26

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

Pet: mi nie chodziło o pokazanie kolorów czy tła, ale literek i cyferek, które z rozdzielczości 720x576 są skalowane na 1920x1080 w taki sposób, że nie widać zlewających się pixeli i innych efektów związanych ze skalowaniem obrazu o nienatywnej rozdzielczości na ekranie LCD. Chodziło mi o pokazanie, że matryca telewizora LCD różni się od matrycy monitora LCD i przypomina układ kropek luminofor, jaki miałem w starym telewizorze CRT. Co do algorytmów i przetwarzania, to mogę sobie włączyć lub wyłączyć różne opcje żeby czarne było czarne, a białe było białe. Nie jest to przymus z automatu :) A co do mocy to mój 42" telewizor bierze jakieś 200W więc ponad o połowę mniej, niż napisałeś.

Konkludując - filmy nad nowoczesnym LCD ogląda się wyśmienicie. Od kilku dni mam Dicovery HD i na prawdę obraz wygląda rewelacyjnie (kolory, dynamika etc), nawet filmy z DVD wyglądają ślciznie, a poza tym wszystkim 42" telewizora panoramicznego CRT kupić się nie da :)

27

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

Pecus napisał/a:

Piszemy o roznych rzeczach. Cos co zartobliwie nazywam "sprzetowym blurem" w CRT to poprostu nieidelne ogniskowanie wiazki elektronow, ktore objawia sie tym ze obraz jest bardziej miekki (wiazka nie wyswietla idealnego punktu, ale plamke zahaczajaca takze o sasiednie).

Czyli zbieżność. Ale to po prostu dodatkowy parametr w tej technologi, który można wyregulować. Ja ostatnio w jednym z moich monitorów CRT musiałem wyregulować zbieżność bo po 8 latach nagle obraz zrobił się właśnie nieostry. Potencjometry na wierzchu więc łatwo. Po regulacji obraz zrobił się taki ostry, że aż wypalało oczy. Bałem się że to niezdrowe ;) Od razu musiałem wymienić kabel bo stały się widoczne zakłócenia przy wyższych częstotliwościach. Obraz żyleta na CRT:).

W sumie zrobilem fotke z materialu SD na moim TV, polaczenie kablem SCART (RGB) ze zwyklego DVD przyzwoitej klasy. Niestety pojawilo sie na fotce cos w rodzaju mory - pionowe paski wynikajace z nakladania sie filtrow RGB matrycy aparatu i matrycy TV... nie chce mi sie kombinowac, wiec zamieszczam tak jak to wyszlo, wezcie poprawke na to ze tych pionowych zielokawych/czerwonawych paskow nie ma na ekranie. Chodzilo mi o pokazanie jakosci obrazu SD na takim TV. Chyba widac ze jest O.K. Nawet dla mnie - jak pisalem zboczenca jesli chodzi o jakosc obrazu.

No ładnie ale aparat i tak nie odda tego jak to wygląda na prawdę.

alex napisał/a:

Konkludując - filmy nad nowoczesnym LCD ogląda się wyśmienicie. Od kilku dni mam Dicovery HD i na prawdę obraz wygląda rewelacyjnie (kolory, dynamika etc), nawet filmy z DVD wyglądają ślciznie, a poza tym wszystkim 42" telewizora panoramicznego CRT kupić się nie da :)

Ale da się plazmowy, który ma kolory jak CRT. Problem z kolorami LCD narasta bo coraz częściej programy(zwłaszcza gry) wysyłają do wyświetlacza 10bitowy kolor. Czyli w sumie 30bitów zamiast 24. Stało się to popularne przez efekty HDR i taki finalny 30bitowy bufor ramki leci od razu do TV/Monitora. Na plazmie czy CRT nie trzeba się martwić, że obraz będzie nie tak, a na LCD trzeba się modlić aby algorytm to dobrze przeliczył na mniejszy BPP.

28

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

Tyle tylko, że jeszcze niedawno liczba kolorów w ekranach PDP wynosiła ledwo 260K. Niektóre firmy stosowały dithering :D
Tak czy siak obecnie zarówno ekrany PDP, jak i LCD maja po 16 milionów kolorów czy to natywnie, czy też przez miganie ekranem (jak w wielu laptopach). A nedługo będą telewizory OLED i problem zniknie :)

29

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

dziś zabawiałem się Samsungami z serii 7 i 8 i chylę czoła przed ta firmą i jej LCD-kami...

gep/lamers^dial

30

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

alex napisał/a:

Tyle tylko, że jeszcze niedawno liczba kolorów w ekranach PDP wynosiła ledwo 260K. Niektóre firmy stosowały dithering :D
Tak czy siak obecnie zarówno ekrany PDP, jak i LCD maja po 16 milionów kolorów czy to natywnie, czy też przez miganie ekranem (jak w wielu laptopach). A nedługo będą telewizory OLED i problem zniknie :)

Kiedyś plazma tak. Ale od paru lat jest ok. Dobrze, że nie napisałeś jak kineskopy TV były tylko czarno-białe ;) LCD ciągle nie mają tylu kolorów i podobno nigdy nie będą miały. O 30 bitach już nie wspominając. Firmy od matryc i TV po wikipediach itp. ciągle wymazują tą informację ale nie zmieni to prawdy.
Warto zauważyć, że są już w sklepach TV laserowe. Są super ale na razie cena na razie odstrasza.

31

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

tak jak zawsze, za chwilę i tak będą "demobilem"....

32

Odp: jaki telewizor do filmów DivX/xvid ?

Reasumujac: wybierac nalezy miedzy LCD a plazmą. I to niedlugo, bo za 2 lata nawet LCD bedą juz passe. Nowsze technologie podnoszą głowę

Nareszcie rozsądne myślenie , na kilku forach spotkałem się z radami żeby wybierać CRT , bo ktoś ma tv analogową .
Doradzają i nie myślą , że za rok tv cyfrowa to będzie standart , operatorzy TV kablowej w większych miastach juz nie podłączają tv analogowej !Uważam również LCD daje większe możliwości , np podłączenie pendrive , czy pc .
Za chwilkę padnie kolejne pytanie jakie LCD wybrać , ja polecam coś z typu SONY BRAVIA np Sony 32'' LCD Bravia KDL-32V4500