Przejdź do treści forum
atari.area
Twoje polskie źródło informacji o Atari
Nie jesteś zalogowany. Proszę się zalogować lub zarejestrować.
Aktywne tematy Tematy bez odpowiedzi
Aktualności ze świata Atari
HDDRIVER 13.01 Aktualizacja HDDRIVER przynosi poprawki dla HDDRUTIL oraz lepszą obsługę szybkiego sprzętu.
192p Test Suite dla 8-bitowego Atari Nowy program do testowania i kalibracji obrazu dla Atari XL/XE od HanJammera.
Atari800 7.0.0 Pierwsza wersja emulatora z funkcją pobierania z sieci i mnóstwem nowości.
Obrazy w 1024 kolorach na VBXE Nowy konwerter i przeglądarka obrazów dla rozszerzenia VBXE pozwalają wyświetlić aż 1024 kolory.
Gearlynx 1.2.15 Emulator Atari Lynx doczekał się ważnej aktualizacji z wieloma nowymi funkcjami.
Opcje wyszukiwania (Strona 186 z 329)
chcialbym... ale w czasach gdy niepublikowane rozkazy byly wykorzystywane w programach komercyjnych na atari xl/xe to ja jeszcze nie mialem nawet zx spectrum... co dopiero atari :D
ale przeciez te rozkazy juz weszly do kanonu optymalizowanego kodu na atari xl/xe. wystarczy trzymac sie standardow nowego ladu i tworzyc, tworzyc, tworzyc.
MazezaM jest ciekawe.
Pin napisał/a:ty nie kombinuj, że 65c816 jest zrypane
nie jest "zrypane", jest wykonane w innej technologii przez co rozkazy read-modify-write dzialaja inaczej niz na 6502C. ot - kolejny obszar w ktorym 16-bitowy 65816 zachowuje sie inaczej niz procesor w atari, w przykladzie ktory podalem na atari mozna uzyc 1 rozkazu a zeby dzialalo na komputerze z 65816 trzeba uzyc 4 rozkazow.
electron napisał/a:Niezupełnie taki sam.
...
electron napisał/a:Ale to nie jest złe
...
===
przypadkowosc dzialania programow na wymienianych na 16bitowe procach w atari troszke mnie jednak martwi.
informowanie POKEYA ze obsluzylismy przerwanie i moze zglaszac kolejne na procesorze atari 6502C to jedna legalna instrukcja... ale na 16-bitowym 65816 to nie bedzie dzialc.
procesor 6502C w malym atari wykonuje jeden odczyt i dwa razy zapisy w rozkazach read-modify-write, podczas gdy 16-bitowy 65816 (w trybie emulacji tez) wykonuje dwa razy odczyt i raz zapis.
w zwiazku z tym mam pytanie: czy jesli program ma dzialac na 16-bitowym atari xl/xe to (oprocz wymienianych juz ograniczen) nalezy takze ograniczyc uzywanie rozkazow read-modify-write na rejetrach hardwarowych?
demonizujesz... rozkazy nieudokumentwane nie sa bardziej miodne od reszty kodow... a wlasciwie juz sa udokumentowane: http://xxl.atari.pl/?p=824
no wlasnie, ten komputer (kompo machine) w trybie emulacji to ciagle tylko prawie atari, ale jak widac nie zawsze znadzie sie sposob na odpalenie zwyklego oprogramowania...
dobra wiadomosc; jeden z wazniejszych projektow ostatnich lat. trzymam kciuki.
ad.1 oczywiscie ze sie przydala. wsoja droga stacja 810 robi sto razy lepsze wrazenie od 1050, po dzisaiejszej sesji jestem jej goracym wielbicielem.
ad.2 juz mowilem zadnych operacji plastycznych
ad.3 przeciez jest plajer Swietego grajacy na SlightSID uzywajacy dos. raz ja go patchowalem a pozniej nawet Swiety oficjalnie wydal. (chyba)
stryker napisał/a:przydało by się to wydać i sprzedać ludzikom coby xxl nie miał już na czym testować swoich "nowych" programów
nie rozumiem. w jaki sposob Twoje dzialania mialby by przeszkodzic mi w testowaniu programow?
xxl napisał/a:@Pin: ale jest tez dobra wiadomosc... dodam 3 bajty do xbiosa i bedziesz mogl uzywac swojej totalnie zakwaszonej stacji - nawet jak bedzie czytala 3x wolniej niz inna to zadziala
Pin napisał/a:Kupić Ci Atari z ECI? - albo Ci je dam, a stryjek zafunduje Ci rozszerzenie pamięci.
nie istnieje xe gs z ECI
Pin napisał/a: SlightSID - dobry przykład programu na zamówienie, którego zamawiający nie używa, bo wg. niego jest źle napisany. Powoduje konieczność używania czegoś, co jest niewygodne. Zamawiający ma program w dupie. O to chodziło?
zaraz... a kto zamawial tego plajera? pierwsze slysze.
xxl napisał/a:Pin napisał/a:Sprawdziłem jeszcze raz. Na standardowym przeplocie Mazazem wykrzacza się w czasie ładowania
musze Cie zmtwic... teraz przeprowadzilem videokonferencje z centrala w Ladku...
standardowa plombowana boxowa atari 1050... formatowanie wykonane standardowy przeplot (jedyny) gra i xbios nagrany...
i wszystko pieknie smigusia slodziusio.
kolejne zmartwienie: centrala sprawdzila ladowanie na standardowej stacji atari 810 http://atariki.krap.pl/index.php/810
i tez dziala wysmienicie... hlip hlip
(ale kawal stacji ... na oko 2x wieksza od 1050)
---
tebe napisał/a:z pytaniem, czy zgadzasz się uruchomić program wykorzystujący nielegalne instrukcje procesora ?
nie. kazdy kto nie zgadza sie na uzywanie niepublikowanych instrukcji procesora niech wymieni procesor na 16 bitowy - to daje pewnosc ze optymalizowany program nie zadziala.
---
@Pin: ale jest tez dobra wiadomosc... dodam 3 bajty do xbiosa i bedziesz mogl uzywac swojej totalnie zakwaszonej stacji - nawet jak bedzie czytala 3x wolniej niz inna to zadziala :D
wieczor napisał/a:To był żart...
luzik. nie inaczej traktuje Twoje wypowiedzi ;-)
wieczor napisał/a:A ja się pytam: po co? :) I czy przez ich nieużywanie programy przestaną działać w każdym atari?
juz pisalem: bez uzywania rejestru X procesora tez mozna pisac programy, ale wygodniej jest z niego korzystac.
wieczor napisał/a:xxl napisał/a:wymiana procesora na 16 bitowy w 8 bitowym atari... postep... nie, dziekuje.
Proszę uprzejmie :) VBXE z tego co się orientuję również oparte jest na 16-bitowym procesorze.
VBXE wymienia procesor atari na 16 bitowy?
wieczor napisał/a:Ma, tylko nie wyprowadzone na zewnątrz. A ma złącze ECI? No to ma i PBI. A jeśli nie ma ECI wyprowadzonego , to możesz je wyprowadzić, bo masz model niskobudżetowy
dodatkowa pamiec udostepniana przez MapRAM tez jest w kazdym atari tylko sam MapRAM nie jest "wyprowadzony" ale mozna to latwo naprawic
btw. moje atari nie ma zlacza ECI
wieczor napisał/a:Z drugiej strony produkcje scenowe wyciskające soki ze sprzętu nie zawsze muszą być dobrze i grzecznie napisanym programem o ile jest to uzasadnione.
jak to sie ma do:
wieczor napisał/a:Dlatego wiem, że w przyszłym roku 816 będzie już w 95% Atarek na scenie
czyli jest dopuszczalne uzywanie rozkazow niepublikowanych w produkcjach scenowych i nie stoi to w sprzecznosci z tym ze jak przewidujesz na 95% komputerow scenowych oraz na kompo machine i tak nie zadziala? niepokoi mnie tez slowo "o ile jest to uzasadnione" - pozostaw to koderowi :-)
ja proponuje uzywanie niepublikowanych i daje 100% pewnesci ze zadzialaja na kazdym atari xl/xe.
wieczor napisał/a:Natomiast stosowanie nieudokumentowanych rozkazów bez potrzeby jest zdecydowanie złą praktyką, po prostu powoduje problemy i hamuje ew. postęp.
wymiana procesora na 16 bitowy w 8 bitowym atari... postep... nie, dziekuje.
wieczor napisał/a:Ot można nawet użyć tzw. niestabilnych i określić, że program działa na określonym modelu.
nieprawda. niepublikowane niestabilne nawet na tym samym modelu moga nie dzialac tak samo
wieczor napisał/a: Szyna PBI jest w Atari standardem
owszem ale moje standardowe atari 65xe nie ma zlacza PBI; natomiast zlacze SIO ma kazde atari xl/xe
chwila, pogubiles sie. to uzycie rozkazow nieudokumentowanych w programie dobrze napisanym jest dopuszczalne czy nie?
podobnie zreszta jak logo Grzenia PIN ready "czerpie" z designu HD ready... ale ogolna koncepcja Grzenia mi sie bardo podoba - oznaczac komputery w jakims stopniu zgodne z atari... np.
89% Atari
Emulation Mode 99% Atari
Wanna Be Atari
lemiel napisał/a:A to działa na dyskietce w formacie DOS XE?
nie, dziala w formacie Atari DOS
wieczor napisał/a:Masz rację pomyliłem się - 65816 jest procesorem 16-bitowym. Użyłem błędnych kryteriów. Jednakże o żadnej emulacji nie ma tam mowy.
dziala w trybie emulacji 6502 - przeczytalem to w - jak to nazywasz - "specyfikacji"
xxl napisał/a:syscall napisał/a:Jak mam partycje na HD z sidami to mam je kopiowac na dyskietke,
do czegos ten dos w koncu musi sie przydac. chociaz tez wole to robic na pc, klik-klik z okienka do okienka.
wieczor napisał/a:odważnie jest się przyznać, że napisało się bezużyteczny program. "Też wolę robić to na PC"
SlightSID Player jest programem doskonalym. na pc wole robic to, do czego sluzy dos - kopiowania plikow :D
wieczor napisał/a:Tak samo jak i szynę PBI do pracy z szybkimi urządzeniami wejścia/wyjścia który to fakt zdajesz się ignorować.
nie... dlaczego?
wieczor napisał/a:A co do używania rozszerzeń i/lub wyciskania soków ze stockowego hardware'u: tu nie o to chodzi.
a wlasnie ze o to :)
wieczor napisał/a:Tego soku wyciśniętego przez nielegale jeszcze nie widziałem, ale ja mam oryginalny procesor, chętnie obejrzę.
obejrzyj kultowego MazezaM
syscall napisał/a:Jak mam partycje na HD z sidami to mam je kopiowac na dyskietke,
do czegos ten dos w koncu musi sie przydac. chociaz tez wole to robic na pc, klik-klik z okienka do okienka.
teraz o SlightSID Playerze? dobra :-)
SlightSID Player dzieki uzyciu biblioteki xBios w locie relokuje SIDy. gdyby byl napisany pod dosa do dzialania wymagalby dodatkowej pamieci. z ciekawych cech tego plajera jest rowniez odtwarzanie SIDow grajacych wiecej niz raz na ramke a takze sidow ktore inicjuja przerwania. fajnie nie?
:D
grzybson napisał/a:xxl napisał/a:mapram to juz standard, przeprogramowac mmu ... tworcy atari by tego chcieli
Tak samo jak chcieli dodatkowej pamięci, czego wyraz dali w 130xe....
swiete slowa.
formatuj pod firmowym dosem
Pin napisał/a:Sprawdziłem jeszcze raz. Na standardowym przeplocie Mazazem wykrzacza się w czasie ładowania
musze Cie zmtwic... teraz przeprowadzilem videokonferencje z centrala w Ladku...
standardowa plombowana boxowa atari 1050... formatowanie wykonane standardowy przeplot (jedyny) gra i xbios nagrany...
i wszystko pieknie smigusia slodziusio.
xxl napisał/a:tworcy atari by tego chcieli
mapram to juz standard, przeprogramowac mmu ... tworcy atari by tego chcieli
z brzytwa? do mojej malej ataryneczki!!!
Znalezione posty [ 4,626 do 4,650 z 8,207 ]
Forum oparte o: PunBB
Currently installed 7 official extensions. Copyright © 2003–2009 PunBB.
Wygenerowano w 0.225 sekund, wykonano 18 zapytań