Można już ją pobrać z repozytorium SVN ASMA, jeśli ktoś ciekaw
--EDIT--
@Cyprian: w ASMA jest jako SAP, ale jako że pod WASAP można wydłubać oryginalny plik, to wkładam oba w załączniki. :)
dzięki :)
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Jak napisać grę na Atari - cz. 8 Premiera ósmej części popularnej serii poradników Larka o tworzeniu gier na Atari już 28 lipca!
TONY - Ark of the Covenant Kontynuacja przygód Tony'ego na Atari 8-bit, bez przemocy, z naciskiem na spryt i eksplorację.
ABBUC Software Contest 2025: Zgłoszenia Sprawdź aktualną listę programów zgłoszonych do konkursu ABBUC Software Contest 2025. Termin mija 31 lipca!
Gopher2600 0.50.0 Nowa wersja emulatora Atari 2600 z usprawnieniami i nowymi funkcjami debuggera.
Steem SSE 4.2.0 już dostępny Nowa wersja emulatora Steem SSE z istotnymi usprawnieniami i nowościami
atari.area forum » Posty przez Cyprian
Można już ją pobrać z repozytorium SVN ASMA, jeśli ktoś ciekaw
--EDIT--
@Cyprian: w ASMA jest jako SAP, ale jako że pod WASAP można wydłubać oryginalny plik, to wkładam oba w załączniki. :)
dzięki :)
z tym że Paula nie ma FM.
z tego co wiem to z atrakcji to tylko ma modulację amplitudy jednego kanału drugim. czyli max dwa głosy AM
a będzie to ASMA jako natywny format czy razem z playerem?
raczej niezbyt, to są tylko cztery przetworniki DAC które są aktualizowane przez DMA o stały interwał czasu.
@Cyprian: oryginalnie muzyka w Near jest mono, player rozkłada ją fajnie na oba POKEY-e.
w sumie to rozgryzłem to w Audacity :)
tak jak wspomniałem, jest to fajny kierunek gdy demo zadziała na stockowej 130XE
Można już ją pobrać z repozytorium SVN ASMA, jeśli ktoś ciekaw. :)
git
ciekawe dlaczego takie poruszenie wsrod STkowcow :/ rodzina A8bit i Amiga maja ogromna przewage nad konkurencja.
osobiście wychowałem się na XL i potem na ST. W sumie to cieszy mnie to że amigowcy mają większy sentyment do Atari niż do swojej firmy.
Co do przewagi to w obszarze mojego działania nie widzę jakichś poważniejszych atutów w zabawkach typu amiga. Z punktu widzenia komputera to ST w kluczowych punktach było mocniejsze. No ale rozumiem że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.
Wiadomo że różnice konstrukcyjne (A8/Ami) musiały być, wszak projektowano je z myślą o innym procesorze, no i dzieliła je dekada. Nie wiem czy Miner wymyślał czy tylko kończył pracę nad bebeszkami A8, twierdzę jedynie że pakiet pomysłów tam zawartych inspirował go przy tworzeniu bebeszków do Amy. I nic więcej. :)
zgadzam się z tym że wielce prawdopodobne że Team Minera tworząc amigę opierał się na swoich wcześniejszych doświadczeniach z poprzednich firm.
Z tym że uważam że to nie przesądza o tym że A500 to następca A8.
Chciałem też zwrócić uwagę byśmy nie mitologizowali udziału Minera w XE czy A500.
Wie ktoś może czy oprogramowanie pod MIDI dla obu maszyn było tworzone przez te same firmy?
tak, Steinberg pierw tworzył na C64 a potem (zakładam że dzięki dostępnym złączom midi) przesiadł się na ST
znajdz 3 roznice:
hmm pierwsza różnica to płeć/wiek?
TO Atari
TA amiga
Antic tez tego nie potrafi :D duszki w atari to GTIA
dzięki za sprostowanie.
Napisałem że jest program coppera jest odpowiednikiem programu antica, a nie że jest to dokładnie to samo
no ale nie jest odpowiednikiem :) to jest zbieżność nazw
--EDIT--
w sumie jakby się bliżej przyjrzeć to są pewne podobieństwa, w obu maszynach jest przecież: "procesor", "pamięć", "układ dzwiękowy", "graficzny", "lista" :)
Adam, Copper nie jest odpowiednikiem Antic. W amidze Denise zajmuje się generowaniem obrazu.
Copper służy do modyfikacji dowolnych rejestrów sprzętowych amigi. Ma do tego dedykowaną listę zadań. Antic tego nie potrafi.
Antic za to zajmuje się generowaniem obrazu/duszków i ma do tego dedykowaną listę - tego Copper nie potrafi.
Antic pobiera dane z listy raz na linię (o ile mnie pamięć nie myli), Copper maksymalnie 113 na linię.
Inna idea, inne mechanizmy, inne zastosowania, jedyny wspólny element to lista zadań.
Adam, jakie podobieństwa pomiędzy Antic a Copper?
A czy kojarzy ktoś inny prócz Amig i Atari 8bit komp z lat 80/90ych który by miał 4 kanały dźwięku i sprzętowo (bez procka) realizowane mieszanie trybów graficznych na różnych wysokościach ekranu, a przy tym tak przewyższały "kolorowością" i elastycznością w kwestii rozdzielczości i overscanu ówczesną konkurencję?
Moim zdaniem to nie jest przypadek że pracowali nad tym ci sami ludzie. Choć niedawno czytałem że gdy Atari zatrudniło Minera to scalak od grafy dla VGS (2600) był już w zasadzie gotowy, a on miał go tylko zminiaturyzować i dodać jakieś rejestry czy coś tam tylko dokończyć. A nie jak wcześniej sądziłem zrobić go od zera.
ZbyniuR, jak dla mnie zbyt mocno naciągana teoria.
Zarówno pod względem dźwięku jak i obrazu układy Atari 8bit jak i Amigi są kompletnie różne. Nie ma tam wspólnego mianownika. Pewnie zaraz ktoś wspomni o display list i copper list - otóż ich jedyna cecha wspólna to podobna nazwa.
Miksowanie trybów graficznych to żadna unikalna cecha. W pewnym sensie jest ona popularna na ST (np. miksowanie midres i lowres w demach, technika overscan). Co do układu dźwiękowego to Miner nie przykładał palca do Pokeya.
Swoją drogą jakiś czas temu zauważyłem dziwny kult Minera. Sam zrobił Atari, sam wydziergał amigę. Niedługo pewnie dowiemy się że biegał po wodzie :)
A tutaj ciekawy cytat z pewnego wywiadu:
" The Atari 800's architecture evolved as an upgrade of the 2600. Conceived primarily by Steve Mayer, Joe Decuir and Jay Miner before"
troche ot, ale.. byłem na wystawie/prezentacji nowoczesnych komputerów na AGH w.. 1986 lub początek 1987. Były PC XT i Atari ST, Amig nie było. ST tak biły wtedy na głowę PC że szok. Był tam min Stefan Szczypka i prezentował skład gazet na Atari, muzykę. A pamiętam PC próbowały skrzeczeć Covoxami. To że ST nie była tak dobra multimedialnie jak potem Amiga sądzę że było za przyczyną tego że była adresowana do innego segmentu odbiorców. Mam trochę pism z tamtego okresu i widać min z ogłoszeń z Atari że miał to być komputer osobisty a nie konsola do gier. Zresztą dawna nazwa Jackintosh jasno określała jego przeznaczenie. Amiga poszła w gry/multimedia. Moim zdaniem obie drogi zawiodły bo jednego wygryzł PC a drugiego konsole.
od początku ST nie było targetowane jako konkurencja amigi (gdyż jej jeszcze nie było - były tylko czipsety) tylko konkurencja Mac'a. Tak było do 1987 roku (gdyż koncepcja A1000 była niewypałem) gdy Commodore przywróciła prawdziwą konsolową twarz amidze. To rynek, po 87' popchną ST i amigę do wzajemnej konkurencji.
Atari 400/800/XL/XE to TEŻ Miner a Amiga to przede wszystkim Miner.
ta, człowiek orkiestra a tak naprawdę fanbojowa życzeniowość :)
Przez Atari przewinęło się wielu świetnych inżynierów. Jak dla mnie jest to super sprawa że Atari wspomagały talenty typu Jobs/Wozniak, Shivjim, goście Epyx, Flare czy Miner. Ale szczerze mówiąc, ich poboczne projekty niezbyt mnie interesuję.
Wracając do 8bit Atari i A1000 to znajdziesz tam więcej różnic niż podobieństw.
z tego co wiem to team Minera dla Atari zaprojektował nie Atari XE czy 400/800 tylko dwa czipy Antic i TIA.
Tak więc oprócz jednego z designerów sprzętowych Atari - Minera, osobiście nie widzę tutaj powiązania z Amigą 500. (swoją drogą czytałem że A1000 była przygotowana przez team Minera a A2000 i A500 przez inny team Commodore)
Atari produkowało cała gamę sprzętów, które miały kompletnie różnych designerów - Pong/XL/Lynx/Jaguar/ST/Falcon.
Tak więc Atari to nie Miner a Miner to nie Atari
xxl napisał/a:konstrukcja Atari 800XL rozwinela sie w Amige 500.
Dokładnie. Wiele osób ma takie podejrzenia :D
Np. jest tam też odmiana 6520 i to aż 2 egzemplarze.
taaa a Apple Macintosh są rozwinięciem atarowskiego Ponga Jobsa/Wozniaka
lubię takie teorie spiskowe...
Tak jak paru przedmówców, nie podzielam waszego entuzjazmu amigą.
O ile notkę Lothatka o dostępnym rozszerzeniu uważam za ok, to już sentymentalne historie co kto i gdzie na amidze robił uważam za nie na miejscu.
Bałagan bałaganem, ale na dłuższe tego typu elaboraty lepsze są inne dedykowane tematyczne fora.
Dlatego też tutaj nie obnoszę się z tym że debugger w emulatorze amigi - WinUAE będzie wzbogacony o parę moich sugestii :P
pewnie klasycznie 5 minut :)
Jakie sygnał masz podłączone do tego isistatu?
Ja taki kabel będę montować, z tym że planuję zamontować tylko jeden przełącznik na pin Monochrome detection. Sygnały R/G/B/V/H będą wspólne.
mógłbym sprawdzić ale nie mam dzojstika.
w weekend kopsnę się na giełdę, może coś wygrzebię.
:)
Mega klaycznie - przelutowanie kości pamięci lub rozszerzenie pamięci. Artik chyba miał coś takiego.
znam temat Natami, śledzę go od lat. pamiętam że było tam sporo bzdurnych dyskusji na temat nowych bzdurnych instrukcji. Ale z tego co widzę ten rozdział jest już zamknięty.
Najważniejsze że mają gotowy rdzeń 68000 dla Cyclone, który działa na cudzym FPGA np Vampire600 i być może zadziała na MiST.
Mega STE ma sloty SIMM na 4MB ramu. By dołożyć więcej trzeba mieć rozszerzenie pamięci, np Marpet Xtraram+8 albo takie jakie montował Artik
Cyprian, tak half ton ram może być dodatkowym źródłem, ale to jest chyba tylko 16word'owa tablica pattern'ów a nie pełnoprawne źródło w pamięci. Tak mi się wydaje, choć nie używałem.
tak halftone ma 32 bajty. Jest to pewne ograniczenie ale w zamian dostajemy szybkość działania gdyż korzystanie z niego jest darmowe. Dzięki temu BLiTTER ST ma szybszy fillrate niż amigowy. Moją ulubioną funkcją HalftoneRam jest mapowanie wartości (halftone tablica). Ray/tscc użył tego do swojego Truecolor Fadingu.
Co do rysowania linii to powiedzenie, że atarowy blitter rysuje linie ale tylko poziomi i pionowe to jak powiedzieć, że ma się auto które jeździ tylko w tył;) Też słyszałem o próbach użycia blitter'a do rysowania dowolnych linii ale moim zdaniem to unicorn. Poza tym wątpie, że taka metoda była by szybsza od dobrze zoptymalizowanej procki rysującej linie opartej na cpu.
Założeniem blittera (Bit-Blit) jest dokonywanie operacji na bitach, jak dla mnie w ten zakres obowiązków blitter Atari idealnie się wpisuje. Jeśli chodzi inne algorytmy typu bresenham czy the fill carry-in to są one raczej spoza blitterowego zakresu :P
PS. demo byś jakieś napisał, Twoja wiedza się marnuje;)
im jestem starszy tym mniej mi się chce :)
można,
można je obie również podłączyć do ST/Falcona
atari.area forum » Posty przez Cyprian
Wygenerowano w 0.156 sekund, wykonano 10 zapytań