1

Temat: dowolny cartridge - rys. płytki

Mam pytanko:

Czy jest gdzieś dostępny w sieci rysunek płytki drukowanej DOWOLNEGO carta? Chodzi o to, że potrzebuję rozrysowanych styków samego złącza i nie ukrywam, iż chciałbym troszkę pójść na skróty ;) , tzn. nie bawić się samemu w mozolne rysowanie tylko skorzystać z gotowca. Szukałem w sieci ale nic nie znalazłem do tej pory... :(
A może zbyt kiepsko szukałem...?

ogólnie to k...a jesień idzie!

2

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Hmm mialem to samo, co do gotowych plytek to moze tutaj od Rastra? http://raster.infos.cz/atari/hw/ramcart/ramcart.htm , a chcesz sam plytki robic? Mozna w Eagle zrobic , samo zlacze z odpowiednim odstepem wydrukowac.. bo co do dowolnego carta to co cart to inna sprawa.

Update: myslalem jakis czas temu wlasnie zamowic plytki drukowane z e zlaczem carta i dalej przechodzace na plytke uniwersalna z polami lutowniczymi,  mozna by wtedy montowac carty jakie sie podobaja.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2008-10-10 18:00:04)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

3

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Atari 800XL tak jak na niego patrzysz. styki bliżej ciebie od lewej
F/2 R/W A10 A11 D7 D3 A12 A9 A8 A7 A6 A5 A4 GND RD4
Styki w drugim rządku od lewej, czyli tył kartridża
CCTL  RD5 +5V S5 D6 D0 D1 D2 D5 D4 A0 A1 A2 A3 S4
Atari 130XE i pochodne, tak samo, tyle że jest to obrócone w dół o 90 stopni, więc górny rządek odpowiada temu bliżej ciebie.
Opis dotyczy Atari w pozycji jak normalnie na nim pracujesz

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-10-10 18:07:56)

4

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Nie, no płytek nie chciałem robić...

Sprawa jest dość prozaiczna. Ładuję Atarkę w nową kastę i niektóre gniazda wyprowadzam na czoło obudowy. Nie bardzo chciałem ingerować lutownicą w płytę główną wiec postanowiłem zrobić taką przedłużkę i stąd potrzeba wytrawienia samego złącza krawędziowego.

Akurat jak pisałem to Zenon się odezwał :)

Dzięki wielkie ale mnie bardziej chodziło o "rozmiarówkę".

Zaxon: coś takiego znalazłem:


http://www-user.tu-chemnitz.de/~sgl/ata … rsion2.jpg

Ostatnio edytowany przez szary (2008-10-10 18:14:22)

ogólnie to k...a jesień idzie!

5

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Yy, zlacze krawedziowe to "gniazdo" przeciez? a rozmiarowka to standart , jak potrzebujesz to ci zlacze cartow  wylutuje i podesle,no problem.
Wtedy nowe zlacze wyprowadzisz na zewnatrz i pin do pina kynarem poolutujesz.

Ostatnio edytowany przez zaxon (2008-10-10 18:32:45)

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

6

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

hmm...sorka chyba się nie dogadaliśmy, pewnie dlatego ze biorytm wyjątkowo mi dziś siada :( Dzięki za te gniazdo ale takowe posiadam. Musze po prostu wykonać sobie złącze ze stykami ;) No nic...będzie trza wyrysować i wytrawić samemu :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

7

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Przy rysowaniu wez pod uwage grubosc laminatu, cienkie nie za bardzo lacza.

Dwa korce ziemniaków, gęsich jajek kopa, żeby móc to połknąć, tęgiego trza chłopa. GG3456993

8

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Tu sobie zamów w CYFRONICE są niedrogie http://www.cyfronika.com.pl/
Obwody drukowane,...płytki uniwersalne... płytka UM19

Ostatnio edytowany przez Zenon/Dial (2008-10-10 18:52:54)

9

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Ufff...czyli odpada rysowanie, wytrawianie,cynowanie...od razu lżej człowiekowi :D
Wielkie dzięki Zenon :)

ogólnie to k...a jesień idzie!

10

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Twoje pytanie powinno brzmieć... Potrzebuję zwymiarowanej płytki/złącza kartridża, lub gdzie takie coś dostać.
A coś takiego wykombinujesz i nawet styki są pozłacanej ze starych kart do PCeta. Poszukaj, pasują jak ulał

11

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Mea culpa...byłem bardzo nieprecyzyjny - przyznaję, przepraszam i jeszcze raz dzięki :)

hmmm...od PCeta powiadasz...? ;)
Będę musiał poszukać.

ogólnie to k...a jesień idzie!

12

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Takie złacze niestety nie daje 100% pewności połączenia. Co innego, gdy co chwila wkładasz carta i go wyjmujesz. Jeśli to ma być włożone raz i nie ruszane przez dłuższy czas, to takie rowiazanie nie jest najlepsze. Już to przerabiałem. Skończyło się na tym, że wlutowałem w otworki po złączu cartridge'a taśmę i zrobiłem przedłużkę na stałe :)
Wcześniej miałem jakiś druk płytki uniwerslanej z takim złączem. To jest chyba jakiś standard.

13

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

no...na razie mam jakąś bryndze bo coś nie styka :(. Walczę dalej z tematem. Jak nic z tego nie wyjdzie to pewnie zrobię tak jak Ty, chociaż wolałbym tego uniknąć....

ogólnie to k...a jesień idzie!

14

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Taką drobną "ciekawostkę" zarzucę (na przykładzie gniazd i wtyków RCA).

Jeżeli masz np. niklowane gniazda a złocone wtyki, to po paru miesiącach w miejscu styku robi się całkiem niezły bajzel...

To samo dotyczy gniazda kartridży (dwa różne metale nie powinny się stykać).

wszystkie trzy strony świata

15

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Z punktu widzenia matki natury, pod wpływem wilgoci tworzy sie ogniwo elektryczne które rozkłada przez elektrolizę stop metalu na części pierwsze i po styku.

16

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

hmm...gniazdo w mojej płycie (65XE) jest chyba niklowane ale to na drugim końcu montowanej przeze mnie przedłużki pochodzące z 800xl ma chyba złocone styki czyli pół biedy bo nie będzie tam nic tkwić na stałe. Złącze natomiast (płytka ze ścieżkami) jest zdaje się cynowana....

ogólnie to k...a jesień idzie!

17

Odp: dowolny cartridge - rys. płytki

Jeżeli gniazdo jest niklowane, a płytka karta cynowana* to korozji elektrochemicznej prawie nie będzie - cyna i nikiel są bardzo blisko siebie(między nimi tylko molibden) w szeregu napięciowym(elektrochemicznym).

Tut okrojony szereg z wikiszajsu(lepiej sprawdzić czy kolejności gdzieś nie pokręcili):

   
Li  K  Na  Ca  Mg  Al  Zn  Cr  Fe  Cd  Co  Ni  Sn  Pb  H  Sb  Bi  Cu  Ag  Hg  Pt  Au


*też istotne jaki to stop - dla uproszczenia przyjmijmy czystą cynę a nie np. tinol

Ostatnio edytowany przez Lt_Bri (2008-10-14 11:33:25)

wszystkie trzy strony świata