Temat: Linux - problem

Witam,

Mam następujący problem: w kompie jest kontroler RAID sprzętowy filmy Silicon, na którym są 2 dyski (identyczne). Jest sobie dystrybucja PC Linux OS (oparta na Mandrivie). Wbudowany program do partycji widzi dysk o podwójnej pojemności (tak, jak gdyby był to jeden duży dysk - czyli prawidłowo). Nie można jednak ani na niego "wejść", ani go sformatować, ani utworzyć partycji. CFDISK nie widzi dysku. Wszystko robię w Root'cie. Co jest nie tak?

P.S.1. Posiadam sterowniki, ale do Fedory, RedHat i SuSe.
P.S.2. Formatowałem dysk pod Partition Magic w systemie EXT3. Dalej bez rezultatu.

Loading... Please wait!

2

Odp: Linux - problem

Ot takich parę myśli mnie naszło:

Trochę więcej szczegółów o sterowniku potrzeba..zwłaszcza konkretny typ.
Czy da się wejść do BIOSa tego sterownika i tam zmienić ustawienia macierzy ?
Może jest zewnętrzny program....?
IMHO w sterowniku ustawiony jest RAID0 czyli stripping i przez to widać jeden duży dysk.
Być może trzeba zainicjować dysk macierzowy w sterowniku...
Jeżeli dana dystrybucja ma wbudowany program do zarządzania tekim sterownikiem, to może sama przejmować kontrolę nad dyskami...

3

Odp: Linux - problem

i oczywiście odpalasz jako obsługujące RAID ?

4

Odp: Linux - problem

ja zwyklę robię tak:
1. konfiguracja dysków w stosownym trybie raid wykorzystując bios kontrolera
2. mam przygotowaną dyskietkę pod konkretną dystrybucję, najczęsciej RHLE lub FC
3. po rozpoczęciu instalacji przerywam działanie gruba/lilo, wkladam dysk z driverami, daje komende na zaladowanie driverów, np. (boot: linux dd)
4. kontynuuje instalację. często zdarza się,  że raid nie działa gdy instalator idzie w trybie graficznym (gui) dlatego dla pewnosci najlepiej używać trybu tekstowego (boot: text)
5. jesli jestem w domu biorę browara i brnę przez instalację, jeśli np. w pracy to niestety ale kawa musi smakować ... ;)

Gód Lak !

Ostatnio edytowany przez grzeniu (2009-01-07 20:38:42)

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

5

Odp: Linux - problem

Dzięki za wszystkie odpowiedzi.

BartoszP napisał/a:

Trochę więcej szczegółów o sterowniku potrzeba..zwłaszcza konkretny typ.

Szczegóły: karta Sil 3x12 SATA PCI Card
Chipset: Silicon Image Sil 3112/3512 SATA controller chip
Supports RAID0 & RAID1

BartoszP napisał/a:

IMHO w sterowniku ustawiony jest RAID0 czyli stripping i przez to widać jeden duży dysk.
Być może trzeba zainicjować dysk macierzowy w sterowniku...

Faktycznie, w sterowniku ustawiony jest RAID0 (stripping).
OK, ale jak zainicjować dysk macierzowy w sterowniku? Polecenie DMRAID wyświetla ERROR SUPERBLOCK. Chyba, że jest inny sposób, ale jaki? :)

Loading... Please wait!

6

Odp: Linux - problem

Czytam sobie tu (Google twym i mym przyjacielem jest, man zresztą też):
   http://www.linuxmanpages.com/man8/dmraid.8.php

Powinieneś wydać polecenie:

dmraid -ay

Zresztą na tej stronie jest to w miarę jasno opisane

7

Odp: Linux - problem

No tak, tyle ze to jest raid sprzetowy czyli nie powinines uczywac softu od raidu softwerowego.
Jesli masz ustawiony raid 0 w biosie controlera to system powinien widziec 1 duzy dysk o ile rozpozna kontoler, a tu wyglada ze go nie rozpoznaje.
Zobacz do podaje log przy bootowaniu systemu (dmesg) i zobacz czy twoj kontroler jest widzainy a jesli tak czy widzi wirtualny container stworzony z w biosie kontrolera.
Mozesz takze sprobowac na jakims live CD np Ubuntu lub CentOs.

Ja ostatnio walczylem z raidem softwerowym i bardzo dziwnym kontolerem i okazalo sie iz tylko CentOs poprawnie rozponal karte SATA i udalo mi sie stworzych 2.5TG RAID 5.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2009-01-09 00:51:13)

8

Odp: Linux - problem

1. Tak w ogóle, to szybkie guglnięcie pokazuje, że kontrolery sata oparte o chipset Sil3x12 niestety nie cieszą się dobrą opinią....
2. Czy to raid sprzętowy czy nie, to doświadczenie mnie uczy, że różne systemy typu *nix często ignorują "sprzętowość"
    i prezentują userowi bezpośrednio podpięte dyski....

9

Odp: Linux - problem

Thanks za info :)

System zainstalowany na kompie to PC LinuxOS. Jest on zainstalowany na osobnym dysku nie należącym do RAIDa. Ten system widzi tego RAIDa jako jeden dysk - sumę dwóch dysków, natomiast nie potrafi go podmontować. Za to w Ubuntu widzi dwa osobne dyski, na które nie da się wejść, choć są podmontowane. Polecenie dmraid -ay w PC LinuxOS pokazuje, że RAID jest aktywny. Natomiast po wykonaniu polecenia mount /dev/md0 /mnt/raid wywala błąd CAN'T READ SUPERBLOCK. Po wykonaniu polecenia mount -t ext3 /dev/md0 /mnt/raid też występuje błąd i pisze, żeby upewnić się, że system plików ext2 jest poprawny, chociaż RAID jest sformatowany w ext3 przy pomocy Partition Magic. W sumie kupa :)

Loading... Please wait!

10

Odp: Linux - problem

Kupa to co najwyżej nowych problemów...Ja bym zaczął od usunięcia partycji zrobionej przez PM i zrobienia
jej "po bożemu" poleceniem mk2fs. Możliwe przecież, że PM, mimo że sam w sobie jest doskonały, to jednak
coś tam namieszał. Obstawiam, że fdisk + mk2fs rozwiąże problem.

11

Odp: Linux - problem

BartoszP napisał/a:

..
2. Czy to raid sprzętowy czy nie, to doświadczenie mnie uczy, że różne systemy typu *nix często ignorują "sprzętowość"
    i prezentują userowi bezpośrednio podpięte dyski....

Sorka ale ty brednie wypisujesz wierutne. Unix jak i inny dowolny system nie bedzie widzial podpietych dyskow do kontorlera bo kontoler wogole mu ich nie pokazuje (mowie o kotrolerze sprzetowym). POkazywane sa tylko kontereny stworzone w biosie kontolera i tak jest ze wszystkimi kontolerami sprzetowymi, no chyba ze wylaczysz opcje RAID lub nie pokazywane jest nic jesli system nie rozpoznaje kontolera. System widzi tylko podpiete dyski z poziomu aplikacji do zardzadznia kontrolerem.

mindfields: Ty wogole zapomnij o aplikacji typu dmraid bo to nie jest do tego typu kontolerow (http://www.linuxmanpages.com/man8/dmraid.8.php) Ten soft jest tylko do tworzenia i zarzadznia softwerowymi RAIDami a ty sie uparles na uzywanie go ze sprzetowym kontolerem. Jak system widzi jeden duzy dysk to dobrze, ale zaobaczy dokladnie co pisze dmesg jak sie botuje system. Jaki jest device tego wirtualnego dysku. Odpal fdiska, zaloz partycje, a pozniej utworz filesystem.

Ja akurat chyba nie mialem doczynianie a takim kontolerem bo zazwyczaj uzywamy 3ware lub PERC w Dellach, ale zasada jes podobna.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2009-01-12 06:23:03)

12

Odp: Linux - problem

mindfields napisał/a:

.....
System zainstalowany na kompie to PC LinuxOS. Jest on zainstalowany na osobnym dysku nie należącym do RAIDa. Ten system widzi tego RAIDa jako jeden dysk - sumę dwóch dysków, natomiast nie potrafi go podmontować. Za to w Ubuntu widzi dwa osobne dyski, na które nie da się wejść, choć są podmontowane.....

Wierutne bzdury..być może.. ale ja opisuje tylko to "własnymi rencami sprawdzałem" i to co opisuje zainteresowany...
Systemy teraz posiadają tyle wbudowanych "toolsów", że żaden problem aby system sam pozwalał zarządzać macierzą i tworzył/usuwał dyski macierzowe "w locie", co dla zwykłego usera przekłada się na możliwość wyboru dysku macierzowego lub osobnych dysków...

A tak swoją drogą, jak sterowniki "tanie", to jest taka średnia sprzętowość....nawet DELL oferuje "sprzętowy" RAID na płytach poprzez dołożenie tylko jakiejś tam płytki z epromem...ale moim zdaniem, to nie jest prawdziwy sterownik sprzętowy....

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2009-01-12 08:43:27)

13

Odp: Linux - problem

mindfields napisał/a:

System zainstalowany na kompie to PC LinuxOS. Jest on zainstalowany na osobnym dysku nie należącym do RAIDa. Ten system widzi tego RAIDa jako jeden dysk - sumę dwóch dysków, natomiast nie potrafi go podmontować. Za to w Ubuntu widzi dwa osobne dyski, na które nie da się wejść, choć są podmontowane. Polecenie dmraid -ay w PC LinuxOS pokazuje, że RAID jest aktywny. Natomiast po wykonaniu polecenia mount /dev/md0 /mnt/raid wywala błąd CAN'T READ SUPERBLOCK. Po wykonaniu polecenia mount -t ext3 /dev/md0 /mnt/raid też występuje błąd i pisze, żeby upewnić się, że system plików ext2 jest poprawny, chociaż RAID jest sformatowany w ext3 przy pomocy Partition Magic. W sumie kupa :)

Jeśli już widzi ci ten jeden wielki dysk to po prostu utwórz na nim jeszcze raz partycję ale w systemie na którym pracujesz. Widocznie Partition Magic źle utworzył tą partycję. Wydaje mi się też, że dmraid nie ma prawa pokazać aktywnego raida. Wyłącz więc najpierw ten raid programowy i spróbuj jeszcze raz. W ogóle upewnij się czy moduł sterownik do kontrolera raid ci się załadował.

Ostatnio edytowany przez Pet_BB (2009-01-12 17:19:48)

14

Odp: Linux - problem

BartoszP napisał/a:

A tak swoją drogą, jak sterowniki "tanie", to jest taka średnia sprzętowość....nawet DELL oferuje "sprzętowy" RAID na płytach poprzez dołożenie tylko jakiejś tam płytki z epromem...ale moim zdaniem, to nie jest prawdziwy sterownik sprzętowy....

Bo to jest sprzet serwerowy a po drugie w dellach wbudowana karta raid zarzadza tylko dyskami ktore sa podpiete do plyty backplain wewnatrz servera. Jak mam zewnetrzya macierz to musisz wloazyc sobie kontroler LSI do srodka.
Sorka, ale ja pracuje z tym na codzien i z maciezami po 10TB i wiecej.


BTW. A tak wedlug ciebie to to jest "sterownik sprzetowy" jak nie jakis kawalek sprzetu ?
Wydaje mi sie iz masz mylne wyobraznie o tym jak w obecnych czasach wygladaja prawdziwe serwery od srodka (mowie tu o Dellach, IBM'ach i HP szczegolnie Blade)

15

Odp: Linux - problem

Serwery wygladąją od środka jak inne komputery:

obudowa i siwy dym w środku .. .póki dym nie wychodzi na zewnątrz, to wszystko jest OK. Gdy wychodzi, to znaczy, że padło.... :-)

Sterownik sprzętowy, to dla mnie taki co ma własny procesor (nie wnikam w typ), pamięć i logikę odciążającą komputer od obliczeń CRC
i bawienia się tymi sprawami...a nie kawałek kodu w BIOS, który udaje, że jest sterownikiem sprzętowym....

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2009-01-12 22:06:32)

16

Odp: Linux - problem

Wiekszosc serwer ma teraz wszystko zintegrowane (HP Blade nawet bardzo). Ogolnie zasada jest taka iz system stawia sie na tym co jest wewnatrz, a uzywa sie kontolera na PCI np z chipem LSI lub 3ware do obslugi macierzy.

17

Odp: Linux - problem

Skoro już mówimy ogólnie, to tendencja jest taka, że prócz macierzy lokalnych w serwerze korzysta się z zasobów typu SAN i współdzielenia
danych dla serwerów w klastrze .... ale to już zupełnie inna bajka ...

18

Odp: Linux - problem

No doklanie.
Tyle ze zagalopowalismy sie za daleko bo zaraz wkroczymy w clastry i wirtualzacje.

Fakt jest taki iz kolega mindfields powinien dokladnie popatrzyc do logow startowych i zauwazyc czy i jak jest rozpoznawana jego karta RAID.

19

Odp: Linux - problem

Ja i tak obstawiam, że PartitionMagic cóś źle pozakładał i trzeba to zrobić z poziomu Linuksa...

20

Odp: Linux - problem

Dokladenie. Parition magic nie jest do takich zeczy najlepsza aplikacja i tak jak juz bylo wspomniane wczesniej  fdisk + mk2fs bedzie twoim przyjacielem.

Ostatnio edytowany przez Monsoft (2009-01-13 17:18:43)