Temat: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

Właśnie odkryłem że moje 800XL nie jest z tych nowszych - ani śladu Freddiego - raczej trudno przeoczyć - z 40-nóżkowych zidentyfikowałem GTIA, ANTIC, CPU, PIA, POKEY... - no i znalazłem tą nieszczęsną linię opóźniającą. Z wymagań wstępnych rozumiem że VBXE mogę sobie darować? Co jeszcze w kwestii rozszerzeń nie da rady? Można jakoś to obejść czy mam drugą atarkę kupić? (szkoda bo lubię 800XL, a celować w taki z Freddiem jest trudno...)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

2

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

Wydaje mi sie ze nie bylo (poze moze prototypami) 800XL z Fredkiem. A ten niby 800XLF to jest jakis hoax.

3

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

800XL-ek z Fredkiem jest całkiem sporo. 800XLF to mój wymysł, taką dałem roboczą nazwę schematu dla odróżnienia od 800XL bezfredkowych. Takoż 800XLSR, choć w tym wypadku SR pochodzi od "SECAM ROSE" - napisu na płycie głównej 800XL w wersji SECAM.
Linia opóźniająca nie ma znaczenia przy VBXE, służy ona do sterowania pamięcią dynamiczną wymagającą określonych przebiegów czasowych sygnałow sterujących _CAS i _RAS.
Główny szkopuł to ten, że VBXE wymaga taktowania 14,1875MHz i 3,54MHz, a w 800XL jest tylko 3,54MHz. Problem można ominąć usuwając kwarc 3,54 i wstawiając 14,1875 z podziałem przez 4 tak jak jest to zrobione w schemacie zastępczym Fredka tutaj. Ale tu już musi się wypowiedzieć sam electron.

Ostatnio edytowany przez jer (2009-03-30 10:36:26)

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

4

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

Ok, czyli zakładając że da się taką operację przeprowadzić, mógłbym tam może wstawić VBXE. A co jeszcze za sobą niesie brak Freddiego? Jakieś problemy z rozszerzaniem pamięci?

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

5

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

Ja mam 1 MB wg schematu Pasia w 800XL bez Freddiego. Jedyne co, to musisz zrobić modyfikację przy linii opóźniającej. Wszystko działa jak należy :)

6

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

800 xl bez freda to IHMO nalepsze ATARKI jesli chodzi o wspolprace z kostkami simm.. niegdy nie musialem kombinowac - zawsze dzialalo od pierwszego strzalu..Fakt - jest z nimi najwiecej roboty ale warto :-)

serdecznie proszę o maile na lotharek@lotharek.pl z tematem ATARIAREA - inne formy komunikacji zawodzą...
"The worth of all people is dependent on how they spend their life making contributions" - Kano Jigoro
FKMC /Fan Klub Malej Czarnej/   @Grey

7

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

A to może być jakaś większa pamięć? Ciężko znaleźć jedynkę :) Jakie czasy dostępu mają być? I były jakieś jeszcze czary jedno/dwustronne, tyle pamiętam....

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem

8

Odp: Linia opóźniająca zamiast FREDDIEGO - po ptokach?

O Pajero widzę kupił 20 sztuk nieznanego autoramentu :)

The problem is not the problem; the problem is your attitude about the problem