1

Temat: Atari, jaki monitor podłączyć?

Witam serdecznie.
Jest to mój pierwszy post na tym forum, mam 35lat więc jak mozna się domysleć dorastałem za tych starych dobrych 8bitowych czasów.
Postanowiłem więc uruchomić na dobre atari trochę poprogramować, bo często to kiedyś robiłem. Co mam:
Atari 65xe moje ale uszkodzone na dobre wogole sie nie odpala
Atari800xe od mojej dziewczyny w ładnym stanie ale ma uszkodzony GTIA testowałem już programikiem MacGyver'a
Atari130xe z uszkodzona klawiaturą, z którego przełoze płytę do 800xe i na tym bedę pracował.

Dostałem od kumpla jakis stary telewizorek ale obraz jest straszny podłaczam go jakims kablem który wogóle sie w gniazdach nie trzyma jakiś chyba od wideo.

Mam pytanie jak w tych nowoczesnych czasach podłącza jakis monitor/telewizor, mogę kupić np jakiś monitor VGA ale jak go podłaczyć, lub też mały telewizorek 14" tyle że jakim kabelkiem czy przejśćówką?
dzięki za ewentualna pomoc.
pozdrawiam

2

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Znalazłem na forum takie coś
http://www.sklep.e-system.com.pl/go/_info/?id=1038
ale czy to działa z atari?

3

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Desmo, FAQ. Konwerter konwerterowi nierówny (to wszystko przez ten pieprzony filtr grzebieniowy). Pierw sporządź sobie kabelek - przejściówkę z DIN5 na chinch i podłącz do TV lub video z wejściem chinch (jak nie ma chinch tylko euro-scart, to robisz przejściówkę na euro) - wtedy zobaczysz, czy obraz się poprawił i potem zadecydujesz, czy konwerter to odpowiednia zabawka dla Ciebie.

___
Press play on tape...

4

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Jeżeli zdecydowałeś się na konwerter, to tutaj znajduje się link do konwertera, który na pewno dobrze współpracuje z Atari 8-bit (sam takowego używam), a tutaj tutaj masz kilka zdjęć, które pokazują jak to mniej-więcej wygląda. Na pewno nie jest to najtańszy dostępny konwerter na rynku, ale jako jeden z niewielu sprawdzony z Atari. Pamiętaj tylko, że najlepszy obraz z Atari uzyskuje się przez wejście S-VHS.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2009-03-25 07:22:55)

5

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Dziekuję Wam za odzew. Problem polega na tym że nigdy takich przejścówek nie robiłem. Jak byłby jakiś schemat to może bym dał radę. Kolega MacGyver pisze że najlepszy obraz uzyskujemy przez S-VHS, czyli nie na monitorze VGA a na jakimś telewizorku nowoczesnym?
Najbardziej zależałoby mi na tym, aby był to monitor VGA mógłbym wtedy postawić sobie go na biurku i spkojnie na to patrzeć. W skrajnych przypadkach kupie ten konwerter oraz jakiś telewizorek mały.

Proszę dorażdcie mi coś z własnego doświadczenia, ewentualnie zapłacę komuś za gotowy kabelek.

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Ja mam na biurku Atari XE, Mega STE i PC wszystko podpięte do LG Flatron M1921A-B2. Polecam bo zajmuje mało miejsca. A tutaj złącza
http://pl.lge.com/prodmodeldetail.do?ac … el=NOTHING

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2009-03-25 08:22:09)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

7

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

O fajne rozwiązanie, tyle że trochę duży ten monitorek no i cenka ponad 1200pln do peceta mam juz monitor więc spróbuje konwerter i VGA 15".  Ale dzięki za pomoc faktycznie sa możliwości aby nasza atarynka miała dobry obraz :)
ps. Pamiętacie może jak sie nazywa ten kabelek łączący atari z telewizorem poprzez modulator?  Bo kupiłem wczoraj taki jak się wideo z telewizorem łaczyło i guzik to dało wtyczka do atari jest trochę za duża i wszystko się rusza obraz słaby :(((

8

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

desmo: chodzi o wypuszczenie z Atari sygnału S-VHS i wpuszczenie go do konwertera (ten, który podałem ma taką możliwość) a do wyjścia konwertera podłączasz (S)VGA - to miałem na myśli i takowe rozwiązanie posiadam.

9

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

OK. Kupię ten konwerter ale ciekawe czy będą go jeszcze mieli na tej stronce co podałeś. A skąd popbiera się sygnał S-VHS? z gniazda monitorowego?

10

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Atari w swoim gnieździe DIN5 posiada m.in.  osobne wyprowadzenie sygnałów Luminancji i Chrominancji... a to nie jest nic innego, niż sygnały zgodne ze standardem S-VHS.

Tutaj masz opis wyprowadzeń gniazda monitorowego Atari 8-bit.

Ostatnio edytowany przez macgyver (2009-03-25 09:37:29)

11

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Ryszard Mauersberg napisał/a:

[...] wszystko podpięte do LG Flatron M1921A-B2 [...]

Do którego złącza masz podpięte Atari i jaki sygnał? S-Video, czy zwykłe video? Mam taki sam monitor i po podłączeniu Atari (sygnał TV lub video) obraz nie wyświetla się normalnie. Tak jakby zrywało synchronizację. Obraz skacze i jest zniekształcony. Sądziłem, że to taki urok tego monitora, a tu widzę, że u Ciebie działa i stąd moje pytanie.

12

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Dzięki MacGyver, za info.
Znalazłem taki konwerter, którego Ty używasz
http://www.sklep.ochrona.gt.pl/go/_info … 372cb#menu
ja będą mieli dostępny to kupie, na aledrogo i w tym sklepie co wcześniej podawałeś już ne mają takich.

ps. Aha i jeszcze zapomniałem że muszę w 800XE wymienić GTIA, zastanawiam się o podstawce żeby ją wlutować ale skąd wziąć układ?

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Larek ,XE połączyłem "czinczem" do gniazda video i drugi do audio.
desmo ,istnieje również takie rozwiązanie    http://radiozet.allegro.pl/show_item.php?item=586386141 monitory "stare ale jare " i dają b.dobry obraz. A tutaj niezbędnik do zrobienia kabla   http://www.faq.msxnet.org/connector.html   :)

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2009-03-25 10:47:54)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

14

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Ryszard Mauersberg, super rozwiązanie chyba go kupie ciekawe czy za stówe pójdzie? Rozumiem że łącze kabelkiem czincz->czincz? a audio jak? ten monitor ma jakiś głośnik?

15

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Czyli zwykłe video. U mnie na takim połączeniu nie działa! Tzn. działa, ale obraz jest niepoprawnie wyświetlany. Po podłaczeniu przez złącze antenowe jest dokładnie tak samo. Ponieważ monitor/tv po podłączeniu sygnału z kablówki daje dobry obraz (z PC też), więc uważałem, że sygnał z XE jest coś nie za bardzo. Hmm, teraz to już sam nie wiem, co z tym fantem zrobić...

16

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Ja mam od kilku lat problem z podlaczeniem moich roznorakich komputerow do monitora VGA - używam kilku rozwiązań a chciałbym jedno kompatkowe. Chcialbym kupic jedno z dwoch:
1) konwerter RGB, YUV, S-Video, Composite  => VGA; to by musial byc taki scandoubler z wejsciem S-Video i Composite - a takowych nie widzialem,
2) monitor VGA z tunerem z w pełni działającym SCART'em - dużo jest takich monitorów ale czy ktoś wie o monitorze z tunerem nie sprawiającym kłopotów z RGB (zależy mi aby podłączać STeka/Amige/Amstrada).

17

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

macgyver napisał/a:

sygnały zgodne ze standardem S-VHS.

Raczej S-Video, S-VHS to nieprawidłowa nazwa dla tego złącza.

http://www.5oft.pl/

18

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Ok, dzięki za sprostowanie ;)

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

desmo po stronie Atari jest niazdo DIN 5, po stronie monitora czincz video i czincz audio, lub DB9 którego rozpiske sygnałów masz w drugim linku
monitor Philips 8833-II. Taki kabelek musisz zmontować i cieszyć się "atarynką" :)
Larek pomierzyłem przejścia żył i jest chyba standard tzn DIN   1 - audio , 3 - GND i 4 - video / numeracja patrząc z przodu wtyczki i licząc górą od lewej do prawej/. Obraz jest dobry , nie skacze  co miałem na kablu S-Video.

Ostatnio edytowany przez Ryszard Mauersberg (2009-03-25 14:21:24)

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

20

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

No to kiszka... Albo mój monitor jest wadliwy, albo Twój jest za dobry :/
Muszę to jeszcze dokładnie posprawdzać. Atari jest ok, bo ten sam efekt miałem na kilku egemplarzach komputera, które z kolei działały na innym TV bez problemu. Myśląc, że tak musi być, już to sobie odpuściłem. Teraz problem wrócił i mnie z lekka gryzie ;)

21

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

acha, a jakie atari konkretnie?
bo one sie troche roznia - takze i tym kawalkiem
jedne maja wyjscie luma chroma, inne maja tylko composite chroma
i to bez wzgledu na opisy gdziekolwiek je znajdziecie

przechodze na tumiwisizm

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Candle a jak je rozróżnić?

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

23

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

wczoraj robilem oscylogramy dla electrona
mialem tylko do dyspozycji atari z modyfikacja super-video i bez modulatora (wyjety), oraz atari bez ECI
to drugie nie mialo wyjscia luma jako takiego - byl tylko zespolony sygnal video i chrominacja
ze kozystam ze zlacza s-video to efekty bylo rowniez widac
na jednolitym skad inad tle basica jest siatka punktow

przechodze na tumiwisizm

24

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

O, to bedę musiał to sprawdzić. W podłączanie do tego  monitora bawiłem się przez chwilę zaraz po jego zakupie, czyli ponad rok temu. Podłączyłem kilka atarek - 130xe i chyba dwie 65, ale teraz już nie pamiętam, czy te ze złączem ECI, czy bez (jedna chyba bez). Ale z pewnością wszystkie łączyłem przez zwykłe video, czyli composite oraz tuner tv. Będę miał chwilę czasu, to się znowu za to wezmę.  Monitor fajny, a gdyby mi z nim Atari współpracowało, to byłby jeszcze lepszy.

---edit---
Wejście video w monitorze jest chyba ok, bo przed chwilą podłączyłem PSP i obraz ani drgnie...

Ostatnio edytowany przez larek (2009-03-25 23:07:16)

25

Odp: Atari, jaki monitor podłączyć?

Witam
Nareszcie kupiłem za Waszymi radami Monitor PHILIPS CM 8833-II super działa obraz ostry kolorki super i dzwięk jak się należy. Jestem bardzo zadowolony.
dzieki za pomoc