Temat: Badanie układów

Nie potrafię opowiedzieć co chcę zbyt szczegółowo i nie jestem elektronikiem, więc może być niemerytorycznie ale dowiedziałem się, że mój kolega w pracy ma techniczną możliwość badania układów (Notabene pracujemy razem z rok i dopiero ostatnio dowiedziałem się, że ma bakcyla na stare komputery jak zademonstrował napisanego przez siebie w VHDLu spektruma na xilinxie. Oryginalnie jest komodorowcem, ale ja już go przeciągnę na właściwą stronę ;p).

Otóż posiada on urządzenie w które można włożyć układ i (w uproszczeniu, tak jak ja to zrozumiałem) napisać w VHDLu "program", który udaje środowisko w jakim układ pracuje przy okazji zgrywając co pojawiło się na outputach. No i pytanie czy przydatne do czegokolwiek mogłoby być zbadanie w ten sposób atarowskich układów (ANTIC? GTIA? POKEY?). Oczywiście potrzebny byłby dawca, ale z tym chyba nie będzie problemu. Jakby co ja wszystko mogę zaaranżować. On badał już 6510 i inne komodorowskie układy. Czy w ogóle robił ktoś coś takiego z atari?

Ostatnio edytowany przez laoo/ng (2009-04-30 09:47:24)

2

Odp: Badanie układów

Obiecanych schematów nie widać, a byłyby one łatwiejsze do uzyskania i bardziej kompletne, niż reverse-engineering.

Nie wiem, co więcej może dać r-e wyjętych układów w stosunku do programowego r-e układów siedzących na swoim miejscu. Interesująca byłaby opinia kolegi na ten temat.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE

3

Odp: Badanie układów

Ma to sens w przypadku czystej "cyfrówki". Dla układów analogowych, analogowo/cyfrowych nie jest to wcale proste lub jest wręcz niemożliwe.

STYMulator JIL ST YM2149 mjuz:k @ gnu/linux
SIUP (SIo2Usb2Pc) - SIO2PC USB Edition
PIN ready logo
3M / InD: ... na kasetach były zabezpieczenia w postaci tzw. "mikropierdnięcie" ...

4

Odp: Badanie układów

jesli moze zrobic dekapsulacje to fajnie, jesli tylko symuluje srodowisko i bada uklad matodami wyzwanie odpowiedz, no to mniejsza przydatnosc, ale mysle ze wciaz lepiej miec cos, niz nic

przechodze na tumiwisizm

5

Odp: Badanie układów

Nie wiem co dokładnie znaczy dekapsulacja, ale te urządzenie pewnie tego nie robi. Ono generuje wektory wymuszeń i bada co układ odpowiedział, resetując układ i powtarzając proces w pętli dochodząc za każdym razem o jeden cykl dalej.

Nie wiem wszystkiego, ale wciąż wydaje mi się, że nie wiadomo dokładnie co układy robią w konkretnych cyklach. Na atari-age wciąż są aktywne wątki chociażby na temat antic-timings i ludziki wciąż nie są 100% pewni kiedy dokładnie co się dzieje, a i pokeydoc Foxa ma w kilku miejscach znaki zapytania i niedopowiedzenia (a i błędy może też, bo kolega łapał się za głowę, jak oglądał te schematy :))

Póki nie ma schematów, taka wiedza zawsze zbliża nas do napisania układów, a w konsekwencji i całej atarki w VHDLu.

POKEYa mam. Potrzebowałbym do badań ANTICa i GTIA. Czy któryś z elektroników dysponowałby tymi układami z jakiś rozbebeszonych atarek? GTIA wydaje mi się, że może być nawet "skaszanione", bo to w naszym przypadku nie ma chyba żadnego znaczenia.

Jasne, że nie jest to ultimate solution, ale skoro można to zrobić, to czemu nie próbować?

6

Odp: Badanie układów

laoo, daj adres do wysylki na maila...

przechodze na tumiwisizm

7

Odp: Badanie układów

laoo/ng napisał/a:

(a i błędy może też, bo kolega łapał się za głowę, jak oglądał te schematy :))

Te schematy rysował laik, czyli ja. Uwagi mile widziane.

https://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE