476

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Dobrze, że nie mam fazy na Falcona. Jakoś nie wyczuwam klimatu tej konstrukcji. Swoją drogą ciekaw jestem, ile by kosztował flak z CT63? 8 koła? Zastanawiam się też, czy kupowany jest częściej do stania w gablotce jako rar, czy choćby okazyjnego używania...?

477

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Tak, nowe dyskietki 3,5 potrafiły mieć badblocki po jednokrotnym użyciu.

Jeszcze o złączu w 3" i 3,5 - większość sygnałów jest tożsama, pecet nie ma sygnału ready, ma za to linie side select, drive select oraz diskchange, które w sumie nie są istotne w tej sytuacji, więc elektrycznie podłączenie stacji 3 to kwestia zrobienia odpowiedniej przejściówki i może zaemulowania jakoś odpowiedniego stanu logicznego na linii ready.  Temat na nudne zimowe wieczory...

478

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Wydaje mi się, że kontroler z XF jako taki wydoli wysterować 3". Ten napęd prawdopodobnie nie różni się diametralnie, jakoś fundamentalnie od 5,25 i 3,5.
Zasadzam się na tych faktach:

-pecet jest w stanie programowo wysterować swój kontroler, by zapisał obraz z CPC na 720k.
-kontroler CPC jest w stanie przyjąć współczesną stację 3,5 cala 1,44 na pecetowym kablu i czytać z powodzeniem dysk 720k. CPC widzi obie stacje na raz - 3 i 3,5 - dosłownie jak w jakimś PC pod dosem.
-podobno da się bez bólu do CPC podpiąć również 5,25 360k
-XF z romem Dorndorfa ma jakiś dodatkowy tryb zgodności z PC 360k... (?), oraz obrabia 5,25 i 3,5. Może to wystarczy do czytania sektorów i traków z 3". Nie wiem.

Oryginalny rom xf lub hyper mógłby wymagać wprowadzania jakichś drobnych zmian w parametrach pracy dla trybu 3" typu czas przesuwu głowicy między trackami itp., żeby to ładnie grało.

No i zostaje kwestia stworzenia narzędzia, kopiera, bądź też dosu pod Atari który to łyknie...

Oczywiście sens takich przeróbek jest dyskusyjny, ale byłby to kolejny fajny bajer, gdyby Atari mogło pochwalić się jeszcze czymś takim.

479

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Pomysł przy okazji:

A może by ktoś pokombinował nad podłączeniem do XF napędu 3 cale i jakimś softem, do kopiowania plików i obrazów w tą i z powrotem z CPC i Spektrumny +3? To by było pożyteczne narzędzie, zwłaszcza, że 3 calówki się obracają góra-dół jak 5,25, pełny oldskul, 100% zadowolenia.

480

(13 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Mało praktyczne jest 3,5. Benefity jak dla mnie ograniczają się tylko do dużej ilości miejsca dostępnego dla plików trzymanych pod spartą. Jakkolwiek w czasach sio2sd i innych to tylko ciekawostka. W innych zastosowaniach typu botowalne programy całodyskowe sensu absolutnie brak, a może ja go nie widzę.

481

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Wydaje mi się, że oscyloskop byłby najlepszy do takich badań.

482

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Fakt jest faktem, że VIC i TED siedzą zamknięte w osobnych metalowych puszkach na płytach. Na tych kompach aż tak chamskich pasków nie widziałem.  Chociaż nie wiem jak to się zmienia w różnych egzemplarzach, bo miałem zbyt mało ich w ręku by szerzej ocenić.

Druga strona medalu: są egzemplarze (XE,XLF), że jest prawie dobrze, są takie, że patrzeć nie można ---> czyli projekt w miarę, ale kwestia wykonania zgodnego z założeniami leży.

483

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Z ciekawości na szybko podłączyłem XE do akumulatora z prostym układem obniżającym napięcie do 5V. Prążki nadal były, co prawda zdecydowanie inne, ale jednak. Więc nie są to jakieś harmoniczne z zasilacza i tętnienia sieci 50hz, które można byłoby wyeliminować. A przynajmniej lwia część pasków i to tych najwyraźniej widocznych. Zapewne różna wysokość napięcia poszczególnych zasilaczy wpływa na wygląd prążków. Trzeba by zrobić zasilacz z potencjometrem regulującym płynnie napięcie powiedzmy od 4,9 do 5,2 i kręcąc nim widać byłoby jak zmienia się ich rozkład i siła wystąpienia na ekranie... 

Ogólnie ta przypadłość mocno związana jest z obecnością freda oraz jakością i tolerancją z jaką były dobrane elementy bierne w okolicy 74ls74 i toru video. Przypuszczam, że fred generuje jakieś zakłócenia, zależnie od dokładności wykonania reszty płyty są mniej lub bardziej widoczne. W 800XLF też są pionowe paski, czasem paskudne, czasem nikłe - zależy od konkretnej płyty i jej wykonania. Najbardziej natomiast gładki, jednolity obraz dają płyty REV. D w 800XL - a przynajmniej takie odniosłem wrażenie.

484

(9 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli chodzi o pionowe prążki zakłóceń, widoczne w różnych partiach obrazu z różnym natężeniem i częstością występowania to niestety nie da się ich wyeliminować zmieniając zasilacz. Na innym zasilaczu podłączonym do tego samego komputera co prawda zmieni się ich wygląd  (gęstość, miejsca wystąpień, pewne paski będą słabsze, inne z kolei bardziej widoczne itd), jednakże na pewno dalej będą obecne.

485

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

http://allegro.pl/atarix-1-97-slowackie … 97281.html

Czasopismo dla atarowców, taaa...  W jakim dziale to leżało w kiosku? Ciekawe o czym te akty... tfu... arty...

486

(742 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

To gdyby pisał w latach 50. Tylko że to byłaby futurologia.

487

(742 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ja myślę, że teza Gwintera, że w co 3 mieszkaniu było coś z interesujących maszynek jest jak najbardziej ok, tyle, że dotyczy mieszkań, które się odwiedzało, a nie wszystkich. Ja śmiało mogę powiedzieć, że wręcz w połowie mieszkań do których trafiałem w tamtym okresie była komoda, atari albo amiga... chodziłem po prostu częściej po kumplach, którzy też się tym interesowali, a do mieszkań bez sprzętu trafiałem rzadziej. W związku z tym też mam wrażenie, że sprzętu była masa. Ot i cała tajemnica.  Natomiast w całym przekroju społeczeństwa ile tego było, skąd i po co, to w sam raz temat na magisterkę dla socjologa.

/Społeczne konsekwencje użytkowania komputerów domowych w latach 80 i okresie transformacji ustrojowej w Polsce/

488

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Ale klamot. Obudowa i kineskop z sonara chyba... Z das boota? A może w spadku po jakiejś kapeli, przenośny zestaw midi na koncerty czy coś tam tego...

489

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jest oznaczony na płycie małą białą jedynką tuż przy gnieździe. Jak się nie mylę to pierwszy jest od strony złącz, czyli bliżej tyłu komputera.

Edit. Znaczy się pierwszy pin, nie 12, bo jakoś dwuznacznie to opisałem.

490

(4 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Jeśli możesz to określ typ klawiatury, jedna z nich niestety jest klawiaturą foliową i występuje w 600xl.  Zapewne masz klawiaturę z przełącznikami, typ 3, 2 lub 1 według poniższego zestawienia:

http://atariage.com/forums/topic/105170 … -variants/

Po ustaleniu typu klawiatury można będzie zastanowić się nad sposobem poratowania...

Edit: po przeanalizowaniu sytuacji dochodzę do wniosku, że jest jednak problem z linią sygnałową nr 12 w klawiaturze - przeleć miernikiem taśmę lub folię i sprawdź kontakt na 12 pinie w gnieździe klawiatury.

491

(62 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Było tak: producent kanapy kupił od allegro listę najczęściej wyszukiwanych słów. Na jednej z pierwszych pozycji było - nie inaczej - Atari ;). Pozostało wykorzystać umiejętnie zdobytą informację...  Każdy z piszących tutaj jak mniemam ma spory wkład w wysokim upozycjonowaniu tej nazwy.

492

(155 odpowiedzi, napisanych Miejsca w sieci)

Klawisze po acetonie błyszczą a'la 1200xl :)

493

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Proszę o ostateczne potwierdzenie, lub zaprzeczenie:

Quickjoy II SV-122 ma na boxie napisane, że jest przeznaczony do pracy z z Atari, C64 oraz CPC 464 i ma przełącznik trybu pracy.

Czy będzie działać prawidłowo z ZX Spectrum 128k +2 i +3?

TAK / NIE

Proszę zaznaczyć prawidłową odpowiedź. Myślę, że odpowiedź przydałaby się niejednej osobie, bo temat wygląda na mocno zakręcony. :)

EDIT: ok, Dely udzielił wyżej odpowiedzi, że nie.

494

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

By mieć szpanerski joystick Atari podłączany bez żadnych przejściówek do trumny typu +?

495

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Nie spodziewałem się, że w spectrum temat joya jest aż tak zakręcony.

Awaryjnie można jeszcze dokonać łatwej i odwracalnej konwersji joysticka Atari CX-40 (tego mega klasyka), zmieniając rozszycie kabli na płytce pcb wewnątrz. Kable nie są lutowane, a zakończone złączkami wsuwanymi na płytkę, więc wystarczy pozamieniać je odpowiednio miejscami. Problem w tym, że nie mogę teraz znaleźć rozszycia we wtyczce SJS.... by sprawdzić czy przypadkiem nie są w niej inne piny obsadzone i ustalić właściwą kolejność względem CX-40. W wolnej chwili usiądę na spokojnie i sprawdzę czy da się to zrobić.

496

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

To nieźle. Zaskakująca informacja. Do teraz byłem przekonany, że to właśnie specjalnie do Spectrum+2 i +3 oraz Amstradów. To lipa. W razie "w" nie mam nic do spektruma... Zastanawiam się jeszcze, co z kolei było w MSX inaczej, bo mam w jednym joyu przełącznik 4 pozycyjny - sega/atari/cpc/msx.

497

(31 odpowiedzi, napisanych Bałagan)

Można by jeszcze poszukać joya z przełącznikiem CPC / C64,Atari zamieniającym kolejność sygnałów w kablu, powinien działać ok w trybie cpc.

Np. Quickjoy II Turbo, Quickjoy SV-122, SV-127 Quickshot QS-137 itp.

498

(6 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Obraz prawidłowy.

499

(22 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Ja znam odwrotny przypadek. I to z własnego doświadczenia. Przez nieuwagę zjarałem sobie C-64, podając 9v zmienne na wejście 5v. Efekt - dioda w komodzie też świeciła (dokładniej - strobowała heheh). Pomimo, iż w ciągu 2-3 sekund połapałem się i odłączyłem zasilanie, to egzemplarz zdążył dokumentnie zejść z tego świata (ram, kontroler pamięci, cpu, rom, dalej już nie sprawdzałem).

500

(6,281 odpowiedzi, napisanych Kolekcjonowanie)

Zwykłe toms turbo: zaprogramować eprom + dołożyć przełącznik pod wajchę dyskietek by podawał sygnał (masę) na wd2779 po zamknięciu dźwigni. Ogólnie roboty na 20 minut. Dla bardziej chcących trochę cięcia ścieżek by zmienić sposób działania klawisza protect - opcjonalne.

Uwaga.  Trzeba mieć stację z kontrolerem WD2797 a nie WD1772 (ten często był w CA). Jeśli jest kontroler WD1772 to trzeba robić Tygrysa.