Temat: CIO i SIO

witam! gdzieś kiedyś widziałem taką stronę wiki na której był w zwięzły sposób opisany SIO i CIO... Ktoś kojarzy tę stronę - proszę o link.

2

Odp: CIO i SIO

atariki.krap.pl

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

3

Odp: CIO i SIO

Jelonek mówi prawdę. Zwięźle i precyzyjnie.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

4

Odp: CIO i SIO

dzięki! najciemniej pod latarnią...

możecie mi Panowie polecić jakąś dokumentację opisującą komunikację po złączu Peripheral? chodzi o opis komend wysyłanych do stacji dysków po złączu szeregowym atari... format danych i kolejność, wiecie.

5

Odp: CIO i SIO

atariki.krap.pl

KMK
? HEX$(6670358)

6

Odp: CIO i SIO

Drac030 pisze prawdę. Zwięźle i precyzyjnie.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

7

Odp: CIO i SIO

nie czytałem jeszcze dokumentacji do Sparta DOS X, możecie mi powiedzieć czy Sparta dodaje jakieś dodatkowe polecenia do sio i cio?

8

Odp: CIO i SIO

To przeczytaj.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

9

Odp: CIO i SIO

choćby FSEEK, FTELL, FILELENG, FPRINTF, FCLOSEALL (na podstawie sdx-programming.pdf)

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

10

Odp: CIO i SIO

pytam bo zastanawia mnie kwestia jak bez przeróbek sprzętowych można obsługiwać duże dyski większe niż flopy... wybór padł na Spartę...

11

Odp: CIO i SIO

Sparta (DOS X), to jednak jest rozszerzenie sprzętowe.

12

Odp: CIO i SIO

E tam, to standardowy Cartridge, a nie przeróbka sprzętowa. Poza tym, zawsze mozna zaladowac Sparte (choc nie bedzie to Sparta X) z dysku i tez zadziala.

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

13

Odp: CIO i SIO

pecus: sparta z dysku nie bedzie obslugiwala fprintf i innych rzeczy - tj. biblioteki i relokowalnych binarek niet... a to jednak sporo zmienia

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

14

Odp: CIO i SIO

Ale mowa jest tylko o obsłudze dysków wiekszych niż standardowe flopy, a to zadziała. Co nie zmienia faktu, ze Sparta X nie jest rozszerzeniem sprzętowym.... bo w takim razie są nimi wszystkie Cartridge z dowolnym oprogramowaniem (Moon Patrol też :) ).

Bla bla bla bla, bla bla bla. Bla bla bla - bla - bla. Blabla bleee.

15

Odp: CIO i SIO

bezrobotny napisał/a:

pytam bo zastanawia mnie kwestia

Weźmiesz ty w końcu przeczytasz hasło SIO z atariki? :P

KMK
? HEX$(6670358)

16

Odp: CIO i SIO

Pecus: Sparta DOS X jest rozszerzeniem sprzętowym, ponieważ wymaga sprzętu (bezinwazyjnego cartridge-a lub montażu wewnątrz), a nie opiera się na skopiowaniu samej części softwareowej jak to ma miejsce np. w wypadku MyDOS-a. Analogiczne jest to do Q-Mega - sam z siebie jest softem w (E)(P)ROM-ie, ale wymaga rozszerzenia na poziomie sprzętu.

17

Odp: CIO i SIO

mac: nie cwaniakuj. zalozysz qmega na karcie? taki missle command dasz rade, ale juz qmega...
chyba o taka wlasnie bezinwazyjnasc chodzilo.

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

18

Odp: CIO i SIO

jellonek: nie zrozumiałeś porównania - chodziło o konieczność instalowania sprzętu (niezależnie od tego czy inwazyjnie czy nie) aby "udostępnić" w przestrzeni adresowej 6502 sam kod.

W wypadku cartrigdrea z grami jest to oczywiście rozwiązanie sprzętowe, owszem, same gry dostępne w wersji "file", dostępne na nośnikach typu dyskietka czy nawet taśma są softem.

19

Odp: CIO i SIO

czyli gra, ktora byla by dostepna tylko w postaci carta, ze wzgledu na bankowanie w jego obrebie - i nie byla by dostepna jako jako "filówka" - tez byla by "rozszerzeniem sprzetowym" zgodnie z twoja definicja ;)
troche pokrecona definicja ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

20

Odp: CIO i SIO

Cartridge na którym znajduje się gra jest rozwiązaniem sprzętowym. Zatem w tej postaci mamy do czynienia z rozwiązaniem sprzętowym. Sam kod gry to oczywiście soft, tak jak kod Sparty czy Q-mega.

21

Odp: CIO i SIO

Panowie! na temat proszę, mam kartridż Spart DOS X, podpowiedzcie mi proszę co powinienem przeczytać, żeby dowiedzieć się czegoś na temat możliwości obsługi dużych dysków i twardzieli w atari...

22

Odp: CIO i SIO

http://atariki.krap.pl/index.php/SpartaDOS_X

Polecam szczególnie .PDF-y na końcu.