dzękuje. Może istnieje jakiś adapter z euro na s-video co mi jakimś cudem wygeneruje chrome i lume. Z tego co oglądałem (na razie 5min. ) w sieci wszystkie to tylko "pasywne krosownice" ;)

Pozdrawiam
Maciej

Ostatnio edytowany przez scalak (2007-12-25 11:39:22)

10

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

-->"hieny" Francuzik w "kolekcjonerskiej" cenie ;) http://cgi.ebay.fr/RARE-Ordinateur-ATAR … otohosting

Swoją drogą odnalazłem adaptery secam->pal ale ceny są... Pozostaje zaczekać aż dorobię się tv ze scartem lub znajdę gdzieś schemacik takowego adapterka. Oczywiście kolory nie są wielką przeszkodą w osiąganiu mega frajdy w obcowaniu z Ataraszką bowiem przez ponad 10 lat dzieciństwa jechałem na zielonym neptunie ;) :P

Pozdrawiam
Maciej

Ostatnio edytowany przez scalak (2007-12-26 01:15:46)

11

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

scalak: a mógłbyś strzelić potkę tego cuda, a przynajmniej jego tylnej ścianki z tym 6-pinowym złączem? W atariki jest już opis 130XE z tym systemem. Pewnie fotka też dołączy niezadługo. :)

I Ty zostaniesz big endianem...

12

Odp: 800xl secam -> kolory - karta tv

miker nie ma problemu tylko muszę załatwić aparacik (to tygodnia powinienem mieć). Chcesz tylko plecki czy może w środku płytę ? albo jeszcze coś? Bo jak już będę miał aparat to żaden problem ją obfotografować na cacy.