Temat: Atari ST a Internet

Witam!
Dzisiaj naszła mnie taka myśl, że Atari 1040ST FM to dobry komputer i bardzo dobrze mi się na nim pracuje, więc może podłączyć by tak internet? Wtedy właściwie nie potrzebowałbym już dzisiejszych komputerów, bo wszystko co robię to mam na Atari(oprócz internetu).

Więc:
1. Czy da się połączyć Atari 1040ST FM do sieci LAN z internetem(lub oczywiście bezpośrednio do WAN czyli internetu)?
2. Jeśli da się, to ile mnie to może kosztować i czy jestem w stanie sobie z tym poradzić.

3. Przepraszam, że zawsze zadaję różne głupie pytanie, ale niestety jestem nowy w świecie komputerów 8-16bit i nie jestem zbyt doświadczony w tym wszystkim. :)
4. Szukałem w Google i tutaj na forum, znalazłem jeden temat, jednak nic mi się nie udało z niego wywnioskować -jedynie to, że raczej da się podłączyć internet do Atari ST. ( http://atariarea.krap.pl/forum/viewtopi … 42&p=2 )


Pozdrawiam
Kamil S.

2

Odp: Atari ST a Internet

Wszystko się da ale...

W wypadku gołego ST bez HDD i innych dodatków sprzętowych (np. karta sieciowa) pozostaje połączenie przez RS-232 z szybkością 19200bitów na sekundę. Bardziej to sztuka dla sztuki niż możliwość wygodnego korzystania z sieci. No i oczywiście musisz pod coś tego RS-232 podłączyć (np. z PC jako ruter).

Dlatego jak już łączyć, to przez kartę Ethernetową i najlepiej do ST wyposażonego w HDD.

Odp: Atari ST a Internet

Polecam zaopatrzyć się w kartę sieciową (starszy, prostszy EtherNEC lub nowsze, nieco bardziej skomplikowane NetUSBee (+USB)). Potem STiK albo STiNG.

HDD też by się przydał, ale zasadniczo da się bez. Ciężko będzie, ale się da.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: Atari ST a Internet

macgyver napisał/a:

Bardziej to sztuka dla sztuki niż możliwość wygodnego korzystania z sieci.

Ci co mają zaparcie mogą wiele osiągnąć ;) np. ja kiedyś znalazłem na stronie SETI (tej starej) że jest tam nawet C64 !
O ile pamiętam to ST też było - oczywiście oba na dole listy :)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

5

Odp: Atari ST a Internet

Tdc: ale pamiętaj, że każdy kij ma dwa końce - jeżeli ktoś trafi na coś "mocno niewygodnego" to może (jeżeli będzie miał dużo samozaparcia) wytrwać przy tym i dojść do czegoś, ale także "w połowie drogi" może się załamać, rzucić w kąt i powiedzieć dość, wyrabiając sobie opinie na dany temat pod wpływem bardzo negatywnych emocji ;)

6

Odp: Atari ST a Internet

MacGyver ja ciebie zupelnie nie poznaje ;P

Co do ST to niestety ale kwestia interfejsow jest trudna, najwygodniejszy jest chyba NETUS Bee ale dosyc drogi i juz nie produkowany.

Swoja droga kamil_93 dokladnie chyba rozumiem co masz na mysli, wprawdzie jest to opinia w tutejszych kregach odosobniona, ale zgadzam sie z toba w pelni, jak rowniez z postulatem usieciowienia STka.

Napisz do mnie na priva, cos trzeba bedzie zaradzic na ten problem.

Don't take it too seriously my love.

/// more for your atari ///

7

Odp: Atari ST a Internet

vulgar napisał/a:

Napisz do mnie na priva, cos trzeba bedzie zaradzic na ten problem.

Ehm, czy to możliwe? ;) Privy są zablokowane. :)


Czy podłączanie Atari ST do internetu ma wogóle sens przy moich możliwościach?

8

Odp: Atari ST a Internet

W sumie to podalczyc mozna jak juz powiedziano powyzej, tylko funkcjonalnosc tego nie bedzie zaskakujaca. Chociaz jak sie jest nie wybredny to czego by nie. Ja na moim falconie plus modem 33.6 ogladalem strony pod CAB'em, odbieralem maile i uzywalem ssh,telnet jako terminala i dzialalo bezproblemowo. Jesli do netu przez kabel no to EtherNEC bedzie dobrym rozwiazaniem nie wazne czy LAN czy WAN bo roznica w konfigu jest zadna.

9

Odp: Atari ST a Internet

Teraz mam pytanie. :)
Kto mi dokładnie wszystko wytłumaczy na GG, Tlenie, czy Skype? :D

Jakby co:
GG: 5311282
Tlen ID: mistrz_kamil
Skype ID: kamil_syzd

10

Odp: Atari ST a Internet

kamil_93: no pewnie nie będzie za dużo chętnych znając życie...
Ale jak już się dogadacie to dajcie to gdzieś aby następnym razem można było to komuś dolinkować i z głowy :)

macgyver napisał/a:

Tdc: ale pamiętaj, że każdy kij ma dwa końce - jeżeli ktoś trafi na coś "mocno niewygodnego" to może (jeżeli będzie miał dużo samozaparcia) wytrwać przy tym i dojść do czegoś, ale także "w połowie drogi" może się załamać, rzucić w kąt i powiedzieć dość, wyrabiając sobie opinie na dany temat pod wpływem bardzo negatywnych emocji ;)

Oczywiście święta racja!
Ale należy motywować a mniej zniechecać ;) Np. zrób lepszy wynik w SETI ;)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

11

Odp: Atari ST a Internet

Jak się za to wezmę i uda się, to z pewnością wszystkie problemy przy pracy dokładnie opiszę, bo właściwie sporo komputerów teraz podłączam do internetu(np.Amigę 1200;) )


PS. Ciiiii... Ja nic nie mówiłem. :D Nie mam Amigi. Ci.... :) Teraz to już na pewno nikomu nie podam swojego adresu. :D