Temat: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

Kolejny temat w związku z byciem świeżo upieczonym właścicielem TT-ki :D

w kompie mam TOS 3.06 niemiecki, na dysku zainstalowana jest nakładka/desktop(dobrze rozumiem?) Thing.
Chcę sobie poinstalować wszystko po swojemu (co nieco wiem z czasów zabawy STE, że obowiązkowo trzeba NVDI, itp...) i nie do końca wiem jak to wszystko ogarnąć.

Zależy mi na możliwie dużej wygodzie (estetyce również) i kompatybilności z oprogramowaniem użytkowym/grami.

Razem z Falconem 030 ukazał się MultiTOS (wielozadaniowy TOS, brzmi zachęcająco), ale warto/trzeba iść w tą stronę i jak to działa na TT?
Skądinąd jest też Magic, Mint... To są systemy, czy nakładki na TOS? Na dyskietce z MultiTOSem też widnieje nazwa MINT gdzieś w plikach, jak to więc jest?
AES to jakiś desktop, podobnie jak Thing?

Co tak naprawdę warto zanstalować w sensie systemu/nakładki/desktopu, żeby się nie narobić z tym za bardzo, mieć ładny, wydajny, stabilny i KOMPATYBILNY system?
(10 MB ST-RAM, 4 MB TT-RAM)

Jeszcze jedno pytanie: jak sprawić, by TT-ka nie bootowała się z HDD, tylko wskoczyła do GEM-a? Przytrzymywałem ALT, shift, control, itp. ale to nic nie daje ;)

Heeelp ;)

P.S.
Linuxa/BSD nie chcę, hobbystycznie postawiłem już Debiana na A1200 z 030@50MHz ;)


EDIT:

OK, wiem już trochę więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Atari_TOS ;)

Także poproszę o sugestię tylko który desktop najlepiej się sprawuje zamiast GEM-a, czy warto instalować Magica, jak się ma do tego wszystkiego MultiTOS, czy warto zastąpić std. AES itp. ;) Bo dalej trochę się to wszystko miesza w głowie a wszystkich opcji testować nie chcę ;)

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-04-24 14:32:39)

2

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

Na początek proponowałbym ColorTOS, czyli kolorowe ikony. Niby mało, a cieszy :)
http://www.ettnet.se/~dlanor/index.htm
Niestety gryzą się z NVDI, ale zawsze można zainstalować Warp9 zamiast NVDI.
Ikony na pulpicie oczywiście można sobie podmieniać na dowolne (tak jak w TOS 2.06) poprzez pliki deskicon.rsc (mono) i deskcicn.rsc (color). To tak dla odświeżenia pulpitu :)
Co warto zainstalować, to w dużej mierze kwestia gustu. Ja np. nie jestem zwolennikiem Magic'a.
Od MiNT'a są tu fachowcy, którzy z pewnością potrafią wykazać jego plusy (największy to ten, że system najbardziej aktualny ze wszystkich).

Było miło :) Do widzenia.

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

MultiTOS to MiNT + AES. Polecam MiNTa 1.16 i XAAES. Nie będzie to specjalnie szybkie, ale ot chyba najlepsze co można z TT zrobić.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

4

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

A skąd wziąć MiNTa 1.16? To ten z MultiTOS, czy może EasyMiNT?

5

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

EasyMiNT poprowadzi "za rękę" przez proces instalacji. Polecam dla niewtajemniczonych.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-04-24 15:54:35)

Było miło :) Do widzenia.

6

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

OK, EasyMiNT wygląda zachęcająco... Ale jak z kompatybilnością, stabilnością, itp.? Żeby nie okazało się, że jednozadaniowy TOS 3.06 z jakimś fajnym desktopem to najpewniejsze rozwiązanie dla większości software'u? ;)

I co zrobić, by TT nie bootował się z HDD, tylko wszedł sobie normalnie do GEM-u TOS-owego?

Ostatnio edytowany przez Jacques (2009-04-24 16:02:44)

7

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

Jacques napisał/a:

Żeby nie okazało się, że jednozadaniowy TOS 3.06 z jakimś fajnym desktopem to najpewniejsze rozwiązanie dla większości software'u? ;)

Moim zdaniem TAK :)

Było miło :) Do widzenia.

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

Jacques: jakiś bootmanage, najlepszy jest chyba Xboot.

Atari: FireBee, (Falcon030 CT60e SuperVidel SvEthlana CTPCI), TT, (520ST Pak030 Frak PuPla Panther), (520ST 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx SC1435), (1040STFM UltraSatan SM124), (1040STE 4MB ST RAM 8MB TT RAM CosmosEx NetUSBee SM144 SC1224), 260ST, 520 ST+, (MEGA ST SM125), (65XE Rapidus U1MB VBXE SIDE2 SIO2PC), (Jaguar SkunkBoard), Lynx II, 2x Portfolio

9

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

U mnie działa "Ctrl". Można też nacisnąć "D" gdy się pojawi lista partycji i zacznie się bootować z dysku D (analogicznie A i inne partycje) - może nie działać z każdym sterownikiem dysku.

Ostatnio edytowany przez artik-wroc (2009-04-24 16:18:33)

Było miło :) Do widzenia.

10

Odp: TT030 - jaki system/nakładkę zainstalować?

Rzeczywiście, działa wybór klawiszem partycji z której ma się bootować :) Sterownik dysku, który mam zainstalowany   to Hushi, czy jakoś tak...