1

Temat: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Chce ustawic rozdzielczosc 800x600 w 256 kolorach na moim Falcon'ie, lecz mi to nie idzie.
Co zrobilem:
1. Zainstalowalem CentScreen ( ver. 3.5.2 ) w auto folderze. Po resecie wyglada jakby sie pieknie zaladowal, lecz po uruchomieniu CentVidel do ustawienia rozdzielczosci, natychmiast po francusku cos krzyczy i sie zamyka. Olalem go :)
2. Zainstalowalem BlowUp. Tak zawilego i dziwnie konfigurowalnego programu to jeszcze nie widzialem :) , co skonczylo sie tym ze nie udalo mi sie ustawic rozdzielczosci takiej jaka chce. Olalem go :)
3. Zainstalowalem Videl Inside ( ver. 1.0 ). Fajnie, wszystko, prosto i przyjemnie lecz dla monitora vga to tam mozna ustawic ze 2 rozdzielczosci na krzyz, oczywiscie takiej jaka chce to nie ma.

Walcze z tym ustrojstwem dzisiaj od popoludnia, przeczesalem polowe internetu, wyprobawalem zyliard roznych konfiguracji w powyzszych aplikacjach i ni w zab nie jestem w stanie zmusic mojego Falcon'a do 800x600 w 256 kolorach. Co robie nie tak, ratunku :)

edit ( dla siebie :) nie czytać :P )

pid xxx (jinnee): ufree: invalid address ( 0x0 ) for pid xxx
FATAL ERROR You must reboot the system

pid xxx (desktop): ext2fs: ext2_free_blocks (J): bit already cleared for block xxx
pid xxx (vi): ext2fs: ext2_free_blocks (J): bit already cleared for block xxx

pid 0 () assert (curproc->stack_magic == "STACK_MAGIC" failed at line 522 of ../sig_mach.c
pid 0 () proc blabla has invalid stack_magic 0
FATAL ERROR You must reboot the system

pid 1 (shell) terminate: kfree on 0xblablabla: invalid S$_MAGIC!
FATAL ERROR You must reboot the system

"Warto podkreślić, że demoscena ST tym razem zakasowała nawet demoscenę Amigi 500 (pod względem technicznym), czyli mówiąc prościej na Amidze 500 nie widzieliśmy i nie zobaczymy tego co widzieliśmy teraz na ST - to wprost niewiarygodne, że co prawda po ponad 20 latach, ale jednak doczekaliśmy tak nieprawdopodobnego wydarzenia !
i w dodatku Atari ST pokonało Amigę w grafice 8-O

Bardziej ogólnie, demoscena ST zakasowała wszystkie demosceny świata, Amiga odpadła jak mówiłem, Apple nie ma szans (choć może próbować z pewnymi uproszczeniami oraz na nowszych macach), a demoscena pecetów (286 i 386) właściwie nie istniała i nie istnieje dziś. "

Ostatnio edytowany przez jury (2011-11-16 09:36:08)

2

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

A masz jakies uzadzonko podpiete do falcona czy tylko softwerowo chcesz to zrobic ?

3

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

softwareowo

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Da się softwareowo, robiłem to BlowUPem. Przy czym jest to trudna i skomplikowana operacja, bo trzeba różnymi parametrami machać w różne strony w różnych momentach, ale da się zrobić.

No i nie wyjdzie 'dokładnie' 800x600 bo musi być podzielne przez 16.

Przy czym, goły Falcon, w 800x600x256 będzie działał woooolno.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

5

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

jury napisał/a:

Chce ustawic rozdzielczosc 800x600 w 256 kolorach na moim Falcon'ie, lecz mi to nie idzie.

Weź sobie chłopaku zainstaluj PICDESK(strona Didiera Mequignon), nie będzie to 800x600, ale 800x608(VGA)... Mała uwaga rozdzielczość jest zapisywana w pliku konfiguracji desktopu..

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

6

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Adam Klobukowski napisał/a:

Przy czym, goły Falcon, w 800x600x256 będzie działał woooolno.

Cale szczescie nie mam golego Falcona, tylko dopalony przez CT63 :)
a co do BlowUp'a skoro piszesz ze da sie, to jeszcze poprobuje, bo walczylem z nim dosc dlugo, ale nie udalo mi sie tego prawidlowo ustawic, jak juz bylem
z jednym parametrem "blisko" to w momencie zabawy z drugim parametrem, wszystko w pierwszym sie rozjezdzalo :) i tak w kolko.
No chyba ze ktos ma skonfigurowanego BlowUp'a dla ~ 800x600 w 256 kolorach i chcialby sie podzielic ustawieniami parametrow
to bardzo poprosze :)

Ostatnio edytowany przez jury (2009-02-09 10:08:33)

7

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

saulot napisał/a:

zainstaluj PICDESK(strona Didiera Mequignon), nie będzie to 800x600, ale 800x608(VGA)

O, na to nie trafilem, a 800x608 moze byc jak najbardziej, dzisiaj poprobuje :)

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

No z Blowupem tak jest, przy czym konfiguracja może jeszcze zależeć od możliwości monitora.

PICDESK faktycznie, fajny jest.

Co do prędkości, to jak masz CT63 to i tak spowolni ci wszystko co używa ST-RAMu.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Ja mialem zewnetrznego ScreenBlastera i nie mialem klopotow z rozdzielczoscia.

10

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Też kiedyś bawiłem się Blow Up-em. Z tego co pamiętam, to dawał on możliwość podmiany jednego ze standardowych trybów systemowych "podkręconą rozdzielczością" np. 832*6xx (chyba czymś takim się bawiłem) i nie dam głowy, czy przypadkiem z Magiciem tez to działało całkiem znośnie odnośnie szybkości desktopu.

Ale to było dawno, mogłem coś pokręcić ;) Obecnie, jak już pracuję z Falconem, to głównie w trybach RGB, więc jestem ograniczony do parametrów graniczynych systemu PAL ;)

11

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

jury: ja mam spore doświadczenie - możemy sobie kiedyś się pobawić Blowupem. Ja mam ScreenBlastera ale i bez niego można na Falconie robić fajne rzeczy!:) Mam też wiele plików konfiguracyjnych. Tak jak pisał macgyver blowup właśnie fajnie się podpina pod systemowe rozdzielczości.

Też mi się coś zdaje że blowup dobrze działa z Magicem oraz MultiTosem.

Jest też jedno ale: lepsze rzeczy można robić na monitorze LCD, bo na CRT aby osiągnąć odświeżania VGA to bez Screenblastera jest to bardzo trudne a czasami niewykonalne. Natomiast na LCD odświeżanie może być niskie - czyli więcej można wycisnąć z Videla.

Ogólnie oceniam Falcona wzorowo pod tym względem (nawet w linuksie nie ma niektórych rzeczy). Dla mnie to było kilka dni w przygotowanie sobie rozdzielczości do różnych rzeczy oraz konkretnych programów. Była to przyjemna zabawa.

Ostatnio edytowany przez Tdc (2009-02-11 00:49:26)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

12

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Tdc napisał/a:

jury: ja mam spore doświadczenie - możemy sobie kiedyś się pobawić Blowupem.

A to bardzo chetnie :) , natomiast co do terminu, to chyba ogolnie najlepiej w jakis weekend, nie ?, tyle ze najblizszy to pewnie nie dam rady, a co potem to sie odezwe na priv.

Tdc napisał/a:

Jest też jedno ale: lepsze rzeczy można robić na monitorze LCD, bo na CRT aby osiągnąć odświeżania VGA to bez Screenblastera jest to bardzo trudne a czasami niewykonalne. Natomiast na LCD odświeżanie może być niskie - czyli więcej można wycisnąć z Videla.

obecnie do Falcona mam wlasnie CRT, ale planuje zakupic LCD wiec byc moze juz bedziemy konfigurowac na LCD :)

13

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

jury: nie wiem czy to pomoże(pewnie nie, bo mi nie pomogło :)). Tutaj wystawiłem instrukcję obsługi blowUp'a po krzyżacku: http://nokturnal.pl/downloads/atari/man … manual.zip
Pozatym nie napisałeś, którą wersję BlowUp'a masz czy I czy jakąś nowszą.

tdc: jak masz jakieś pliki konfiguracyjne to się podziel ;)

Ostatnio edytowany przez saulot (2009-02-11 21:35:49)

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

14

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

saulot:  jako ze instrukcja po niemiecku ( a obrazkow malo :) ) to niestety bardzo malo pomocna rowniez i dla mnie :) , ale dzieki.
a co do wersji blowUp to nie napisalem ktora, bo niestety nie wiem. Pobralem ja z pigwy z kolekcji paskuda i jedyne co wiem
o niej to ze jest to wersja z roku 94,  tylko tyle znalazlem pod przyciskiem Info, w plikach readme kompletnie nic na temat nr wersji nie bylo
a, i tak przy okazji, dzisiaj zamontowalem sobie reminiscence i odpalilem flashback'a, no i przez Ciebie bede musial go znowu ( po 15 latach ) ukonczyc :)
ale wielkie dzieki, to jedna z moich ukochanych gier i do tego moge w nia wreszcie zagrac na Atari :)

Ostatnio edytowany przez jury (2009-02-11 23:37:41)

15

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

jury: chodzi mi tutaj o rodzaj blow up'a, którego z tym softem używasz i jaki zewnętrzny zegar video jest podawany.Mam wersje I z opcją podawania zewnetrznego taktowania Videla 40mhz (oryginalnie videl jest taktowany 32mhz) i za bardzo z tym do ładu dojść nie mogłem.
Jeżeli nie masz żadnego sprzętu, który podaje zewnętrzne taktowanie  to możesz spokojnie zostać przy picdesku. Jest jeszcze coś takiego jak videlity..

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

16

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

saulot: poki co, to wlasnie nie mam zadnego sprzetowego "screen enhancera" ( cholera, nie wiedzialem jak to po naszemu napisac :) ) i chyba raczej nie zapowiada sie abym takowy nabyl, bo super videl nabiera chyba wreszcie ksztaltow i trzeba raczej na niego zaczac zbierac pln'y :)
a co do picdesk'u to probowalem i faktycznie udalo mi sie go skonfigurowac ( zadna filozofia ) tyle ze dziala mi w tosie, bo mint nie chcial sie juz odpalic, narazie jeszcze nie kiwnalem palcem w poszukiwaniu przyzczyny :) ale jutro sie pewnie zbiore. co do videlity to jeszcze nie probowalem.

17

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

jury napisał/a:

A to bardzo chetnie :) , natomiast co do terminu, to chyba ogolnie najlepiej w jakis weekend, nie ?, tyle ze najblizszy to pewnie nie dam rady, a co potem to sie odezwe na priv.

Ja jestem jak najbardziej za ;) Jeśli pomieścisz jeszcze kilka osób to może wpadnie jeszcze ktoś, znając życie to pewnie i Sikor by wpadł i inni.

Właściwie to niebawem pewnie będzie jakiś sztabik. Więc albo się umówimy na sztabiku, albo zrobimy sztabik u Ciebie;)

Chętnie zobaczę flashback'a ;)

jury napisał/a:

obecnie do Falcona mam wlasnie CRT, ale planuje zakupic LCD wiec byc moze juz bedziemy konfigurowac na LCD :)

Nie wszystkie monitory LCD wytrzymują skrajnie małe odświeżania, a to się tu przyda. Proponuję jakiś Multisync lub przed zakupem go sprawdzić. Multisynce się zachowują najinteligentniej, np. mój NEC MultiSync LCD 1550 działa bez problemu zarówno jako VGA oraz RGB! Poza tym one sobie zapamiętują więcej ustawień typu BlowUp (a gdy monitor nie może wszystkich spamiętać to jest na Falconie kicha :(

saulot napisał/a:

Pozatym nie napisałeś, którą wersję BlowUp'a masz czy I czy jakąś nowszą.

A jest jakaś istona różnica ?

saulot napisał/a:

tdc: jak masz jakieś pliki konfiguracyjne to się podziel ;)

O podzieleniu się plikami to pomyślę (na razie mam unieruchomionego Falcona - ale niebawem pewnie się to zmieni ;)
Myślę że wiele z tych plików nie będzie interesująca (bo są one do 4 różnych monitorów jakie posiadałem ? wyciskałem z nich ostatnie soki), ale może kogoś zainteresuja.

Co do plików to właściwie moge na zamówienie zrobić rozdzielczość jaką ktoś chce - wystarczy poprosić ;)


40mhz dla Videla to fajna wielkość, ale właśnie tyle chyba podaje screenblaster ?
Acha z tego co pamiętam są dwa screenblastery ? ja mam tego gorszego.
W każdym razie u mnie bez problemu włączałem taktowanie 32MHz oraz zewnętrzne z Screenblastera.

Ostatnio edytowany przez Tdc (2009-02-12 00:39:39)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

18

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

tdc: odnośnie blow up I etc to jest róznica. I ma zewnetrzne taktowanie ustawione na sztywno(40mhz) w II już można było to regulować.

Odnośnie screenblastera etc to to wszystko to samo. Pod pin zewnętrznego taktowania portu video jest podawany sygnał z zewnętrznego oscylatora, inny od tego standardowego (podobna sytuacja jest z zewnętrznym zegarem dla DSP).

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

19

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

No to faktycznie jest to istotna różnica. Ja chyba nie mam tej drugiej wersji.

Jasne to wiem, ale są dwie wersje screen blastera dają różne częstotliwości, nie wiem jaką daje mój, ale jest to ta mniejsza ;)

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

20

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

tdc: jedna wersja screenblastera miała programowalny oscylator, podłączało się go pod port joy/mysz i ustawiało programowo z aplikacji..

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

21

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

A no widzisz - zapewne o to chodziło bo ja nie ukrwam nie miałem pojęcia czym się różnią.

800XL  XC12  LDW 2000  Portfolio  1040 ST, STE  Falcon 030 (Deskpro)  Jaguar
... oraz inne grzyby i Amigi :-P

22

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Zamontowałem sobie Centscreena 3.5.2 i wszystko wygląda prawidłowo, tzn w opcji menu set video mam centscreen'owy "wybieracz" natomiast pytanie jak zapisać taką rozdzielczość aby system się w niej uruchomiał? Bo za każdym razem uruchomiąjąc TOSa mam 640x480 a nie to co wybrałem. Probowałem Save Desktop ale nic nie daje, więc co?

23

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

xboot czy jakiś inny boot manager ci przypadkiem newdesk.inf nie nadpisuje?

=========================================
[www] https://nokturnal.pl
[ 16/32 bit Atari development wiki] https://bus-error.nokturnal.pl

24

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Niem mam boot managerów.

Odp: Falcon - wyzsza rozdzielczosc

Centscreen musi być w auto i musisz nim podpiąć rozdziałkę którą sobie utworzyłeś pod którąś z systemowych.

Wygodniejszy w użyciu jest chyba Videl Inside albo Videlity.

Ostatnio edytowany przez Adam Klobukowski (2011-01-20 11:10:13)

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio