Temat: naprawa Atari STE

Witam!
Stałem się posiadaczem dwóch Atari 1040 STE. Niestety jedna z nich po włączeniu nie bootuje poprawnie, pojawiają się czarno białe pionowe pasy i tyle. Wykluczyłem uszkodzenie pamięci, dzieje się tak także z pamięciami z drugiego egzemplarza. Natomiast druga Atarka ma problem z obsługą portu dżojstika (nie reaguje na kierunki, działa strzał w porcie dżojstika, sprawdzałem port myszy w grze "Bubble Bobble" i drugim graczem moge sterować prawidłowo. Ponadto czasem nie chce się ta atarka właczyć i dopiero jak nią potrząsnę zaskakuje. Wg mnie jakieś zwarcie w okolicach zasilacza. Dodatkowo ma ona potrzaskaną obudowę (połamana górna pokrywa w kilku miejscach w okolicach przykrywajacych klawisze). A teraz garść pytań związanych z uruchamianiem sprzętu:

1. Atarka nr 1 (z paskami): proszę o pomoc w uruchomieniu sprzętu, naprowadzeniu na najczęstszą przyczynę takiego zachowania itp sugestie. Sprawdziłem zasilacz, pamięć i procesor przełożyłem do drugiego STE i działa więc jest to problem innego układu.

2. Atarka nr 2: gdzie szukać problemu z dżojstkiem?

3. Proszę praktyków o sugestie jeśli chodzi o klejenie obudowy STE (super glue się nie sprawdza)

4. Może ktoś z okolic Opola jest w stanie pomóc uruchomić te sprzęty albo chociaż z dwóch złożyć jeden w pełni funkcjonalny?

2

Odp: naprawa Atari STE

Przede wszystkim spróbuj docisnąć (ostrożnie :) ) układy na płycie.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-04-05 16:21:28)

Było miło :) Do widzenia.

3

Odp: naprawa Atari STE

artik-wroc napisał/a:

Przede wszystkim spróbuj docisnąć (ostrożnie :) ) układy na płycie.

Nie pomaga, wszystkie chipy w podstawkach były delikatnie wyjęte i włożone na swoje miejsca zanim poprosiłem o pomoc. Niektóre zamieniłem pomiędzy maszynami, co nie zmieniło zachowania tychże.

Odp: naprawa Atari STE

Proponuję wyjąć TOS z tej botującej i włożyć do tej z paskami.

Wiedza na temat tego co było jest niezbędna w celu właściwej oceny tego co jest obecnie ,oraz kształtowania tego co będzie póżniej.

5

Odp: naprawa Atari STE

Sprawdź czy gniazda dżoja są dobrze przylutowane (tzw. zimne luty). Popraw lutowanie gniazdek i wtedy sprawdź.

6

Odp: naprawa Atari STE

Odnośnie klejenia obudowy: przerabiałem to z użyciem Kropelki. Generalnie daje radę, nawet się to potem trzyma. Ciężko jest jednak dopasować do siebie kawałki tak, żeby ślad klejenia był jak najmniejszy. U mnie się nie udało, ale możesz spróbować takiej techniki:
Składasz części na sucho, upewniasz się, że leżą idealnie, i dopiero wtedy wpuszczasz kroplę kleju od wewnętrznej strony obudowy. Można leciutko poruszać, żeby lepiej wsiąknął w szczelinę. Powodzenia.

7

Odp: naprawa Atari STE

Sukkor_benoth napisał/a:

Sprawdź czy gniazda dżoja są dobrze przylutowane (tzw. zimne luty). Popraw lutowanie gniazdek i wtedy sprawdź.

Chyba to nie zimne luty. Podłaczyłem klawiaturę od w pełni działającego 520STFM i efekt taki sam, prawdopodobnie jakieś uszkodzenie na płycie