1

Temat: Przejmowanie mocy CPU w win

Mam obecnie mocno obciążony system windows. Jest uruchomionych kilkadziesiąt zadań, ?Menedżer zadań Windows? pokazuje użycie CPU skaczące między 80% - 100% :( Jak nic nie robię to spada do 75 %... ;)
Jednak mimo to zwykła praca z systemem (oraz np. edytorami teksów, netem itp.) nie stanowi najmniejszego problemu ? problem jest w aplikacjach multimedialnych i/lub rt.

Wszystkie emulatory poza Atari800win Plus 4.0 nie działają w rt i ogólnie aplikacje multimedialne mają sporo kłopotów.

W MAME (wersja windowsowa) w prostych programach np. 2* Z80 (jakiś bombjack itp.) mam 11 fskp (czyli trudno cokolwiek zrobić), a gdy wymuszę 0 fskp to mam skoki 50%-80%, czyli wcześniejsze automatyczne 11 fskp nie jest wielkością właściwą ? jednak nic z tym zrobić mi się nie udało.
Tak duże skoki  pewnie są związane ze skokami faktycznego obciążenia CPU.

Jednak w emulatorze Atari800win Plus 4.0 mam po F7 ~900% - czyli wynik dobry :) uruchomienie czegokolwiek w rt nie stanowi problemu:)

Czy ktoś wie co takiego robi emulator Atari800win, że przejmuje wydajność CPU znacznie inteligentniej niż inne emulatory ?

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

2

Odp: Przejmowanie mocy CPU w win

jesli przegladarka ci akurat nie wisi, albo acrobat reader i masz takie obciazenie cpu to sprawdz co robi kochany antywirus - jesli i tu cisza, to masz problem... hijack this moze ci go wskazac
ponadto atari800 sie bardzo sypie na systemach wielordzeniowych - przynajmniej na amd

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: Przejmowanie mocy CPU w win

Candle: to nie w tym problem, moje systemy operacyjne są pod pełną kontrolą: wszystkie zadania są celowe, działające itp. po prostu pracuję i system jest bardzo obciążony. Gdy uruchomię system od zera to mam piękne 0% obciążenia CPU. Co do antywirusów to nie znoszę ich właśnie z tego powodu ;)
Moje pytanie dotyczy tego jak osiągnąć dużą wydajność rt - co zostało osiągnięte w Atari800Win.

Tzn. co się dzieje na Twoim AMD ?

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

4

Odp: Przejmowanie mocy CPU w win

a sprawdż innym progiem stan wydajności/zajętości systemu.... (choćby KalendarzXP, czy SpeedFan)

5

Odp: Przejmowanie mocy CPU w win

pajero: sprawdzałem pod SpeedFan - wyniki są bardzo podobne (choć nie identyczne) więc myślę że można je uznać za wiarygodne.

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

6

Odp: Przejmowanie mocy CPU w win

Tdc napisał/a:

Czy ktoś wie co takiego robi emulator Atari800win, że przejmuje wydajność CPU znacznie inteligentniej niż inne emulatory ?

On sobie ustawia po prostu wysoki priorytet. Jeśli jakiś proces ma wyższy priorytet niż inny to mimo iż ten z niższym priorytetem zajmuje 100% CPU to ten z wyższym priorytetem jeśli zażąda 100% CPU to dostanie go. Proces z niższym priorytetem wówczas dostaje mniej %CPU do dyspozycji. Wiele aplikacji ma w sobie wbudowaną opcję do ustawiania wysokości priorytetu. Jeśli nie to ostatecznie możesz otworzyć manager zadań (CTRL+SHIFT+ESC) i w zakładce "Procesy" odnajdujesz proces, któremu chcesz zmienić priorytet. Jeśli zależy ci aby jakiś EMU nie chrupał jeśli aplikacje robią coś w tle to zwiększ jego procesowi priorytet(prawy click myszą). Najpierw delikatnie bo jak dasz za wysoko to system może stać się mało przyjemny w obsłudze ;). Jeśli nadal chrupie to odnajdź aplikację, która ma wysoki prioytet i używa dużo CPU i obniż jej priorytet na niższy niż ma twój EMU.

7

Odp: Przejmowanie mocy CPU w win

Tak priorytety to bardzo fajny mechanizm. Ale:

Wszystkie zadania mają priorytet 8 (z wyjątkiem kilku serwerów i zadań systemowych). Tak samo jest z emulatorami, grami itp. Dlatego to nie o to tu chodzi.

Zgodnie z tym co napisałeś zmieniłem pirorytet mame i okazało się pierwszy krok zmienił priorytet na 10 i to już wystarczyło, tzn. emulator zachowywał się właściwie identycznie jak emulator Atari.

W systemie nie było wtedy żadnego zadania o priorytecie 10 (były 9, 11, 13), dlatego myślę, że w właśnie z tego powodu, że w systemie nie było innych zadań w tej grupie, system operacyjny wraz emulatorem w końcu potrafiły wykorzystać moc jak trzeba. Z jednej strony winił bym za to system, z drugiej np. emulator mame. Atari ewidentnie robi coś czego nie robi np. mame. Pytanie co robi ?

Dzięki za wszystkie rady ? pobawiłem się tym chwilkę i pewnie jeszcze będę.

ps. Pet wpadnij na Głuchołazy albo na Grzybsoniadę, od naszego ostatniego spotkania (przypadkowego na dworcu centralnym) minęło chyba 100 lat ;)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P