Temat: Xc 11

Zanabylem XC11, w ktorym cos "latalo" w srodku. Otworzylem i mam dwa pytania:

1) czy ten kabelek co widac na zdjeciu swiadczy o jakim systemie turbo? I jesli tak, to czy mozna zidentyfikowac jakie to turbo?

2) w magnetofonie luzem lezaly dwa drobiazgi - sprezynka i podkladka/nakladka. Gdzie jest ich miejsce?

Zdjecia magnetofonu:

http://atari.online.pl/pliki/PICT0001.jpg

http://atari.online.pl/pliki/PICT0002.jpg

http://atari.online.pl/pliki/PICT0003.jpg

http://atari.online.pl/pliki/PICT0004.jpg

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-01-28 22:06:42)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

2

Odp: Xc 11

ad 1. W tym magnetofonie nie ma żadnego systemu turbo. Są dwie opcje, pierwsza:  prawdopodobnie któraś z żył została uszkodzona i stąd dodatkowy kabelek, druga opcja: kiedyś było sobie turbo ... .

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

Odp: Xc 11

Dzieki Grzeniu za odpowiedz. Szkoda, bo liczylem na jakies turbo. W zestawie, ktory nabylem z magnetofonem jest bowiem cartridge AtraX-u o nazwie "Turbo 2000 F" ("F" wygląda na dorysowane ręcznie, więc nie wiem jak to traktować). Mialem nadzieje, ze to cartridge narzedziowy do turbo.

Ostatnio edytowany przez Krzysztof (Kaz) Ziembik (2008-01-28 23:14:49)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

4

Odp: Xc 11

Jesli chodzi o kabelek, to w gre wchodzi tu tylko opcja pierwsza (uszkodzony kabelek naprawiony "na zewnatrz").
Ten typ magnetofonu jest przelotowy w zwiazku z tym producent nie oszczedzal na zylach w kablu i dal wszystkie, jakby ktos montowal tam turbo, nie byloby sensu puszczac dodatkowego kabelka, zkoro ten juz jest i to w standardzie.

Ostatnio edytowany przez Pecus (2008-01-28 23:28:30)

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

5

Odp: Xc 11

Hej!

Krzysztof (Kaz) Ziembik napisał/a:

W zestawie, ktory nabylem z magnetofonem jest bowiem cartridge AtraX-u o nazwie "Turbo 2000 F" ("F" wygląda na dorysowane ręcznie, więc nie wiem jak to traktować). Mialem nadzieje, ze to cartridge narzedziowy do turbo.

Turbo2000F nie wymagało żadnych dodatkowych kabli nawet w XC12, wymagało jedynie przełącznika turbo/normal.
W skanach wykonanych przez Lt_Bri była wersja Turbo 2000F przełączana programowo. (sygnałem audio z lewego kanału)
Ale jak pisali przedmówcy XC11 ma wszystkie żyły wewnątrz swojego kabla wiec dodatkowy kabel jest prawdopodobnie naprawą której wewnętrznej pękniętej żyły :)
Czy od spodu płytki z elektroniką masz dołożone jakieś elementy? Pytam bo turbo2000F to wymiana jednego rezystora i dołożenie równolegle połączonych kondensatora i rezystora :) (jednak jak pisałem wyżej brak wyłącznika sugeruje iż Turbo2000F brak)

pozdrawiam
Seban

Odp: Xc 11

Dzieki chlopaki za wyjasnienia, spod magnetofonu obejrze jutro w swietle dziennym.

Nasuwaja mi sie jednak kolejne pytania:

a) skoro wszystkie zyly sa wyprowadzone, a nie wszystkie uzywane, to czy mozna ktoras nieuzywana wykorzystac zastepczo i usunac ten nieestetyczny kabelek?

b) a macie pomysly co z ta nieszczesna sprezynka? Ma ktos XC11 i moglby mi podpowiedziec, gdzie to powinno sie znalezc?

c) skoro przerobka na Turbo 2000F jest taka prosta, to czy moglby mi ktos ja zrobic? Za ile i gdzie slac magnet? :)

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/

7

Odp: Xc 11

Kabel sygnałowy jest ekranowany (owinięty w folię aluminiową) i równolegle pod nim puszczony jest goły przewód, który wchodzi na pin 6 łączówki, a u Ciebie na śrubkę zdaje się. Wiem bo mi sie to spieprzyło i tak już leży od 20 lat. :) Z tego co pamiętam, jak to nie było podłączone to magnetofon strasznie "brumiał". Jeżeli nikt mnie nie uprzedzi to wieczorem zrobię jakieś zdjęcia ustrojstwa.

Ostatnio edytowany przez ilr (2008-01-29 08:25:21)

Byl hrozný tento stát, když musel jsi se dívat, jak zakázali psát a zakázali zpívat,
a bylo jim to málo, poručili dětem modlit se jak si přálo Veličenstvo Kat.

8

Odp: Xc 11

Ten goły przewód często ulegał uszkodzeniu - przełamywał się szybko. Nie świeciła wtedy (lub migała) dioda i zatrzymywał się silnik. Naprawa polegała na zwarciu pinów 6 i 4 na płytce.
Co do sprężynki i talerzyka, to trzeba zajrzeć na drugą stronę mechaniki (niewidoczną na zdjęciach). To jakieś sprzęgiełko od przewijania (chyba).

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

9

Odp: Xc 11

Talerzyk (najprawdopodobniej) powinien utrzymywać sprężynkę, docisniętą do mniejszego, czarnego koła pasowego, widocznego na pierwszym zdjęciu. Talerzyk jest nasuwany na ośkę - jednak skoro się zsunął, być może będzie potrzebna odrobina kleju, aby go skutecznie zamocować. Tak, jak wspomniał jer - sprężynka jest częścią sprzęgiełka, które bez niej nie funkcjonuje jak należy, co objawia się problemami z przewijaniem taśmy.

Często bywam leniwy, ale za to intensywnie sypiam

10

Odp: Xc 11

Gwoli scisłości: w celu zmniejszenia zakłóceń silnik i logika miały osobne masy. Masa silnika szła tym łamiącym się gołym przewodem do styku nr 6, a logiki przewodem czarnym do styku nr 4. Zwarcie tych punktów od strony lutowania złącza SIO lub złącza pomarańczowego usuwa  usterkę, pogarsza jednak działanie magnetofonu. Japończyk wiedział co robi rozdzielając masy.
Na moim schemacie XC11 jest błąd, a nawet kilka. Są tam dwa złacza SIO (a XC11 ma jedno), a pin 6 nie jest nigdzie podłączony (masy są zwarte). Już poprawiam....

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

11

Odp: Xc 11

Hej!

Jeżeli już rozmawiamy o magnetofonach :) To ja pozwolę sobie zadać pytanie dotyczące zapisu danych. Jak wiadomo magnetofony Atari są stereofoniczne. Dane są zapisywane na kanale prawym a na kanał lewy pozostaje nagrana cisza. Sprawdziłem to organoleptyczne wkładając taśmę zapisaną przez XC11 do mojego decka. Z tego co widzę na schematach magnetofonów udostępnionych przez Jer-a mamy dwie głowice: kasującą i uniwersalną stereo (zapis/odczyt). Jeden z kanałów uniwersalnej (H1L) jest przełączany (zapis/odczyt) drugi (H1R) na stałe jest podpięty do wzmacniacza odczytu i potem sygnał idzie sobie do pinu Auido-IN w gnieździe SIO. Tu pojawia się moja wątpliwość co do słuszności oznaczeń, bo w/g mojego decka dane są zapisywane na kanale prawym (H1R) a kanał lewy (H1L pozostaje do dyspozycji własnej). Czy to błąd na schemacie u Ciebie Jer?

Następne pytanie dotyczące zapisu na taśmie. O ile dobrze rozumiem w przypadku magnetofonów ATARI taśma jest kasowana przez głowicą kasującą zasilaną po prostu napięciem stałym? Kolejne moje pytanie dotyczy prądu podkładu przy zapisie ... z analizy schematów wynika iż magnetofony ATARI nie generują prądu podkładu zapisując sygnał na taśmie  po prostu bez jego użycia, i zapewne wystarcza to do przeniesienia pasma jakie jest wymagane przez standardowe 600bodów?

pozdrawiam
Seban

12

Odp: Xc 11

Dane zapisywane są na ścieżce wewnętrznej (górnej), komentarze, muzyka itp. na ścieżce zewnętrznej (dolnej). Przy rysowaniu schematu posiłkowałem się oryginalnym schematem 1010 i 1010S. Który to kanał stereo - nie zastanawiałem się.
W sprzęcie japońskim kasowanie odbywa się za pomocą magnesu stałego (1010S, XC11), w pozostałym prądem stałym.
Najwyższa częstotliwość zapisywana na kanale danych to ponad 5 kHz, bez prądu podkładu, bo zapis nie wymaga dużej dynamiki jak np. Bolero Maurycego Ravela, jednak swego czasu odsłuch sygnału z magnetofonu Atari odbywał się z większym nabożeństwem, niż odsłuch tego utworu ;)

Ostatnio edytowany przez jer (2008-01-30 14:14:21)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

13

Odp: Xc 11

Dzięki za wyjaśnienie :)

pozdrawiam
Seban

14

Odp: Xc 11

rozebrałem... zobaczyłem... wnioski tutaj:
http://www.zagadki.jor.pl/tym/1.JPG

http://www.zagadki.jor.pl/tym/2.JPG

Pozdrawiam
Scalak

Ostatnio edytowany przez scalak (2008-01-30 21:09:02)

Odp: Xc 11

Super! Jeszcze raz _wszystkim_ dziekuje za pomoc!

Kaz/Rohar
Prowadzę stronę dla obłąkanych: http://atari.online.pl/