Temat: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

Witam,

Właśnie dzisiaj dostałem używana 1050 w stanie nieznanym. Próbuję sformatować dyskietkę (niejedną)
DSDD i wyskakuje mi błąd 144 lub 173.....wiem, wiem...nie mozna dokonać formatowania..

Środek nie wygląda na przerabiany.

Czy jest ktoś kto podjąłby się przejrzenia tej stacji i doprowadzeniu jej do stanu używalności ?

2

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

zdaje się że stacja 1050 nie formatuje w formacie DD, tylko E i S

*- TeBe/Madteam
3x Atari 130XE, SDX, CPU 65816, 2x VBXE, 2x IDE Plus rev. C

3

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

To jakich dyskietek potrzebuję ? Mam tylko DSDD ... różne próby nie pomogły....

Może jakoś łopatologicznie ktoś mi to wytłumaczy....

4

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

DSDD jest ok. Pod jakim DOS'em formatujesz?

5

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

próbowałem 2.0, 2.5, MYDOS 4.5/ 4.53 i nic...

Funkcją I lub P

6

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

No to nie za dobrze... :( pod DOS 2.0 lub 2.5 opcją "I" powinno dać się bez problemów formatować...
A tak zapytam: boczne wycięcie na dyskietce masz zaklejone czy nie?

7

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

Za dzieciaka miałem taką 1050, która nie formatowała. Śmigła dwa razy po wszystkich ścieżkach i dostawałem 173. Po jakimś czasie się pokapowałem, że wystarczy wtedy zapisać czysty katalog i dyskietka gotowa do użytku.

Hitler, Stalin, totalniak, SSman, NKWDzista, kaczor dyktator, za długo byłem w ChRL, wypowiadam się afektywnie.

8

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

larek napisał/a:

No to nie za dobrze... :( pod DOS 2.0 lub 2.5 opcją "I" powinno dać się bez problemów formatować...
A tak zapytam: boczne wycięcie na dyskietce masz zaklejone czy nie?

Niezaklejone :)  Z zaklejonym od razu daje znać.

Robię tak - z braku dyskietek z systemem:

1. 1050 ustawiona jako 1 - przełącznik stacji "po lewej" patrząc od tyłu
2. Przelotowo SI2SD z ustawionym obrazem DOS na D2
3. SI2SD D1 na OFF
4. QMEG ustawiony na kolejność boot 2F 1N ... czyli boot z D2 w trybie turbo a D1 ustawione na tryb normal - reszta nieważna
5. Po wgraniu dosa wybieram funkcję I lub P wybieram stację 2 bo jak wybiorę 1 to formatuje mi obraz ATR :)
6. 1050 zaczyna rzeźbić ze 3 razy ustawiając się na ścieżkę 0 i przechodząc po kolejnych ścieżkach.
7. Losowo po 2 lub 3 lub 4 nawrocie DOS wywala błąd 144 lub 173 - zależnie od DOS

Nie ukrywam, że dziwne jest to, że po podłączeniu SIO2SD przelotowo przez 1050 zawartość na wyświetlaczu jest
dziwnie blada w porównaniu do pracy prosto z komputerem. Są momenty, że jest OK ale zwykle jest blado.
1050 zasilam z nieoryginalnego zasilacza 9 AC o wydajności 1A, może to jest problem ?

9

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

Zajrzyj do dereatari do działu Serwis. Na priv poszła instrukcja serwisowa 1050.

Nikt nam lekkiego życia nie obiecał i słowa dotrzymał.
8bitów ; dereatari
Apple Hadware

10

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

BartoszP napisał/a:

Robię tak - z braku dyskietek z systemem:
...
Nie ukrywam, że dziwne jest to, że po podłączeniu SIO2SD przelotowo przez 1050 zawartość na wyświetlaczu jest
dziwnie blada

Oj, za dużo tych połączeń, przejść...

Blady wyświetlacz to objaw słabego zasilania SIO2SD. Ja bym stawiał na zabrudzone styki w gniazdach SIO stacji. Miałem taki sam objaw w gnieździe starego 65XE. Wystarczyło przeczyścić styki.
Co do formatowania, to już chyba więcej nie pomogę :(

Ostatnio edytowany przez larek (2009-07-15 12:56:20)

11

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

wydaje mi się że to możliwe że masz za słaby zasilacz. chyba przy formatowaniu jest potrzebne więcej energii.
miałem też problem ze stacją 1050, ale wystarczało ją przeczyścić. ja używam do zasilania, zasilacza z c64 ;).

12

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

A czy ktoś z Was byłby skłonny podesłać, na wymianę za inną albo zwrot, mi jakąś dyskietkę z nagranym dowolnym DOS ?
Taką aby sprawdzić czy 1050 w ogóle "dycha"....

13

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

Prześlij mi swój adres, to wyślę dyskietkę z dowolnym DOSem. Myślę, że klasyczny DOS 2.5 będzie najlepszy - tak na wszelki wypadek, ale mogę nagrać też każdy inny, jaki chcesz.

14

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

BartoszP - albo po prostu przyjedź na party w Głuchołazach - ktoś Ci pewnie zajrzy do stacji.

Sikor umarł...

15

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

Sikor..pomysł przedni ale niestety obowiązki wobec Rodziny czekają w tym terminie....

Może ktoś by się podjął naprawy/przejrzenia/reanimacji ?

16

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

larek: dyskietka dotarła - wielkie dzięki.

Test pokazuje:

1. Otrzymana dyskietka jest czytana - startuje DOS 2.5
2. Nie działa:
2.1. Kopiowanie dyskietki
2.2. Formatowanie poprzez I i P

Czy ma znaczenie, że dyskietka była wcześniej używana w PC ?
Jakieś inne pomysły ?

17

Odp: Atari 1050 - problem z formatowaniem....

Bartosz, jeśli dyskietka nie jest HD, nie ma znaczenia. O ile jest o.k.
Spróbuj, czy się formatuje w PC (jak masz stację 5,25") - najlepiej na 180KB (pod DOSem się da). Jak się formatuje, próbuj dalej:
1. Podłącz samą stację i sprawdź formatowanie (zasilacz mam nadzieję jest o.k.?)
2. Jak nie pójdzie - spróbuj zdobyć inny kabelek SIO (czasem to może być przyczyną, rzadko) i powtórz punkt 1.
3. Przeczyść styki w SIO w stacji i w komputerze i punkt 1.
4. Spróbuj ustawić prędkość obrotową - to, co pisał Jer i pkt.1
5. Jak nie pomoże - bierz stację na jakieś party lub podsyłaj do któregoś z elektroników (Piguła, Jer, Lotharek) - zajrzą na pewno i ze skóry nie obedrą...
Powodzenia

Sikor umarł...