1

Temat: Przesunięte kolory po Super Video

Zrobiłem sobie mod Super Video w moim 65XE. Na początku Obraz po Composite był w tą charakterystyczną siateczkę, a po S-Video telewizor nie chciał złapać obrazu. Doświadczalnie sprawdziłem, że Chroma ma za dużą amplitudę. Po zmianie R201 z 6,8k na 36k pojawił się obraz. Problem jest taki, że Chroma "rozjeżdża się" z Lumą. Kolor jest przesunięty o jakieś 2 piksele w lewo i 1-2 linie w dół. Po Composite nic się nie rozjeżdża. Wywalenie modulatora nieco poprawiło jednolitość kolorów, ale nie zmieniło przesunięcia. Może ktoś wie, jaka jest tego przyczyna i jak to ewentualnie skorygować. Nie wiem czy przed modyfikacją było lepiej, bo TV nie łapał obrazu po S-Video, prawdopodobnie też przez zbyt wysoką amplitudę Chromy. Załączam zdjęcia. Mam nadzieję, że ktoś już się z tym spotkał i pomoże mi rozwiązać ten problem.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)

mały

http://img34.imageshack.us/img34/2372/dsc02219.jpg
http://img34.imageshack.us/img34/8120/dsc02217.jpg

2

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

jak moze sie przesunac w dol??
i jak sprawdziles doswiadczalnie?

przechodze na tumiwisizm

3

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

Z przesunięciem w dół też się zdziwiłem, ale tak właśnie jest. Może tego dobrze nie widać na zdjęciu, ale na ekranie basica jedna linia na górze jest szara i jedna poniżej zamiast czarna jest niebieska. Ale powiedzmy, że byłbym skłonny to zrzucić na telewizor. Coś mi tam gdzieś się w głowie tłucze, że atarka generuje niestandardowy obraz i może się TV gubi. Jak wrócę z pracy, to wrzucę zdjęcie z Black Lamp. Tam dobrze widać, że kolor ucieka w lewo i w dół. Co do poziomu Chromy, to po jej odpięciu TV pokazywał obraz. Potem wstawiłem na wyjściu potencjometr i sprawdzałem czy po obniżeniu poziomu TV złapie obraz. No i złapał - najpierw skrajnie przejaskrawiony i pulsujący, ale potem w miarę zmniejszania poziomu Chromy zrobił się już dobry. Sprawdzałem kilka konfiguracji z potencjometrem zamiast R201 - w szereg, za nim w roli dzielnika. Zostało w końcu tak jak jest 36k zamiast 6,8k. Generalnie jak bym nie próbował kolor jest zawsze tak samo przesunięty.

4

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

To, że jedna linia na górze i na dole jest inna to normalne, bo w systemie PAL występuje coś takiego jak uśrednianie kolorów sąsiednich linii. Być może poprzednio nie rzucało się to tak bardzo w oczy.

pomidor

5

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

jedna niebieska druga szara powiadasz... standardowy problem przy niektorych c1084..
niedopasowanie toru chrominacji juz w samym odbiorniku

przechodze na tumiwisizm

6

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

Czyli to przesunięcie koloru jest wynikiem niedopasowania impedancji? Czeka mnie teraz pewnie wymiana kabli i przelotki S-Video -> Scart. Macie może pomysły gdzie jeszcze można szukać problemu? Wyjąłem z szafy drugie Atari i tam też ten efekt jest widoczny, ale dużo słabiej. Pewnie trochę, bo jest bez Super Video i podłączałem przez Composite.

7

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

jesli mialbym od czegos zaczcac, to od zmiany tv - chocby testowo

przechodze na tumiwisizm

8

Odp: Przesunięte kolory po Super Video

Też bym proponował sprawdzić na innym a najlepiej nowym odbiorniku TV. W starych telewizorach rozjeżdża się zbieżność kolorów i może powodować taki efekt.

1088XEL i inne XL, XE, ST.