Przejdź do treści forum
atari.area forum
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
Nowy firmware 1.5 dla SDrive-MAX Ulepszony tryb szybki i poprawki kaset w nowej wersji firmware
Ice-T 2.8.2 Nowa wersja Ice-T dla 8-bitowego Atari już dostępna - poprawki i nowe funkcje
Galactic Panic - nowa przygodówka na ST Darmowa gra point and click na Atari ST - ponad 100 ekranów przygody.
Nowa wersja ARIFE Tool od PVBest73 Uaktualniono uniwersalne narzędzie do analizy obrazów ROM i dysków Atari
Echa Sommarhack 2025 Podczas szwedzkiego party Sommarhack zaprezentowano kilkadziesiąt produkcji,
Opcje wyszukiwania (Strona 17 z 49)
Macgyver: dobre relacje Polski z Moskwą są jak najbardziej możliwe. Potrzeba do tego tylko dwóch rzeczy:
1. Pozbycia się rosyjskich aktywów wywiadowczych w postaci rozmaitych panów Dukaczewskich z ich armią konfidentów do kupy.
2. Setki głowic jądrowych ze środkami przenoszenia o zasięgu obejmującym większość gęsto zaludnionego terytorium Rosji.
W takich warunkach można budować z Rosją dobrosąsiedzkie relacje, bo ta wschodnia satrapia szanuje tylko tych, którzy potrafią się odwinąć. Słabszym może zaproponować co najwyżej finlandyzację.
zaxon napisał/a:Albo inaczej, normalni, Miker, Syscall czy jak cie tam teraz zwia . W sumie sie dziwie ze jeszcze tu ich tyle zostalo zeby protestowac. Przeciez kto mial rece i nogi i troche rozumu to sobie dawno odpuscil , paszport zabral i wyjechal do normalnosci.
A ta "normalność", co to do niej wyjechali ci rozumni z paszportami, to gdzie właściwie się znajduje? W Kolonii? Na przedmieściach Paryża, w Malmoe czy może w Calais?
Czy np. ustawa uchylająca obowiązek kolędowania do urzędasów za zgodą na wycięcie drzewa na własnej posesji to niedobra zmiana? PiS ma może głupie, socjalistyczne pomysły, ale niech kto zaprzeczy, że wraz z tą ustawą wolności w Polsce przybywa.
Na pewno będzie taśma ze złączem micro-match do płytki. Z drugiej strony jest już kłopot, bo nie ma standardu na kabel db9-scart, a tym bardziej na YPbPr. Złącze HD15 (VGA) zaciskane na taśmę, o ile mi wiadomo, w ogóle nie występuje w przyrodzie.
Jak mogłoby być, skoro Atari tego nie chciało? :) Bo jakby chciało, to przecież w dokumentacji GTIA byłoby o tym wspomniane. To może dwa typy buga z późnych serii GTIA też trzeba emulować, bo ktoś z tego zrobił jakieś demko?
Jest gdzieś w ogóle opis tego buga?
Dzięki uprzejmości Jera sprawa już załatwiona. Dzięki Stryjek za gotowość.
Projekt ma już finalną nazwę - Sophia. Na wyjściu będzie RGB.
Ale właśnie na HIP nie ma co liczyć, bo mieszanie kolorów zachodzi poza Atari - w dekoderze PAL w monitorze. Nie ma dekodowania PAL, nie ma mieszania.
Dwa pytania:
1. Obraz wyświetlany w grafice 10 jest w oryginale przesunięty o 1 cykl w stosunku do innych trybów. Sądzicie, że należałoby ten błąd skopiować, czy poprawić? Przy założeniu, że do generacji dodatkowych kolorów bazujących na właściwościach systemu PAL się i tak z oczywistych względów nie nada.
2. Czy ktoś posiada w swojej kolekcji konsolę 5200?
A wykorzystać sygnał zegarowy z Clock Output nie łaska? W ogóle nie potrzeba wiedzieć wcześniej, jakie prędkości transmisji mogą się pojawić.
lemiel napisał/a:W USB Blaster się zaopatrzyć czy nie ma potrzeby?
Nie da się wykluczyć potrzeby wprowadzenia jakiejś poprawki w przyszłości, ale to wtedy można będzie o tym pomyśleć. Do tego czasu, myślę, USB Blastery nie znikną z rynku.
Śmieci na overscanie z prawej strony (w zalinkowanym wątku chodzi właściwie tylko o "schodek") nie widać, ponieważ skorygowane jest pozycjonowanie obrazu.
qbahusak napisał/a:@Simius, Zaprogramowałem zapodanym wsadem, lecz teraz tylko standardowe p@#$enie przy uruchamianiu i basic.
Chcesz na testy zobaczyć co się zrąbało?
A mam inne wyjście? :)
willy napisał/a:@Simius:
Na końcu zapewne masz jakąś tablicę wartości i pewnie DAC.
Nie wystarczy dać inne wartości żeby zamiast RGB wychodziło YPbPr ?
Tak byłoby najprościej, ale nie ma odpowiednich zasobów na tablicę. Kolory są generowane przy użyciu logiki.
Teoretycznie obie ramki powinny mieć 50Hz. Biorąc pod uwagę nominalną częstotliwość linii, kwarc powinien mieć 14,25MHz (15625Hz*228*4). Skąd wzięło się 14.252 pozostaje zagadką.
Dataszit FGTIA podaje, że częstotliwość sygnału OSC (2x częstotliwość systemowa) wynosi "typical 3.5625MHz", co oznacza, że kwarc miałby 14.25MHz. Mogę zmierzyć, jak jest w rzeczywistości, ale różnica między 14.25 a 14.252 mieści się w granicach tolerancji dla przeciętnej jakości kwarców (140ppm), więc pomiar nie musi dać jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jaka jest wartość nominalna.
Jak już tam jest VBXE, to właściwie po co? Byłby z tym tylko problem mechaniczny, bo płytka zasłania ANTIC, ale innych przeszkód nie ma. Płytka w wykonaniu seryjnym mogłaby być inna i nie przeszkadzać w montażu VBXE, jeśli to miałoby jakiś sens, tzn. znalazłoby się wiele osób, chcących mieć oba urządzenia w jednym komputerze.
Wszystkie kolory są stabilne i powtarzalne, bo generowane cyfrowo. Są jednakowoż możliwe korekty, jeśli w testach okaże się to konieczne. Niewykluczone też, że wynikowym sygnałem zamiast RGB będzie komponent (YPbPr).
mono napisał/a:@simius: Skoro to wyjście RGB to:
0. Działa z NTSC?
1. Nie ma artefaktów NTSC?
2. Nie ma PAL blendingu?
Czy mógłbyś poza tym powiedzieć coś więcej o kolorze F - czy to dokładnie średnia między 1 i E w RGB?
0. Działa
1-2. Nie ma dekodowania PAL ani NTSC, więc nie ma efektów ubocznych dekodowania.
Kolor F nie jest dokładnie średnią pomiędzy 1 a E. Mieści się pomiędzy i to wszystko
Tryb interlaced, jeśli będzie potrzeba, to się zrobi. Nie ma przeszkód. Z wyjściem VGA jest większy problem, bo w obecnym układzie nie ma już dostatecznie dużo zasobów, a i trochę szybkiej pamięci SRAM potrzeba, więc pewnie trzeba by użyć MAX10.
@Montezuma
Takie rozwiązania mają sens tylko o tyle, o ile ktoś nie ma w swoim LCD wejścia SCART z RGB, a tylko i wyłącznie HDMI. W przeciwnym przypadku co za różnica, czy przetwarzanie sygnału analogowego w obraz cyfrowy zostanie przeprowadzone w LCD czy w urządzeniu zewnętrznym? Sens HDMI jest w wyrzuceniu toru analogowego w ogóle.
laborant napisał/a:Mało się orientuję w systemach video, więc chciałem się dopytać, czy to rozszerzenie pozwoli podłączyć atari do tv przez scart z osobno wyprowadzonymi składowymi obrazu, jak w amstradzie
Dokładnie tak.
@Montezuma
Myślę o HDMI, ale są problemy, bo np. co z tego, że kupię gdzieś układy, skoro dokumentacja jest niejawna i dostępna dopiero po podpisaniu NDA? Tak, jakby to były czipy do kart bankowych.
Kolory są zrobione tak, żeby zachować jakie takie podobieństwo do oryginalnych, ze zmienionym kolorem F, który jest pośredni pomiędzy E i 1, więc czerwień też jest trochę kulawa. Można zrobić soczystą, ale wtedy: "czy to będzie jeszcze Atari"? ;)
@mpolak
Antonia i GTIARGB nie wpływają na siebie nawzajem.
Nie spodziewałem się znaczącego zainteresowania, więc nad ceną specjalnie się nie zastanawiałem. W sumie nie ma wielkiego pola manewru bo z jednej strony koszty (zwłaszcza małoseryjne), a z drugiej - cena VBXE, od której trzeba zachować wyraźny dystans. Przy setce chętnych może dałoby się zmieścić w 200zł.
Powiedziałbym nawet, że nie tylko można, ale trzeba, bo innego nie ma.
Po VBXE to już i chwalić się nie bardzo jest czym, ale niedosyt po połowicznym sukcesie cyfrowego dekodowania PAL trochę mnie męczył i w wolnej chwili wymodelowałem sobie GTIA w CPLD. A co. Projekt jest w zasadzie gotowy, na moje oko działa prawidłowo, choć nie będę zaskoczony, jeśli jeszcze jakieś niedoróbki się w nim z czasem odkryje. Projekt ma już swoje imię, ale na ujawnienie jeszcze za wcześnie, bo urodzi się dopiero pod koniec listopada. ;) Tymczasem nosi nazwę roboczą GTIARGB.
Nie jest to 100% model, bo machnąłem ręką na wykrywanie kolizji i pozostawiłem to oryginalnemu układowi, którego nie było potrzeby całkiem się pozbywać. Poza doskonałą jakością, generowany obraz różni się od oryginału paroma szczegółami:
- 4 bity luminancji (czyli 16 odcieni każdego koloru) dostępne są w każdym z trybów graficznych, a nie tylko w trybach GTIA.
- grafika hi-res ma 2 kolory, a nie tylko 2 jasności.
- kolorów (pomijając jasności) jest 16 a nie 15.
I to by było na tyle.
Sygnał HALT nie działa tak, jak myślisz. CPU nie odpina się od magistral w tym cyklu, kiedy HALT przychodzi, tylko w następnym. Stan linii HALT jest sprawdzany na końcu cyklu (na opadającym zboczu PHI2). Jeśli HALT jest 0, CPU się zatrzymuje i odłącza od magistral. Ot i cała tajemnica.
Znalezione posty [ 401 do 425 z 1,216 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.046 sekund, wykonano 26 zapytań