1

Temat: toms 720 i wtyczka DIN

Czy ktoś posiada schemat przejściówki SIO-din5 dla stacji Toms 720 aby wykonać taką jak poniżej ?

http://i30.tinypic.com/15wlbtf.jpg

pzdr

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-25 21:26:01)

2

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

na stronie http://jsobola.republika.pl/ lezy schemat tomsa720, z tego co pamietam chyba z niego korzystalem jak potrzebowalem rozpiski

3

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

Dokładnie to tu: http://www.dereatari.republika.pl/schematy/toms720.zip .

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

kurcze, nigdy nie byłem dobry w tych schematach...za bardzo tego nie kumam
A mógłby mi ktoś po chłopsku napisać które piny gniazda din połączyć do których z gniazda szeregowego ?

5

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

Bardzo proszę, oto numery pinów, które trzeba połączyć ze sobą:

DIN5 ------------------- SIO
1 ------------------------- 3
2 ------------------------- 4
3 ------------------------- 5
4 ------------------------- 7
5 ------------------------- 10

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

6

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

dzięki jer, zrobiłem przejściówkę według tej rozpiski
Jednak pojawił się następujący problem - każda wczytana dyskietka pokazuje BOOT_ERROR na ekranie, pojawia się sygnał "beep" co 1 s. Komputer sprawdziełem i technicznie jest calkowicie sprawny, napis READY jest, self test przechodzi bez problemu. Pewnie coś ze stacją ale co ?
Co może być przyczyną BOOT_ERROR ?

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-26 14:08:37)

7

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

hmm...

włącz stację ( tylko aby głowice nie były opuszczone ) i włącz komputer, wczytuje się mydos 4.5 ?

Ostatnio edytowany przez AS... (2008-01-26 13:55:01)

8

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

AS... napisał/a:

włącz stację ( tylko aby głowice nie były opuszczone ) i włącz komputer, wczytuje się mydos 4.5 ?

pojawia się
----------------------------------------------------
TOMS 720       920220      START or SELECT
----------------------------------------------------

a potem obojętnie czy nacisnę START lub SELECT mam "setting up Atari 130xe ramdisk itd ..."

w uzupełnieniu napiszę, że po włączeniu stacja wydaje krótki warkot i zapala wyświetlacz, ale po włożeniu dyskietki, opuszczeniu dżwigni i włączeniu komputera stacja już nie pracuje (nie ma żadnej reakcji oprócz BOOt_ERROR), pali się tylko wyświetlacz...

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-26 14:50:59)

9

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

Uruchom stację i potem komputer BEZ WKŁADANIA DYSKIETKI, następnie naciśnij START (lub SELECT) i sprawdź, czy Ci się MyDOS pojawił !

I pod MyDOS-em spróbuj wydirować zawartość dyskietki "klawisz 1"

Ostatnio edytowany przez macgyver (2008-01-26 15:01:45)

10

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

macgyver napisał/a:

Uruchom stację i potem komputer BEZ WKŁADANIA DYSKIETKI, następnie naciśnij START (lub SELECT) i sprawdź, czy Ci się MyDOS pojawił !

Nie pojawia się.
Niezaleznie od tego czy wcisnę Start czy Select, pojawia się potem tylko ekran z napisem READY.

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-26 15:18:05)

11

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

a czy jak opuszczasz głowice i dyskietka jest włożona do napędu coś się pojawia na wyśfietlaczu stacji???

dioda sygnalizująca pracę napędu po opuszczeniu głowic powinna się zapalić na 1 do 2 sekund....
czy napęd pracuje?

12

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

AS... napisał/a:

a czy jak opuszczasz głowice i dyskietka jest włożona do napędu coś się pojawia na wyśfietlaczu stacji???

Po uruchomieniu stacji wyświetla się tak:

http://i31.tinypic.com/2wquyyt.jpg

Natomiast po włożeniu dysku i opuszceniu dźwigni pojawia się "minus" po prawej stronie wyświetlacza.

http://www.fileden.com/files/2007/12/27/1665054/load.gif

AS... napisał/a:

dioda sygnalizująca pracę napędu po opuszczeniu głowic powinna się zapalić na 1 do 2 sekund....

Tak, zapala się tak na kolor czerwony i  potem gaśnie po chwili. Następnie  po włączeniu komputera zapala się znowu i pali się cały czas przy odczycie BOOt_ERROR

AS... napisał/a:

czy napęd pracuje?

Wygląda na to że tylko przy włączaniu stacji.

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-26 17:13:07)

13

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

BTC napisał/a:

Nie pojawia się.
Niezaleznie od tego czy wcisnę Start czy Select, pojawia się potem tylko ekran z napisem READY.

Włącz komputer w wciśniętym klawiszem Option - w sensie procedura którą wcześniej opisałem + Option w momencie włączania komputera: przytrzymaj Option, włącz komputer, odczekaj 0,5 sekundy, puść Option.


Migający myślnik na lewym wyświetlaczu oznacza aktywne buforowanie ścieżek. Btw. jak się włoży dyskietkę do TOMS-a 720, zanim wyda się jakiekolwiek polecenie trzeba odczekać aż lampka napędu zgaśnie - inaczej niż w CA-2001 i LDW 2000.

14

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

macgyver napisał/a:

Włącz komputer w wciśniętym klawiszem Option - w sensie procedura którą wcześniej opisałem + Option w momencie włączania komputera: przytrzymaj Option, włącz komputer, odczekaj 0,5 sekundy, puść Option.

Udało się. Jest MYDOS 4.50T. Sorry macgyver za moją nieznajomość tematu i dzięki za podpowiedż..

Zatem za pomoca komendy "klawisz1" próbuję odczytać kilka dyskietek. Jest tak: na wyświetlaczu pojawia się liczba 26, program coś tam czyta przez 5 sekund. Po chwili wyskakuje
Error -- 163 i jest stop...

W kodach błędów 163 opisany jest "Dysk jest zabezpieczony przed zapisem. Dysk nie da się odczytać"
Zatem co obstawiacie ? Dyskietki wczytują się bez problemu na innej stacji...:///

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-26 20:22:26)

15

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

Zapytam: czy wykonujesz procedurę następująco: wkładasz dyskietkę do stacji, zamykasz dźwignię i czekasz aż lampka od napędu zgaśnie i dopiero wtedy robisz "dir" (klawisz 1) ? Jak napisałem wcześniej - w TOMS-ie trzeba poczekać na gotowość. Jednocześnie na wyświetlaczu powinna Ci się pojawić cyferka/literka, która oznacza rozpoznaną gęstość dyskietki.

16

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

macgyver napisał/a:

... czy wykonujesz procedurę następująco: wkładasz dyskietkę do stacji, zamykasz dźwignię i czekasz aż lampka od napędu zgaśnie i dopiero wtedy robisz "dir" (klawisz 1) ?

Dokładnie.

macgyver napisał/a:

Jednocześnie na wyświetlaczu powinna Ci się pojawić cyferka/literka, która oznacza rozpoznaną gęstość dyskietki.

Nic takiego nie ma miejsca. Za każdym razem jest "-" (minus) na wyświetlaczu po prawej stronie.
W instrukcji do tej stacji w literologii "-" oznacza "format nierozpoznany lub dysk niesformatowany"

EDIT: postanowiłem rozkręcić stację i przedmuchać ją trochę z kurzu. O dziwo jednak, stacja po tym fakcie wczytała ładnie kilka dyskietek z grami. Radość jednak trwała krótko, po kilkunastu minutach stacja znowu zaczęła zachowywać się tak jak dawniej...
Co podejrzewacie ? Może kabelek din-sio zmontowałem źle ?

Ostatnio edytowany przez BTC (2008-01-27 00:15:24)

17

Odp: toms 720 i wtyczka DIN

Jeżeli komunikacja ze stacją jest (spróbuj wydirować np. napęd nr.3 to jest zawsze ROM stacji) to raczej nie jest to wina kabelka. Przyczyny mogą być różne... i sprawdź czy złącze łączące płytę elektroniki z napędem jest dociśniętę (chodzi o wtyczkę).

Aha, kiedyś miałem dziwny przypadek z TOMS-em 720 - potrafił się "napęd zawiesić" - świeciła kontrolka, natomiast silnik nie kręcił.  Przyczyną był zimny/niedokładny lut jednego z kabelków łączących płytę stacji z napędem - poprawienie załatwiło sprawę, do dzisiaj nie mam z tym problemu.