476

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Kwestia wpływu odchylenia częstotliwości ramki od wzorcowych 50Hz jakby się potwierdzała. Po zamianie częstotliwości bazowej 3,546894MHz na 3,556800MHz (50Hz*228*312) obraz jest zupełnie stabilny.

477

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Pin napisał/a:

Jak rozumiem kwarce, to te co mają 2 nogi a generatory 4.

Tak jest. Można powiedzieć - dwie nogi dobrze, cztery nogi źle. :)

478

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wyniki pomiarów częstotliwości podnośnej PAL i zakresu zaskoku pętli fazowej wyglądają następująco (niepewność nie większa niż 3*10^-7):
TV: 4.433622MHz +/-985Hz
Mikser: 4.433658MHz +/-287Hz
Prawie 3,5 raza węższy zakres zaskoku stawia znacznie ostrzejsze wymagania oscylatorom w Atari. Przykrą okolicznością jest też to, że dekoder w mikserze nie ma żadnej detekcji zaskoku, co pozwalałoby wyłączyć kolor przy braku synchronizacji lub choćby braku podnośnej. Efektem, prócz płynących. kolorowych pasów przy niedostrojeniu, jest także tęczowa mora w miejscach, gdzie Atari generuje kolor $0x.
Pin proszony sprawdzić w swoich komputerach źródło częstotliwości bazowej. Jeśli siedzą tam zwykłe kwarce, można próbować podstroić. Jeśli generatory kwarcowe, trzeba będzie wymienić.

479

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Jest już lepiej, ale nie do końca. Po podstrojeniu kwarcu nie ma już płynących, kolorowych pasów, ale przesuwanie się obrazu o pół piksela w górę i w dół wciąż jest obecne, z tą różnicą, że następuje regularnie co ok. 8 sekund. Podejrzewam, że jest to spowodowane tym, że częstotliwość ramki w Atari nie jest równa dokładnie 50Hz, tylko 49,86Hz. Zdudnienie tych częstotliwości występuje co 7,16 sekundy. Będę to jeszcze weryfikował.

480

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Wstępne obserwacje prowadzą do wniosku (niekoniecznie prawdziwego), że mikser Pinokia ma dwa zupełnie odrębne problemy. Po pierwsze - dekoder PAL nie jest w stanie zsynchronizować podnośnej z Atarką. Stąd się biorą te kolorowe pasy. Zakres zaskoku pętli fazowej jest ewidentnie znacznie węższy niż w typowym dekoderze w TV, ale w miarę precyzyjnie, (~1E-7), będę mógł to zmierzyć dopiero po weekendzie. Po drugie - wadliwa synchronizacja pionowa, czyli skakanie obrazu. To prawdopodobnie faktycznie jest winą uproszczonego impulsu VSYNC z Atarki, ponieważ po podłączeniu sygnału synchronizacji z TIMG obraz, pomijając kolorowe pasy, wygląda na stabilny.

481

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

O kant dupy potłuc. Chyba, że przynajmniej problem Pinokia się rozwiąże.
Wychodzi na to, że telewizory LCD (a przynajmniej te, które mam u siebie) mają ten ficzer difoltowo. To znaczy dwie kolejne ramki są traktowane jako półobrazy z przeplotem i wyświetlane z przesunięciem. Wystarczy zatem zrobić w komputerze samo przełączanie obrazów co ramkę, a resztę zrobi sam TV. Może mieć co najwyżej mały kłopot z identyfikacją, która parzysta, a która nie, ale to już szczegół do ogarnięcia. Stare, analogowe CRT tego nie potrafią i tam by ustrojstwo mogło mieć zastosowanie, ale to już sprawa spóźniona o kilkanaście lat. :)

482

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ale to dolne zdjęcie jest zrobione właśnie ze wspomaganiem sprzętowym.

483

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Popełniłem dla przykładu dwa obrazki. Pierwszy bez przeplotu, drugi z przeplotem.

http://atariage.com/forums/uploads/monthly_10_2015/post-26134-0-42575400-1444411646.jpg
http://atariage.com/forums/uploads/monthly_10_2015/post-26134-0-88129800-1444411659.jpg

Co ciekawe, obyło się bez przełączania pamięci obrazu w przerwaniu. Wystarczyły dwie osobne display listy, z końcowymi skokami JVB na krzyż.

484

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tutaj zdjęcie ekranu z ustawionymi fontami w matrycy 8x16 pikseli.

485

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Możesz skorzystać z kuriera. Ja zwykle wysyłam za pośrednictwem superpaczka.pl. Do 5 kg za 16zł brutto od drzwi do drzwi.
W załączniku dowód na to, że urządzenie działa zgodnie z założeniami. Zaznaczony czerwonym kółkiem znak to wyświetlona na ekranie zawartość rejestru PMCTL z wpisaną wartością $09. Bit3, wskazujący na parzystość, jest co drugą ramkę ustawiony, a co drugą skasowany. Znak jest więc złożeniem nieparzystych linii znaku ")" i parzystych "!"

486

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Zaawansowane są o tyle, że kończę już projekt prototypowej płytki i pewnie za 2-3 tygodnie będę miał jakieś gotowce. Gdybyś chciał wiedzieć wcześniej, czy mikser Ci to kupi, musiałbyś go do mnie wysłać.
Z fixerem jest taki problem, że trzeba, niestety, nowej płytki. Niezależnie od większego (zasobami, nie wymiarami) CPLD, układ fizycznie ledwo mieści się między nóżkami podstawki DIP40. Do fixera trzeba jednakowoż umieścić dodatkowe dwa rzędy pinów z drugiej strony płytki, przesunięte o parę milimetrów względem podstawki. Wtedy układ się już nie mieści i trzeba robić płytkę albo dłuższą, albo szerszą, żeby zrobić miejsce na scalak poza podstawką. Nie wiem, czy to ma sens, biorąc pod uwagę, że płytka TIMG będzie tak zrobiona, żeby można było ją wlutować w płytę i zajmowała tyle samo miejsca, co zwykła podstawka. W to można sobie już wetknąć istniejącą płytkę fixera i z głowy.

Soft-GTIA, co prawda w FPGA a nie w CPLD, już przecież jest, jako core do VBXE.

487

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Urządzenie generuje sygnał CSYNC i podstawia go w miejsce generowanego przez GTIA. Można go wykorzystać jako źródło synchronizacji dla VBXE tak, jak dotychczas - albo po buforze 4050, albo z sygnału luminancji.

488

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Tryb Rybagsa nie zmienia nic w "konstrukcji" impulsu synchronizacji pionowej. To, co robi, to tylko skrócenie czasu jednej linii. Przeplot wychodzi przy tym nieco kulawy, bo różnica między dwiema kolejnymi ramkami nie jest równa połowie czasu trwania jednej linii (~32us) ale wynosi ok. 44us (zmierzone w grafice "ifalcon1.xex"). Dlatego też w tytule wątku napisałem "true interlaced".

Po namyśle zdecydowałem umieścić wszystko w jednym rejestrze - PMCTL, uzupełniając go jednocześnie o sprzętowy rejestr-cień, dzięki czemu bity 0,1 i 2, dotychczas służace tylko do zapisu, będzie można też odczytać. Bit 3 będzie służył przy zapisie do włączania przeplotu (1 - włączony), a przy odczycie do sprawdzania parzystości półobrazu.

GTIA fixer chyba jako opcjonalny ficzer, na specjalne życzenie, bo się już nie mieści i  potrzebuje większego CPLD.
Włączanie i wyłączanie przeplotu zewnętrznym przełącznikiem, niezależnie od programowego, powinno dać się zrobić.

489

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Choćby ten konwerter miał zadziałać, to Pinowi i tak nie pomoże, bo jego mikser nie ma wejścia HDMI. A sens urządzenia nie polega (wyłacznie) na tym, żeby dopasować Atari do miksera. Przede wszystkim na podwojeniu rozdzielczości pionowej. Chyba lepiej mieć obraz 640x400 niż 640x200?

490

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Żebyśmy się dobrze zrozumieli - włączenie przeplotu (ustawienie bitu w rejestrze) to jedna sprawa, a przełączanie obrazu co przerwanie - druga. Pierwsze wystarcza, żeby normalny obraz był generowany z przeplotem, a drugiego potrzeba do zwiększenia rozdzielczości pionowej. Teoretycznie w ogóle można byłoby zrezygnować z pierwszego (tzn. ustawić przeplot na stałe), bo wspólczesne monitory i telewizory LCD nie migoczą i tak czy owak uzupełniają brakujące linie, więc nie powinno być widać różnicy. W praktyce niewielkie pogorszenie jakości w kiepskich monitorach może się zdarzyć, więc możliwość wyłączenia przeplotu jest przydatna.

491

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Ten zamysł jest przecież do zrealizowania. Wystarczy w obu tych Atarkach wstawić tę płytkę. Oczywiście przy założeniu, że rzeczywiście stanowi rozwiązanie problemu miksera.
Na czym polega trudność z urządzeniem zewnętrznym? Na tym, że trzeba by najpierw wydzielić sygnał synchronizacji. Potem odseparować zeń synchronizację pionową. Potem dołożyć zewnętrzny generator 3.54MHz i najlepiej jeszcze jakoś zsynchronizować go z wydzielonymi impulsami synchronizacji. Potem z samego sygnału wideo usunąć impulsy synchronizacji i zastąpić je nowo wytworzonymi. Wszystko to oczywiście da się zrobić, ale trzeba się babrać z sygnałem analogowym, zatem także liczyć się z pogorszeniem jakości, no i zapomnieć o rozszerzeniu możliwości graficznych.
Nie prościej jednak otworzyć Atarkę?

492

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

PMCTL nie ma cienia, ale może mieć. Program, który miałby wykorzystywać sprajty i grafikę w trybie interlaced, musiałby taki cień sam sobie zrobić. HITCLR służy do kasowania kolizji, ale poprzez zapis do rejestru. Odczyt jest wolny. Wykorzystywanie adresów powyżej $D01F jest niby wykonalne, ale niechętnie.
Co z GTIA Fixerem - jeszcze nie rozważałem.

493

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Do ustalenia. Można tak, można tak.

494

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Rejestr PAL może być używany przez różne programy i wcale niekoniecznie nieużywane bity muszą być maskowane. Rejestr do odczytu pod adresem $D01E jest w ogóle nieużywany, więc powinien być zupełnie bezpieczny. Chyba, że o czymś nie wiem.

495

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

CONSOL byłby bardziej problematyczny, bo jest używany przez system do generowania dźwięku klawiszy i "trąbki" magnetofonu. Rejestru do odczytu w CONSOL umieścić się nie da.

496

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Fizyczna przystawka. Planowane rejestry:
1. Aktualna parzystość/nieparzystość pólobrazu - bit0 $D01E (tylko odczyt)
2. Tryb interlaced - prawdopodobnie bit7 CONSOL albo PMCTL (tylko zapis) - do ustalenia.

497

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

Urządzenie dołączane z zewnątrz musiałoby być dużo bardziej skomplikowane, droższe i przydatne w zasadzie tylko dla jednej osoby. Wewnętrzne powinno rozwiązać Twój problem i - kto wie - może znaleźć także inne zastosowania? W XL i XEGS powinno zmieścić się obok VBXE. W XE jest nieco trudniej, bo musiałoby się zmieścić pod. Ale sądzę, że to możliwe.

498

(116 odpowiedzi, napisanych Fabryka - 8bit)

W związku z poszukiwaniem rozwiązania problemu Pinokia urodziło się nowe urządzenie, umożliwiające wytworzenie prawdziwego, zgodnego ze standardem PAL, trybu interlaced. Pozwoliłoby ono na proste generowanie stabilnego obrazu z podwójną rozdzielczością pionową. Od strony programistycznej wymaga tylko włączenia trybu przez jednorazowy zapis bitu w przestrzeni adresowej GTIA i przełączania w każdym przerwaniu VBLK adresu pamięci obrazu - na przemian linii parzystych i nieparzystych. W trybie tekstowym powinno dac się wyświetlić znaki w matrycy 8x16. Trzeba tylko stworzyć dwa generatory znaków i przełączać je naprzemiennie w CHBASE. Informacja o aktualnej parzystości/nieparzystości dostępna byłaby także w rejestrze GTIA.
Czy byłby ktoś zainteresowany takim urządzeniem, przy założeniu, że miałoby postać płytki 50x20mm z podstawką, wkładanej między GTIA a płytę głowną i kosztowało w granicach 80-100zł?

499

(36 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Zmontowałem układ dokładnie odwzorowujący sygnał synchronizacji nieparzystych półobrazów w standardzie PAL. Ale czy da się w ten sposób oszukać mikser - oto jest pytanie.

500

(15 odpowiedzi, napisanych Sprzęt - 8bit)

Tego akurat nie sprawdzałem, ale nie spodziewam się czegoś innego.