1

Temat: Problem z sygnałem video z Atari

Zrobiłem niedawno kabelek pomiędzy Atari a gniazdem svideo według schematu pana Jerzego Soboli z jego strony. Podłączyłem to do mojej nowej karty telewizyjnej i mam następujący efekt: często obraz mam nieostry, często rwie mi się synchronizacja. Czasem natomiast obraz jest prawidłowy. Czy może to wynikać z niedopasowania impedancji i co w tej sytuacji trzeba zrobić? Nie wiem czy winna tu jest moja karta czy kabel.

2

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

Nie wiem czy oto chodzi - Rocky miał problem z przesterowaniem obrazu/dzwięku, sam zobacz.

3

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

No tak - on zmienił kartę na inną. :( Czy w moim przypadku można coś innego zrobić? Na stronie p.Soboli jest napisane, aby zamiast zwykłego kabla najlepiej stosować przewód antenowy 75 omów. Może wystarczyłoby dodać szeregowo rezystory o takiej wartości?

4

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

Ja bym dodał równolegle do wejścia 150 om, nie szeregowo. Kabel antenowy tak, ale cienki, niekoniecznie 75om. Telewizyjny np. jest zbyt gruby i nieporęczny. Opisane objawy wskazują na jakiś niekontakt we wtyczce/na złączu itd.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

5

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

-->asal, przy niedużych odległościach (powiedzmy do 2 - 3 metrów) to czy użyjesz kabelka koncentrycznego audio (50om) czy wideo/antenowego (75om) nie sprawi drastycznej różnicy a na pewno nie powinno powodować efektów przez Ciebie opisywanych.



ps. czasem (niestety nie zawsze...) fajne i niezbyt grube koncentryki 75om idzie wydłubać z kabli sygnałowych od monitorów VGA.

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2007-12-28 09:49:00)

wszystkie trzy strony świata

6

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

Mój kabel ma ok 2 metrów i jest to oryginalny kabel SVIDEO <-> TV z tym, że zamiast wtyku Euro przylutowałem wtyk DIN.
Jak dokładnie powinienem włączyć ten rezystor? Pomiędzy sygnałem luminancji a czym?
Na drugiej karcie telewizyjnej też mi obraz dziwnie wygląda. Synchronizacji mi nie zrywa, ale na kolorowych płaszczyznach są takie pionowe pasy.

Jeszcze pytanie: jak wyglądają Wasze kable? Kabel koncentryczny ma z reguły jeden przewód i oplot, więc chyba trzeba byłoby użyć dwóch takich?

Ostatnio edytowany przez asal (2007-12-28 10:09:03)

7

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

Z tymi "gotowymi" kablami to ja bym uważał (za dużo razy widziałem np. SCARTy gdzie wszystkie masy - z audio i triggerem włącznie - były pod jeden pin podlutowane*, a o tym że często jest to luźna wiązka biegnących obok siebie niezaekranowanych kabli w jednym wspólnym ekranie - to już nawet nie wspomnę :P ).

Rozbierz tą wtyczkę svideo (jeśli się da) i posprawdzaj co i jak jest tam polutowane, powinny od tej wtyczki iść dwa przewody (każdy we własnym ekranie), masy (czyli w tym wypadku ekrany) Y i C raczej nie powinny być połączone przy wtyczce (choć i takie wynalazki widziałem...).


* żeby nie było, z łączeniem mas w gwiazdę nie miało to nic wspólnego ;)

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2007-12-28 12:40:28)

wszystkie trzy strony świata

8

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

Dziękuję wszystkim za pomoc. Przeczyściłem trochę styki i jak podejrzewał jer problem zrywania synchronizacji ustąpił. Niestety, zdarza mi się w dalszym ciągu otrzymywać obraz nieostry co bierze się stąd, że karta telewizyjna zamienia mi sąsiednie linie obrazu. Dzieje się to niederministycznie, po jednym resecie komputera jest dobrze a po drugim źle. Na zrzucie ekranu widać jak to wygląda. Czy ktoś z Was zna przyczynę takiego zachowania karty? Coś mi się wydaje, że nadaje się ona na złom.

Ostatnio edytowany przez asal (2007-12-29 19:43:45)

9

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

Pierwszy raz widze taki efekt. I to jest stabilne?
Malo prawdopodobne, ale czy w sofcie do ogladania nie masz czasem zaszytego modlulu do dekodowania C+ z autodetekcja? ;)

10

Odp: Problem z sygnałem video z Atari

No tak, jak raz włączę Atari, to obraz jest prawidłowy, a innym razem ma poprzestawiane linie, tak jak na obrazku. Jest to stabilne, nie da się tego zmienić żadnymi ustawieniami, próbowałem wczoraj przez dłuższy czas. Do tej karty dołączony jest soft TotalMedia, w którym można co najwyżej ustawić usuwanie interlace'u, ale w tym przypadku to nie pomaga. Jakieś licho mnie podkusiło, żeby kupić tanią kartę zamiast porządnej i teraz mam za swoje.