1

Temat: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Dostałem ten komputerek dziś rano. Pierwsze oględziny wykazały tylko, że nie uda mi się rozszerzyć RAMu SIMMkami, ba, w ogóle nie widze RAMu (nie patrzyłem tylko pod zasilacz, więc jeżeli jest tam to tylko w chipach). Kolejne - ma niemieckiego TOSa 1.0 który wygląda jak beta GEMa. No i oczywiście nie mam myszki i sprawdzałem ogólne działanie komputerka sterujac systemem... z joya.
Mam więc kilka pytań:
1. Mysz nie może mieć wyprowadzeń w pakietach - tylko w X/Y A/B. Mogę różne myszki kombinować, ale jak rozróżnić "na oko" PCtowską mysz pod COMa od myszki pod Amigę/Atari (z Amigi do Atari przerobię) ?
2. Chodzi o aktualizację ROMu - czy muszę koniecznie mieć programator? Jeżeli kości te są zbliżone do BIOSów pecetów, można by było je cross-flashować. Sam tak naprawiałem padnięte AMI-BIOSy na płycie z Awardem (użycie Uniflasha, swap przed odpaleniem progsa, włączony shadowing).
3. Czy da się w łatwy sposób połączyć dysk SCSI do złącza ACSI? A jak wygląda sprawa ze złączem zewnętrznego FDD (czy da się łatwo podłączyć tam stację 1.44M HD)?
4. Czy istnieje możliwość włożenia "na chama" socketów na SIMMy i wlutowaniu od nich przewodów gdzieś w płytę, by RAM był wykrywany? Jakie muszę mieć SIMMY (czasy, parzystość?)

2

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Whooa, aleś się rozpędził ;)

Odpowiedzi na większość pytań znajdziesz tu: http://atari4ever.free.fr Masz tam rozszerzki ramu na kościach i simmach. Uraczysz tam międzymordzie do podpięcia grzybowego flopa oraz opisy instalacji ROMów. Najgorzej będzie z myszką, ale tutaj akurat radzę zakup atarowskiego gryzonia.

3

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

W uzupełnieniu dodam, że kursorem można sterować z klawiatury (chyba łatwiej niż joy'em). Chyba należy trzymać wciśnięte Alternate i strzałkami można śmigać (jak jest wciśnięty dodatkowo chyba Shift to kursor przesuwa się mniejszymi skokami).
Stację od PC-ta można podłączyć obracając taśmę o 180st. (pod warunkiem przestawienia zworki z DS1 na DS0). Jednak czyta ona wtedy tylko dyskietki 720KB, aby czytała 1,44MB potrzebna jest mała przeróbka.
Można podłączyć mysz od PC-ta, ale wtedy potrzebny jest program do jej obsługi (tyle że ta metoda nie sprawdza się np. w grach startujących bezpośrednio przy boot-owaniu ST).

Było miło :) Do widzenia.

4

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Dziękuję za odpowiedźi!
Strona bardzo mi pomogła.
Na Allegro widziałem wielokrotnie myszki deklarowane jako "do Atari" czy "amigowskie", które wizualnie nie różniły się od pecetowskich na COMa. W pamięci utkwił mi gryzoń marki Primax - wyglądał zupełnie jak od peceta.
Mogę kupić myszki ze złomowania. Czy jest jakaś różnica, szczegół, dzięki któremu można "na oko" odróżnić myszkę Atari/Amiga od PC?

5

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Te, które ja widziałem miały na brzuszku napis "for Amiga" albo przełącznik "Amiga/ST" czy coś w tym rodzaju, w każdym razie jakaś wskazówka, że to nie do PC była. Jak trafisz na myszkę od Amigi to też bierz - można ją łatwo przerobić (kwestia zamiany połączeń).

http://www.5oft.pl/

6

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Jezeli ma trzy a nie dwa przyciski to z najwiekszym prawdopodobienstwem bedzie do Atari/Amiga. A poza tym zawsze warto czytac co ma na znamieniu.

No a bardziej pewne to rozkrecic mysze (czest jedna srubka i sprawdzic ile kabelkow idzie z plytki do przewodu, jezeli 4 to jest to PS jezeli 8 to jest Atari. Mozna to rowniez sprawdzic bez rozkrecania przypatrujac sie otworom we wtyczce, poniewaz te ktore sa nie podlaczone zazwyczaj ze wzgledu na koszta nie mialy zlaczy, roznice widac golym okiem, jezeli wiec we wtyczce sa otworki to jest to PS a nie ATARI.

Hehe witaj w swiecie Bomb!

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

7

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Jesli chcesz kupic mysz do ST to najlepiej nowa, a takowe sa jeszcze sprzedawane przez firme MATT z Łodzi.

8

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Halo Halo .. Ja mam myszke od amigi (taka bardziej okragla) i ogolnie kwestja jest taka ze trzeba zamienic miejscami 3 kabelki i po robocie (ja to zrobilem w myszce ale chyba latwiej zrobic przejsciowke)... mi dziala perfekcyjnie.


Pin Atari Amiga
1  XB    YA (V-pulse)
2  XA    XA (H-pulse)
3  YA    YB (VQ-pulse)
4  YB    XB (HQ-pulse)
5  NC    MBUT
6  LBUT  LBUT
7  +5V   +5V
8  GND   GND
9  RBUT  RBUT

Ostatnio edytowany przez Luh-2112 (2008-01-02 15:32:41)

http:/www.myspace.com/ismepl

9

Odp: Atari 1040STf - pytania początkujacego

Ja mam jeszcze starą amigę, i od czasu do czasu zapodaje gierki.