1

Temat: Połączenie LAN między budynkami

Witam,

mam problem - potrzebuję połączyć dwa budynki w odległości 100 - 150m. W tej chwili jest to zrobione jako sieć WLAN, ale działa to mało stabilnie, a nie chcę w to wifi inwestować, bo przydałoby się też przerzucić kilka kabli dla linii telefonicznych, więc wykopki trzeba zrobić.

Wydaje mi się, że to może być zbyt duża odległość dla skrętki, a dodatkowo mogą się pojawić różnice fazy czy inne wyładowania. Z kolei światłowód wydaje się dosyć problematyczny i kosztowny, choć potem ma (chyba) same zalety. Ile może to kosztować? Bo chyba poza samym spawaniem lepiej byłoby to zlecić kompleksowo (mam 0 doświadczenia ze światłowodami, a słyszałem, że to medium dosyć wrażliwe przy instalacji). A może jednak skrętka np. z jakimś repeaterem czy innym wynalazkiem? Tylko czy to będzie bezpieczne elektrycznie?

Jakie jest Wasze zdanie - w co inwestować by uzyskać najlepszy wskaźnik jakość (bezobsługowość, stabilność i wreszcie prędkość transmisji) / cena.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

2

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Choć teoretycznie max bezpieczna odległość do transferu na skrętce to 100m, to osobiście przerzucałem kable bez żadnego wzmocnienia pomiędzy 150 a 200 metrów - przy dobrym kablu nie powinieneś zauważyć jakiejś istotnej różnicy na transferze. Oczywiście muszą być spełnione dwa warunki: dobry kabel (może kategorii 6-tej nawet, nie piątej) oraz dobrej jakości urządzenia na wejściu i wyjściu (ale bez przesady - nie musisz inwestować w routery CISCO, standardowe wystarczą).

Sikor umarł...

3

Odp: Połączenie LAN między budynkami

No w twoim wypadku moze dac rade skretka do zastosowac zewnetrznych, ale juz odleglosc jest troche sliska. Lepiej uzyc multi-mode fiber optic bo daje ci do 10GB na odleglosc to 600m.

4

Odp: Połączenie LAN między budynkami

jesli masz tylko taka mozliwosc - nie boj sie sam polozyc swiatlowod. kladziesz jak skretke, uwazajac tylko by nie wyginac przewodu pod katem 90° ;) i... i pozniej cieszysz sie ze wszystko zapiernicza jak ta lala.
sprzet na 1Gbit swiatlowod jest jeszcze w miare tani, tak wiec jesli tylko mozesz - zapomnij o skretce (dodatkowo przy tej odleglosci na powietrzu musialbys stosowac dodatkowo odgromniki, ale jesli zakopujesz go - raczej nie trzeba sie tym przejmowac).

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

5

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Proponuję spytać pana Gugla o modemy VDSL.
Wyciągają spore prędkości po kablu telefonicznym na duże odległości. Idzie po tym i telefon i Ethernet jednocześnie.
Uruchamiałem połączenie 2 oddziałów firmy w odległości 3km widzialnej - po kablach dzierżawionych od TP to chyba z 10 :)

6

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Jezeli na odleglosci 150m masz problemy ze 'stabilnoscia wifi' to radze przestac sie zajmowac sieciówka :)
Edit: no chyba ze to nie ty projektowales oryginalne wifi tam

Ostatnio edytowany przez mikey (2009-08-18 22:09:53)

7

Odp: Połączenie LAN między budynkami

150m utp 6 kategoria, kabel żelowy, lub ostatecznie żelowy 5 kategorii. Po dwoch stronach sw - pci 8 portowe. powinno byc zero strat. Ew. dwa mikrotiki, czyli radio na 5ghz - w dualu powinno wyrobic na takiej odleglosci co najmniej 30mbps rx/tx :)

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

8

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Dzięki za informacje.

A jak układać kable w ziemi? Kable, peszel, piasek - tak chyba zalecają. Jaka głębokość? 50cm - mniej, więcej? I chyba trzeba to jakoś pofałdować, bo pod wpływem temperatury to pracuje - nie wiem jaka jest temperatura ziemi.

mikey napisał/a:

Jezeli na odleglosci 150m masz problemy ze 'stabilnoscia wifi' to radze przestac sie zajmowac sieciówka :)

Niestety wifi robiła jakaś firma znajomego właściciela i nawet nie próbowałem w tym grzebać, ale z ciekawości dzisiaj spróbuję tam wejść i zobaczyć co to jest za sprzęt. :) W tej chwili raz w tygodniu trzeba to zresetować, żeby działało.

*EDIT* Faktycznie to VDSL wydaje się ciekawe - modem VDSL2 kosztuje ok. 300-500 zł (z tego co widzę to mają opcję master/slave czyli się ze sobą dogadają) i zapewnia parametry transmisji zbliżone do LAN 100 (symetrycznie 90Mbps) na odległość do 200m.

Ostatnio edytowany przez krzyc (2009-08-19 08:27:38)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

9

Odp: Połączenie LAN między budynkami

pin: podczas gdy po swiatlowodzie masz 10Gbit od reki dostepne, lub 1Gbit w tanszej postaci...
krzyc: do jakich zastosowan ma byc to polaczenie?
btw. jesli ma byc tanio - odpowiednie anteny + microtik z asteriskiem po obu stronach i masz zalatwona zarowno siec, jak i linie telefoniczne, bez kladzenia dodatkowych kabli...
i tak lepiej to samo zrobic po swiatlowodzie ;)

The UNIX Guru`s view of Sex:
unzip; strip; touch; finger; mount; fsck; more; yes; umount; sleep

10

Odp: Połączenie LAN między budynkami

jellonek napisał/a:

krzyc: do jakich zastosowan ma byc to polaczenie?

Firma ma dwa budynki. W jednym jest kilka linii tel. i internet. W drugim jest jedna linia tel. - niestety w tej miejscowości w najbliższym czasie TPSA nie zainstaluje nowej linii. Próbowałem też przenieść ISDN, ale znów brak możliwości technicznych. W jednym budynku jest dostęp DSL TP, 20 komputerów i serwer (pliki i aplikacja typu CRM do których prawie wszyscy w obu budynkach mają mieć dostęp). W drugim budynku jest 10 komputerów (a będzie pewnie więcej). Profil firmy nie wymaga szybkiego dostępu do internetu, ale konieczny jest w miarę szybki i stabilny dostęp do serwera (i w tej chwili nie ma stabilności).

Dlaczego nie wifi - w obu budynkach są centralki analogowe i przy obecnym deficycie linii (ratujemy się Sferią, ale na tym nie działa faks - ratujemy się faksem internetowym, ale... robi się za dużo kombinowania z tym wszystkim). Połączenie np. kablem da też możliwość łatwej, bezpłatnej komunikacji wewnętrznej. Jeśli chodzi o asterisk to czuję się za słaby (problem tzw. echa mnie rozwala) i za duża jest to inwestycja - z tego co wiem dobra karta kosztuje 2000 zł / sztukę, a takich kart przyda się kilka. A więc kopanie i tak przyda się, więc czemu nie położyć kabla do sieci. Wydaje mi się, że każdy kabel (zrobiony z głową) będzie lepszy od wifi. Jeśli chodzi o budżet to nie mam jakichś konkretnych wytycznych, ale nie ma co przesadzać - wiadomo, że nie jest to firma IT i wydatki na sieć uważa za stracone. :)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

11

Odp: Połączenie LAN między budynkami

jell - oczywiscie, ze swiatlowod jest najbardziej optymalny, lecz - ktos musi to pospawac, oraz dochodzi kwestia konwerterow swiatlowodowych a nie wiem, na jakie koszty firma moze sie narazic..hehehh

ADRES: pin@atari.pl - konto zlikwidowane. Aktualny adres: pin(at)atari8.info

12

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Jeżeli styknie Ci 10Mbit/s i musi być koniecznie kabel 150m, to można pomyśleć o BNC - zalety? Niski kosz kart Combo i akcesoriów - i do 30 punktów w linii BNC gwarantuje 185m, przy wpięciu 1x1 ztcw nawet koło 300m.

13

Odp: Połączenie LAN między budynkami

A ja bym obstawał za VDSL = telefon i siec po jednym...
Starczy nawet najgorszy istniejący kabel pomiędzy budynkami.

14

Odp: Połączenie LAN między budynkami

No na razie to VDSL wydaje się najtańsze i wystarczające. Czekam jeszcze na ofertę od profesjonalnej firmy na światłowód, choć podejrzewam, że mnie powali. :) A potem czas na decyzję.

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

15

Odp: Połączenie LAN między budynkami

swiatlowody, VDSLe to moze RONJA od razu a? :)

16

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Zainwestuj w swiatlowod i zawsze sie to przyda

17

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Monsoft napisał/a:

Zainwestuj w swiatlowod i zawsze sie to przyda

Ok. 5.000 zł światłowód (33 zł/metr wychodzi) + 10.000 zł formalności i przekopanie drogi - w profesjonalnej firmie. :)

O ile przekopanie drogi to nie problem ;) o tyle do światłowodu trzeba chyba mieć niezły osprzęt. Wiem, że na światłowodzie jednowłóknowym można zrobić wtyczkę zaciskaną. A na światłowodzie 8 włóknowym robi się to tak samo? Wykracza to poza moją wyobraźnię i nawet Google niezbyt mi pomógł. Co to znaczy spawanie światłowodu?

Można też kupić światłowód z zakończeniami z tego co wiem i to by rozwiązywało wszelkie problemy (poza tym, że trudniej byłoby to położyć).

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

18

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Ale światłowodu na telefony się nie uda wykorzystać bez dodatkowego sprzętu.

19

Odp: Połączenie LAN między budynkami

BartoszP napisał/a:

Ale światłowodu na telefony się nie uda wykorzystać bez dodatkowego sprzętu.

A telefony się puści po taniej miedzi - może nawet po skrętce... Chyba na taką odległość to im będzie wszystko jedno. A jak po kryzysie przyjdzie okres prosperity to będzie światłowód na centralkę ISDN 30B+D z VoIP, bo po 8 wiązkach to się przepuści wiele gigabitów - kwestia osprzętu. :P

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

20

Odp: Połączenie LAN między budynkami

krzyc napisał/a:

Co to znaczy spawanie światłowodu?

A co znaczy spawanie? :)

Jest to technologia łączenia przerwanych/złamanych włokien, przez odpowiednie
przycięcie,podgrzanie łukiem elektrycznym  i zespolenie.. Caly proces nadzoruje sie refraktometrem, badając czy odpowiednie
lambdy (dlugosci fal) przechodza przez spaw bez tlumienia.

Ostatnio edytowany przez mikey (2009-08-22 12:28:21)

21

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Spawaniem nazywamy też skrótowo proces klejenia włókien z użyciem specjalnego kleju.
Klej ten jest potem utwardzany przez wygrzewanie.

Ogólnie spawanie światłowodu to proces jego łączenia.

W światłowodzie każde włókno jest łączone osobno czyli dla wiązki 8-io włóknowej mamy 16 spawów.
Spaw jest liczony jako założenie końcówki (typowo obecnie SC ale są też inne typy) lub doklejeniem
kawałka światłowodu z fabrycznie założoną końcówką  czyli tzw. pigtaila.
Zaleca się zakończenie każdego włókna niezależnie od tego czy jest używane czy nie.
Z ciekawostek moge dodać, że polerowanie przygotowanego do klejenia/spawania włókna dokonuje się
na papierze o ziarnistości 3000.

Co do cen za swiatłowód, to chyba 33 zł za metr to dużo...

krzyc napisał/a:

.... bo po 8 wiązkach to się przepuści wiele gigabitów - kwestia osprzętu. :P

Jasne, nawet po 2 włóknach pójdzie 1GB co zapewni i sieć i  ISDN i VoIP ale koszty łącza są zdecydowanie
wyższe z okazji osprzętu. Magistrala ISDN 30B+D nie wymaga jakiegoś specjalnego kabla bo działa na
zwykłych kablach telefonicznych.

Ostatnio edytowany przez BartoszP (2009-08-22 12:55:15)

22

Odp: Połączenie LAN między budynkami

BartoszP napisał/a:

Spaw jest liczony jako założenie końcówki (typowo obecnie SC ale są też inne typy) lub doklejeniem kawałka światłowodu z fabrycznie założoną końcówką  czyli tzw. pigtaila.
Zaleca się zakończenie każdego włókna niezależnie od tego czy jest używane czy nie.

Czyli jak kupię zestaw do światłowodów - zaciskarka, obcinarki, papiery ścierne, złącza i ew. mikroskop do badania końcówek, to teoretycznie zrobię końcówki takiego światłowodu 8x bez spawarki, tak (przy założeniu, że jestem zdolny)? Bo w ten sposób zaoszczędzam ~3500 zł i jeszcze mam sprzęt do zaciskania i badania końcówek gratis. :)

Krzysztof [Atari 1040 STE + 65 XE]

23

Odp: Połączenie LAN między budynkami

Teoretycznie...spawarka, to ten podgrzewacz...ja mimo posiadania pod biurkiem ww. zestawu nigdy nie porwałem się na coś takiego...
Tak naprawdę kosztowna będzie nauka. Moim zdaniem taniej jest zainwestować w "spawacza", który dostarczy tez swoje złączki
i będzie miał reflektometr. Juz parę razy naszukałem się czemu światłowód nie działa. A tak jest GWARANCJA :)
Pytanie w jakich okolicach te roboty bo mogę polecić firmę spawającą. Jeśli to tajemnica to pisz na PW.

24

Odp: Połączenie LAN między budynkami

e tam, u klienta lezy SM gdzies 250m  z jakimis allegrotanimi konwerterami na RJtke Planeta, patchcord kupiony ze scinek elamatu. I dziala i takich kwot o jakich piszecie nie kosztowalo.

25

Odp: Połączenie LAN między budynkami

To jest tzw ghetto networking. Znam takich co maja 'datacenter' w piwnicy.
Z inzynieria to nie ma nic wspolnego.